-VOETBAL- OUD IEPER CENTRALE RIO 22e jaar, Nr 7 Prijs 0.50 fr. Vrijdag 6 juni 1941 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER De prijs der weekbladen vastgesteld op 75 centiemen Gezien de voortdurende stijging van alle grondstoffen, voornamelijk van 't gazetpapier, hebben de weekbladuit gevers besloten vanaf 13 juni den prijs der weekbladen vast te stellen op 75 centiemen. Vanaf a. s. week dus wordt Het Ypersche 75 centiemen verkocht. STAD YPER Volgorde voor de Vleeschverdeeling Zondag 8 juni 1941 C. S. YPER A -- WHITE STAR Blijmoedigheid is Plicht Laat uw Fototoestel thuis STAD YPER BERICHT HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België: één jaar 25.00 fr. zes maanden 13.50 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 - Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 O OP 7 JUNI 1941 Reeks 3 Verdeelingskaarten Nrs van 8 tot 9 uur Reeks 4 Verdeelingskaarten Nrs van 9 tot 10 uur Reeks 5 Verdeelingskaarten Nrs van 10 tot 11 uur Reeks 6Verdeelingskaarten Nrs van 11 tot 12 uur Reeks 1 Verdeelingskaarten Nrs van 14 tot 15 uur Reeks 2 Verdeelingskaarten Nrs van 15 tot 16 uur Het rantsoen is bepaald op 104 gram vleesch per hoofd, tegen aflevering van 4 zegels. De Burgemeester, J. Vanderghote. OM 16 UUR op het Ypersch Stadium voor het bekertornooi der Ypersche Clubs Ingang 1.50 frank. Tribune: 1 fr. opleg. Naar een Nieuwe Levensopvatting Uit al het voorgaande is gebleken, dat blijmoe digheid eene noodzakelijke voorwaarde is voor krachtigen arbeid en voor het behoorlijk vol brengen van zijn levenstaak. Zij is ook noodig voor een billijke beoordeeling van zaken en per sonen. Laat ons kortweg zeggen blijmoedigheid is plicht. Hebt gij reeds opgemerkt, hoe een en dezelfde wereld aan twee personen verschillend voorkomt. Wij zelf oordeelen morgen geheel anders over eenzelfde zaak dan wij het gisteren deden. Denk aan het kind, dat met ruitjes van ver schillende kleuren speelt. Met een groen glas ziet het een groene wereld, groene lucht, groene men- schen, groene voorwerpen. Met een rood glas krijgt alles een roode tint. Plaatsen wij ons zelf met een ruitje voor het tafereel der wereld, dan zouden wij onze stemming aan het stukje glas kunnen vergelijken, waardoor we zien. Deze stemming, deze toon van ons menschelijk gemoed is van belang voor ons geluk. Naarmate wij blijmoedig of droefgeestig zijn, is het leven ons een lusthof of een tranendal, een last of een zegen. De blijmoedigheid is echter verre na niet zoo verspreid in onzen tijd, als men wel denken zou. Daarom zoeken onze tijdgenooten zoo zenuw achtig naar het vermaak, dat slechts een surro gaat der blijmoedigheid is. Laat ons in Gods naam geen vreugde met vermaak verwarren. Het vermaak is ten hoogste een verguldsel, waar vreugde als massief goud kan gelden. De blij moedigheid en de vreugde drukken een blijven- den toestand uit. Het vermaak staat buiten den mensch en omvat slechts een bepaalden tijd het komt ternauwernood na den arbeid, dan als vreugde en blijmoedigheid den arbeid begeleiden en hem bezielen met kracht en met leven. Wil het vermaak niet misplaatst zijn, zoo vraagt het een leven met blijmoedigen arbeid tot achter grond. Er zijn menschen, die in den waan verkeeren, dat de vreugde daar alleen heerschen kan, waar welvaart en voorspoed verblijven. Hoe dikwijls nochtans vinden wij een somberen mensch te midden der weelde Zie wel toe en ge zult den schat der blijmoedigheid daar ontdekken waar andere ontbreken. Wij moeten dien schat ver overen op ons zelf, op onze zinnen en de opvoe ding moet ons daarbij helpen. Ligt zulks in de macht van de opvoeding Een gezond lichaam werkt mede tot een blijde stemming. Het gevoel van kracht stemt aange naam. Pijn integendeel ontstemt. Zijn we niet dik wijls gemelijk door den toestand alleen van ons lichaam Oordeelt eene moeder den gezond heidstoestand van haar kindje niet naar zijn hu meurigheid Als zij zich inspant voor de gezond heid van dat kind, werkt zij niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst, want de eer ste jaren zijn de gewichtigste voor den lateren welstand. In het belang van een blijde gemoedsstemming kan de opvoeding zeer veel zij kan de algemeene verzorging in de hand werken en het lichaam der kinderen harden zij kan het gebrekkige kind leeren hoe het in de hoedanigheid zijner zintuigen een vergoeding kan vinden voor wat het in de hoeveelheid dier zintuigen te kort komt. De opvoeding vermag nog meer. In het belang der blijmoedigheid kan zij het kind gewennen aan orde, ja zoo gewennen, dat zij hem worde tot natuur. Ieder zal gereedelijk toegeven, dat wanorde aanleiding geeft tot spijt en onvoldaanheid. Het chaotische baart verdriet, slecht humeur, gemelijkheid, prikkelbaarheid. Verwarring baart wreveligheid. Orde daarentegen geeft rust, verkwikt en maakt blijde. Ten plotte late men de kinderen niet te jong genieten in het belang van eene blijmoedige stemming van het gansche leven. Arm is de mensch, die heeft uitgenoten. Stellig en zeker mag het kind niet genieten, wat aan zijn leeftijd niet past. Wat loopen er nog veel dwaze ouders, die het verband niet kennen tus- schen den leeftijd en de genoegens van het kind. Er moeten aan het kind wenschen overblijven. De moeiten, die het door zijn krachtinspanning zal verwezenlijken om die wenschen vervuld te zien, zullen veel bijdragen tot zijn levensgeluk. Moeten de kinderen niet veel genieten, zoo zorge de opvoeder, dat de zon steeds schijne in het le ven der kinderen. Een blijmoedige jeugd maakt den mensch blijmoedig van aard voor het ge- heele leven. Een warme atmosfeer moet heerschen in huis, op school, en daar waar het kind verblijft. Zijne vroolijkheid moet niet verstommen door ons op treden, onze tegenwoordigheid of ons verschijnen. Als wij onzen plicht kennen en leven voor en in ons gezin, zullen wij vreugde wekken en in stand houden. In navolging van de goede voorbeelden, ons door vroegere geslachten gegeven, doen wij ook goed met de herinneringsdagen in eere te houden. Het kind weze niet onverschillig voor den ver jaardag zijner ouders, Kerst- of St-Niklaasfees- ten .moeten zooveel mogelijk aan zijn verwach tingen beantwoorden. Zelfs een gewone Zondag weze in het gezin een stille, graagbeleefde waar achtige heilige dag. Van onze Duitsche naburen mochten wij ook den eeredienst der bloemen overnemen. Als uwe ziele diepbewogen zucht of eene zwarte wolkenvlucht vol weedom over 't voorhoofd glijdt en gij misschien in stilte schreit, dan kan wel vaak de zachte geur of van één enkle bloem de kleur met hare rijke weeldrigheid verdrijven uw zwaarmoedigheid. Zij heeft er meer dan één gesticht, zijn blik gevoerd naar 't zonnelicht, gelijk bij dageraad zij doet als zij de levensbron begroet. Op, flegmatische medemenschen verzaakt uwe blijkbaar ongevoelige gelijkmoedigheid eens voor een dag. Haalt in de vroegte eens een roos uit uw tuin en zet haar op de tafel naast het ontbijt uwer echtgenoote. Denkt gij, dat uwe kinderen uw voorbeeld niet weldra zullen navolgen Ten slotte er zijn menschen, wier. leven voor bijgaat in engen kring en met saai, eentonig werk. Zij hebben geen vooruitzicht van betere dagen en aanhoudende zorgen blijven aan hunne zijde gedurende hun meestal schamel bestaan. En toch zijn ze nooit anders dan blijgeestig Koos God, in Zijne wijsheid groot, U zulken levensstaat, Weet, dat Zijn alomvattend oog U rustloos gadeslaat. Als u dat leven nietig schijnt. Of wellicht minder waard, Toch brengt het schitterend gewin Al blinkt het niet op aard. De wereld biedt maar pijn en schijn. Geen uiterlijk vertoon Verzachtte leed of bracht ooit vreugd En zegen in een woon. De levensboom draagt enkel vrucht Als liefde er bloeit omheen Wie velen niet ten nutte strekt Is noodig soms voor één. Gij, die in de eenzaamheid zoo leeft En wurmt, en eet zuur brood Met maagschap, die ge met geduld Bevrijdt van druk en nood, Behoudt 't geheim der zielevreugd In 't godgewijd gemoed. Uit haar straalt eens 't genadelicht Waarin gij schittren moet. 6501 tot 9500 9501 tot 12500 12501 tot 15500 15501 tot 18300 1 tot 4000 4001 tot 6500 Er wordt herinnerd dat het verboden is Ie fotografeeren en zelfs met een fototoestel •p straat te komen. Wie dit verbod overtreedt wordt zonder Heer zijn toestel in beslag genomen. Laat das uw fototoestel thuis O Op verzoek der Militaire Overheid wordt er andermaal ter kennis gebracht der bevolking dat alle oorlogsbuit zonder uitstel moet aangegeven worden op het Politiebureel ten laatste vóór den 15 Juni 1941. Br wordt terzelfdertijd opgewezen dat de Bel gische Militairen die naar hunne haardstede zijn teruggekeerd en die nog in het bezit zijn van hunne militaire kleederen deze zoo spoedig mo gelijk en ten laatste vóór den 15 Juni aanstaande op hetzelfde bureel moeten indienen. Yper, den 31 Mei 1941. De Burgemeester, J. VANDERGHOTE. - -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1