Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 10 BESLUIT BETREFFENDE DE REGELING VAN HET VERBRUIK VAN TEXTIELPRODUCTEN EN DE INVOERING DER KLEEDERKAART wendt U bij Matige prijzen. Tempelstraat, 4 YPER Spoedige bediening. VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ j. G. DONCK HET YPERSCHE 16- 5 -1941 ln het Staatsblad van 8 Mei 1941 Is het besluit ver- i lenen houdende regeling van het verbruik van tex tielproducten en invoering der kleederkaart. Volgens dit besluit, dat onmiddellijk van kracht wordt, kunnen de textielproducten slechts aan verbruikers worden af- _even en door deze worden betrokken cp grond van en kleederkaart of van een machtiging tot bevoor rading. behalve voor enkele artikelen waarvan de ver- k Kip niet aan beperking onderhevig is en waarvan de lijst hierna gegeven wordt. Ook tweedehandsche producten zijn niet aan be per- rung onderworpen, doch dit geldt niet voor de afleve- r.ng of den aankoop van dergelijke artikelen door handelaren. SOORTEN KLEEDERKAARTEN De volgende categorieën kleederkaarten worden uit gegeven Kleederkaart A. voor jongelingen en mannen van 15 jaar en meer. Kleederkaart B. voor meisjes en vrouwen van 15 jaar en meer; Kleederkaart C, voor jongens van 3 tot 15 jaar Kleederkaart D, voor meisjes van 3 tot 15 jaar Kleederkaart E. voor kinderen van 1 tot 3 jaar. De ouderdom moet telkenmale berekend worden op 1 Januari 1941. Wanneer de houders of houdsters van kleederkaarten den leeftijd van 3 of 15 jaar bereiken na dezen datum, bli: ft zulks gedurende den geldigheidsduur der klee derkaart, zonder invloed. De kinderen die gedurende den geldigheidsduur der kleederkaart hun eerste levensjaar beëindigen, bekomen een kaart voor kinderen van 1 tot 3 jaar. Van deze kaart worden 12 vakjes (punten) afgetrokken voor elke voile maand, verloopen sinds den 1" Januari 1941 tot op den verjaardag van het kind. De eerste kleederkaart is geldig voor het tijdperk gaande van 1 Januari 1941 tot 31 Augustus 1941. De kleederkaarten A en B bevatten elk 80 punten- vakjes: de andere kleederkaarten, elk 100. De kleederkaarten A, B, C en D zijn voorzien van aahkoopbens voor kousen of sokken. Bij de aflevering van kousen of sokken aan de ver bruikers moet tegelijkertijd met net noodige aantal punten een aankoopbon van de kleederkaart worden losgemaakt: voor de sokjes is 'het voldoende het noodige aantal punten af te geven. Naaigaren kan slechts aan de verbruikers worden af geleverd tegen afgifte van één der drie aankoopbons voor naaigaren der kleederkaarten voor naaigaren moeten geen puntenvakjes worden afgeleverd. Elk dezer aankooobons geeft recht op naai- of stop garen voor een bedrag van 3 fr., ofwel op zijden of kunstzijden naaigarens voor een bedrag van 6 fr. Het voorwerp en de waarde van de overige op de Kleederkaart voorkomende vakjes met Romeinsche cijfers (bijzondere vakjes), zullen gebeurlijk later wor den aangeduid. HET GEBRUIK DER KLEEDERKAARTEN De kleederkaarten mogen slechts gebruikt worden tot het dekken der persoonlijke behoeften van de houders of houdsters. Bij de aanschaffing van huishoud-, tafel- en bedde- i.nnen zoowel als beddegoed. mogen nochtans de kaar ten van al de leden van het huisgezin collectief worden gebruikt. De kooper zal dan bepalen van welke kaar ten de punten moeten worden losgemaakt. De ountenvakjes zijn slechts geldig wanneer zij tege lijkertijd met de kaart (dus nog niet afgeknipt) worden aangeboden. In geval van aanschaffing van textielproducten door middel van een verzending9dienst, kan de verbruiker de noodige puntenvakjes der kleederkaart door den plaatselijken gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering laten afknippen, tegen afgifte van een machtiging tot bevoorrading. Op grond van artikel 2, 3°, van het besluit van 23 December 1940, worden de machtigingen tot bevoorra ding wélke sinds 1 Januari 1941 aan de verbruikers werden afgegeven voor textielproducten die met behulp van een kleederkaart kunnen worden aangekocht, op rekening gebracht van de kleederkaart. De aftrekking van punten zal geschieden op grond van het aantal punten dat voor elk der gerantsoeneerde artikelen voorzien is. ln elk geval zal aan den verbruiker een kleederkaart worden afgegeven met een minimum van 20 punten, zelfs indien de door hem sinds 1 Januari 1941 ontvan gen gerantsoeneerde textielproducten dit aantal niet zouden wettigen. Het gedeelte der punten dat niet van de kleederkaart kor. worden afgetrokken, zal op rekening worden ge bracht van de tweede kleederkaart die op 1 September van kracht zal worden. De punten welke beantwoorden aan de machtigingen tot bevoorrading sinds 1 Januari 1941 afgeleverd voor huishoud-, tafel- en beddelinnen, zoowel als beddegoed, worden evènredlg afgehouden van alle kaarten der ge- zinsleden» Met het oog op een doelmatige verdeeling van den afzet van textielproducten over den geldigheidsduur van de kleederkaart zullen gedurende de maanden Mei en Juni 1941, alleen de punten Nrs 1 tot 50 van de kaarten A tot E voor den aankoop van textielproducten mogen gebruikt en door de verkoopers aangenomen worden. Deze punten blijven echter geldig voor den gansehen duur van de kleederkaart. Het recht op een voortijdige benuttiging der punten Nrs 51 tot 80 of Nrs 51 tot 100. aan personen die textiel producten wenschen te koopen voor dewelke meer dan 50 punten verelscht worden, op grond van de bijlage II, kan gedurende de maanden Mei en Juni in geen geval gegeven worden. UITREIKING DER KLEEDERKAARTEN De kleederkaart wordt uitgereikt door den dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering der ge meente waar de verbruiker woonachtig is. De gemeente laat aan de verbruikers weten wanneer zij hun klee derkaarten mogen afhalen. De kleederkaart wordt den verbruiker uitgereikt mits voorlegging van de ravitailleeringskaart. De afgifte der kleederkaart wordt door den stempelafdruk Kleeder kaart ontvangen op de ravitailleeringskaart aange duid. ZUIGELINGENKAARTEN Voor zuigelingen (kinderen vanaf hun geboorte tot den dag waarop zij één jaar worden) wordt een zuige lingenkaart F afgeleverd. De zuigelingenkaart bevat 150 punten, drie aankoop bons voor naaigaren, twee aankoopbons voor water dichte onderleggers, alsmede bijzondere bons waarvan het voorwerp en de waarde gebeurlijk later zullen wor den aangeduid. De textielproducten voorzien voor zuigelingen mogen slechts aan de aankoopers worden afgeleverd of door deze worden aangekocht, tegen afgifte van het voor ziene aantal punten dat van de zuigelingenkaart zal worden losgemaakt door den verkooper. Het totaal der puntenvakjes van de zuigelingenkaart F kan vanaf de uitreiking der kaart worden aangewend. De zwangere vrouwen vanaf de vijfde maand der zwangerschap, zoowel als de moeders van de kinderen die geboren zijn tusschen den 1 Januari 1941 en het van kracht worden van onderhavige verordening, hebben recht op de zuigelingenkaart. De vrouwen die rechthebbenden zijn, bekomen a) Voor het eerste kind de volledige zuigelingenkaart met 150 puntenvakjes b) Voor elk der volgende kinderen een zuigelingen kaart met 100 puntenvakjes, wanneer er minstens drie jaar verloopen tusschen twee geboorten 150 punten vakjes c) Voor de kinderen die geboren werden tusschen den 1 Januari 1941 en het van kracht worden dezer veror dening een zuigelingenkaart met 100 puntenvakjes. Aanvragen tot het bekomen van een zuigelingenkaart, moeten, vergezeld van een geneeskundig attest betref fende de zwangerschap of van een geboorteuittreksel, door de moeders ingediend worden bij den bevoegden Gemeentedienst voor de Bevoorrading en de Rantsoe neering. UITREIKING DER ZUIGELINGENKAART De uitreiking van zuigelingenkaarten geschiedt door den dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering der gemeente waar de rechthebbende moeder woon achtig is. Bij de uitreiking van de zuigelingenkaart moeten de rechthebbende moeders, te zamen met het geneeskun dig attest of het geboorteuittreksel, hun ravitailleerings kaart voorleggen. Deze ravitailleeringskaart wordt van den stempel Zuigelingenkaart ontvangen voorzien. BIJZONDERE BEPALINGEN Gemeenschappen van verbruikers zullen hun behoef ten aan textielproducten slechts kunnen dekken door middel van een machtiging tot bevoorrading. De omruiling naar de gebruiken van den handel, der artikelen die met behulp van de kleederkaart of van een machtiging tot bevoorrading worden aangekocht tegen gelijkaardige artikelen, is toegelaten. De verkoop bij opbod van aan rantsoeneering onder worpen textielproducten, is verboden. De verloren kleederkaart wordt in geen enkel geval vervangen. Degene die zijn kleederkaart heeft verloren zal één of meerdere machtigingen tot bevoorrading mogen aan vragen bij den Gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering. Deze zal, gebeurlijk, de aange vraagde machtiging afleveren, na grondig onderzoek, en mits zich te schikken naar de bepalingen van het be sluit van 23 December 1940 en van zijn uitvoeringsbe sluiten. AFLEVERING VAN MACHTIGINGEN TOT BEVOORRADING. Voor de afgifte van machtigingen tot bevoorrading in textielproducten, waarvan de bevoorrading aan beper king onderworpen is, blijven de bepalingen van het eerste uitvoeringsbesluit van het besluit van 23 Decem ber 1940, houdende regeling van het verbruik van tex tielproducten, van kracht. AFLEVERING VAN MACHTIGINGEN TOT BEVOORRADING IN BIJZONDERE GEVALLEN. A. Rouwkleeding. Bij overlijden kunnen de volgende familieleden van den afgestorvene machtigingen tot bevoorrading in rouwkleeding bekomen de echtgenoot (e) van de (n) afgestorvene, de ouders, de kinderen en hun echtfeenoo- ten, de broeders en zusters, de verloofden. Bedoelde personen kunnen machtigingen tot bevoor rading bekomen voor de volgende artikelen a) Vrouwen een zwart bovenkleed of een zwarte blouse en rok een zwart onderkleed een zwarte sjaal een paar zwarte handschoenen waarvan de bevoor rading aan beperking onderworpen is. De machtiging tot bevoorrading voor bovenkleederen kan worden vervangen door een machtiging voor zwarte stof, noodig tot de vervaardiging der bovenkleeding. b) Mannen een zwarte das een paar zwarte handschoenen waarvan de bevoor rading aan beperking onderworpen is twee rouwbanden. De rechthebbende personen moeten aan den gemeen- ted;enst voor de bevoorrading en de rantsoeneering de doodakte alsook hun rantsoeneeringskaart voorleggen. De rantsoeneeringskaart wordt van den stemoelafdruk Machtiging tot bevoorrading in rouwkleeding ont vangen voorzien; de datum van de aflevering der machtiging tot bevoorrading wordt eveneens vermeld. Aanvragen tot het bekomen van machtigingen tot bevoorrading in rouwkleeding kunnen slechts tot uiter lijk vier weken na het sterfgeval ingediend worden. B. Uitzet. Mits voorlegging van een door het bureau van den burgerlijken stand afgeleverde verklaring van onder trouw, kunnen de verloofden bij den bevoegden Ge meentedienst voor de bevoorrading en de rantsoenee ring voor de volgende artikelen machtigingen tot be voorrading ontvangen a) Beddegoed Twee bovenbedden (dekbedden) of 8">10 tijkovertrek van ongeveer lm30 breedte, ofwel twee wollen, donzen of gestikte dekens en twee voetkussens (plumeaux) of MNPM 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255. 5™20 tijkovertrek van ongeveer lm30 breedte Twee hoofdkussens of 3m30 tijkovertrek van ongeveer ©■"SO breedte Twee matrassen met peluw en hoes (beschermer) of twee stroozakken. b) Beddelinnen Vijf dekbedovertrekken of 20m50 stof van ongeveer lm30 breedte ofwel vijf bovenlakens met knoopen of 13m75 stof van ongeveer lm30 breedte en vijf voetkus sens-overtrekken of 13m50 stof van ongeveer l"3t) breedte Vijf kussensloopen of 8m75 stof van ongeveer 9m80 breedte Vijf beddelakens of 12 meter stof van l'"60 breedte c) Huishoudlinnen Acht handdoeken (sponshanddoeken inbegrepen): Zes keukenhanddoeken Acht vaathanddoeken (glasdoeken inbegrepen); Twee stofdoeken. d) Tafellinnen Twee tafellakens en zes servetten Twee koffietafellakens of een koffietafellaken en zes servetten die ook als tafellaken kunnen dienen. e) Gordijnen en voorhangen Een volledig garnituur voor elk venster (gordijnen en voorhangen i draperies f) fJaaigaren Voor een bedrag van 6 fr. 50 c. Bij het indienen der aanvragen moet de bruid bene vens de verklaring van den burgerlijken stand zooals voorzien hierboven, haar rantsoeneeringskaart voorleg gen. Deze kaart wordt voorzien van een stempelafdruk «Machtigingen tot bevoorrading voor uitzet ontvangen» ook de datum van de aflevering der machtigingen wordt er op vermeld. Dezelfde bruid kan slechts éénmaal machtigingen tot bevoorrading ontvangen voor haar uitzet. C. Zwangerschap. Zwangere vrouwen kunnen mits voorlegging van een geneeskundig attest machtiging tot bevoorrading be komen voor de volgende artikelên Een positiejapon of een overeenstemmende hoeveel heid stof tot het vervaardigen ervan Twee bustehouders. Bij de aanvraag moet benevens het geneeskundig at test, zcoals voorzien hierboven, de rantsoeneeringskaart van de verzoekster worden voorgelegd. De Gemeente dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering zal deze kaart voorzien van den stempelafdruk Bijzon dere machtigingen tot bevoorrading (zwangerschap) ontvangen de datum van de aflevering zal eveneens worden vermeld. D. Machtigingen tot bevoorrading in geval van heirkracht. Verbruikers die ingevolge heirkracht textielproduc ten, waarvan de herbevoorrading aan beperking onder worpen is, kwijtraken, kunnen mits aanvraag machti gingen tot bevoorrading ontvangen voor deze textiel producten, voor zoover hun overgebleven voorraden den normalen voorraad voorzien in de bijlage I van het eerste uitvoeringsbesluit van 24 December 1940 van het besluit houdende regeling van het verbruik van textiel producten niet bereiken. Bij de aanvraag moet een officieel bewijs worden ge voegd waaruit blijkt dat de schade werkelijk geleden werd, alsmede een geschreven verklaring, waarbij de betrokkene onder eed bevestigt dat de hem ingevolge heirkracht toegebrachte schade, het aangegeven verlies niet overtreft; in deze laatste verklaring moet eveneens onder eed worden bevestigd dat de voorraden die de betrokkene bezit den normalen voorraad waarvan hier boven spraak niet bereiken. Benevens de hierboven bedoelde attesten, moet de aanvrager zijn rantsoeneeringskaart voorleggen. De Ge meentedienst voor de bevoorrading en de rantsoenee ring zal deze kaart voorzien van den stempelafdruk «Bijzondere machtigingen tot bevoorrading (heirkracht* ontvangen en er tevens den datum van aflevering op vermelden. Artikelen die in waarde verminderd zijn. Defecte, bevuilde en verkleurde gerantsoeneerde tex tielproducten die als zoodanig gekenmerkt zijn, en die met een korting van minstens 15 t. h. op den normalen pri js verkocht worden, mogen tegen de helft van 'het in normale gevallen voorgeschreven aantal punten aan verbruikers afgeleverd en door hen betrokken worden Bij den aankoop van kousen of sokken, die dezelfde onvolmaaktheden vertoonen als deze hierboven opge somd, moet in elk geval tegelijk met de helft van het normale puntenaantal. een aankoopbon voor kousen of sokken afgeknipt worden. Fabricatieafvai. Stukken stof (coupons), die ingevolge defecte ver vaardiging als fabricatieafvai mogen worden aangezien, kunnen tegen het vierde van het in normale gevallen voorgeschreven aantal punten aan verbruikers afgele verd en door hen betrokken worden. Mannequinskleederen en stalen van verzamelingen. Gedragen mannequinskleederen en stalen van collec ties die tegen een prijsvermindering van minstens 25 verkocht worden, kunnen tegen de helft van het in normale gevallen voorgeschreven aantal punten aan verbruikers afgeleverd en door hen betrokken worden. Stofafval. Meterafval, die bij de vervaardiging, bij de bewerking of in den, handel ontstaan is, mag tegen de helft van het in normale gevallen voorgeschreven aantal punten aan verbruikers afgeleverd en door hen betrokken worden. Als meterafval gelden die stukken stof, die op een stofbreedte tot en met 90 cm. niet meer dan één meter lang en op een stofbreedte van meer dan 90 cm. niet meer dan 60 cm. lang zijn. Stukken stof van minder dan 20 cm. lang mogen zon der eenige beperking aan verbruikers afgegeven en door hen betrokken worden. Meterafval voortkomend van decoratiestoffen en van dichte gordijnstoffen mogen eveneens vrij aan de var bruikers afgegeven en door hen betrokken worden, wanneer het stuk niet meer dan 2 meter lang is. Bijzondere regeling voor bepaalde stoffen. Organdiestoffen, vuurvrije weefsels, lak-, was- en iaméstoffen, kunnen, tegen de helft van het voorgeschre ven aantal punten aan de verbruikers afgegeven en door hen betrokken worden. Hetzelfde geldt voor de daaruit vervaardigde klee- dingstukken. Aanschaffing van tweedehandsche waren. De tweedehandsche waren, waarvan spraak in artikel 1, 5°, van het besluit houdende regeling van het ver bruik van textielproducten dd. 3 Mei 1941, mogen door de handelaren tegen de helft van het voorgeschreven aantal punten aan de verbruikers afgegeven en door hen betrokken worden-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10