L»IET EWALD BALSERI HILDE KRAHL YPERSCHE VOETBALKRONIEK Oproep aan de Seizoen en Landbouwarbeiders Nieuws over Duitsche Leest1 en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 30-5-1941 •i **-•••;• Hilde Krahl is ons reeds een bekende. We denken onmiddellijk aan haar meesterlijke vertolking in De Postmeester en verder zagen we haar nog in Modern gemeubileerd Hart Ewald Balser is het al evenmin. In Bevrijde Handen viel hem een sobere rol ten deel en hij heeft er allen lof mede verdiend. Nu vinden we deze artisten samenge bracht in een film die geen gemeens heeft met een der voornoemde stukken Isabella, naar den roman van Frank Thiess Der Weg zu Isabell Zooals weleer in Paradis Perdu zien we ook hier twee menschen in geluk ver- eenigd en gescheiden worden door de strijdklaroen van 1914. Ditmaal zijn het de Duitsche grondbezitters Corner en de adelijke Pransehe dame, Irène Lambeau. En eveneens zooals in de voornoemde film is na den oorlog de vrouw gestorven en is een dochter overge bleven. Corner belast een Fransch advokaat zijn dochter op te zoeken en na twee en twintig Ijaar meent hij haar spoor gevonden te hebben Ze werd door mevrouw Choix aangenomen en samen vinden ze een armoedig bestaan in een cabaret te Marseille. Corner reist er onmiddellijk heen en ontmoet toevallig een meisje dat op hem een diepen indruk maakt door haar ongedwongen optreden en dat walgt van het werk in het cabaret en van de vrijheden die haar directeur meent zich tegenover haar te mogen veroorloven. Wanneer hij verneemt dat dit meisje niemand anders is dan zijn dochter, is hij in den zevenden hemel. Isabella, als wettige erfgename van gravin Lambeau erkend, wordt in het bezit gesteld van haar erfenis. Mevrouw Choix zal zich echter wel kunnen troosten over het verlies van haar pleegdochter, want zij ontvangt van haar de erfenis wanneer ze met Corner afreist naar Duitschland. Maar de liefde tusschen hen blijkt anders te zijn dan die tusschen vader en kind. Wanneer Isabella dan nog kennis maakt met de vriendin van haar vader, Mevrouw Heliane, verhindert een gevoel van onbehaaglijkheid beide vrouwen hartelijke vriendschap te sluiten. De familie Lambeau komt door een onbescheidenheid van mevrouw Choix op de hoogte van het bestaan der jonge Isabella en stelt een onderzoek in. Weldra blijkt dat de advocaat bedrogen werd. Een lid van de familie Lam beau, de burggraaf Victor was erin geslaagd Isabella te doen doorgaan voor de dochter van zijn afgestorven nicht Irène. Zoo kan hij in het bezit komen van de erfenis. Isabella is dus noch de dochter van gravin Irène noch van Corner. De advo kaat waarschuwt Corner, maar zijn brief wordt onderschept door de ja- loersche Heliane. Middelerwijl is Isabella, die het bij haar vermeenden vader niet meer kan uithouden, bij mevrouw Choix teruggekeerd, waar zij hoopt dank zij de erfenis, een rustig bestaan te leiden. Zij ziet zich echter verplicht terug te keeren naar het verfoeide cabaret. Corner verneemt evenwel toch de waarheid door een bezoek van zijn advokaat. Een tweede maal ijlt hij naar Marseille om Isabella, en ditmaal voor goed, uit het cabaret te redden. SPECTATOR. A Vertooningen Vrijdag, Zaterdag, om 7.30 u.; Zondag en Maandag, om 2 u., 4.30 u. en 7.30 uur. ARBEIDSAMBT IEPER SEIZOENARBEIDERS, Gij die gewend zijt de beetencampagnes in Frankrijk mede te maken en zelfs benevens de bieten er ook ander seizoenwerk verricht, wendt U nog heden naar 't Arbeidsambt te leper, Kaaistraat, 12. Er is voor U werk in overvloed in Frankrijk. Dit jaar nog meer dan andere jaren wacht de landbouwer er U met open armen. Zooals gij zelf weet is er voor U ver scheidene maanden werk en is het voor U dus mogelijk gedurende bijna een half jaar uw brood te verdienen en met de gewonnen centen terugkeerend in het onder houd van uw huisgezin te voorzien. Reeds een zeker aantal seizoenarbeiders zijn vertrok ken en nog dagelijks komen contracten op 't Arbeids ambt binnen. De voorwaarden werden U reeds bekend gemaakt 600 frs. per Hectare, volle kost, heen- en terugreis betaald door den werkgever. Laat U leiden door deze voorwaaden, neemt een contract aan en gij zult U gelukkig gevoelen in deze tijdsomstandigheden toch nog, in uw eigen beroep uw brood en dit van vrouw en kroost te kunnen verdienen. LANDBOUWARBEIDERS, Gij die nooit een campagne in Frankrijk medegemaakt hebt of nu niet in de mogelijkheid verkeert ook dit jaar de bietencampagne mede te maken, weet dan dat er dit jaar ook hier meer land moet bebouwd worden. Richt U dan tot het Arbeidsambt te leper, Kaaistraat, 12. en U zult, in de mate van het mogelijke, werk krij gen hier in eigen streek. Het Arbeidsambt wacht U en verzekert U een goed onthaal. Ziekenverxekering in België Zooals reeds bekend gemaakt werd, hebben de echt- genooten en kinderen beneden de 16 jaar der naar Duitschland vertrokken arbeiders, recht op ziekenver- zekering gedurende den tijd dat de vader of echtgenoot in Duitschland werkzaam is. De aanspraak op ziekenvergoedlng begon onmiddel lijk voor de arbeiders die de laatste 2 jaren loontrek- kenden arbeid verrichtten of steun ontvingen van openbare diensten, echter eerst na 3 maanden voor de anderen voor wat betreft de voordeelen hieronder op gegeven onder de letters a), b) en c) en na 10 maanden voor de voordeelen onder d). Om, ln geval van ziekte van de echtgenoote of kin- ders beneden de 16 jaar, vergoeding te genieten, haalt men bij den burgemeester zijner woonplaats een ge tuigschrift, dat aan den behandelenden dokter wordt voorgelegd. Deze getuigschriften „zijn geldig voor een kwartaal. (N. B. De kwartalen eindigen altijd met einde Maart, Juni, September en December). De toegestane voordeelen zijn a) 13 weken vrije medische behandeling, vrije tand artsbehandeling, uitgenomen een nieuw gebit. b) 70 van de kosten van den door den dokter voor geschreven geneesmiddelen. c) 50 van de verplegingskosten in het ziekenhuis, wanneer de ziekenhuisverpleging door den dokter voor geschreven is. d) kaambedhulpvrije doktersbehandeling, wanneer een geneesheer bij de bevalling noodzakelijk is. Medi camenten ten volle op kosten van de kas. In plaats van vroedvrouwhulp bij zwangerschap, bezwaren, bevalling en voor kraambedverpleging een vergoeding van 20 RM. Van nu af worden bij de bovengenoemde twee nieuwe voordeelen gevoegd 1. De aanspraak op ziektevergoeding begint voor alle echtgenooten en kinderen beneden de 16 jaar van de in Duischland werkende arbeiders onmiddellijk d. i. met den eersten dag waarop de arbeider werkt. 2. Bij sterfgeval van den echtgenoot of vader, in Duitschland werkend, wordt een uitkeergeld van 20 RM. voor de echtgenoote en van 10 RM. voor ieder kind be neden de 16 jaar, éénmaal toegekend. De andere voordeelen alsmede de reglementeering der formaliteiten blijven verder voortbestaan zooals vroeger. De titel van kampioen van West-Vlaanderen komt aan de rood-witten toevertrouwd te worden, ingevolge de 54 overwinning te Brugge op hetzelfde elftal dat ve- rigen Zondag met 4—1 verslagen werd. Onze beste ge- lukwenschen aan de- spelers, zoowel werkelijke als plaatsvervangers, die om dit mooi resultaat te bereiken het hunne bijgebracht hebben. Rcod-wit besluit op deze wijze de competitie 1940 - 1041 zonder een enkele maal te verliezen in officieele kampen. Dit strekt ter eere van alwie rood-wit genegen Is en wij verhopen dat. in het toekomende voetbalseizoen, de supporters met hun geliefkoosd elftal nog menige en betere stonden zullen beleven. Leve Cercle Sportief Yper Ziehier wat Rogisa. die te Brugge aanwezig was, over onze tweede zegepraal te vertellen heeft. SPROKKELINGEN OVER DE VOETBALMATCH Cercle Brugge C. S. Yprois Na de groote schok Cercle Brugge C. S. Yper, mogen we dus in onze jongens de kampioenen 1941 van de Provincie West-Vlaanderen begroeten. Na een prachtseizoen. hebben de rood-witten thans de kroon op het werk gezet, door de groen-zwarte Bruggelingen op eigen veld te gaan aframmelen, en den titel aldus naar huis te slepen. Alswanneer scheidsrechter Herreman. om 2 u.. de aanvoerders bij zich roept, om den toss te betwisten, is de bezetting op hét groote Cercle-stadion eerder klaar- bezaaid. Hier en daar kunnen we echter eenige leper- lingen opmerken, die er aan hielden de lange verplaat sing te doen, om de jongens aan te moedigen, en getui gen te zijn van den strijd om het meesterschap. Volgende elftallen stellen zich op C. S. Yper Sonneville Doolaeghe erj Miel Vandamme Devloo. Gauquie, en Cam. Dumalin Rotru. Cherehye, M. Dumalin, Deplancke, R. Beddeleem C. S. Brugge Verkeyn. Vermeeren. Reykler, Crampe en Demayer Ferdinande, Dautricourt, Debacker Van Vlaenderen en Schotte Omer Georges. Het zijn de gastheeren die den toss winnen, en Maur. Dumalin mag aftrappen. Rood-wit is seffens ten aanval, en kleine Deplancke schiet maar onmiddellijk op doel. zoo maar om de ge woonte niet te verliezen, ziet U. Zijn kanon is echter nog niet juist gepointeerd, want de kogel komt juist naast de netten terecht. Als Georges Omer den bal terug het spel injaagt, bemachtigt Gauquie hem, maar zijn kogel komt een ...tiental meters boven het Brugsche doel terecht Nu is het de beurt van Brugge om een woordje te zeggen. Op algemeenen aanval der Brugsche voorhoede, moet Sonneville ontzetten met den voet om onmiddel lijk daarna corner toe te staan. Deze wordt mooi gege ven, maar Gauquie weet even mooi zijn kamp met een krachtigen kopstoot te ontzetten. Gauquie vindt thans dat Brugge weer voor eenige minuten in zijn schelp mag kruipen, want hij stuwt zijn mannen voorwaarts, en bezorgt aan Cherehye ge legenheid van ...naast te schieten. Aan de 9® minuut dwingt Wardje corner af. die even wel afgeweerd wordt. Als Rotru ontsnapt en op het punt staat te besluiten, glijdt hij uit, en de kans gaat te loor. Onmiddellijk daarna staat scheidsrechter Herre man vrijschop toe op hands van Verkeyn, Devloo neemt hem, en Deplancke neemt in de vlucht op, en de bal vliegt rakelings naast de Brugsche kooi. De druk van de Iepersche voorlijn houdt aan, en de Brugsche verdediging heeft handen en voeten vol, om de netten ongeschonden te houden. Men moet wachten tot de 18». minuut, om de eerste gevaarlijke Brugsche aanval op ons heiligdom bij te wonen. Doolaeghe klaart echter meesterlijk den toestand op, terwijl Cam. Du malin even later een hachelijk standje opklaart, op aanval van den groen-zwarten rechtervleugel. De rood-witten vinden weer dat de Brugsche aanval lang genoeg geduurd heeft, en vertrekken opnieuw ter bestorming van George's heiligdom. Rotru zendt na een mooien rush prachtig ln, en Beddeleem die ingeloopen kwam, schiet in de vlucht onder den duikelenden Geor ges Omer in de touwen. Aan de 23» minuut leidt leper dus met 10. Nadat Crampe naast Sonneville's kooi geschoten had. gaan de rood-witten weer het Brugsche doel belegeren-, en krijgt Georges harde noten te kraken. Nadat Wardje rakelings naast schoot, dwingt Beddeleem corner af. Mooi gegeven door Cherehye, blijft de bal eenige se conden voor den Brugschen doelmond zweven, om ten slotte, via den voet van Maur. Dumalin, de bovenlat te scheren. Bij de ontzetting door den Brugschen keeper, belandt het leder bij Doolaeghe. die het met een mach tigen trgp naar Beddeleem zendt. Roger controleert eventjes het balletje, en legt het dan kalm in George's netten .zoodat de bordjes aan de 28® minuut 20 wijzen. De rood-witten zijn vandaag echter beslist gulzig, want nog steeds blijven zij de Brugsche verdediging belegeren. Als Kozen een gemeten pasje geeft aan De plancke, heeft deze geen moeite om den stand op 30 te brengen ,aan de SCC minuut. De Bruggelingen veranderen thans hun opstelling en Crampe zal het eens als centervoor probeeren. Dit schijnt vruchten af te zullen werpen, als Crampe in al zijn ijver niet bemerkt dat Doolaeghe de off-side val opende, en er dan ook inliep. Na een paar aanvallen van de Bruggelingen, waarbij Sonneville onder andere het leder met de vuisten voor den neus van Verkeyn moest wegboksen, stuwt Gauquie de rood-witte voorhoede nogmaals ten aanval. Een tweetal hoekschoppen worden nog afgedwongen, maar telkens afgeweerd, terwijl de Iepersche kanon niers Georges aan het werk blijven stellen. Deze laat ste vindt evenwel dat de stand nu hoog genoeg is, en wil van geen liefde meer weten, zoodat als scheidsrechter Herreman fluit voor de koffie cf voor den ersatz de stand steeds 30 is voor rood-wit. Als we tijdens de rust een oogslag werpen op de om heining, kunnen we bestatigen dat het publiek toch toegestroomd Is. want een 3000tal toeschouwers zijn thans rond de lijnen verzameld. De Ieperlinger gaan seffens na 'het vertreksein voor de tweede helft ten aanval en stellen Georges reeds aan het werk. Als Rotru door Dumalin gelanceerd wordt, en in goeden stand gekomen is, fluit de scheidsrechter off side. zoodat -hier weer een goede kans te loor gaat. Uitgesteld is niet verloren, vindt Wardje Cherehye. want als hij het balletje door Beddeleem toegespeeld krijgt, doet hij het onhoudelijk in de Brugsche touwen belanden. leper leidt dus aan de 4r minuut, en natuur lijk tot groot jolijt van zijn supporters, met 40. Thans is de Brugsche aanval wakker geschoten. Doo laeghe moet corner toestaan, terwijl Sonneville onmid dellijk daarna met den voet redt, vóór Crampe. Nadat Denayer, alleen vóór doel, wolkenhoog over had ge schoten. breekt Crampe door, maar zijn kogel vliegt te pletter tegen Sonneville. Aan de 15» minuut staat Son neville comer toe, die evenwel ontzet wordt. Als Crampe aan de 16' minuut doorbreekt, laat Sonneville hem te dicht naderen en het eerste Brugsche tegenpunt is ge- boren. Het zelfde spelletje herhaalt zich aan de 20» minuut, en Crampe net, via het been van onzen portier, eer» tweede tegenpunt. Het schijnt dat Crampe goesting vindt in dat spel- letje, want reeds aan de 23* minuut wordt de achter-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 17