IKIMMIK Westvlaamsche Bergen Edg. Ml SS IAËN De Kortrijksche Onderlinge» Het ideole zomerverblijf De heerlijkste panorama's ALLEEN DE FLORA STELT ELKE WEEK EEN NIEUWE FILM VOOR Benoemingen /an Burgemeesters Verhooging der Familietoelagen ZAKENKABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper Inschrijving in het Handelsregister en opening van een Bijhuis De heropening van de Vischvangst Ijzer voor Silo's c Stedelijke zwemkom, Yper Verbond van Ambachten en Neringen Handels- en Nijverheidskamer van Yper Hef Alkoolverbod blijft geldig HET YPERSCHE 30 5 - 1941 NAAK KEMMEL OP 2 PINKSTERDAG Een Viaamseh spreekwoord zegt dat de mensch niet alieen leeft van brood. Men zou hierbij allerlei com mentaar kunnen voegen, maar dit is vandaag niet onze bedoeling. Wij meenen eenvoudig, dat alhoewel het oor log is. en de menschen hun hoofd vol hebben met aller lei zorgen, ze toch nog zien en voelen dat het zomer wordt en dat ze behoefte gevoelen om toch eens de beenen Ie rekken. En waarheen in deze tijden beter dan naar een heer lijke plaats in de omgeving van leper Waarom -niet op den klassieken tweeden Pinksterdag naar Kemmel en den Kemmelberg Ten gerieve van onze jeugdige en ook oudere toe- isten willen wij een paaT bijzonderheden over Kemmel en zijn berg vertellen: dat ze dan maar eens een be zoekje doen en volgende week geven wij dan nog en kele bijzonderheden. - Kemmel is de mooie gemeente, die in halven kring rond den voet van den Kemmelberg ligt, den vooruit geschoven post der Westvlaamsche Bergen. De ge meente heeft een bevolking van ongeveer 1370 inwoners, welke meest leven van landbouw, handel en vóór den oorlog, van vreemdelingenverkeer. Kemmel is zeer oud reeds in 961 wordt er een bid plaats vermeld. Aan den voet van den berg moet in zeer vroege tijden reeds een belangrijke bevolking ge leefd hebben, bewijze daarvan de verschillende vuur- -teenen. gepolijste bijlen en pijlpunten aldaar en op de andere bergen gevonden. De natuurlijke ligging der plaatsen was trouwens zeer geschikt voor de vestiging van een prehistorische bevolking. Over den Middeleeuwschen tijd kennen we niet veel, maar toch kunnen we met zekerheid zeggen dat in de 14' en 15'" eeuw en zelfs nog later Kemmel een belang rijke lakenindustrie kende. Ten jare 1568 werd de parochiekerk in -brand gesto ken door de geuzen, maar reeds het jaar nadien werd met de herstelling aangevangen. De oude kerk van vóór 1914 had een toren uit het jaar 1571. Naar een oude gravure uit «Flandria Illustrata» van Sanderus weten wij dat er op den Kemmelberg langen tijd een ermitage bestaan heeft. Deze was gesticht in 1620 door Broeder Judocus Stalravens. een zeer god vruchtig ouderling. Ook uit denzelfden tij4 en wel uit het jaar 1622 dateerde het oude kasteel, dat verdween tijdens den wereldoorlog. In zijn zeventiende eeuwschen vorm was Kemmel tot ons gekomen, maar de oorlogsgebeurtenissen verander den gansch het aanschijn er van. In 1925 was de nieuwe St Laurentius-kerk klaarge komen. en wel tiaar- de plans van Architect Et. Dumont. Deze kerk bevat een paar interessante doeken, nl. een schilderij, de «Aanbidding van de drie Koningen» naar Jordaens; het is een geschenk van Aegidius Navigheer, «canonynck van de Kathedrale kercke van St Martins tot Ipre»; een tweede stuk, een «Geeseling van Christus» is waarschijnlijk een deel van een grooter werk van den Ieperschen schilder Jeremias Mittendorf. Nu we kennis gemaakt hebben met de gemeente, is het tijd dat we de beklimming van den berg aanvangen. De Kemmelberg is de hoogste der heuvels van de groep der Westvlaamsche Bergenhij bereikt nL een hpogte van 159 m. (volgens de Belgische stafkaart), zoodat hij boven het omliggende vlakke land aid een echte tberg» oprijst Eigenlijk bestaat hij uit twee ver hevenheden de groote Kemmelberg (aan de Noord zijde) 159 m. en de kleine Kemmelberg (aan de Zuid zijde) 132 m. Deze laatste heet ook wel Monteberg en loopt langzaam uit in de richting van Dranouter. Waar de Kemmelberg vroeger uitsluitend een toe ristische beteekenis had, kreeg hij tijdens den wereld oorlog een strategische beteekenis, vooral toen hij op 25 April 1918 door de Duitschers stormenderhand werd ingenomen. Niets is mooier dan het overheerlijke panorama van net VlaamSche land, dat van op den Kemmelberg te zien is. Alleen otn dat schoons te zien, zullen wij, nu vooral in den mooisten tijd van het jaar, naar Kem mel gaan. Maar nog om andere merkwaardigheden be zoeken wij Kemmel zijn mooi kasteel, het Fransch gedenkteeken, het Massagraf uit den wereldoorlog, en zijn prachtige flora, welke in de maand Mei de bos- ochen tot een lusthof maakt, want nu is het dat de blauwe boschjacinthen hun feëerie ten toon spreiden En laat u dan ook de legende vertellen van het paar deken Malagys en den Kinderput. en ge zult voldaan naar huis keeren om de heerlijke wandeling, die ge in dezen oorlogstijd nog kunt doen. REYSIGER. OCOf 8t«G 141- Moderne hotels» Pensions «Restauraties Mil «RUkliWl* m «MSPfCVi au te v.Vv «r C*ir«»trM*T H Bij besluit van 19 "Mei MMj werdefl olïtoetnl De heer Desplenter A„ tot burgemeester der ge meente Wourhen. arr. Diksmulde, in vervanging van den heer Tommelein C„ aan wien ontslag uit zijn ambt is verleend. ;u De heer Fr. Verbraecken. tot burgemeester der ge meente Wgstroozebeke. arr. Roeselare, ir> vervanging van den heer Willemyns R.. die als zoodanig is afge treden. 1 ",v De heer J. Dehaene, tot burgemeester der "gemeente Beveren, arr. Veurne, in vervanging van den heer Feys C. aan wien ontslag uit zijn ambt is verleend. Werden bij besluit van 2.1 Mei 1941 aangeduid om het ambt van burgemeester waar te nemen De h. Allemeesch C„ te Noordschote, arr. Diksmuide, in vervanging van den hèër Soenen A., die als zoodanig is afgetreden. De heer Cardoen J„ te Geluwe. arr. leper, in vervan ging van den heer Ingelbeen J.. aan wien ontslag uit zijn ambt is verleend. De heer Dekeuwer E.. te Westouter. arr. ieper. in vervanging van den heer Vandromme J.. aan wien ont slag uit zijn ambt is verleend. Het ministerie vóór Arbeid en Sociale Voorzorg heeft in nauwe samenwerking met den commissaris voor Prij zen en Loonen evenals met vertegenwoordigers der Unie van Hand- en Geestesarbeiders en der pa- troonsvereenigingen een verordening uitgevaardigd be treffende de verhooging der familietoelagen. Deze ver ordening beteekent een aanzienlijke verlichting voor al dezen die familietoelagen genieten in het bijzonder worden echter de kinderrijke gezinnen met een gering inkomen door deze verordening begunstigd. Het besluit is te beschouwen als een eersten stap in zake de nieuwe loonregeling die in België wordt voor bereid. Ingevolge deze verordening werden de gezinsvergoe dingen als volgt gebracht DAGELIJKSCHE VERGOEDING 1' kind 1 fr. 25 2' kind 2 fr. 00 3* kind 3 fr. 25 4- kind 4 fr. 75 5' en volgende kinderen 6 fr. 00 MAANDELIJKSCHE VERGOEDING 1' kind 28 fr. 75 2- kind 50 fr. 00 3' kind 81 fr. 25 4' kind 118 fr. 25 5f en volgende kinderen150 fr. 00 Deze vergoedingen zullen toegepast worden met te rugwerkende kracht vanaf 1 April 1941. (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKURENDinsdag, Donderdag en Zaterdag voormiddag, van 8 tot 11 uren Raadpleging en alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschade Huren en verhuren Aankoop en verkoop, enz. Verzekeringen op het leven, Tegen brand, Onge vallen, Burgerlijke verantwoordelijkheid, enz... Krachtens artikel 1 van het besluit van 18 October 1940, mogen de handelaars die in het Handelsregister opgeschreven zijn, geen andere waren of goederen koo- pen om voort te verkoopen dan deze die tot den tak be- hooren voor denwelke ze een inschrijving in het Han delsregister bekomen hebben. Het is hun tevens ver boden bijhuizen te openen die in het handelsregister niet vermeld, werden vóór 10 Mei 1940. Het Ministerie van Economische Zaken kan echter een wijziging aan de inschrijving toelaten. Dergelijke toelating kan slechts op gunstig advies van het Ministerie van Landbouw en Ravitailleering ge geven worden voor de gevallen die onder hun bevoegd heid vallen. Dit jaar wordt opnieuw de toelating verleend om te hengelen op de twee Sinksendagen. De wet bepaalt het einde van den gesloten tijd in ons land op den tweeden Zondag der maand Jifni. Voor het hengelen wordt de vischvangst dus dit jaar geopend op Zondag 8 Juni, een half uur vóór zonsopgang. Dit geldt voor alle wateren waarop de wet op de rlvier- vischvangst toepasselijk is. Voor de eigenaars eh pachters van vischwateren, die met andere tuigen visschen dan de handlijn, dient op gemerkt In alle niet-bevaarbare waterloopen, zooals beken, rivieren, vesting- en fortgrachten, wordt de visohvangst met netten en anderè tuigen de handlijn inbegrepen op Zondag 8 Juni geopend. In de bevaarbare of be- vlotbare waterloopen en vaarten, toebéhoorende of niet aan den Staat, wordt integendeel alle andere visch vangst dan met de handlijn slechts geopend op Maan dag 9 Juni, aangezien op die wateren alleen gehengeld mag worden 's Zondags. De landbouwers die verlangen ijzer te bekomen voor het bouwen van silo's dienen zich te wenden tot den Rijkslandbouwkundige van hun gewest. Voor de arron dissementen Yper, Veurne en Diksmuide tot den Ing. U. Simoens, op volgende zitdagen Te Veurne 2* en 4[ Woensdag van ieder maand, van 10 tot 12 uur (In den Arend Te Diksmuide 1® en 3® Maandag van iedere maand, van 10 tot 11 uur (In de «Vrede»). Te Yper lederen Zaterdag van 8 tot 10 uur (Korte Torhoutstraat, 14). Te Poperinge lederen Vrijdag van 10 tot 11 uur (In L'Espérance en vanaf .11 uur in 't Vlaamsch Huis De bevoorradingsbons kunnen alleen afgeleverd wor den, met aangifte van den leverancier, waar men zal kunnen bediend worden. De zwemkom is opnieuw sedert 15° dezer, spijtS'liet weder tot hiertoe nog maar weinig gunstig Was, voor het publiek geopend en zal, zooals voorgaande jaren, toegankelijk blijven tot den 15 September aanstaande. Zij is echter dagelijks van 7 tot 10 ure en van "15 tot 17 ure voorbehouden voor de Duitsche troepen, zoodat de bevolking er alleen toegang heeft vah 10 tot 13 ure en van 17 tot 20 ure, behalve op volgende dagen en uren waarvoor er een bijzonder voorbehoud i gemaakt wordt jyihuui Den Maandag, van 10 tot 11 uur, voor de stadsjon- gensschool. d.libwu," Den Woensdag, van 10 tot 11 uUrj voor het Sint Vin- centiuscollege. i. ,.„h' liJuf.i Den Donderdag, van 10 tot 11 uur. voor de Rijks middelbare school. 1-1 I V u Den Vrijdag, van 10 tot -11 uurjvoor de St lozefs- beroepschool. in; Den Dinsdag en Donderdag, telkens van 19 tot 20ure. voor de leden van de Ypersche Zwemclub. Daarenboven is de zwemkom nog iederen Woensdag, van 17 tot 18 ure, voorbehouden voor de vrouwen en iederen Zaterdag, van 17 tot 20 voor de manne lijke bevolking, tegen betaling van den verminderden prijs van 0 fr. 50 per bad. i> h,v Bestendig SecretariaatLange Touroutstraat, lï ieper V-'k Door dé groepeering der Ijzer- en Balkenhandeïaars van België, Afdeeling West-Vlaanderen, werd ik aan gesteld als eenig officieel verantwoordelijk afgevaar digde. voor het gewest Ieper-Poperinge met betrek pp de verdeeling van ijzerhoudende metalen. Alle personen die ijzer verbruiken moeten onder een der hieronder aangegeven groepen aangesloten zijii: GROEP A. Hoef-, Bouw- en Landbouwsmeden Ketelslagers Slotenmakers Stoofsmeden Werk tuigkundigen Garagisten Elektriekers. GROEP B. Lood- en Zinkbewerkers Sanitaire installeerders Buizenleggers Putboorders. GROEP C. Timmerlieden Kuipers Wagen makers. GROEP D. Winkeliers. Maandag aanstaande (2" Sinxendag) is er verga dering voor groepen A en B in het Gasthof De Drie Koningen. Groote Markt te Ieper, om 2 uur, voor groe pen C en D gaat de vergadering door op denzelfden dag in het Gasthof Het Zweerd. Groote Markt te leper, deze laatste om 4 uur. Op deze beide vergaderingen dienen de leden hun vragenlijst, behoorlijk ingevuld, en die aan de uitnoo diging bevestigd was, terug te bezorgen. Personen die bij een dezer groepen dienen aan te sluiten en noch uitnoodiging noch vragenlijst ontvingen, kunnen deze bekomen op 'het Secretariaat, Lange Touroutstraat, 13, Ieper. Laat ons door eene nauwe samenwerking, naar eene goede verdeeling gaan. Voor het Secretariaat Jos. BOLLEN GIER. -h t1 BERICHT AAN DE GRAANHANDELAARS Ten einde tot een regeling te kunnen komen in de zaak der voor België bestemde graangewassen welke, tengevolge der omstandigheden van Mei 1940,. naar Frankrijk afgeleid en door de overheden van dit lapd In •bezit genomen werden of onafgehaald bleven ,in Frank rijk en tot nu toe niet tot voldoening der verkoopers' en koopers vereffend werden, moeten in geval van betwis ting aangaande het eigendom dier goederen, de vermoe delijke laatste koopers binnen de acht dagen een vra genlijst invullen en zenden aan de griffie der Kamer van Koophandel van Antwerpen, 22, Lange Nieuwstpaat, Antwerpen. Alle verdere inlichtingen dienaangaande kunnen dobr de belanghebbenden bij den Heer H. Vermeulen, voor zitter der Handelskamer van Yper, bekomen wordèn. j .Uit een mededeeling van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, blijkt dat de gewijzigde alkoolwet van 29 Augustus 1919 gedurende den. (bezet tingstijd toepasselijk blijf op de voor Belgische .onder danen toegankelijke drankslijterijen- Te dien opzichte zal dus geen rekening meer gehouden worden: met de door Duitsche overheden of diensten uitgereikte mach tigingen, waarbij het bezit van. sterke dranken tot het slijten aan leden der weermacht of aan Duitsche onder danen veroorloofd wordt, wanneer de toegang tot de in die machtigingen bedoelde lokalen niet aan voornoemde personen alleen, tér uitsluiting'van alle andere, toege laten is. V Te zelfder gelegenheid waarschuwt hét bestuur ïler douanen en accijnzen de slijters van ter plaatse te ver bruiken dranken dat degenenbij wie sterke dranken, zelfs aan Duitsche onderdanen toebehoorend," in, .een ander deel van jhun inrichting dan de door dèzeVpbr- sonen betrokken kamers ontdekt worden, voortaan ge rechtelijk zullen vervolgd worden. il- dat de lUWWUmiliJUÜHIUWWPII'lUPIWPII Weet gij o. Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afsUii- ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRLÏK, Lekkerbeetstraat H. R. K. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 14