IN DE FLORA Muziek Dans Intrigues Plechtige Communie Drukkerij Dumortier 2 Mogen wij ons aan de Turfproductie verwachten BRAI\LY Bond der Oudstrijders 1940 ALLERHANDE NIEUWS KERKBOEKEN COMMUNIEBEELDEKENS PATERNOSTERS 34, Boterstraat YPER HET YPERSCHE 28 - 3-1941 o De turf is in ons land zoo goed als onbekend en bleef onbenut. Ternauwernood hooren wij onze visschers wel eens gewagen van oude turf- putten maar het valt te betwijfelen of zij wel de ontzaggelijk groote hoeveelheden turf ver moeden, die onze streken bergen. Deze voorraden zouden in de huidige omstandigheden onze ar mere bevolking van groot nut zijn. De turf, die niet te verwarren is met het turf- strooisel, zou de aandacht moeten trekken van onze intellectueelen, die zich aan het landbouw vraagstuk wijden. Het zou verheugend zijn, moesten onze landbouwingenieurs en groote nij- veraars de van ouds verlaten turfnijverheid we der doen opbloeien. Wie hierover meer weten wil. raadplege slechts zijn handboek voor ge schiedenis de turfproductie, een der belang rijkste factors in de ontwikkeling onzer economie gedurende de XV'' en XVT eeuw, verdient op nieuw de belangstelling van ons volk. Volgens de schrijvers, die zich op de turfstudie speciaal hebben toegelegd, zouden in België de omstreken van Ath en Antwerpen voor de ont ginning geschikt zijn. Wij Vermelden terloops het Blaesveltbroeck het gewest waar Dij le, Nethe en Zenne hunne waters in den Rupel stor ten. Deze streek zou voorheen een vóórhisto rische vallei geweest zijn, waar de zee een diepe kolk gevormd had, waarin de ontwortelde boom takken en stammen van de omliggende bosschen terecht kwamen. Deze massa met kleiaarde ver mengd verrotte en deed een turflaag ontstaan van één tot vijf meter dikte. Het is opvallend hoe de turflaag soms snel ge vormd wordt. Een oude schrijver, La Rennie, verhaalt, dat hij ten jare 1651 in het dorpje Looch-Broom in Ierland, een vlakte in oogenschouw nam, be groeid met zulke oude en vervallen denneboo- men, dat er noch schors, noch takken meer aan te vinden waren. Toen hij vijftien jaar later op dezelfde plaats terugkwam, waren de boomen totaal verdwenen en op heel de vlakte lag nu een tapijt van geelachtig mos. In 1689 reisde hij voor de derde maal naar de zonderlinge plek en vond de vlakte herschapen in een wijd moeras waar uit de bewoners der streek reeds turf delfden. Eene tijdspanne van nauwelijks veertig jaar was voldoende geweest om een uitstervend woud tot een turfput te maken, die reeds uitgebaat kon worden. In onze streken bloeide de turfnijverheid in de XIV-' eeuw. De turf werd benuttigd als haard- stooksel en voorzag in de behoeften van steden en dorpen. Met een weinig steenkoolgruis ver mengd is het een uitmuntende brandstof in een gewone kachel. Zoo verbruiken haar een groot aantal Europeesche landen. Buiten het hoogervermelde Blaesveltbroeck kan ook het Vlotgras in de streek van Den- dermonde als braakliggend ontginningsveld ge citeerd worden. Men schat den inhoud turf van het eerstgenoemde op een millioen kubieke meter. Is het niet jammer, dat deze kostbare voorra den onbenuttigd blijven Een brandstof, die zoo gemakkelijk en op zulke hygiënische wijze kan gedolven worden met de spadeEn zeggen, dat de gemeentebesturen over zoovele werkkrachten beschikken uit de gelederen der ondersteunde werkloozen. Onze voorvaderen schijnen die bronnen van in komsten en hulp aan minderbedeelden niet ver smaad te hebben. De armmeesters lieten de gestoken turf in de lucht drogen en schonken ze aan de noodlijden den. Het is onmogelijk in den omvang van dit arti kel het onbetwistbaar nut dezer delfstof te ver handelen. Wij willen nog enkel aanstippen, dat de gewone turf met een kleine vlam brandt, wat natuurlijk een zachte temperatuur-verwekt en uitstekende diensten bewijst voor het verwarmen der serres. Zoo wordt ze sinds lang in Engeland, Holland en Rusland gebezigd. De pottenbakkersnijverheid wist er eveneens nut uit te trekken de italiaan- sche ceramiekfabrieken en de vermaarde kristal- werkhuizen van Bohemen brengen daarvan het beste bewijs. Gelukt men erin de turf goed samen te persen, wat in deze ijzeren eeuw een voltrokken feit is, zullen de turfblokken weldra de steenkolen uit de metaalnijverheid verdringen. Blijft nog het veelbesproken vraagstuk der ver vangingsbrandstoffen voor voertuigen. Waar men zooveel gewag maakt van houtgasgeneratoren voor autos kan men evengoed van turfgasmoto- ren spreken. Het hout toch kan en zou voor an dere doeleinden moeten bestemd blijven. In Hol land werden reeds maatregelen getroffen tegen het verbruik der houtgasgeneratoren en nieuwe vergunningen worden niet meer toegestaan. In dit land is ook. door het besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij de maximum productie van turf voor 1941 is bepaald, de grens vastgesteld inzake de uitbreiding der turfproductie in de Groningsch- Drentsch-Overrijsselsche venen. Deze grens is be paald op 40.000 dagwerken groote fabriekturf, 50.000 stobbe bagger en 400 millioen persturven. Deze cijfers bij onze Noorderburen, hebben voorzeker wat te beteekenen VERJAARDAGEN. de geestelijke vader van de Radio. O Branly werd geboren in 1844 te Amiens en bezocht de Lycea van Saint-Quentin en Henri IV te Parijs. Op 21 jarigen leeftijd verlaat hij de Ecole Normale Su périeure en gaat de natuurkunde onderwijzen in het lyceum van Bourges. In 1869 wordt hij benoemd tot hoofdassistent van het physisch laboratorium der Sor- bonne, in 1873 doctor in de wetenschappen en in 1875 leeraar aan het Rolin college, waarna hij in de katholieke universiteit doceert. In 1882 wordt hij doctor in de geneeskunde en oefent dit ambt gedurende negen tien jaren uit om in de onkosten van zijn opzoekingen te voorzien. Deze werden in 1890 met succes bekroond. Wanneer men hem erover ondervroeg, antwoordde hij Neem een buis gevuld met ijzervijlsel tusschen twee gelei dende metalen staven, die met de twee polen van een element verbonden zijn. Zet een Leidsche flesch op on geveer 20 meter dan kunt ge op afstand en naar ver kiezing het vijlsel al dan niet geleidend maken dank zij de vonken van die Leidsche flesch». Branly is niet de ontdekker van de draadlooze tele grafie, maar zijn uitvinding diende tot basis voor alle verdere realisaties op het gebied der draadlooze. Met Hertz mag hij dan ook als de voorlooper van de radio beschouwd worden. Dikwijls wordt hij de geestelijke vader van de radio genoemd. Marconi heeft zelf zijn verdienste erkend door zijn eerste draadloos telegram, dat op 28 Maart 1899 over het kanaal van Dover naar Wimereux werd geseind, voor Branly te bestemmen. De tekst luidde De heer Marconi zendt aan den heer Branly zijn eerbiedige gelukwenschen door middel van de draadlooze telegrafie over het Kanaal, daar dit prachtige resultaat gedeeltelijk te danken is aan de uitzonderlijke werking en de studie van den heer Branly. In 1905 maakte hij de eerste openbare proef van tele- mechanica. De geleerde liet op een afstand electrische lampen gloeien, een ventilator draaien, schoot een re volver af. liet een electro-magneet een kogel optillen en vallen enz.... Men weet dat de telemechanica het thans reeds zoo ver heeft gebracht dat, bij schietoefe ningen, schepen en vliegtuigen draadloos op afstand bestuurd worden. Zeker werden professor Branly winstgevende aan biedingen gedaan door verscheidene wetenschappelijke instellingen. Maar hij heeft deze immer afgewezen. Er bestaat wel een Bell Telephone, een Compagnie Edison, een Marconi-Maatschappij, maar een vereeniging Bran ly is nooit tot stand gekomen. Terwijl zijn mededingers over geweldige laboratoriums en legers assistenten be schikten, verkoos hij de eenvoudige man te blijven, die op zijn eentje voortzwoegt. Zijn eerste laboratorium was in een slaapzaal ingericht. De zware vrachtwagens, die in de straat voorbij reden, deden zijn toestellen zoo danig schommelen en trillen, dat hij zich verplicht zag alles elastisch op te hangen. Het is dan ook pas in zijn ouden dag dat hij zich. door tusschenkomst van een vrijgevig mecenas, een laboratorium waardig van hem kon laten bouwen. Het is een wit paviljoen zonder ver dieping, dat in een hoek der tuinen van het Institut de Paris staat Een speciaal lokaal is er in aange bracht, de gepantserde kamer zoo noemde hij het omdat het gansch door koperen platen is afgesloten. Erin bevindt zich een galvanometer die rust op een fun dament dat 13 meter diep gaat tot op den rotsachtigen ondergrond van Parijs, ten einde alle trillingen uit te schakelen. Hierin werkte hij de laatste dagen van zijn leven. Ik ben een laboratoriummensch zegde hij eens. Doctor Branly werd in 1910 lid van de Koninklijke Academie van België en het jaar daarop van het In stitut te Parijs. In 1910 werd hij ridder, in 1920 offi cier, in 1923 commandeur en vervolgens groot-officier van het Eerelegioen. Branly bezat een wonderbare werkingskracht. Op negentigjarigen leeftijd werkte hij nog zestien uren per dag. Toen hij met zijn familie zijn 95" verjaardag vierde, wilden zijn kleindochters hem met een taart met 95 kaarsjes beplant verrassen, maar Branly hield voor dit niet te doen ik zou wel buiten adem geraken als ik een voor een die kaarsjes moest uitblazen zegde hij. Bij het begin van den oorlog werden zijn twee heel meesters gemobiliseerd. Eiken dag nochtans liet hij zich per auto naar zijn laboratorium brengen. Bij het eerste luchtalarm besloten zijn zoon en zijn dochter Parijs te verlaten. Het was op 3 October. Kort voor zijn dood nochtans was hij in Parijs terug gekeerd om zijn werk te hervatten. Maar ook zijn assis tenten waren weg. De geleerde was ontmoedigd, Ik ben voor niets meer goed. Ik heb enkel nog te sterven», zegde hij. Een verkoudheid heeft zijn uitgeput gestel neergeveld. Hij overleed op 24 Maart 1940. Eigenaardig is he.t dat professor Branly niet hield van de radio. In oogenblikken van slecht humeur zegde hij soms En zeggen dat ik zooiets heb uitgevonden.» Fernand De Bruyn. B. O. S. '40 De makkers Oudstrijders 1940, die denken recht te hebben op een Invaliditeitspensioen, kunnen alle in lichtingen bekomen, en zich bij ons laten inschrijven ieder Zondag van 11 tot 13 uur, en ieder Woensdag, van 19 tot 21 uur. in het Gasthof «In de Zon», bij Oscar Molein. Statiestraat. Alle noodige formulieren worden er dadelijk opge maakt, en aan de bevoegde diensten onmiddellijk op gestuurd. O Y'PER. Aanrijding. Verleden week Donderdag, rond 17 u.. werd in de Boterstraat een 18 jarige wiel- rijdster aangereden door het paardenrijtuig van Van- defonteyne Liban, wonende Meenensteenweg. Het meis je werd ten gronde geworpen doch bekwam gelukkig- lijk niet het minste letsel. Haar rijwiel daarentegen was beschadigd. Een reeks diefstallen. Deze laatste dagen werden nogmaals verscheidene diefstallen gepleegd. Zoo wer den onder meer eenige konijnen ontvreemd bij Heite Nestor, Plumerlaan, alsmede in een drietal plaatsen op de Potyze. namelijk bij Salomé Camille. Vandamme Emile en bij de Wc Nuytten. Verder werd bij landbouwer Cornette, wonende op het gehucht Wieltje een zak gerst van 50 kg. weg genomen, welke in een afhankelijkheid der hoeve ge borgen stond. En Zaterdag laatst, om 18 u. 30. werd aan het huis van Mevr. Cherchye. Capronstraat, voor wier rekening hij werkzaam is, de velo gestolen van Vandermeersch Gerard, van Vlamertinghe. Gevolg aan de ingediende klachten werd door de po litie een onderzoek ingesteld. Kinderen bij het spelen met een kogel gekwetst. Vorige week waren enkele kinders, na de school, aan het spelen op het Zaalhof en vermaakten zich er met een vuurtje te maken. Een der knapen, zekere Dufour. die een kogel gevonden had, wierp het tuig in het vuur in de meening dat het geen kwaad kon. doch kort na dien volgde een ontploffing waardoor drie der om staande jongens, te weten Vanoverschelde Georges, Ronse Gilbert en Broeckx Felix, gewond werden. De kinders, die verschillende kwetsuren opgeloopen had den, werden ter verzorging naar het O. L. Vrouwhos pitaal overgebracht. De bekomen verwondingen zijn ge- lukkiglijk van geen al te ergen aard, zoodat hunne on voorzichtigheid nog geen te ernstige gevolgen voor hen zal hebben. Mocht dit ongeval een les wezen voor al de jeugdige snaken die zoo gaarne spelen met vuur, met gevonden oorlogstuig en alles wat verboden is. WESTROOSEBEKE. Arbeidsongeval. De land- bouwwerkman A. B., die aan 't werken was met een koe, kreeg opeens een stamp van het dier op den voet, met het gevolg dat zijn groote teen verstuikt werd. De gekwetste zal hierdoor eenige dagen gedwongen rust moeten nemen. STADEN Drenkeling opgehaald. Uit een put in de Ommegangstraat werd het lijk opgehaald van den genaamde Trypsteen. De man leed sedert eenigen tijd aan zinsverbijstering, zoodat men vermoedt dat het hier een wanhoopsdaad geldt. Werkongevallen. Terwijl de werkman Provoost Gratiën, in dienst van den aannemer Sabbe Lucien, een put aan 't reinigen was, is plots een ophaalbak, we gende 300 kg., losgeraakt en op den werkman terecht gekomen. De ongelukkige liep een dubbele beenbreuk op en kloeg ook nog van inwendige pijnen. Hij werd inderhaast naar een kliniek overgebracht Bij het bereiden van het voeder voor zijn vee, is de landbouwer Vanraes Daniel, wonende wijk 's Gra- veneik, met de rechter hand in den beetenmolen be kneld geworden op het oogenblik dat hij, bij een hape ring der machine, de messen poogde vrij te maken. Hem werden de noodige zorgen toegediend. HOOGLEDE. Waren in beslag genomen. Door de controleurs der ravitailleering werd samen met de rijkswacht een huiszoeking gedaan in een woning van de Roeselarestraat. Een groote hoeveelheid sardienen en opgelegde zalm, ter waarde van ongeveer 2000 fr„ werd er ontdekt en aangeslagen. LANGEMARCK. Drenkeling teruggevonden. Destijds meldden wij dat de 20 jarige Dierickx Joseph, van Langemarck, te Komen per ongeval in de Leie ge sukkeld en jammerlijk verdronken was. Thans werd het lijk van den ongelukkige nabij de fabriek Dalle te Buschbeke door tolbedienden ontdekt en bovengehaald.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2