Landbouwers, Öe pensioenen voor burgerlijke slachtoffers van den oorlog 1940 »lt Uitvoering der besluiten inzake het kortwerk Haver - leveringen ARSACTINE tegen den Coloradokever. ALIDOR VANDEPUTTE Kaai, Yper Tel. 243. Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Enkele snipperingen. We wasschen de gordijnen. Hoe besparingen doen in zake kleeding HET YPERSCHE 30-5-1941 In het Staatsblad verscheen een besluit, houdende wijziging en aanvulling van sommige bepalingen van het besluit dd. 20 September 1940, betreffende de pen sioenen verleend aan de burgerlijke slachtoffers en aan de rechthebbenden van de burgerlijke slachtoffers van den oorlog van 1940. De termijn voor indiening van de nieuwe aanvragen wordt tot 31 December 1941 verlengd. In geval van overlijden of nieuw oorlogsfeit na 30 September 1941. hebben de burgerlijke slachtoffers of de rechthebbenden drie maand tijd, te rekenen van den datum van het overlijden of van het ocrlogsfeit af, om hun aanvraag tot schadevergoeding in te dienen. Zijn ontvankelijk, de aanvragen zelfs onder gewonen ■omslag, ingebracht bij of gezonden naar 'het Ministerie van Financiën (Dienst der burgerlijke slachtoffers), tusschen 10 Mei 1940 en den datum van bekendmaking van het besluit van 20 September 1940. Zijn eveneens ontvankelijk, de regelmatig sedert 31 Maart 1941 tot den dag van bekendmaking van dit besluit ingediende aan vragen. De aan de burgerlijke slachtoffers verschuldigde ver goedingen en de pensioenen van de rechthebbenden van de burgerlijke slachtoffers van den oorlog 1940 worden toegekend vanaf den eersten dag van de maand in den loop waarvan de aanvraag ingediend werd zonder ech ter te kunnen ingaan vóór den dag waarop het oorlogs feit zich voorgedaan heeft. De tijdelijke onbekwaamheden, die niet langer dan dertig dagen duren geven nooit aanleiding tot schade loosstelling. Worden eventueel terugbetaald de kosten van ver pleging en de kosten van geneeskundige en pharmaceu- tische zorgen, bestreden door de burgerlijke invaliden van wie erkend wordt dat zij een onbekwaamheid van minder dan dertig dagen opgeloopen hebben. Dezelfde onkosten worden eventueel terugbetaald aan de burgerlijke invaliden die een langere onbekwaam heid opgeloopen hebben, doch uitsluitend voor het tijd perk van den dag van het oorlogsfeit af. Het Rijksarbeidsambt deelt mede Het is van het grootste belang, dat de werkgevers in de textiel-, diamant- en kleedingindustrie zich ten spoe digste aanpassen aan de besluiten met de betrekking tot het kortwerk. Vanai 26 Mei, zijn de betreffende formulieren in alle ar.beidsambten van het land verkrijgbaar. Vanaf 1 Juni, mogen de Commissies van Openbaren Onderstand geen ondersteuning meer uitbetalen aan de gedeeltelijk werkloozen in bovengenoemde takken van nijverheid. Evenmin als aan personen die, volgens het bovengenoemde ministerieel besluit, deel uitmaken van bun huisgezin. De werkgevers zelf worden belast met bet uitbetalen der vergoedingen, aan de kortwerkers volgens de bepalingen van het besluit. Een vertraging "bij het vervullen van de formaliteiten, kan een vertra ging bij de uitbetaling aan den arbeider ten gevolge hebben en de werkgever is voor aldus ontstaan verlies verantwoordelijk Worden de formaliteiten tijdig vervuld dan worden alle moeilijkheden voorkomen. De Arbeidsambten zijn -ter beschikking voor het verstrekken van alle inlichting. De aandacht der gedeeltelijk werkloozen in de tex tiel-, diamant- en kleedingsnijverheid wordt erop ge- -vestigd, dat vanaf 1 Juni aanstaande, de commissies van openbaren onderstand htm geen vergoedingen meer sullen uitbetalen. De werklieden, moeten zich onmiddellijk, met hun patroons in verbinding stellen, die hen van dien datum af de vergoedingen, die voor werkloosheid ten gevolge van kortwerk voorzien zijn, zullen uitbetalen. o Door het besluit van 11 November 1940, moesten de voortbrengers van haver waarvan het bedrijf minder dan 5 Ha. besloeg niet deelnemen aan de leveringen die door het gemeentebestuur gedaan worden. Het besluit van 24 Januari 1941 wijzigt hooger ver meld besluit en laat aan de Burgemeesters toe deze producenten aan de levering te doen deelnemen. Bijgevolg kunnen de producenten niet vervolgd wor den indien ze bewijzen dat ze het gebruik van gansch him oogst vóór de verschijning van het hooger vermeld besluit hadden geregeld. Beschermt uwe vruchten en verhoogt hun op brengst door het doelmatig bestrijden van alle zwamziekten, insecten en onkruid. Gebruikt daarom de CUPRACTINE tegen de plaag der aardappelsliter per 100 liters water, der hopI tot 1 liter per 100 liters water, der vruchtboomeni tot 1 liter per 100 liters water. Geleverd in doozen die de noodige dosis inhou den om een oplossing van 300 of van 900 liters te maken. Dat zijn producten die geen schade aan de vruch ten veroorzaken, die gemakkelijk te gebruiken en wier prijzen ook uiterst voordeelig zijn. Eij zijn te bekomen bij Handelaar in Granen en Veevoeders Zondag Kervelsoep, rosbief, bloemkool, aardappe len, havermoutkoekjes. Maandag Kaasgehakt, worteltjes, aardappelen. DinsdagRabarbersoep. andijviestamppot, aardap peltaart. Woensdag Gestoofde ajuin, aardappelen. Donderdag Roereieren, spinazie, aardappelen. Vrijdag Garnalen, sla, gefruite aardappelen. Zaterdag Groentensoep, drie in de pan. Aardappelen met kruiden. Benoodigheden 1 kg. aardappelen, 1 ajuin, wat peterselie, kervel en selderij, wat boter, een laurierblad, een bouillonblokje opgelost in 2 dl. water, wat peper en zout. Bereiding Snijd de ajuin in fijne snippertjes en laat ze in gesmolten, heete boter even braden. Voeg er de pieterselie, de kervel, de selderij, het laurierblad, de peper en het zout, alsook de bouillon bij. Sdhil de aard appelen en leg ze in de p>an. Strooi er wat zout en pieper overheen, laat ze in de pan zonder deksel gaar koken en het vocht zooveel mogelijk uitdampten. Bind het over gebleven vocht met wat bloem en dien op met nog wat fijngehakte peterselie. Kaasgehakt met witte boonen. Benoodigheden 100 gram geraspte kaas, 300 gram gekookte witte boo nen, 2 sneetjes oud brood, wat pepier en zout, paneer meel, boter of vet, en zoo mogelijk 1 lepiel tomatenpuree. Bereiding,: Het brood eenigen tijd in water laten weeken. Daarna uitknijpen en vermengen met de fijn gemaakte boonen, de geraspte kaas, de tomatenpuree, wat piepier en zout naar smaak. Van dat mengsel maken we ballen. Wentel deze door paneermeel en bak ze in de boter of het vet, welke goed heet gemaakt is in een ijzeren pannetje. Bak ze goed aan weerskanten mooi bruin. Het gehakt kan goed de plaats vervangen van vleesch bij gebakken ajuinen of sla. Ajuinensoep. Benoodigheden 7 dl. water, 1/2 liter melk, 500 gram aardappielen, 250 gram ajuin, 40 gram vet, zoo mogelijk 30 gram rijst, pieper en zout. Bereiding Schil de aardappielen en kook ze te za- men met de schoongemaakte en in stukken gesneden ajuinen gaar. Wrijf ze vervolgens door een zeef. Kook de rijst gaar In de melk en het water. Voeg hierbij de aardappelen met de ajuinen, het vet, de piepier en wat zout. Laat de soep, roerend nog eens doorkoken. Gevulde ajuinen. Benoodigheden 1 kg. ajuinen, 130 gram oud brood, zout, piepier, 1 lepiel gehakte pieter selie, wat warme melk, wat tomatenpuree, paneermeel, nootmuskaat, een scheutje soja, wat boter. Bereiding Pel de ajuinen en maak ze schoon. Kook ze in wat water zoodat ze bijna gaar zijn. Hol ze mooi uit. Week het brood in wat kokend water. Knijp het goed uit en vermeng met de kruiden, het zout, de pieter selie, de soja, de tomatenpuree en de melk. Kneed alles goed samen, zoodat het een gebonden massa vormt Vul de uitgeholde ajuinen met dit mengsel en strooi er wat paneermeel overheen. Leg bovenop wat boter. Zet de gevulde ajuinen in een vuurvasten schotel en giet er wat water in. Zet ze in een warmen oven en laat de ajuinen gratineeren. De uitgeholde deeltjes van de ajuinen kunnen dienen om in de soep te doen. Kaaskoekjes. Benoodigheden 3 dl. melk, 1 ei, 50 gram bloem, 25 gram geraspte kaas, wat zout, wat fijngehakte pieterselie. Bereiding Doe de bloem in een kommetje. Maak in het midden een kuiltje, waarin het geklopte ei gegoten wordt. Vermeng met de bloem. Voeg er de melk ge leidelijk bij, zoodat ge een glad beslag bekomt. Roer er de kaas, het zout, de pieterselie doorheen en bak in de pan fijne pannekoekjes in wat boter of vet. Deze pianne- koekjes kunnen opgediend worden bij verschillende groenten in plaats van vleesch. Om bloemen die verlept geworden zijn wederom op te frisschen, kan men ze in koud water, waarin enkele druppels ammoniak, onderdompelen. Een middeltje om boter te vervangen is dit Kook 1/4 liter melk. Neem ze van het vuur. Voeg er 125 gr. geraspte kaas bij en 3 eetlepels boter. Laat roerende koud worden. Deze namaakboter kan gebruikt worden voor den boterham, maar is ongeschikt om te bakken. Om nieuwe boenders en bezems langer goed te hou den, kan men ze vóór het gebruik enkele uren in koud water zetten. Dit voorkomt het uitvallen en het breken van de vezels. Erg vuile handen kan men wederom reinigen door ze. vóór ze te wasschen, met wat parafine in te wrijven. Daarna gebruiken we zeep. Om hard kalkachtig water zacht te maken, voegen we een lepiel Borax erbij. Dit middel is onschadelijk, zelfs als men teere zijden of wollen stoffen moet wasschen. Om een mooien haarglans te verkrijgen, voegen we bij het waschwater wat citroensap. Om ketelsteen uit een waterketel te verwijderen, kan men deze halfvol met water doen en daarin 2 lepels Borax. Laat 20 minuten koken. De steen zal vanzelf loslaten. Insectenbeten kan men verbeteren door ze te bestrij ken met een vochtig stukje suiker. Ook nog kunnen we ze direct betten met wat ajuinensap of azijn. Springende lippen kan men genezen met een zalfje samengesteld uit 30 gram honing en 30 gram citroensap. Om te voorkomen dat gedurende den zomer de melk zuurt kan men op 1 liter melk een lepiel suiker doen. Om muggen te verwijderen, kan men een stukje kam fer laten verdampen op een gloeiend ijzer. Om rimpels uit het gezicht te doen verdwijnen, is het goed eenmaal per dag zoo dicht mogelijk boven warm water te staan zoodat het gezicht heelemaal door damp is omgeven. Bij het wasschen van gordijnen dienen we op vele punten onze aandacht te vestigen. Hoewel het voorkomt als een zeer eenvoudig werkje, staan we heel dikwijls voor moeilijkheden waarmede we geen raad weten. Hoe nu te werk gegaan om de gordijnen mooi te was schen en ze wederom juist op maat te kunnen op hangen Zcodra we onze gordijnen afnemen, kloppien we het meeste stof eruit. We doen er de ringen af. Zoo hebben we er gedurende het wasschen geen hinder van. Zoo er zich hier of daar een gaatje in vertoont, dan verma ken we het vóór de gordijn in het sop te doen. Zoo voor komen we dat we, na het wasschen. een grooter scheur te repareeren zouden hebben. Er zijn gordijnen die bij het wasschen erg krimpen, zooals voile, marquisette. Daarom meten we vóór het wasschen de gordijnen af. Hierbij is het best de maat te nemen in het midden van het gordijn. De zijkanten zak ken heel dikwijls wat uit, en zoo hebben we de juiste afmetingen niet. Het is voldoende de lengte van de gor dijnen af te meten. De breedte is over het algemeen ruim genoeg en men hoeft ze niet bij te rekken. De gordijnen worden 1 uur in lauw sop. of als de stof het toelaat in lauw sodawater geweekt. Na ze goed in het weekwater of sop heen en weer geslagen te heb ben, koken we witte glasgordijnen in een sopje van een goede zeepsoort. Ecru of gekleurde gordijnen worden niet gekookt. Duw de gordijnen in het sopje en geef als het noodig is een tweede sopje. Spioel na in ruim lauw water. Gordijnen worden nooit gewrongen. De draden worden anders doorgeknapt en de gordijnen zijn rap pier versleten. Druk ze goed tusschen de handen. Na het spoelen stijven we de gordijnen. Voor gor dijnen die nat moeten gehangen worden, gebruiken we gekookt stijfsel. Direct na het stijven worden deze gor dijntjes opgehangen. We kunnen de gordijnen op een laken spannen met punaises op de voorafgaandelijk ge nomen afmetingen. We laten ze zoo drogen en zoo noo dig strijken we ze zooals ze opgespannen zijn. Span- gordijntjes worden echter nat opgehangen en drogen voor het raam. Gele vlekken, ontstaan door het afloopiende vocht langs de ramen, kunnen verwijderd worden door ze te bleeken. Gebruik hiervoor 2 dl. bleekwater pier emmer water. Nadat de vlekken verdwenen zijn, spoelen in ruim water. Overgordijnen worden geweekt en gewasschen in lauw sop en met lauw water nagespoeld. Pluchen gordijnen worden druipnat opgehangen. Vooral in deze tijden is het allernoodzakelijkst dat de huisvrouw eenige kennis bezit van enkele nuttige hand werken, want een vrouw die daarin goed bedreven is kan zeer veel bespiaringen doen. Zij kan zelf het maak loon verdienen en daarenboven is het werk doorgaans ook veel sterker. Eerst en vooral kunnen we bij het naaien en verstel len reeds heel wat uitsparen door het gebruik van een niet te langen draad en door het naaien met naald en garen welke best passen bij de te verwerken stof. Een flink verstelwerk biedt ook ruime gelegenheid tot be sparingen. Hieraan hebben, spijtig genoeg, vele onzer hedendaagsche huisvrouwen een hekel, omdat het ver stellen van kleedingstukken heel wat moeilijker is dan het maken van nieuwe. Het is nochtans mogeljk dit vervelend werk te vergemakkelijken, nl. indien we alle kleine scheuren of andere kleine ongelukken onmid dellijk herstellen, in plaats van te wachten tot dit bijna onmogelijk geworden is. Zoo zal men er ook op bedacht zijn naden, zoomen, knoopsgaten, losgeraakte linten, knoopien, haken en oogen zoo spioedig mogelijk weer te naaien om zoo verdere schade te voorkomen. Volgende punten kunnen misschien ook nuttig zijn bij 't verstellen. 1) De stoffen moeten goed bij elkaar passen. 2) Men neme geen nieuwe d.w.z. ongewasschen stof om oud goed te verstellen. 3) Bij het uitknippen van het versleten deel moeten ook de dunne plaatsen rond het beschadigde deel uit gesneden worden. 4) Bij geruite, gebloemde of gestreepte stoffen moet men goed toezien dat ruiten strepien of bloemen goed bij elkaar piassen. Het vervormen van kleedingstukken laat ook veel besparingen toe. Zijn de kleedingstukken van volwas senen afgedragen dan zal een spaarzame huisvrouw mits een weinig handigheid, daaruit wel verscheidene nette kinderpakjes weten te knippen. Dit kan ze zeker uit oude mantels en minder versleten banden van rok ken. Oud katoen van bloesen of zomerkleedjes kan nog dienst doen als voering. Oud fijn linnen of katoen kan verwerkt worden tot zakdoekjes voor de kinderen of windels voor <t Eerste hulp bij ongevallen. Uit grover linnen maakt men schotel- en stofdoeken. Afgedragen hemden of broeken laten zich goed tot kindergoed om werken. Oud linnen is ook zeer geschikt om er hemdjes en luiers van te maken. Dit is daarenboven nog zachter dan nieuw linnen. RACHEL DAEL, Kandidate Landbouwhuishoudregentes. Heverlee. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 23