r Is. VANNIEUWENHU.YZE Ceen rantsoeneering der kolen De Wederopbouw in West-Vlaanderen Leeningen aan de Ceteisterden WINTERHULP Een praatje met cijfers WINTERHULP IEPER HANDBOOCSCHIETINGEN G A S O I L te bekomen TUCHTKAMER DER bJOTMJSSEN Vlaamsche Kruis Tak leper De wreede roofmoord te Gheluwe HET YPERSCHE 16-5-1941 deren mensch voor hun rekening dien zij onge lukkig zullen mak®. althfaiis oatetreden en ge melijk ,-rt» Daar wordt dan geplaagd en gesard. En omdat er in ons eigen huis geen opgewekt lied weer galmt, gaan we verbitterd naar buiten en stooten bij den naaste de feestlamp omver Zoo algemeen is het gemis aan levenslust. Wij zoeken een verontschuldiging in de bekom, meringen van eiken dag, in de teleurstellingen en beswaren van ons leven. Wie zou in zulke voorwaarden nog levenslust van ons durven eischen Laat ons niet overdrijven, want het is overtui gend bewezen in vele voorbeelden, dat het gemis aan reinen levenslust geenszins het gevolg is van tegenspoed en smart. Maar wij willen ons niet toeleggen op de verkrijging van dit kostelijke goed des levens. Wij jagen de vreugde weg en dat is een dwaasheid, want we kunnen niet bui ten haar. Wij maken ons zelf het leven onver draaglijk door onze onhandigheid en onze op- loopendheid. Hij is wel ongelukkig, die aanstonds denkt aan moedwil en kwade trouw. Sommigen denken aan niets anders als zich te handhaven en vergeten wat zoo noodig is in het leven wat toegevend en inschikkelijk te zijn. Zij wijten het aan den hoogmoed, de valschheid, de zelfzucht van den naaste wat ze vóór alles in zich zelf moesten aanwezig zien. Als men de noodige zacht moedigheid niet bezit, wordt het leven een voort, durende ergernis. Er bestaat nog een andere fout, waardoor wij ons berooven van het genot, dat wij zouden kun nen smaken en deze fout is de trotschheid, waar door wij veel meer meenen te zijn dan onze me- demenschen. Al doet een mensch zich ook boven mate te goed aan zijn onvergelijkelijke positie, indien hij geen ander vindt, die in dat voorrecht met hem deelen wil, moet -feij zich ongelukkig gevoelen. Want alleen de zedelijkheid mag de drijfveer zijn, die ons van de menschen verwij dert. Zachtmoedigheid en nederigheid zullen ons dus vele gevaren doen ontwijken. Door haar zul len wij onze opgeruimde stemming blijven be houden, den booze ontwapenen en den droeve troosten door onze onverstoorbare vreugd. Ga uw weg met blijdschap en ge zult voor anderen een begeerlijk gezelschap zijn. Blijmoedigheid is het kenmerk van de deugd en het bewijs van een rijk en vriendelijk hart. Een der beste woordvoerders van den kristelij- ken godsdienst zegt Verblijdt u te allen tijde. Het is wel onmogelijk zich krachtiger uit te drukken. Kunt gij dat niet Dan wordt het tijd, dat gij het gaat leeren. In ons moet heerschen een blijmoedige stem ming onder al het droevige, dat er te aanschou wen valt. De grondtoon van ons leven moet boven alles gehoord wordendie toon is blijdschap en geen geklaag, geen ontevredenheid. De doorgaan de gezindheid van ons hart moet zijn opgeruimd heid, die door niets én door niemand kan verdre ven worden. Die moet er zijn, al zijn de tegen kantingen nog zoo zwaar en talrijk. Iemand, die weet dat hij nooit in vergelijk treedt met iets wat niet geoorloofd is en zoodoende de stem van zijn geweten volgt, die streeft naar al wat goed en edel is, zoo iemand kan altijd blijde zijn. Wij zijn niét sterk genoeg eh daar ligt de reden, waarom het gebouw van ons leven door storm en regenvlagen wordt ondermijnd en dan staan we daar moedeloos, radeloos en krachteloos. Verblijdt u te allen tijd Ziedaar het ideaal, dat wij moeten benaderen. Wij stemmen volmondig in met de wpprden van den dichter Levenslust is 't ware leven. Is het liefelijkste goed Dat de lachende aard kan geven Van haar weelde en overvloed Levenslust is vroolijk strijden. Hopend en geduldig lijden rrr, - Is een kinderlijk verblijden, Dat den hemel tegenlacht. Sinds eenigen tüd doet het gerucht de ronde dat wel dra de ko'.en zouden gerantsoeneerd worden. De voor zitter der Beroepsorganisatie van Lulksche kolenhan delaars heeft nochtans in een Interview medegedeeld.dat er geen redenen bestaan om een rantsoeneertng van, evenmin als een tekort aan kolen te vreezen. Hij heeft eveneens verklaard dat men wat de kolen betreft geen zomerprtjzen zou rekenen, maar dat men evenmin voor een stijging der prijzen dient te vreezen. Het stelsel der leeningen tegen zeer lagen in trest voor den wederopbouw van private wonin gen wordt door de geteisterden zeer gewaardeerd. Op 30 April waren 1.227 aanvragen ingediend voor een totaal bedrag van 31.517.556,35 fr. Het Kredietorganisme heeft tot op heden reeds voor 1.022 gevallen voorschotten toegestaan ten bedrage van 18.717.070 Fr. en 10.316.793 Fr. uitbe taald. Kredietaanvragen voor wederopbouw van nij verheidsinstellingen kwamen toe voor een be drag van 56,122,380,41 fr. Voor 34 behandelde ge vallen werd reeds een bedrag van 43.324.000 fr. toegestaan en 31.003.000 Fr. uitbetaald. Geteisteixle landbouwers ten getale van 75 ver zochten om een voorschot om hun veestapel of landbouwmateriaal te herstellen voor een totaal bedrag van 2.409.892 Fr. Voor 45 gevallen werd goedkeurend geantwoord en een bedrag van 634.800 Fr. uitbetaald. Het besluit van 18 November 1940 waarbij zwaar geteisterden gemachtigd worden leenin gen aan te vragen voor den aankoop van onmis baar mobilair, heeft als gevolg dat het Commissa riaat 159 gevallen ter behandeling kreeg gaande over een bedrag van 6.127.877,05 Fr. EENIG FEIT IN DE KINO-ANNALEN. Jood Suss werd te Berlijn vertoond in 86 zalen tegelijkertijd. Te Hamburg werd de band van Harlan Veit afgerold tegelijker tijd in 14 Kinos. Te Stettin in 6, te Muen- chen in 22, te Keulen in 16 en te Weenen in 36 zalen. Nooit had een film van welken oorsprong ook een soortgelijk succes. (Het Algemeen Nieuws). Het is altijd goed de menschen af en toe enkele cij fers onder de oogen te leggen, vooral wanneer het gaat om werken als Winterhulp. Ten behoeve van velen die graag en vegl spreken over het werk van W. H. geven wij dezen keer enkele getallen die betrekking hebben op de voorbije maanden. Tot nog tóe werd driemaal door het Winterhulp-Too- neel gespeeld. Dit bracht bruto de volgende sommen op: De Wonderdokter 8.131,85 Fr. Gala-Avond 6.722.00 Fr. De Goud boer 5.004,80 Fr. De Schuttersgilde Willem Teil gaf een prijs- schteting die een overschot gaf van 753.50 fr. De voetbalmatch C. S. Y. White Star gaf een boni van 543.20 fr. De collecte van verleden Zondag 11 Mei leverde 2049 fr. 25. Al deze posten samen, plus de betalingen voor de schoolsoep gedurende de maanden Februari en Maart (hetzij 6.897,50 fr. en 4847.10 fr.) vormen een totaal be drag van 34.949,20 fr. Maar alleen voor de maanden Februari en Maart kosten de 55.680 liter schoolsoep een bedrag van 44.776 frank. De cijfers voor de maanden April en Mei geven we later. Waaruit men kan besluiten dat met al de feesten, de Collecten en de betalingen voor de school soep Winterhiilp leper er niet komt, zoo het niet door toelagen van elders wordt gesteund. Is het dan te veel gevraagd, dat ledereen iets zou doen om in. deze, voor velen zoo harde tijden, wat troost te brengen bij vele noodlijdenden en ondervoeden Dat iedereen zijn plicht begrijpe moet het parool zijn, nu meer dan ooit BEDANKING. Langs dezen weg bedankt het Centraal Comité Win terhulp leper de bestuurders van de belde scholen (St- Vincentius College en Rijksmiddelbare School) voor de hulp die ze verleend hebben voor de collecte van ver leden Zondag. Ook naar de studenten gaat onze dank. Dat er niet meer bloempjes konden worden verkocht ls niet de schuld van het Comité. Het was In de onmo gelijkheid er meer te ontvangen. EEN OPROEP Ten einde hare inrichting nog vollediger uit te wer ken. moet de afdeelirtg propaganda beschikken over een schaaf flinke, ijvervolle medewerkers, die eenige opoffe ring van een deeltje van hun vrijen tijd willen doen ten bate van Winterhulp. Het werk dat gevraagd wordt is een zeer ernstig werk, dat hun echter niet al te veel tijd zal vragen. Wie iets in dien zin voor W. H. wil doen kan zich, zoohaast mogelijk aanmelden op het secre tariaat van W. H., ofwel schriftelijk aan den leider der Propaganda-afdeéling, Secretariaat. VERKOOP VAN W. H.-SLUITZEGELS. Van deze week af zullen in alle boeken- en dagbla denwinkels van de stad sluitzegels van Winterhulp worden verkocht tegen den prijs van 2.50 fr. per blad. We twijfelen er niet aan of iedereen, die nog briefwis seling doet, zich een blad sluitzegels zal willen aan schaffen j STAANDE PERS ZONDAG 18 MEI 1941 Om 2 1 uur WYTSCHAETE Oppervogel 60 fr. Twee zijdvogels elk 30 fr.; Twee kallen, elk 20 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr.; Kleine vogels 10 fr.; Inleg 13 fr. 50. Zooveel vogels als schutters, alles zonder aftrek. In geval van slecht weder wordt op het liggende spel geschoten. MAANDAG 19 MEI 1941 Om 17 1 uur YPER-HOEKJE VRIENDENSCHIE- TING voor de leden der drie Ypersche Handboogmaat schappijen. Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pljlrapersgeld. aart 4 fr. de liter, bij West Kaai, 7, leper Officieele verkooppost P. B. VAN HET ARRONDISSEMENT YPER DIENSTJAAR 1941 - 1942 Voorzitter Mr Ernest De Cock, Notaris, leper. Syndic M' Victor Pieters, Notaris, te Reninge. Verslaggever Mr Pierre Desimpel, Notaris, te Waasten. 1 Secretaris M' Edgard Reynaert, Notaris, te Sta- s den. c oos few Penningmeester Mr André Camerlynck, Notaris, te Passchendaele. Leden Mr Julien Cassiers, Notaris, tePoperinghe, en Mr Jean Naudts, Notaris, te Komen. Op Zondag 18 Mei a. s., te 17 uur, in de Zittingszaal van het STADHUIS Groote Markt te leper, heeft de plechtige overhandiging plaats van het diploma E.HRO. aan de geslaagde cursisten 1940-1941. Tevens wordt een zeer belangrijke voordracht ge houden over VOORBEHOEDENDE KINDERGENEES KUNDE, door Prof. Dr C. Hooft, Bestuurder der Kliniek voor Kinderziekten van de Gentsche Universiteit. Voor al de moeders zullen deze les weten te benuttigen. Geen enkel lid ontbrekë op de vergadering. Namens het Bestuur, Tak leper. Hersamenstelling van het drama Maandag voormiddag had te Gheluwe de hersamen stelling plaats van de gruwelijke misdaad, die in den nacht van 23 Februari 11. gepleegd werd in de herberg De Roobaard en het leven kostte aan de' echtge- nooten Hector Degrande en hun dochtertje. De daders hadden, om de sporen hunner misdaad uit te wisschen. de herberg en aanpalende schuur In brand gestoken, doch dank zij een vest, die in de puinen der afgebrande woning teruggevonden werd en waarin nog een maalvergunning zat op naam van Vanderplancke Robert, slaagde men er spoedig in de booswichten te ontmaskeren en aan te houden. Deze laatsten, de gènaamden Vanderplancke Robert. Vandewalle Raphael en Lefever Marcel, wonende te St Léger en Dottenijs, werden thans Maandag, onder goed geleide, van uit de gevangenis van Kortrijk naar de plaats hunner misdaad gebracht om er opnieuw onder- hoord en geconfronteerd te worden. Niettegenstaande deze confrontratie geheim gehouden was. verdrongen zich toch talrijke nieuwsgierigen ter plaats. Immers verscheidene gendarmen 'hadden reeds vanaf 9 u. 's morgens post gevat bij de puinhoopen der woning, zoodat de geburen er uit besloten dat er iets ongewoons op til was en zulks spoedig algemeen be kend werd. Rond 10 u. werd de ordedienst rond de woning ver sterkt en de daar verzamelde menigte op grooten af stand achteruit gedreven. Het was 10 u. 30 toen de drie misdadigers, geboeid en door de gendarmen goed bewaakt, op den Koejen- berg van de tram afstapten en naar de plaats hunner wandaad geleid werden, terwijl de verontwaardigde me nigte vijandige kreten uitte en hen allerhande scheld woorden naar het hoofd slingerde. Op zeker ooeenblik zelfs gelukte het aan Vandamme Antoinette en Dirinck Albert, zuster en schoonbroeder der ongelukkige slacht offers, tot bij de opgeleide booswichten te naderen en hen aan te vallen, doch de gerechtsdienaars wisten da delijk de verbolgen familieleden af te weren. Vervolgens ging het parket van Yper. bestaande uit de Heeren Devos de Molderghem, onderzoeksrechter, Santenaire, procureur des Konings, en Deraeve, grif fier. over tot de hersamenstelling der misdaad. Ieder betichte werd afzonderlijk ondervraagd over het aan deel door hem in den moord genomen en de wijze waarop tewerk gegaan wérd. Eerst was het Lefever Marcel die onder handen- genomen werd en nogal ge willig de hem gestelde vragen heantwoordde. Vande walle. die nadien aan de beurt kwam was echter meer terughoudend en ging slechts tot bekentenissen over alswanneer hem geen anderen uitweg meer overbleef. Vanderplancke daarentegen nooede nog steeds te loo chenen en zich met allerhande leugens uit den slag te trekken, doch werd verscheidene malen op tegenstrij digheden betrapt. Zoo verklaarde hij eerst nooit een revolver bezeten 'te hebben, doch een uur 'ater békende hij zulks toch en verstrekte toen nadere bijzonderheden over het merk en het kaliber ervan, die volledig over eenstemmen met deze van den te St Léger gevondgirre- volver. Ook loochende hii kleederen van het slachtoffer Degrande gestolen te hebben. U1t de ondervraging, die omtrent vier uren duurde, bleek ten slotte, volgens de verklaringen van Lefever en Vandewalle. dat' het Vanderplancke ié die dé éëbt- genoote Degrande met revohrerSrhoten doodde. Deze bettehte ging echter voort met zulks ten stelligste te ontkennen. Sniits dezes loochenen lit kt het toph meer dan waar schijnlijk dat het onderzoek door deze wedersamens,tel ling een grooten stap vooruitgegaan is. Uit de ver klaringen. door de drie nvsdsdigers ter plaats afgelegd, zal het wellicht aan'het gerécht niet moeilijk méér'val len bet aandeel van ieder der betichten te benalen en de aanstichter en hoofdsehuMige te ontmaskeren, wat door eenieder gewenscht wordt. v Een der betichten slaagt erin te ontvluchten Na afloop der wedersamenstelling van, de misdaad ter plaats, werden de dre betichten naar Yper over gebracht, ten einde er den volgenden dag nog verder door den Heer Onde-zoeksrecbter orderhoord te wor den. Lefever en Vandemlancke werdén in het polftie- bureel ongesloten, terwiil Vandewalle naar de rijks wachtkazerne overgebracht werd. 1 Toen men nu. den Dinsdag-morgen, dezg laatste'uit zijn cel wilde halen, bleek deze ledig en stelde men met ontzetting vast dat de kerel er In geslaagd, was te ont spannen. Het parket dat dadelijk verwittigd werd, stante enkele ooeenbllkken later ter plaats ai om de nondige vaststellingen te doen. Uit het onderzoek kon uitgemaakt worden dat Van dewalle een ruit gebroken had en het is niet uitgeslo ten dat hij alzoo in betrekking gekomen is met andere oersonen die geholoen hebben om hem tebevrijden. Daar on den koer der rijkswachtkazerne nog een aan tal bMkken doozen, afkomstig van oorlogsbuit, opge stapeld liggen, heeft Vandewal'e daarvan weten ge bruik te maken om over den hooeen afsluitingsmuur te klimmen en zoo het hazenoad te kiezen. Daar men vermoedde dat de kerel naar Frankrijk ge vlucht was. werd door de zorgen der Duttsche overheid zijne persoonsbeschrijving naar Frankrijk overgemaakt Terug aangehouden. Dank zij de genomen maatregelen heeft de gevluchte niet lang on vrije voeten ge'ooDen. Het vermoeden dat de gevaarlijke kerel de wijk naar Frankrijk genomen had, b'eek maar al te gegrond, want het is naar het geen wij naderhand vernamen, daar, namelijk te Wat- trelos, dat de booswicht ongemerkt en Woensdag laatst terug in hechtenis kon genomen worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2