FLORA STELT VOOR met MARIAN, HEINRICH GEORGE, WERNER KRAUS, KLOPFER, KRISTI SÖDERBAUM Landbouwers, Edg. MISSIAEN GROOTE MA R K T IEPER HET MEESTERWERK VAN VEIT HARLAN Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker. Yper ARSACTINE tegen den Coloradokever. NITROSENINE ALIDOR VANDEPUTTE Kaai; Yper Tel. 243. Het aantal oorlogsslachtoffers in België ZAKENKABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper Ontrupsing en Disteluitroeiing Vermijdt alle sabotagedaden, HET YPERSCHE 16-5-1941 Het gebeurt niet vaak dat een historische film uit groeit tot een grootsch artistiek monument op kinema- tographisch gebied. Zoo'n uitzondering is Jood Suss Overigens, namen als Ferdinand Marian, Heinrich George, Werner Kraus, Klöpfer en Kristina Söderbaum hebben genoeg klank om aan te duiden dat uit de samengespannen krachten van die menschen iets mees_ terlijks moet groeien. De prent werd dan ook voor den keurraad der Biennale van Venetië met den eersten prijs bekroond. De film berust op historische gegevens. Toen de hertog Karl van Würtemburg den troon besteeg, zwoer hij de tradities van zijn land te eerbiedigen. Maar zijn eerzucht drijft hem weldra tot uitgaven die de Landsraad weigert te voldoen. De hertog wendt zich tot een rijken Joodschen juwelier uit Francfort, die hem een onbegrensd crediet opent maar op eene kleine voorwaarde hij zal van den hertog een vrijgeleide krijgen die hem toegang geeft tot de hoofdstad Stuttgart, waar de Joden ver bannen zijn. Doch spoedig wordt hij ook financieel raadsman van den vorst. Stilaan leeft Suss aan het hof als oppermachtig en stelt den hertog onder zijn voogdij. Weldra wordt dan ook het verblijfsverbod voor de Joden opgeheven en als een zwerm sprinkhanen komen ze op de stad neer. Dit tooneel is een van de best gelukte uit de film. Kapitein Roder, intieme vriend van den her tog, spreekt voor de uitgebuite burgerij en boeren, maar Karl Alexander offert voor den Jood zelfs een groote vriendschap op. Steeds verder gaande dingt Suss naar de hand van de dochter van den raadsheer Sturm, Dorothea die verloofd is aan den griffier Faber. Sturm weigert. Samen met Faber wordt hij aangehouden. Dorothea wil hun vrijheid bij den Jood afsmeeken. Faber komt vrij doch aan welken prijs Wanneer hij de gevangenis verlaat vindt hij het lijk van zijn geliefde in de rivier. De opstand die hierop uitbreekt velt den hertog neer, veroordeelt Suss en verdrijft de Joden uit de stad. Heinrich George speelt de rol van Karl Alexander. Zooals naar gewoonte is hij uitstekend, maar deze keer is hij begrijpelijkerwijze in de schaduw gesteld door Ferdinand Marian en Werner Kraus. De eerste maakt van de personage van Jood Suss eèn ongeloofelijke creatie van macht en tevens van fijnheid. Zonder de minste overdrijving geeft hij in alle natuurlijkheid de sluwe berekening en de bekende geslepenheid van den Jood weer. In elke houding, elke beweging, elk woord, elke blik, elke stemverheffing, in zijn heele optreden vindt men den Jood terug. Werner Kraus beeldt met meester schap niet minder dan negen jodentypen uit. Veit Harlan, onder wiens leiding de band werd vervaardigd, heeft een meesterwerk geleverd. Het vertoonen van deze film vormt met Gierwally van verleden week een hoogtepunt in de vertooningen der stad. SPECTATOR JOOD SUSS Vertooningen Vrijdag, Zaterdag, Maandag, om 7 u. 30Zondag om 2 n., 4,30 u. en 7,30 uur. .- Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 20 April 1941. De Voorzitter, Heer Hector Casier, opept de vergade ring om 15 uur en verleent het woord aan den secreta ris, die lezing geeft van het verslag der vorige verga dering. Dit verslag wordt goedgekeurd. Vervolgens geeft de Voorzitter menige nuttige wen ken nopens de werkzaamheden te doen in den tuin. Dan verleent hij het woord aan M. Clinckemaille, voorzitter van het Werk van den Akker, die aan de leden laat weten dat er 500 kgr. tuinvette zal inkomen. Aan ieder der aanwezige leden wordt een bon voor 5 kgr. tuinvette ter hand gesteld om af te halen bij den handelaar HoEack, Meenensteenweg. Verscheidene andere nuttige druksels worden aan de aanwezige leden uitgereikt. Hij laat weten aan de leden dat er dit jaar een prijs kamp zal ingericht worden voor de tuinen en wakkert de leden aan In groot getal aan dezen prijskamp deel te nemen. Hij maakt ook nog kenbaar dat de afdeeling Werk van den Akker zich een besproeier zal aanschaffen, als mede de benoodigheden, en dat een man zal aangesteld worden om de verscheidene hovingen te gaan bespuiten. Dit alles zal gratis gedaan worden. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voorgesteld: 1) Goetgeluk Arthur, door Debeir Julien. 2) Mahieu Jerome, door Hebben Henri. 3) Van Wichelen Arthur, door Hebben Henri. 4) Baete Evarist, door Clinckemaille A. 5) Duprez André, door Soenen Leonard. 6) Gouwy Jules, door'Defever Ida. Tombola Een welvervulde tombola, samengesteld uit Dahlia knollen, tomatenplanten en koolplanten en ge leverd door het huis Hector Casier, wordt vervolgens ■onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Beschermt uwe vruchten en verhoogt hun op brengst door het doelmatig bestrijden van alle zwamriekten, insecten en onkruid. Gebruikt daarom de CUPRACTINE tegen de plaag der aardappelsliter per 100 liters water, der hopJ tot 1 liter per 100 liters water, der vrnchtboomenf tot 1 liter per 100 liters water. Geleverd in doozen die de noodige dosis inhou den om een oplossing van 300 of van 900 liters te maken. om het onkruid in uw graant eelt en en vlas- gaarden te verdelgen, zooals wilde mostaard, bruis of zemp, blauwe korenbloem en distel. Gebruikswijze 20 tot 25 liters per hectare voor wilde mostaard en bruis. 27 tot 30 liters per hectare voor korenbloem en distels. Deze hoeveelheid moet in het water vermengd worden dat noodig is om een hectare te be sproeien Het vlas wordt besproeid als het een hoogte van 7-8 cm. heeft bereikt. Dit rijn producten die geen schade aan de vrach ten veroorzaken, die gemakkelijk te gebruiken zijn en wier prijzen ook uiterst voordeelig rijn, 7üi rijn te bekomen bij Handelaar in Granen en Veevoeders Reeds vroeger hebben wij de toen bekende cijfers medegedeeld van het aantal gesneuvelden in België, doch deze cijfers waren nog steeds onvolledig. De identificatiedienst van het ministerie van Binnen land sche Zaken heeft ondertusschen goed doorgewerkt, zoodat het aantal geïdentificeerde dooden naar alle waarschijnlijkheid alleen nog maar met enkele een- hedèh zal-aangroeien. De cijfers die dus omtrent juist zijn, waren een paar weken geleden omtrent als volgt Belgische militairen 5,262. Fransche militairen 3,282. Engelsché militairen 2,958. Oleze cijfers gelden alleen voor het Belgisch grond gebied, zoodat zij niet opgeven hoeveel Belgen er eigen lijk gesneuveld zijn. De identificeeringswerken inNoord- Frankrijk worden stelselmatig doorgezet. De diensten met dit werk belast krijgen daadwerkelijke hulp van de Duitsche militairen. Het zal evenwel nog enkelen tijd duren alvorens men de volledige cijfers zal kennen. (up 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKUREN: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag voormiddag, van 8 tot 11 uren Raadpleging en alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschade Huren en verhuren Aankoop en verkoop, enz. Verzekeringen op het leven, Tegen brand, Onge vallen, Burgerlijke verantwoordelijkheid, enz... PROVINCIE WEST - VLAANDEREN De Gouverneur a. i. van West-Vlaanderen. Gezien het Landelijk Wetboek Gezien de Koninklijke Besluiten van 20 Januari en van 2 Mei 1887 in uitvoering van gezegd wetboek ge nomen BESLUIT Artikel 1. Ieder eigenaar, pachter, huurder, vrucht gebruiker of andere gebruiker, die zijn eigene erven of die van anderen beheert, is gehouden, onmiddellijk na den bloeitijd en uiterlijk vóór 15 Juni a. s. de boo- men, struiken, hagen of kreupelhout, op gemelde erven staande, te ontrupsen of te doen ontrupsen en dadelijk de beurzen of webben die rupsennesten uitmaken te verbranden. De ondernemers van het onderhoud der beplantingen langs de wegen zijn aan dezelfde verplichtingen onder worpen. Art. 2. Alle personen, behoorende tot een der cate gorieën hierboven in artikel 1 aangehaald, zijn gehou den vóór 1 Juli e. k. de schadelijke distels, die te vinden zijn op de gronden welke ze bebouwen of gebruiken, uit te roeien of te doen uitroeien. De belanghebbenden zullen op het gemeentesecreta riaat mededeeling kunnen bekomen van de lijst der echte distelsoorten welke als zijnde waarlijk schadelijk voor den landbouw moeten uitgeroeid worden. Art. 3. In geval de belanghebbenden verwaarloozen zich binnen den gestelden tijd naar de schikkingen der vorige artikels te gedragen, zal de bewerking van ambts wege en ten koste der overtreders, verricht worden op bevel van den Burgemeester, onverminderd de straf- «fe-- i fen bij artikel 6 van het tegenwoordig besluit bepaald. De kosten der bewerkingen zullen in voorkomend ge val door het plaatselijk bestuur ingevorderd worden zooals in zake belasting. Art. 4. Benevens de officieren en agenten van de gerechtelijke politie, zijn de agenten van den wegen- dienst, van -het Bestuur van Bruggen en Wegen, van den Provincialen Technischen Dienst en van het Bosch- beheer van den Staat gelast de inbreuken op art 1 van het tegenwoordig besluit op te sporen en vast te stellen. De veldwachters der gemeenten zijn aangesteld om. op het grondgebied waartoe zij beëedigd zijn en ge zamenlijk met de gendarmen, de overtredingen van art. 2 van het tegenwoordig besluit op te sporen en vast te stellen. De boschwachters hebben insgelijks bevoegdheid om in de velden gezegde overtredingen vast te stellen. Art. 5. De Burgemeester waakt over de stipte uit voering der maatregelen door het tegenwoordig besluit voorgeschreven. Art. 6. De overtredingen van de artikels 1 en zullen gestraft worden met een boete van 5 tot 15 fr. De boete zal kunnen verminderd worden, indien er verzachtende omstandigheden bestaan; zij zal in geen geval minder dan 1 Fr. mogen wezen. Art. 7. Dit bevel zal in al de gemeenten der pro vincie afgekondigd en aangeplakt worden. Brugge, den 2 April 1941. M. BULCKAERT. Zoo stelt gij a zelf en ook uw Medeburgers Aan geen strafmaatregelen bloot.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5