WCTCN/CHAPPELÜk GROOTE FiGUREN ;,VEEK. Tengevolge van plaatsgebrek verschui ven wij het vervolg van ons mengelwerk tot a. s. week. Naamdagen. Maan. Opgang Ondergang Maanstanden. Leening der Verwoeste Gewesten 1922 NIEUWE STAATSLEENING Uitgifte van Vijfjarige Scbatkistcertificaten 3.50 n^tto. LFON ""''LET WA: HET YPERSCHE 16 -5 -1941 ROBERT KOCH (Slot) E. DE CHOLERA In het jaar 1883 waaide de Aziatische cholera nog eens naar Europa over. In Afrika werd vooral Egypte geteisterd. Duitschland en Frankrijk be sloten onmiddellijk een expeditie naar Alexan- drië te zenden. Een wedstrijd ontstond nu tus- schen Pasteur en Koch, om de choleramicrobe te vangen. Koch, Gaffky, Fischer en Treskow vorm den de Duitsche groep, Roux en Thuillier, Pas teur's beste leerlingen, de Fransche. Pasteur kon persoonlijk de reis niet ondernemen daar hij den strijd had aangevangen tegen de razernij, strijd dien hij glorierijk zou winnen. De beide zendingen werkten in hetzelfde hos pitaal, gingen met elkaar om en wisselden van gedachten. Toen de arbeid succes beloofde op te leveren verdween de epidemie even geheimzinnig als ze gekomen was. De jonge Thuillier dacht de bacil ontdekt te hebben (hij had zich echter vergist), toen hij als slachtoffer van de.vreeselijke ziekte viel. Toen Koch later een krans op het graf van den jongen geleerde legde, sprak hij Het is een eenvoudige krans, maar een lauwerkrans, zooals men dien geeft aan de dapperen, de over winnaars. Koch verliet Egypte en reisde naar Indië, het hart van het choleragebied. We zullen al zijn verdere proefnemingen niet verhalen, doch alleen melden dat de meester er hier in slaagde te be wijzen dat de cholera veroorzaakt werd door een kommavormige bacil en dat hij ook de middelen aangaf om hem te overwinnen. Als triomfator kon Koch na 9 maanden onder zoekingen de terugreis aanvaarden. Maandenlang had hij in het grootste levensgevaar verkeerd, doch zonder zich daarom te bekommeren. Na zijn terugkeer bracht hij het eerst verslag uit bij zijn keizer en ontving de Orde van de Ster Dank zij Koch's volhardend en moedig onder zoek, vreest de beschaafde wereld niet langer de verwoestende aanvallen van de choleramieroben en hun uitroeiing wacht slechts op hygiënische toestanden in Voor-Indië. F. DE 20 LAATSTE JAREN Ondanks zijn ontzaglijke drukke werkzaamhe den, die de meest verschillende onderwerpen betroffen, heeft Koch nooit opgehouden zich met het probleem der tuberculose bezig te houden. Zoo kondigde hij (op verzoek van de regeering) in 1890 aan dat hij een geneesmiddel tegen de tuberculose ontdekt had. Helaas heeft de door hem tuberculine gedoopte stof niet aan de alge- meene verwachtingen voldaan. Hij wist zelf wel dat zijn middel ver van volmaakt was en hij trachtte het steeds te verbeteren. In de veeartse nijkunde bewees het groote diensten. In 1905 werd hem als meest op den voorgrond tredenden onderzoeker van den tegenwoordigen tijd de Nobelprijs verleend. In 1907 werd de 25e verjaring der ontdekking van den tuberculbacil, de Kochbacilzooals hij »u genoemd wordt, gevierd door de stichting te zijner eere van de Robert-Koch-stichting ter bestrijding der tuberculose Hijzelf bevond zich op dit oogenblik in Afrika op zoek naar den ver wekker der slaapziekte. Reizen was een zijner jeugddroomen en dit heeft hij in de 20 laatste jaren van zijn leven ge noeg kunnen doen. Naar alle kanten wordt hij geroepen om een helpende hand bij onderzoekin gen uit te steken. Afstanden bestaan voor hem niet, Frankrijk of Enseland. Bombav. N;euw Gui. nea, Italië, Kaapstad of Duitsch Oost Afrika. In- •tusschen was de kloof tusschen hem en zijn vrouw te groot geworden en een scheiding volgde. Heel zijn leven heeft hij echter voor haar gezorgd. Hij trad een tweede maal in het huwelijk en zijn nieuwe gemalin werd en bleef steeds een goede begeleidster. Verder verrichtte Koch baanbrekend werk op het gebied der malariabestrijding en niet het minst met zijn belangrijke Droeven met een van de wonderbaarste geneesmiddelen, nl. de kinine. Hij was het die ook kinine voorschreef om de aiekte te voorkomen, dus ook aan gezonden. De kininelooze behandeling van de zwartwaterkoorts was Koch's laatste groot succes bij de oplossing van het probleem der malaria. Ook bij de slaapziekte gelukte het Koch een belangrijke ontdekking te doen en deed hij een stap naar een betere bewoonbaarheid van Afrika. In de voornaamste periode van Koch's werkzaam heid vallen ook nog zijn studiën over de Afri- kaansche febris recurrens en de Texas, en kustkoorts met belangrijke positieve resultaten. Op zijn zestigsten verjaardag wordt hij officieel gevierd. Zijn leerlingen, waaronder de beste van de wetenschap Esmarch, Gaffky, Gartner, Kito- sato (Japan), Pfeiffer, Wasserman, Kirchner, Weisser, Löffler en Ehrlich juichten hem toe. De Robert-Koch-medaille wordt hem toegereikt met het opschrift Uit de wereld van het kleine hebt Gij Uw grootheid geschapen en de wereld veroverd, die U dankbaar den krans der onsterfelijkheid over handigt Op 27 Mei 1910, op 66 jarigen ouderdom, wordt hij door zijn grooten tegenstander, den dood, overwonnen. Zijn asch rust in een bronzen urn, in het mausoleum van het Instituut voor Infectie ziekten. Hij was de grootste figuur uit een he roïsch tijdvak Lectuur Bacteriën jagers door Paul de Kruil', uit gegeven bij Leopold, Den Haag. Dienaren der Menschheid (Leven van Koch) door Hellmuth Unger, uitgegeven bij de Wereldbibliotheek. Amsterdam. van 18 tot 24 Mei 1941 Zondag 18 Mei Venantius, Honcré, Quinibert, Erie. Maandag 19 Mei Petrus Celestinus, Pascal, Puden- tiana. Dinsdag 20 Mei Bernardinus, Yves. Woensdag 21 Mei Valentius, Hospicius, Juliette. Donderdag 22 Mei O. H. Hemelvaart, Emilius, Julia, Vincent. Vrijdag 23 Didier, Guibertus, Joannes Baptista. Zaterdag 24 Mei Irma. Zon. Opgang Ondergang Zondag 18 Mei 5 u. 50 21 u. 28 Maandag 19 Mei 5 u. 49 21 u. 30 Dinsdag 20 Mei 5 u. 47 21 u. 31 Woensdag 21 Mei 5 u. 46 21 u. 32 Donderdag 22 Mei 5 u. 45 21 u. 34 Vrijdag 23 Mei 5 u. 44 21 u. 35 Zaterdag 24 Mei 5 u. 43 21 u. 36 Zondag 18 Mei 2 u. 45 13 u. 28 Maandag 19 Mei 3 u. 12 14 u. 32 Dinsdag 20 Mei 3 u. 36 15 u. 36 Woensdag 21 Mei 4 u. 00 16 u. 38 Donderdag 22 Mei 4 u. 23 17 u. 40 Vrijdag 23 Mei 4 u. 48 18 u. 42 Zaterdag 24 Mei 5 u. 14 19 u. 42 Laatste kwartier 18 Mei, te 3 u. 17. Nieuwe maan 26 Mei, te 7 u. 18. Eerste kwartier 2 Juni, te 23 u. 56. Volle maan 9 Juni, te 14 u. 34. Trekking van 10 Mei 1941 Een lot van 250.000 fr. is gewonnen door serie 65790 Nr 4. Een lot van 100.000 fr. door serie 67104 Nr 16 Voorts zijn 276 series uitkee. baar zonder lo! 'i zi; elk Nr aan 312 fr. 50 of aan 300 fr. volgens dat ze a' dan niet werden omgezet, krachtens het Koninklijk Besluit van 11 Mei 1935. Uitgifteprijs990 fr. p<r obligatie van 1000 fr. Deze leening is uitgegeven in titels van 1000 5000 10.000 en 25.000 fr. aan den prijs van 990 fr. voor een obligatie van 1000 frank. De interesten, vrij van alle huidige of toekomstige zakelijke belastingen, ziin betaalbaar op 15 Mei en 15 November van ieder jaar De obligaties zijn terugbetaalbaar a pari na 5 jaar, op 15 Mei 1946. o De inschrijvingen zijn k"«'e'oos aangenomen bij Wisselagent - Correspondent bjj de Bank van Brussel. 19, Meenenstraat, T" ^PER Telef. 144 De inschrijvingen moper ook naamloos geschieden. RICHARD WAGNER Richard Wagner was de zoon van een politie ambtenaar en werd den 22 Mei 1813 te Leipzig geboren. Hij verloor vlug zijn vader, zijn moeder hertrouwde met een tooneelspeler, Geyer, een mislukt genie deze stierf acht jaar later. De jonge Richard studeerde vooral letterkunde en schreef zelfs treurspelen, doch toen hij voor het eerst Beethoven's muziek hoorde werd in hem den componist wakker. Terwijl hij zijn verdere studies voortzette, studeerde hij viool, piano en contrapunt en schreef zijn eerste composities op ongeveer 18 jarigen ouderdom. Doch van de werken vóór 1838 ontstaan is niets van blijvend belang gebleken. Toen begon Wagner's zwervend leven. Hij werd koorrepetitor, daarna kapelmeester, verloofde zich en huwde de actrice Minna Planer. Dit hu welijk zal echter nooit gelukkig wezen. In 1837 werd hij dirigent van de opera te Riga, echter moest hij kort daarop de stad verlaten om aan zijn talrijke schuldenaren te ontkomen. Per zeilschip ging de reis naar Londen, met Parijs als einddoel. De woelige zee en de verhalen der be manning inspireerden hem tot De vliegende Hollander Te Parijs kende hij een slechten tijd, doch zijn omgang aldaar met Liszt. Berlioz en Meyerbeer was van groote beteekenis. Toch voltooide hij toen Rienzi Plotseling kwam de wending. Rienzi en «De vliegende Hollan der werden te Dresden opgevoerd en het suc ces bezorgde hem het ambt van Koninklijk Sak sisch hofkapelmeester. Hier maakte" hij Tann- hauseraf, ontwierp Lohengrinen «De Meesterzangers Weinigen verstonden in die jaren de kunst van het genie en zelfs werden de critiek en het publiek hem vijandig. Zijn deelnemen aan den mislukten opstand van Mei 1849 noodzaakte hem te vluchten; zijn zwerf tocht eindigde te Zurich, waar hij tien jaar als balling vertoefde. Hij maakte er kennis met de familie Wesendonck en vele van zijn geschriften ontstonden hier, ook werd aan de vier deelen van den Ring der Niebelungen gewrocht. Hij werkte er met lust en overgave; gesteund door de bewondering en het begrijpen van de zeer mooie Mathilde Wesendonck. Tusschen Wagner en Mathilde groeide een ideale liefde, die eindigde met verzaking, daar geen van beiden vrij was. Deze tragedie heeft Wagner tot Tristan en Isolde geïnspireerd, het muziekdrama dat het diepste menschelijke zieleleed schildert. Toen volgden weer jaren van zwerven, moei lijkheden en ellende. Te Venetië, Luzern en Pa rijs verbleef hij, bekwam in 1860 amnistie en werd in 1864 door koning Lodewijk II naar Mün- chen geroepen. Kort daarop werd onder leiding van zijn jongen leerling Hans von Bülow «Tris tan in dezelfde stad opgevoerd. Tengevolge van intriges moest Wagner enkele maanden later de stad verlaten. Hij vestigde zich bij Luzern. Cosima von Bülow, een dochter van Liszt, verliet haar man om met Wagner te trouwen. Met Cosi ma vond hij eindelijk de rust; zij is steeds zijn steun en helpster geweest, haar groote, alles be- beerschende liefde voor Wagner en zijn werk, '~"uben baar tot een bijna heroïsche figuur ge maakt. Wagner eindigde hier de Ring (Rijn- rrn-v}). de Walkuren, Siegfried en de Godendeem- s+ering) en voltooide ook De Meesterzangers Reeds verscheidene jaren had Wagner het plan ODgevat, een monumentaal Festspielhaus te stichten. Hij had nu echter bewonderaars gekre gen en er had zich een Wagner Vereeniging gesticht die 900.000 mark bijeenbracht. In 1872 kon Wagner den eersten steen leggen van het grootsche gebouw te Bayreuth. In deze stad ves tigde hij zich. Wagner's laatste werk Parsifal werd gecom poneerd in 1876-82 en in Palermo opgevoerd. De voorbereidingen van dit werk hadden zooveel van den componist gevergd, dat hij, sinds jaren aan hartvergrooting leidend, rust zocht te Venetië enkele weken later stierf hij aan hartverlamming (13 Februari 1883). Zijn stoffelijk overschot werd naar Bayreuth overgebracht. Tegen de oorspronkelijke bedoeling in is het Festspielhaus uitsluitend voor Wagner's werken gereserveerd. Cosima nam er eerst de leiding van en overwon alle moeilijkheden. Zij overleed in 1930. Haar en Wagner's zoon Siegfried volgde haar op, doch overleefde zijn moeder slechts en kele maanden. Zijn vrouw zette de Bayreuth tradities voort.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9