in Cinema Flora LA PRESIDENTE CINEMA FLORA LAP IE RE'S ZAAL RANTSOENEER1NGSTABEL DER EETWAREN 2 Federatie der Ceteisterden Dienst der Banken WINTERHULP STEUNT WINTERHULP PASCHEN MEN VERTOONT DE SCHOONSTE FILMEN IN WINTERHULP - TOONEEL D'HONDTSTRAAT Zondag en Maandag van Paschen ORKEST MET ATTRACTIËN Burgerlijke Stand van Yper In het goedkoopste Meubelhuis bij Pierre CHRISTIAENS 6 en 10, Noordlaan YPER Mei van April tot 5 3 o Zondag 30 April (Beloken Pasehen), om 3 uur op het Stadhuis te Yper, BELANGRIJKE VERGADERING Uiteenzetting door Heer Advokaat Delobel, ondervoorzitter, van het verschenen Besluit over de vaststelling der Oorlogsschade. Alle geteisterden worden tot deze vergadering uitgenoodigd, doch wij verwachten bijzonderlijk dat alle gemeenten van het arrondissement er door een of meer afgevaardigden zouden op ver tegenwoordigd zijn. De Voorzitter, J. Vanderghote, adv. o Ter gelegenheid van Paschen zullen de Banken gesloten zijn op Zaterdag 12 en Maandag 14 April (2" Paaschdag). o DINSDAG 15 en WOENSDAG 16 APRIL om 8 uur ELVIRE POPESCO HENRI GARAT ANDRÉ LEFAUR IN Fransch gesproken Een der beste producties van het jaar. HEX PAASCHFEEST EN DE CHRISTENEN. Bij de christenen is het een herdenken aan Christus' verrijzenis. Het is voorzeker een der oudste feesten en moet zonder twijfel tot aan de Apostelen terugge voerd worden. Het werd sindsdien met bijzonderen luister gedurende een octaaf, te zeggen gedurende zeven opeenvolgende dagen gevierd. Al dien tijd moesten de nieuwgedoopten in witte kleederen en met brandende lichten de godsdienstplechtigheden bijwonen. Aanvan kelijk bezigde men met betrekking tot het feest een bijzondere kerktaal. Men sprak van het Paschen der Geboorte, waar wij nu van Kerstmis spreken, het Pa schen van Driekoningen, het Paschen der Hemelvaart, enz. Het feest van 's Heeren verrijzenis heette het groote Paschen. Vroeger werd het in» Frankrijk, Ita lië en Engeland, gedurende ganseh een week gevierd en niemand zou eraan gedacht hebben te werken. Dit duurde tot het begin der XIe eeuw. Allengskens ver slapte die vurigheid en het getal dagen nam meer en meer af. PASCHEN EN DE TIJDREKENING. Dit feest is van het grootste gewicht voor de tijd rekening omdat het al de veranderlijke feestdagen van het jaar regelt. Vele schrijvers in den ouden tijd heb ben zich bovendien van de feestnamen bediend liever dan een eigenlijken datum op te geven, en dat meer maals voor gebeurtenissen van belang. In den beginne heerschte er tevens veel verschil aan gaande den julsten dag der verrijzenis. Ten slotte bleef het feest bepaald op den Zondag, die de volle maan van Maart volgt, doch deze oplossing bleef ook niet van alle moeilijkheden verschoond. Na veel strijd zege vierde deze meening in de kerkvergadering van Nicea (325) die bet Paaschfeest voortaan vaststelde op den eersten Zondag na de volle maan volgende op de voor jaarsnachtevening. Het wordt eene week later gehouden als de eerste volle maan na de voorjaarsnaehtevenlng juist op een Zondag valt. PAASCHEIEREN. Waarschijnlijk is het aan de Phceniciërs, dat wij de paaseheieren verschuldigd zijn. Deze aanbaden den Schepper onder de gedaante van een ei. Zij geloofden stellig, dat de nacht, zoogenaamd beginsel aller dingen, een ei had voortgebracht, waaruit de liefde en het menschelijk geslacht geboren werden. Rond Paschen komt de zon op den evenaar en is het gedaan met de lange nachten de schelp van het primitieve ei gaat los en het menschdom gaat tot een nieuw leven ovèr. HET PAASCHFEEST LUIDT DE LENTE IN. Toen we nog kinderen waren, was de gedachte aan de klokken van Rome en de paaseheieren voldoende om ons verheugd te stemmen. Als volwassenen blijft dit feest zijn poëtisch vriendelijk licht behouden. Dank aan Paschen mogen we zeggen Zie zoo. de lange, barre winter is voorbij Wij staren naar de opbloeiende na tuur en koesteren ons in de warmende zonnestralen en onze onverschilligheid smelt onder dien zonnigen in vloed. Wij beseffen weer, dat een mensch niet gescha pen is om bij de kachel te zitten en dat wij buiten in de lucht, in de vrije natuur moeten zijn om ons weer frtsch en jong en krachtig te gevoelen. Laat. vriendelijke lezeT, de paaschklokken niet nut teloos lulden Zondag en Maandag 1. 1„ tot slot van dit seizoen, kwam Winterhulp-Tooneel met De Goudboer voor het voetlicht. Na De Wonderdokter een pamflet op kwakzalvers en haagmeesters, na De Bonte Avond vol dans en zang en Vlaamsche leute, bracht de Goudboer ons een dramatische schets gegrepen uit het Tyroler leven uit het begin van de voorgaande eeuw. Jef Deeonlnck, die de leiding in handen -had en ter- zelfdertijd de zware rol van den Goudboer vertolkte, heeft bewezen dat hij in zake tooneel en vooral in zake dramatisch tooneel een eerste kracht Is. Aan dien, leider kunnen we zeggen de mimiek sober en aangepast, de taal flink verzorgd, de uitspraak goed, in een woord, het geheel was onberispelijk. Aan den Goudboer ge hebt het sombere, verbitterde karakter van den misanthroop Ruppert weergegeven op een manier die alle kritiek trotseert. Vronle, de dochter van den Goudboer, met het trot- sche karakter van haar vader, eerst onwrikbaar kop pig en die later een arm menschenkind wordende, moet gelooven aan de liefde van een Valkentoni. Valkentoni die zoo in zijn spel opging dat echte tranen over zijne wangen biggelden bij het afscheid van zijne geliefde. Die twee hebben door hun spel de toeschouwers diep ontroerd. Afra met haar gouden hart, eenvoudig en vol zelf verloochening, niets anders beoogende dan het geluk van de twee verliefden, heeft het hart van het publiek ver overd. De eeuwig weenende en biddende Hadaï, het slacht offer van de in die streek bestaande, verouderde, ge bruiken, als een schim daagde ze op, een verpersoon lijking van de gewetenswroeging; een ondankbare rol op een meesterlijke manier weergegeven. Ten andere, de landrechter, de inspecteur, de boeren uit Ramsan, zonder den brouwer en den smid te ver geten, Kiliaan uit Berchtesgaden en de huishoudster en den knecht van de Goudhoeve, allen hebben, ze bewe zen dat ze op tooneelgebied krachten daarstellen die te bewonderen zijn en die we in den loop van het ko mende tooneelseizoen nog en meer in onzen stads- telkens vanaf 5 uur (2&10) schouwburg zullen toejuichen. Dit laatste was ook *en wensch van den Heer Burgemeester die, als Voorritter van Winterhulp leper, de algemeene leiding, de belde leiders en de spelers bedankte omdat ze meer dam wie ook, hier ter stede belangenlcos het hunne hebben bij gebracht om den nood te lenigen en de kunst dienende hunnen tijd en hunne bekwaamheid geofferd hebben voor het goede. We kunnen dit seizoen niet sluiten zonder onzen besten dank aan te bieden aan de HH.Tooneelschikkers. aan den Heer J. Leclercq, schilder-decorateur die met een waren kunstzin de verschillende opvoeringen In een gepast decorum wisten te plaatsen. Dank aan allen die Winterhulp-Tooneel geholpen hebben, van harte, en, tot komend jaar. van den 4 tot den 10 April 1941 Geboorten De Geest Julie, Recollettenpoort, 5, van Vlamertinge. Barbez Iyonne Recollettenpoort, 5, van Yper, St-Jacobstraat, 71. Bonduwe Jeannine, Pil- kemstraat, la. Huwelijk Ferrand Albert, diamantbewerker, en Ver- slype Magdalena, dienstmeid, beiden te Yper. Overlijdens Van Wanzeele Camille, 54 j., gepen- sionneerde, echtg. Claeys Adriana, Tegelstr., 1. - Burgho Margareta, 43 jaar. z. b., echtgenoote Gollier Raymond. Groote Markt, 33. Plateau Aline, 45 j„ z. b., onge huwd, Poperingesteenweg, 8. Vanhove Leona, 3 m., Meenensteenweg. 54. Dobbelaere Irma, 66 j„ z. b„ echtgenoote Madou Petrus, Zonnebekesteenweg, 177. Braem Fleury, 60 j„ handelaar, echtgenoot Cardoen Elisa, Tempelstraat, 5, Clauw Willy, 7 j„ scholier Lindendreef, 38. Huwelijksbeloften. Jean-Baptiste Taillieu, land bouwer, te Beveren-aan-Yzer, en Clotilde Verhille, z. b„ te Yper. Alphonse Cogghe, drukkersgast, te Middel- kerke, en Josephine Broeckx, fabriekwerkster, te Yper. Leo Lesage, meester-zinkwerker, en Suzanne Pan- nekoucke, z. b., beiden te Yper. Arthur Vanden- briele, beenhouwer, te Boesinghe. en S'monne Gru- wier, z. b., te Yper. Francois Tytgat, meester-kleer- maker, en Louise Rommens, bediende, beiden te, Yper. Leon Robyn, haarkapper, te Langemark. en Blanche Schoonheere, naaister, te Yper. Leon VermeerSch, brievenbesteller, en Jeanne Depuydt, z. b., beiden te Yper. Juan Pi, paswerker, te Barcelona (Spanje), en Juliette Palmans, onderwijzeres, te Brussel. Met ingang van 7 April 1941 zijn de zegels In geel bruine tint op violetkleurigen ondergrond vervallen en is het verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 6 Mei 1941 gelden alleen de geelbruine zegels op blauwen ondergrond. Met ingang van 7 April 1941 is de rantsoeneériBg van de eetwaren gerégeld volgens onderstaande'opgave'«n hoeveelheden Geldig zegel PRODUKTEN Dagelijksch rantsoen Totaal voor 30 dagen Hoeveelh. per zegel 1 Aantal zegels voor 1 tijdperk 1 Naar keuze A. Keukenbrood v.i 225 «r 6 lc. 750 225 gr. 30 B. Meel zooals wettelijk voorzien 170 5 k. 100 170 gr. 30 C. Deegwaren vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 85 150 gr, 4 k. 500 150 gr. 30 D Deegwaren vervaardigd uit roggemeel gebuild tót 65 125 gr- 3 k. 750 125 gr. 30 E. Biscotten vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 72 125 gr 3 k. 750 125 gr. 30 F. Dieetlevensmiddelen welke ten hoogste 140gr. tarwemeel gebuild tot 72 bevatten en in 't geheel niet meer dan 75 gram wegen 175 gr. 5 k. 250 175 gr. 30 G. Peperkoek 250 gr. 7 k. 500 250 gr. 30 H. Banketgebak 450 gr. 13 k. 500 450 gr. 30 Naar keuze A) Gebrande mout, of gebrande gerst B) Mengsel van koffiesurrogaten welke ten hoogste 3,3 gram gebrande gerst of gebrande mout bevat 3,3 gr. 13 gr. 100 gr. 390 gr. oi 33 gr. 130 gr. 3 3 3 Margarine 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 4 Boter ..t 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 5 Voorloopig onbenuttigd 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korreisuiker, kandijsuiker, «vergeoïse», bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 33 gr. 1 kg 333 gr. 3 iiMvi- 7 Havergort, havervlokken, havermeel 4,2 gr. 125 gr. 42 gr. 8 Peulvruchten (erwten, boonen, paardenboonen, enz.) 50 gr. 16,5 gr. 3 10 Versch en bevroren vleeseh (20 t. h. beenderen inbegrepen); conserven en alle preparaten, om 't even hoeveel vleeseh zij naar verhouding bevatten 35 gr 1 k. 050 35 gr. 30 12 Andere zetmeelhoudende producten dan havergort, enz., peul vruchten en aardappelmeel (dit laatste niet gerantsoeneerd) 50 gr. 16,5 gr. 3 13 Kunsthonig, invertsuiker en vloeibare süiker, suiker- en kan dijsiroop 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 14 Confituur en gelei, fruit- of beetensiroop, vruchtenmoes en broodsmeersel, ten minste 30 t. h. suiker bevattend 15 gr. 450 gr. 150 gr. 3 20 Aardappelen 500 gr. 15 kgr. 2 k. 500 6 Mits overlegging van een geneeskundig getuigschrift kunnen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder zegel Nr 4 tegen drie zegels Nr 11 ruilen. De aldus geruilde zegels Nr 4 worden op het geneeskundig ge tuigschrift geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Voor de ongeneeslijke zieken wordt er maar een enkel getuigschrift vereischtde volgende maanden plakt de aangestelde beambte de geruilde zegels Nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuig schrift voorkomende aanduidingen vermeldt, te weten: naam van den geneesheer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum van aflevering. BERICHT: 1» Koffiesurrogaten. De verkoop van mengsels van koffiesurrogaten, die gebrande gerst of gebrande mout bevatten, is, met in gang van het rantsoeneeringstijdperk aanvang nemend öp 7 Mei 1941, verboden 2° Bier. Dé verkoop van bier is, van 7 April 1941 af. niet meer onderworpen aan de afgifte van zegels Nr 1. 3° Peulvruchten. De machtigingen tot bevoorrading B voor peulvruch ten, waarvan de afleveringsdatum den 1 Maart 1941 voorafgaat, zijn vervallen. 4° Brood en meel. Het ls aan de bakkers verboden aan te nemen 1° van 7 tot 13 April, de zegels Nr 1, genummerd vau 10 tot 30 2° van 14 tot 20 April, de zegels Nr 1, genummerd van 17 tot 30 3° van 21 tot 27 April, de zegels Nr 1, genummerd van 24 tot 30 De vervallen zegels mogen zonder beperking aangenomen worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2