De Kortrijksche Onderlinge» Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. CHRISTIAAN HUYGENS (Slot) In de wiskunde handelde hij over de quadratuur van den cirkel, de grootte van den cirkel en vond een nieuwe methode uit om pi te berekenen, de trisectie, de kettingbreuken, de kansspelen, enz. In de werktuigkunde schreef hij over het even wicht van drijvende lichamen, de middelpunt vliedende kracht, de zwaartekracht en bepaalde de versnelling ervan uit slingerwaarnemingen. Deze laatste ontdekking met de vorige gecombi neerd gaf aan Newton de mogelijkheid om zijn beroemde stelling der algemeene aantrekking te stellen. Verder over het slingeruurwerk (1), de eeuwigdurende beweging, de relativiteit der be wegingen, de botsing. De leer van het licht verrijkte hij met zijn un- dulatietheorie verder ontdekte hij de diffractie, de methode ter bepaling van den brekingsindex en de polarisatie. Op het gebied der sterrekuride ontdekte hij, zooals we in het begin van deze bijdrage zagen, een maan van de planeet Saturnus, de ring van Saturnus, de aswenteling der planeet Mars en de nevelvlek in Orion. De wiskundige aardrijkskunde heeft aan hem te danken de methode ter bepaling van de geo- graphische lengte ter zee en de reeds vermelde ontdekking van de afplatting der aarde aan de polen. Ook de physiologie vatte hij aan hij ontdekte de oorzaak der bij- en verziendheid, de vervorm baarheid (accomodatie) der oóglens en deed mi croscopische waarnemingen aan infusoriën. Tal van instrumenten! kunstelde hij ineen of verbeterde hij, zooals talrijke lenzen en kijkers, bij de microscoop draagt het oogglas zijn naam oculair van Huygens Verder de oculair-mi crometer, de controleur van den kwikbarometer, het eerste automatisch werkende planetarium (het werktuig zelf wordt nog in de verzameling der Leidsche sterrenwacht bewaard) en het slin geruurwerk. Op bet gebied der techniek vermelden we een explosiemotor die werd voortbewogen door de ontploffingen van buskruit (men kende toen de benzine nog niet en een voorlooper der stoom machine. Ten slotte nog zij vermeld, dat Christiaan Huy gens ook een bekwaam teekenaar is geweest, en dat bv. het fraaie portret van zijn vader, dat voor aan in de uitgave van de Korenbloemen geplaatst is, van zijn hand is. Deze lange, doch onvolledige lijst kan slechts ontzag inboezemen, vooral als we denken dat het grootste deel ervan geheel nieuw was voor zijn tijd. Niet minder dan een genie was deze man De vrucht van zijn ouderdom is een zeer curieus werk, de Kosmothéoros (de wereldbeschouwer), waarin over de bewoonbaarheid van andere he mellichamen dan onze aarde wordt gehandeld. Hij tracht in deze verhandeling aannemelijk te maken, dat ook op de andere planeten planten en dieren leven en met rede begaafde wezens, die handen en voeten en oogen hebben, zonder dat daarom hun lichaamsvorm geheel gelijk aan de onze behoeft te zijn. Nog meer zelfs hij bere deneert, dat die planeten-bewoners wetenschap pen en kunsten beoefenen en spreekt de stoute bewering uit, dat de Dwaalstarrelingen, indien zij, ('t welk we reeds hebben vastgesteld) in maatschappij leven, behalve de daar uit sprui tende nutheden, ook eenige wellust voelen, gelijk wij, uit gezelschappen, en samenkoutingen van vrienden, minnerijen, boertigheden en schouw spelen Wat men ook tegen deze zonderlinge veronder stellingen moge inbrengen, opmerking ver dient, dat Huygens ook bij zijn gewaagde uit spraken steeds op den vasten bodem van het na tuurlijke blijft. Van neiging tot occulte weten schap geen spoor. Het is tevens het eenige werk waarin we hem als gemoedsmensch kunnen lee- <1> In de directeurskamer van de Leidsche sterre- ■wacht hangt een klok van Huygens. die nog heel goed loopt. (2) Duitsch wiskundige en wijsgeer (1646-1716). Met Newton uitvinder van de differentiaalrekening. Een der grootste geleerden aller tijden. HET YPERSCHE 6 - 6 -1941 ren kennen. In alles blijkt hij ons een exact natuurvorscher, die niets anders zoekt dan de waarheid en die in al zijn werk de wegen, die hem tot zijn doel ge voerd hebben, met de grootst mogelijke open hartigheid toont. Van godsdienstig mysticisme was hij afkeerig, een opmerkelijk tegenhanger dus van Pascal. De politiek boezemt hem ook geen belang in, zoo schrijft hij aan Leibnitz (2): Ik heb zoo weinig neiging tot en achting voor alle politiek gekweel, dat ik mij buiten alles houd wat dit raakt, en ik kan zelfs moeilijk uitstaan, dat een geest als de Uwe daar tijd aan geeft Nederland mag trotsch zijn op deze groote uni- verseele figuur. De naam Huygens mag in gou den letters in de geschiedenis van dit land ge schreven worden. van 8 tot 14 Juni 1941 Zondag 8 Juni H. Drievuldigheid, Medardus. Maandag 9 Juni Pelagie. Edgard. Felicianus. Primus. Dinsdag 10 Juni Margareta. Woensdag 11 Juni Barnabas. Donderdag 12 JuniHeilig Sacrament, Nazarius, Guy, Johannes van Sahagun. Vrijdag 13 Juni Antonius van Padua. Zaterdag 14 Juni Basilius. Opgang Ondergang Zondag 8 Juni 5 u. 30 21 u. 52 Maandag 9 Juni 5 u. 30 21 u. 53 Dinsdag 10 Juni 5 u. 30 21 u. 54 Woensdag 11 Juni 5 u. 29 21 u. 55 Donderdag 12 Juni 5 u. 29 21 u. 55 Vrijdag 13 Juni 5 u. 29 21 u. 56 Zaterdag 14 Juni 5 u. 29 21 u. 57 Opgang Ondergang Zondag 8 Juni 20 u. 30 5 u. 00 Maandag 9 Juni 21 u. 39 5 u. 48 Dinsdag 10 Juni 22 u. 40 6 u. 44 Woensdag 11 Juni 23 u. 30 7 u. 46 Donderdag 12 Juni 0 u. 11 8 u. 54 Vrijdag 13 Juni 0 u. 46 10 u. 03 Zaterdag 14 Juni 1 u. 15 11 u. 11 Volle maan 9 Juni, te 14 u. 34. Laatste kwartier 16 Juni, te 17 u. 45. Nieuwe maan 24 Juni, te 21 u. 22. Eerste kwartier 2 Juli, te 6 u. 24. Algemeene verhooging der wedden en loonen In nauwe samenwerking met de vertegenwoordigers der Unie van Hand- en Geestesarbeiders en de verte genwoordigers der vereenigingen van arbeidsgevers heeft de commissaris voor Prijzen en Loonen in akkoord met de secretarissen-generaal bij het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, het Ministerie voor Voe ding en Landbouw, het Ministerie voor Verkeerswezen en het Ministerie van Economische Zaken, op 30 Mei '41 een verordening uitgevaardigd inzake de vaststelling der loonen en salarissen. Deze verordening die op 1" Juni '41 van kracht wordt, bepaalt voor de arbeiders een aanzienlijke verhooging hunner inkomens. Op bedienden in de openbare diensten, die reeds vanaf 1 Mei 1941 een aanzienlijke verhooging van him loon kregen, evenals op dienstboden is de verordening niet van toepassing. Vooreerst wordt een verhooging der minima bruto- loonen en salarissen voorzien voor dezen die het ge- heele jaar arbeiden. Het nieuwe minimumtarief bedraagt voor arbeiders en arbeidsters in de private industrie respectievelijk 5 en 3.50 Belgische frank per uur. Het bruto-loon voor arbeiders en arbeidsters in den landbouw wordt res pectievelijk op 3.80 fr. en 2.70 fr. per uur bepaald. De minima bruto-salarissen voor mannelijke en vrouwe lijke bedienden worden respectievelijk op 1.000 en 800 frank per maand vastgesteld. De vergoedingen in na- tura die worden toegestaan zooals gratis wonen, gratis vuur en licht, enz., voor zoover de minima vergoedin gen geen netto-loonen zijn zooals in het landbouwbe drijf, moeten volgens een gelijkwaardigen maatstaf aangerekend worden. De verordening bepaalt verder de verhooging der bruto-loonen met 8 inbegrepen de regelmatig toege stane vergoedingen. Als brutoloon geldt de vergoeding, die aan den ar- beidsnemer op 10 Mei 1940 werd uitbetaald voor zijn prestaties. Oefent hij op 1 Juni 1941 een andere, hooger of minder betaalde bedrijvigheid regelmatig uit, dan deze op 10 Mei'1940, dan geldt als brutoloon voor deze nieuwe bedrijvigheid de overeengekomen vergoeding. Voor bedrijven die op 10 Mei 1940 gesloten waren of hun activiteit eerst na dit tijdstip begonnen, werden spe ciale regelingen getroffen. De werknemers, waarvan de loonen door het commissariaat voor Prijzen en Loonen of door een afzonderlijke regeling vastgesteld werden, genieten principieel NIET van de loons- en salarisver- hooging. Dientengevolge is de verordening niet van toe passing in de diamantindustrie en de bouwnijverheid. De regeling voor diamantindustrie is van jongeren da tum en voorziet loontarieven, die aan de huidige om standigheden zijn aangepast. Voor de bouwnijverheid is een nieuwe loonschaal evenals een gerechtvaardigde indeeling in loongebieden intusschen verschenen. Een verhooging der prijzen naar aanleiding der ver ordening .is uitdrukkelijk verboden en dientengevolge strafbaar. Voor overtredingen der verordening zijn zware straf fen voorzien. De vraag of de commissaris voor Prijzen en Loonen bevoegdheid zal krijgen strafrecht uit te spreken, wordt op het oogenblik onderzocht. 9 STEPHENSON George Stephenson werd op 8 Juni 1781 te Wy- lam geboren. Hij was de zoon van een stoker en werd door zijn vader te werk gesteld als hulp kracht en ontwikkelde zich in zijn vrijen tijd. Hij werd bekend door zijn uitvinding van een mijnlamp (onafhankelijk van Davy). Werkzaam bij de bedrijven van Killingworth, slaagde hij er in een machine te construeeren, die gebruikt werd voor 't vervoer tusschen de werkplaatsen in de haven (1814). In 1822 werd hij geplaatst bij de Stockton and Darlington Railway, waarvoor hij een machine construeerde, die in staat was wa gens te trekken (1825). In de volgende jaren was hij werkzaam bij verschillende spoorwegmaat schappijen. Hij moet beschouwd worden als de vader van de stoomlocomotief, daar hij er in slaagde de eer ste practisch bruikbare locomotief te constru eeren, waarvan de principes nog de grondslagen vormen van de tegenwoordige stoomlocomotieven. Hij overleed te Chesterfield bij Newcastle in 1848. Zijn zoon Robert nam de leiding der fabrie ken van zijn vader over. Hij was eveneens een zeer bekwaam technicus en hielp onder meer de Lesseps bij de plannen van het Suezkanaal. BEECHER - STOWE Henriet Elisabeth Stowe werd in Litchfield (Connecticut-Vereenigde Staten) geboren op 12 Juni 1811. Als dochter van predikant Beecher. In 1836 huwde zij met Stowe, die toen hoogleeraar was aan een seminarie. Veel schreef zij in tijd schriften. Zij woonde tot 1850 te Cincinnati en kon daar gemakkelijk kennis opdoen van toestanden in de slavenhoudende staten (Zuiden der Vereenigde Staten). Zij behoorde namelijk tot een kring, die ontvluchte slaven over de Ohio voorthielp. De maatregelen hiertegen, de Fugitive Slaves Act, en vooral het optreden der slavenspeurders uit het Zuiden, gaven haar het verhaal in de pen De Negerhut van Oom Tom (1852). Het maak te groot opzien, niet het minst in Europa, en werd in 23 talen overgebracht. Tegen de beschuldiging van generaliseering en overdrijving gaf zij Een Sleutel tot de Neger hut van Oom Tom in het licht, dat feitenmate riaal ter bevestiging bevat. In 1853 bezocht zij Engeland om steun te krij gen voor de beweging tegen den slavenhandel en was verder medewerkster van haar broeder Henry Ward Beecher, de grootste kanselredenaar van zijn tijd. Haar latere werken zijn van minder beteeken is. Na den Secessieoorlog (Noord tegen Zuid, één der doelen was het afschaffen der slavernij), woonde zij een tijd in Florida en later te Hart ford, waar zij in 1896 stierf. Niet lang geleden verscheen van de hand van Margaret Mitchell Gone with the Wind in het Nederlandsch gekend als Gejaagd door de wind», een prachtige roman (1.000.000 exempla ren verkocht op 6 maand tijd in Amerika) die mag beschouwd worden als een antwoord op De Negerhut van Oom Tom Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 Irs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Leest en verspreidt HET YPERSCHE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9