Teinturerie de la Poste Besluiten betreffende de benoeming der Schepenen en de bevoegdheid der gemeenteraden Een interessante instelling De Nationale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom Eenvoudig Menu. Enkele gerechten. Kinderopvoeding. Het toilet van den man. GEEF UWE KLEEDEREN EEN NIEUW UITZICHT 26. Rijselstraa», 26 - IEPER HET YPERSCHE S - 6 -1941 >11 Teagevolge van een vroeger getroffen besluit werd, zooale men weet, de bedrijvigheid der gemeenteraads leden voor den duur van den oorlog geschorst. Opdat de normale gang der bestuurszaken hierdoor niet zou gehinderd worden, heeft het Ministerie van Binnenlandsche Zaken thans twee besluiten uitge vaardigd, waarbij de schepenen, secretarissen, ontvan gers, adjunct-politiecommissarissen, leeraars en onder wijzers der gemeenten voortaan door het hoofd van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zullen benoemd worden en waarbij de bevoegdheid der gemeenteraden aan het College van burgemeester en schepenen over gedragen wordt. Deze besluiten luiden als volgt Besluit waarbij het hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken schepenen kan ontslaan en be- Minm. Artikel 1. Het hoofd van het Ministerie van Binnen landsche Zaken kan, ambtshalve, de schepenen die zich in de onmogelijkheid bevinden hun ambt verder uit te oefenen, ontslag verleenen. Art. 2. Gedurende den oorlogstijd, kan het hoofd van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in vervanging van de bij artikel 1 bedoelde schepenen, alsmede in gevai van normale vacature, personen aanduiden om het ambt van schepen waar te nemen. De aldus aangestelde schepenen hebben dezelfde ambtsbevoegdheid als hun thans fungeerende collega's. Zij leggen den eed af in handen van den burgemeester of diens plaatsvervanger. Zij blijven in functie zoolang in hun vervanging niet ts voorzien. Art. 3. De schepenen kunnen ook buiten den raad be noemd worden. Het 2P en 3" lid van artikel 89, en het 2* lid van artikel 107 der Gemeentewet zijn geschorst. Art. 4. De schepenen dienen hun ontslag in bij het hoofd van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, ■dat er over beslist. Art. 5. Dit besluit treedt in werking den dag van zijn bekendmaking in het Belgisch Staatsblad Brussel, den 26 Mei 1941. Besluit waarbij de bevoegdheid der gemeenteraden wordt overgedragen op het college van burgemeester ■em schepenen De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, Gelet op art. 5 der wet van 10 Mei 1940 betreffende •de overdracht van bevoegdheid; Overwegende dat de gemeenteraden zich in de onmo gelijkheid bevinden hun bevoegdheden uit te oefenen; Overwegende dat het geboden is vast te leggen op welke bestuursinstantie en in welke mate de bevoegd- heid van den gemeenteraad dient overgedragen te wor den Gezien de dringende noodzakelijkheid en de onmoge lijkheid op de hoogere overheid beroep te doen BESLUIT Artikel 1. - De aan den gemeenteraad toegekende be voegdheid wordt op het college van burgemeester en schepenen overgedragen, uitgezonderd de benoemingen van gemeentesecretarissen, gemeente - ontvangers, ad junct-commissarissen, leeraren en onderwijzers bij de gemeentelijke inrichtingen van openbaar onderwijs. De beslissingen van het college van burgemeester en schepenen worden bij meerderheid van stemmen ge nomen. Bij staking van stemmen is de stem van den burgemeester beslissend. Artikel 2. De gemeentesecretarissen en -ontvangers worden benoemd door het hoofd van het ministerie van TSinnenlandsche Zaken aan de hand van een voordracht van twee candidaten door het college van burgemeester en schepenen, waarbij de burgemeester en de gouver neur elk een candidaat mogen voegen. Evenwel blijven de bepalingen van het wetsbesluit nr. 33. van 10 November 1934 betreffende de benoeming der gewestelijke ontvangers, van kracht Artikel 3. De adjunct-commissarissen van politie -worden benoemd zooals de commissarissen, door het hoofd van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Artikel 4. Het hoofd van het ministerie van Bin nenlandsche Zaken benoemt en zet de leeraren en onderwijzers bij de gemeentelijke inrichtingen van open baar onderwijs af, iin afwachting dat een bepaalde rege ling getroffen worde; de gouverneur schorst en stelt be doeld personeel ter beschikking, op een met redenen omkleed voorstel van het college van burgemeester en schepenen. Artikel 5. Dit besluit treedt in werking den dag van zijn bekendmaking in het Belgisch Staatsblad. Brussel, den 28 Mei 1941. Nu de voedselvoorziening een dringend probleem is geworden ziet iedereen het nut in een stuk grond zelf te kunnen bebouwen; vele menschen trachten tegenwoor dig dan ook grond aan te koopen om te bebouwen landbouwers willen hun bedrijf uitbreiden; werklieden willen zich op den buiten vestigen, een woning aankoo- pen of nieuw oprichten met een stuk grond dat zij kunnen bewerken. Om de mingegoede gezinnen daarbij te helpen bestaat de Nationale Maatschappij voor den Kletnen Landeigendom, onder toezicht van den Staat. Deze maatschappij geeft krediet tegen 2,50 op langen termijn met levensverzekering, terugbetaalbaar kapitaal en intrest bij gelijke mensualiteiten. Voorbeelden Aankoop door een werkman, 30 jaar oud, van een perceel grond van 10 a. voor 5.000 fr. met woning reeds bestaande of die hij laat optrekken van 45.000 fr., t zij samen 50.000 fr. De Nationale Maatschappij kan hem hierop tot 40.000 fr. voorschieten, die hij aflegt in 25 jaaT bijvoorbeeld, met maandelijksche stortingen van 198 fr. levensverzekering inbegrepen. Aankoop door een jong landbouwersgezin van 1 Ha. grond voor fr. 50.000. De echtgenoot is 25 jaar oud. Hij heeft 30.000 fr. noodig. De Nationale Maatschappij kan ze hem voorschieten op 20 jaar bijvoorbeeld, tegen maandelijksche stortingen van 171 fr. levensverzeke ring inbegrepen. Alle verdere inlichtingen kunnen bekomen worden bij de Nationale Maatschappij voor den Kleinen Land eigendom. Steenweg op Charleroi. Nr 26 te Brusse., Zondag Jonge groentensoep. rosbief, spinazie, aard appelen. MaandagAardappelrand met jonge groenten, vruch tentaart. DinsdagPreisoep, sla, aardappelen, maïzenapud- ding. Woensdag: Groentensoep. aardappelgehakt, gesmoor de ajuinen. DonderdagGarnalengehakt, gestoofde bieten, aard appelen. Vrijdag Gebakken kaas, sla, aardappelen. ZaterdagKervelsoep, preischoteltje met aardappelen. Kervelsaus en geboorde aardappelen. Benoodighe den 2 J kg. aardappelen, 1/2 liter water, wat zout, 1/2 bosje kervel, 20 gram boter, 20 gram sago, 1 eier dooier, een weinig melk. Bereiding Schil de aardappelen. Haal uit de aard appelen, bolletjes met een speciaal lepeltje, wasch de geboorde aardappelen. Laat deze dan koken gedurende ongeveer een kwart uur met wat zout. Intussohen be reiden we de saus. Breng wat water aan de kook met wat zout. Pluk de kervel, wasch ze en voeg ze bij het kokende water. Voeg er ook de aardappeltjes en de boter bij en laat alles goed gaar koken. Bind het sausje met wat sago, die men vooraf met een weinig water tot een papje gemaakt heeft. Laat alles even doorkoken en voeg er voorzichtig van het vuur de eierdooier bij, die losgeklopt is in wat melk. Aardappelen met spinazie en kaas. Benoodigheden: 3/4 kg. aardappelen, 75 gram geraspte kaas, wat ge kookte spinazie, wat boter, peper en zout. Bereiding Schil de aardappelen en kook ze op de gewone manier gaar. Snijd ze dan in plakjes en bestrooi ze met wat peper en zout. Vul dan een schotel op de volgende wijze eerst een laagje aardappelen. Overgiet deze met wat gesmolten boter. Strooi er wat geraspte kaas overheen en bedek met de gekookte spinazie. Leg daarop nog wat geraspte kaas en bovenop nog de rest aardappelen. Giet er nog wat gesmolten boter op en strooi er de rest van de ge malen kaas op. Laat het schoteltje nu in een heeten oven staan, totdat er een mooi bruin korstje op komt. Gestoofde asperges. Benoodigheden 1 kg. asper ges, zout, 2 eieren. 100 gram boter, wat geknipte peter selie. BereidingSchil de asperges zoo dun mogelijk en schrap de kopjes voorzichtig af. Snijd ze in kleine stukjes van ongeveer 4 cm. lengte en laat ze gedurende ongeveer 3/4 uur gaar koken. Laat ze vervolgens op een vergiet uitlekken. Kook de eieren hard. Smelt de boter en voeg er de fijn gewreven dooiers bij. Laat in dit mengsel de asperges gedurende 5 minuten stoven. Leg de asperges in een dekschötel en garnier met ringen van eiwit en wat geknipte peterselie. Aspergesoep. Benoodigheden 1 liter water, 1/4 kg. asperges, zout, 1 ei, wat bouillonaroma, 45 gram boter, 40 gram bloem. Bereiding Schil de asperges en schrap voorzichtig de kopjes af. Snijd ze in stukjes. Laat ze gedurende 3 kwartier gaar koken. Laat de boter smelten. Voeg er de bloem bij en voeg er, onder voortdurend roeren, het kookvocht van de asperges bij. Laat de soep goed door koken en maak ze op smaak met de bouillonaroma. Ver meng er, van het vuur, de eierdooier in. Geef dan de stukjes asperges als vulsel in de soep. spinaziesla. - Benoodigheden 1/4 kgr. spinazie, wat selderij, wat blaadjes kropsla en kervel, een paar wor teltjes, een stukje bloemkool, wat postelein. Bereiding Maak alle groenten schoon en wasch ze verschillende malen. Behalve de worteltjes en het stukje bloemkool, worden ze allen gehakt. Deze laatste groen ten worden geraspt op de rauwkostrasp. Meng alles goed door mekaar met wat mosterd, azijn, peper en zout. Dien deze sla in een glazen schotel op. Hoe voeden we onze kinderen op Wilt ge dat uwe kinderen later welopgevoede personen worden, dan dient ge ze van jongsaf daarin op te voeden. Zoo zullen ze later gemakkelijker bewegen in gelijk welke kringen. Deze opvoeding moet vooral berusten op den geest. Van een ruwen jongen is het moeilijk een tam lammetje te maken, en van een wild meisje een jonge dame. Wellevendheid kan later nog wel aangeleerd worden, maar dan is deze gemaakt en niet meer spon taan. Het is als een laagje vernis, dat men weldra ziet verdwijnen. In dezen tijd vooral is er veel gemis aan wellevend heid. De ouders houden zich niet genoeg bezig met hunne kinderen. Doordat de tijdsomstandigheden vra gen dat de huisvrouw zich veel buiten huis bevindt, heeft het kind een gemis aan opvoeding. Ze worden te vrij behandeld. Nochtans zou een eerste plicht voor ons moeten zijn de opvoeding van onze kinderen. Denken we aan het spreekwoord De kleinen trappen op ons kleed, de grooten op ons hart Zoo we nu de opvoe ding van onze kinderen laten varen, dan zullen we later de gevolgen moeten dragen. Een eerste vereischte voor de opvoeding van onze kinderen is ons voorbeeld. Een kind neemt al onze geba ren en handelingen op. Geven we een paar uren per dag aan onze kinderen om hun speelkameraad te zijn en ook hun opvoeder. Bij het toilet maken, bij het spel, op reis, laat ze overal een zekere discipline ondergaan. Hierdoor zullen we gemakkelijk zelftucht bereiken. Het is eigen aan de kinderen de groote menschen te willen nadoen. Daarom moeten we ook trachten de regelen der wellevendheid na te gaan op iedere plaats en altijd. Reeds van heel klein af, moeten we ze weten op te voeden. Niet gelijk wanneer him fleschje geven, of wan neer ze huilen of met de voeten stampen, maar wanneer de tijd er is. Het ligt dus wel aan de opvoeders of de kinderen later welopgevoede manieren hebben. Leer ze van jongs af deftige manieren te hebben aan tafel. Een kenmerk van verwende kinderen is wel dat ze met het hoofd op de elleboog rusten. Zoo ze thuis spontaan welgemanierd zijn, dan hoeft men niet verlegen te zijn bij een invi tatie van een of ander familielid. Een kind moet van jongs af onder tucht staan om dan later spontaan be leefd en welgemanierd te zijn. Heel dikwijls zien we mannen met kostelijke en mooie kostumes aan, maar die geen effect maken doordat er een of ander détail niet in orde'is. En aan den anderen kant kunnen mannen met een afgedragen kostuum toch nog elegant eruit zien, wanneer de bijhoorigheden in orde zijn. Het voornaamste deel van de kleeding van den man is wel het hemd. Het hemd moet vooral frisch en pas send zijn bij het kostuum. Het moet ongekreukt zijn en hierbij moet een passende boord gedragen worden. Bij een sportkostuum wordt een gekleurd hemd ge dragen, en bij een gekleed kostuum een wit hemd. Aan de mouwen komt het hemd 2 cm. langer dan het kos tuum. Ook de boord moet men achter in den hals kun nen zien. De jaskraag mag dus niet te hoog zijn. Wat nu het kostuum betreft. De broek mag vooral niet te kort zijn, maar men moet toch de hiel van de schoen kunnen zien. De zokken moeten steeds glad zitten en mogen niet in plooien neerzakken. De vest wordt steeds toegeknoopt Het zakdoekje in het borst zakje moet altijd smetteloos wit zijn en even met een tipje uitsteken. Zoodra het kostuum uitgetrokken wordt, wordt het uitgeborsteld en op een hangrek gedaan, de broek in vouwen gezet. Kijk na of de knoopen nog goed aan zitten en schud goed de zakken uit. Na een regendag wordt het verkreukelde pak flink weer in de plooi gebracht. De vouw van den broek moet vooral zorg vuldig behandeld worden. Kleeren die wat glanzen, worden met wat alcohol- azijn of ammoniak met water uitgeborsteld. Wanneer het kleedingstuk goed vochtig is, strijkt men het ave rechts met de rechterhand, terwijl de linker de stof wat oplicht. Gebruik ook hiervoor een vochtigen lap. Laat dan in open lucht droog worden. De zakken, naden, kraagrevers moeten goed geborsteld worden, daar er zich daar vooral stofhoopjes bevinden. Zwarte kleedingstukken die groenachtig worden, kun nen we wederom zwart maken door ze in een bad te doen van water met panamahout en klimopbladeren. Autorijders, wielrijders, zorgt voor de regle mentaire afdemping van uw lichten voor het schoon jaargetijde, door ze te laten VERVEN of in het NIEUW WASSCHEN door de die U een UITERST VERZORGD WERK in den kortst mogelijken tijd en voor een matigen prijs zal weten te leveren. ROUW BINNEN DE 8 UREN. AI het ander werk wordt binnen de 24 uren afgemaakt. Vraag once kleuren tegen het zonlicht gewaarborgd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11