FLORA JAN STELT VOOR 0 ££N jflVONTUREN-JÏLM VAN 1ÖBIS MET DE VERMAARDE DANSERES 5 CROOTE MARKT I E P E R h DE CROOTE SUCCESFILM Rij het afsterven van Jaak BALLINGS jan Van Campenhout Toelatingen tot het nemen van foto's De persoonlijke voorraad Vereenigde Hofbouwliefhebbers HET YPERSCHE 28 -3 -1941 Beroemde edelgesteenten hebben steeds hun geschiede nis. De bezitters van deze steenen beleven vaak merk waardige gebeurtenissen. Hoe aanlokkend is dan de geschiedenis als de eigenaar een sympathieke jonge kerel is, Vincente geheeten, die na een lange afwezig heid uit het Braziliaansche oerwoud is teruggekeerd met de merkwaardige vondst en die wil schenken aan zijn verloofde, Concha, een mooie danseres, omdat vol gens een oude traditie het bezit van dergelijken steen eeuwige liefde en trouw brengt. We zullen niet in bi jzonderheden vertellen wat met de Ster van Rio zoo heet de steen met Concha en Vincente gebeurt, het publiek zal er meer genoegen aan beleven als het de ontknooping niet vooraf weet. Toch kunnen we zeggen dat Vincente voor de rechtbank verschijnt, den steen ont nomen wordt en gevangenisstraf krijgt. Concha nochtans draagt den wonde ren steen op de diamanttentoonstelling te Amsterdam waar slechts uitge- noodigde personen toegang krijgen. Maar midden haar dans gaat het licht uit. Als enkele minuten later het licht weer aan gaat is de diamant verdwe nen. Wie is de schuldige De vermoedens van Adrian, de detektief van het diamantsyndikaat, vallen op Concha. Toch wordt ze niet aangehouden, want daar zit nog iemand anders tusschen... Zal ze trouw blijven aan Vincente Deze film, die reeds lang met ongeduld werd verwacht, heeft overal veel belangstelling genoten. Niet alleen de verwikkelingen die ze omvat en den toeschouwer in spanning houden zooals de beste politieromans dat kunnen maar ook de muziek, de verscheidene milieu's waarin ze ons brengt en de nooit geziene dansen van de gratievolle en vermaarde danseres La Jana maken van deze film een der meest vooraanstaande producties die lang in het geheugen van den toeschouwer zullen blijven. SPECTATOR. o Voor enkele dagen werd de bekende tooneelschrijver Jaak Ballings ten grave gevoerd. Zijn plotseling over lijden was als een donderslag in de Vlaamsche letter kundige wereld. Ik had Ballings onlangs nog ten zijnent gesproken. Niets liet het tragisch einde vermoeden. Hij sprak lustig en altijd, even blij gezind. Hij toonde me ook zijn aar dig dagboek waarin hij zijn levensherinneringen neerschreef. Voormeld boek bevat allerhande platen, uitknipsels van dagbladen, cigarenbanden. postzegels. Dat werk, is het sprekendste bewijs van Ballings jo viaal en immer opgeruimd karakter. Jaak Ballings werd in 1881 te Gorcum (Nederland) geboren. Na onderwijzer geweest te zijn, bekwam hij een betrekking aan het Ministerie. Als tooneelschrijver overtreft hij alle anderen. Ik zal niet beweren in kwa liteit. maar toch wel in quantiteit en in bijval. Het is hier misschien overbodig van bij te voegen, dat al zijn tooneelspelen honderden malen werden op gevoerd. En ook in HollandOp een van mijn vragen, hoe het toch mogelijk was, zoo'n overgroot aantal tooneelwerken te schrijven, antwoordde hij mij, gelijk aan anderen «Ik schud ze uit mijn mouw Hij schreef ze waarlijk zonder inspanning. De meeste van zijn bekende en succesvolle tooneel spelen. schreef hij in den huiskring, op een hoekje van de tafel gelijk hij mij verklaarde. Daar werkte hij het best en aan inspiratie ontbrak het hem nooit. In het standaards-werk Lectuur-Repertorium staan er ten minste 100 titels van zijn tooneelstukken ver meld. Al zijn werken zijn geboren UIT het volk en geschre den, VOOR het volk. De grootste verdienste van Ballings is geweest, dat hij voornamelijk voor onze Vlaamsche menschen heeft gearbeid en dat al zijn tooneelwerken, den Vlaamschen geest weerspiegelen. Hij is de schetser van de werkelijkheid, die echter doortrokken is met gemoedelijkheid en met een onbegrensde fantazie. Wie heeft ten onzent geen voorstellingen bijgewoond van «Bij Heeronkel», «Crisis», «De Dorpspoëet», «De Droom van bakker den Booze», «Dwalen is mensche- lijk», «Het Kroontje van O. L. Vrouw», «Het Vrouwtje van Stavoren», «Uit Donkere Dagen» en andere. Het tooneelschrijven was hem een levensechte, inge boren gave. Nogmaals laat ik wijlen Ballings aan het woord: «Zonder ooit merkwaardige tooneelvcorstellin- gen te hebben bijgewoond, schreef ik tooneelstukken». Het stemt tot diep heimwee, dat Ballings zoo plots, zoo onverwachts aan de liefde van de zijnen en aan de sympathie van zijn overtalrijke vrienden werd ont-. trokken. Dit jaar moest hij zijn 60" geboortedag vieren... En nochtans, als men hem op straat ontmoette, zou men hem nooit zoo oud gewaand hebben... Met het afsterven van Ballings verliest Vlaanderen een talentvollen zoon. Alle tooneelliefhebbers en letter- lievenden zullen de nagedachtenis van den alomgeach- ten Jaak Ballings hoog in eere houden. Hij ruste in vredeW. BOOSENS. MENSCHEN EN WERK. De stad Aalst mag terecht fier gaan op dezen kunste naar, die er op 16 December 1907 werd geboren. On- moodig dezen rasechten kunstenaar allerhande, banale gelukwenschen toe te sturen. Zijn werk, zijn schilde- Tijen zfjn de beste waarborgen, dat de toekomst hem toebehoort. Op jeugdigen leeftijd volgde hij met bijval zijn tee- ken- en schilderstudies. Hij kaapte zelfs meerdere prij zen weg. Sinds een twaalftal jaren, ontwikkelt hij in zijn ge boortestad een groote suksesvolle bedrijvigheid als kunstschilder. Met voorliefde zoekt deze begaafde ar tist zijn ingeving in de natuur, maar hij maakt ook por tretten en stillevens. Bij onze eerste kennismaking, leidde Van Campen hout ons in zijn wel onderhouden en net studio binnen. Dadelijk waren onze kijklustige oogen geboeid.. Inder daad, veel schoons was er te bewonderen... Hij stelde ons zijn Eenzame Duinen Duinen in Wintertijden Duinengeziehtvoor. Majestueuse, grootsche, indrukwekkende duinen tafereelen, die op een gevoelige en aangrijpende wijze vertolken, de diepe, benauwende eenzaamheid van het Wintersche strand, waar alles met een melancholische sluier om huld is. Met deze doeken kan een zeker verwantschap met den Nieuwpoortschen strandschilder BUFFEL niet ontkend worden. Valavond, Landschap, Binnenhuiszicht, vormen onbe rispelijke doeken. Geschilderd in stille, teedere maar sprekende kleuren, waaruit getooverd werden, harmo nie, kalmte en vrede, zijn deze toiles beschouwenswaar- dig Bijzonderlijk laatstvernoemde schilderij legt waar lijk een getuigenis af van des schilders diep poëtisch aanvoelen van het milieu. De kronkelende trap, de tweekleurige vloertegels (die men gemakkelijk tellen kan, de openstaande deur het klare daglicht dat op de -trap neervalt, al die détails zijn met brio weergegeven. Zijn sneeuwlandschappenWinterdag«Bij het vallen van den Dag», «Verlaten Hoeve» zijn gepenseeld in een zware en grovere factuur. Hierdoor bereikte de zoekende Van Campenhout merkwaardige sneeuw- effecten en onafzienbare hemelgewelven, zonder in het hypermoderne te verzeilen. Het grauwe, het barre, het ruwe, en het buiige, die gansch het winterseizoen kenschetsen, treffen, ontroe ren, en groeien uit tot een machtig gedicht. Nachtelijke Bediening «Zonnig Landschap», Stil leven met haring», reeds lang verkochte doeken, be- hooren tot het beste wat deze artist presteerde en vor men als het ware het credo van zijn artistiek pogen en streven. Hij schilderde vroeger een treffend portret van H. Conscience en V. Loveling, die spoedig koopers vonden. Deze sympathie van een kunstschilder voor literatoren, dient hier bijzonderlijk onderlijnd. Staat gansch onze intellektuéele en artistieke opvoe ding trouwens niet in een intiem contact van de letter kunde via schilderkunst? Op dit gebied deed de onver moeibare Van Campenhout nog meerHij bezorgde een map portretten van onze Vlaamsche auteurs. Treffend is de fotografische gelijkenis, die overal werd bereikt. Deze map, (30 fr.). oogstte veel bijval J, Van Campenhout is een eerlijk en breed ontwik keld artist. Bij hem geen dwang noch invloed van te- neerdrukkende drijverijen van clubjes noch kringetjes. Kunst voor het volk kunst in vrijheid om de kunst Liefde, toewijding, geduld Met deze drie deugden, hebben groote meesters de wereld overvleugeld. Ook Van Campenhout bezit die Verdere uitweidingen over bodig Dit artikel, onvolledig trouwens, moet alleen be schouwd. als een eerste kennismaking met den H J. Van Campenhout. Op hem diende de algemeene aan dacht gevestigd. Walter Boosens. Voor degenen die, met het uitkomen van de schoone dagen, foto's wenschen te maken, is het niet van be lang ontbloot er even aan te herinneren dat de onder richtingen. in het Verordeningsblad van 2-7-'40 en van 18-ll-'40 verschenen, nog steeds van kracht zijn. Het is verboden foto's te maken of foto-apparaten bij zich te dragen in de twee Vlaanders en In het arrondissement Antwerpen. Voor de overige gebieden van het land is het fotographeeren toegelaten voor zooverre alle zaken van militair belang, als bruggen, spoorwegen, werken, enz., vermeden worden. Wij lezen in het nieuwe blad van de Landbouwcor poratie Handel en Distributie Evenals de particulieren, mogen de handelaars over een persoonlijke reserve van gerantsoeneerde produc ten beschikken, op voorwaarde, dat deze reserve aan gelegd werd vóór het in voege treden van de voor schriften op de rantsoeneering. Deze Teserve mag het rantsoen voor zes maanden niet te boven gaan. Bijgevolg heeft het gezinshoofd het recht ten behoeve van zijn gezin, een hoeveelheid bloem, sui ker, smout, enz., in huis te hebben, welke overeenstemt met het aantal rantsoenen over zes maanden voor X personen. Het moge volstaan naar de laatste rantsoe- neeringstabel te verwijzen om uit te maken dat dit rantsoen voor 6 maanden neerkomt op 27 kg. witte bloem (gebuild aan 72 t. h.), 2 kg. 500 vet, 6 kg. suiker, 1 kg. 200 gedroogde groenten, enz. Handelaars doen evenwel best hun reserve in kisten te steken met daarop Persoonlijke reserve MAATSCHAPPIJ DE OUDE van het Arrondissement Yper Landbouw, Bijen. Neerhof Gesticht in 1894 Lokaal In de Trompet», Groote Markt, Yper. Verslag der algemeene vergadering van 2 Maart 1941. De algemeene vergadering wordt te 15 u. geopend, onder het Voorzitterschap van den Heer Vanbeselaere. De secretaris geeft lezing van het verslag van 2 Fe bruari 1.1. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. Twee nieuwe leden. M. De Geyter P. en M. Bol- lein A. (werkende leden), voorgesteld door M. Van- oudenhove. worden met algemeene stemmen aangeno men. Voordracht. De voordracht gegeven door den Heer J. Sinnaeve. Onder-Voorzitter, over «het snoeien van fruitboomen» en welke zeer in den smaak der leden valt, wordt ten slotte hartelijk toegejuicht. De heer Voorzitter richt een woord van dank tot den Heer Sinnaeve voor zijne nuttige uiteenzetting. Aanbrengsten. Worden als juryleden aangeduid M.M. Vermoere, Sinnaeve J., Wydock G.. secretaris Lamps. M. J Woussen behaalt 3 p.; M. A. Woussen 2 punten. De tombola, bestaande uit fruitboomen, wordt alsdan onder de tegenwoordige leden verloot. De vergadering wordt om 17 ure gesloten. Op Zondag 6 April 1941, om 15 uur. ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag. 2) Mededeelingen. 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Voordracht door M. Depinois. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijfster, De Voorzitter, M. COUTREZ. V. VANBESELAERE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5