DE VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST VOOR VLAANDEREN Aanstaande terugkeer van nog 2000 Krijgsgevangenen 800 Belgen teruggekeerd uit Zwitserland Koeken voor de krijgsgevangenen Briefwisseling van Krijgsgevangenen Het aantal Belgen in Engeland Gezinsbijslagen voor werkgevers en niet-loontrekkende arbeiders Rijbewijs voor West-Vlaanderen Vermindering op de Buurtspoorwegen Het ijken van maten gewichten en weegtoestellen Verdeeling van groenten en fruit Boter opgeslagen IQ Terwijl in Nederland en Luxemburg, naar het voor beeld van wat reeds sedert jaren in Duitschland be staat, de verplichte arbeidsdienst voor alle jonge man nen onlangs ingevoerd werd, bestaat er hier bij ons, in Vlaanderen, sedert zoo wat een half jaar, een vrij willige arbeidsdienst die thans reeds drie werkkampen en een opleidingskamp bezit. Kort geleden was de pers in de gelegenheid enkele dezer kampen te bezoeken en zich alzoo rekenschap te geven van het doel dat door dezen arbeidsdienst nage streefd wordt en van het leven dat de arbeidsjongens er leiden. En het is werkelijk niet zonder belang daar even verder over uit te weiden, ten einde de velen, die tegenover dezen arbeidsdienst nog wantrouwig of scep tisch staan, te overtuigen van al het goede dat daar beoogd en ook bereikt wordt. Van de 172 arbeidsmannen, die in het in de Antwerp- sche Kempen schilderachtig gelegen kamp van Maxburg, bij Meer. aan de Nederlandsche grens, tot hiertoe reeds verbleven, waren er slechts twee grondwerkers. Al de overigen waren ofwel fabriekarbeiders, ofwel intellec- tueelen, die vroeger nooit een spade in de hand gehad hadden of eenig handwerk verrichten. Niettemin heb ben allen, bezield door wederzijdsche kameraadschap en door den wil om in den arbeid levensvreugde te zoe ken. zich daar in hun nieuw midden opperbest aange past. wat door de reeds in korten tijd bekomen uitslagen ten overvloede bewezen wordt Het domein van Maxburg. waarvan de toegangswegen vooidezen zoo ermbarmelijk waren dat het voor ieder vervoermiddel schier onbereikbaar was, waardoor de bevoorrading van het kamp in gevaar dreigde gebracht te worden, is thans reeds van nieuwe en uitstekende we gen voorzien. De verbetering der wegen en der afwa tering, het onderhoud der akkerwegen en het aanleggen van nieuwe banen vormden dan ook het eerste werk dat door de leiders aangevat werd. Het tweede werk, dat reeds gedeeltelijk uitgevoerd is, bestond in het vrucht baar maken van ongeveer 14 hectaren laag gelegen bosch en moerasland, genaamd de Blauwputten Als derde werk zijn de arbeidsmannen begonnen met de ontginning van het eigenlijke domein Maxburg, waarvan ongeveer 12 ha. van de boomtronken ontdaan, gespit en gelijk gemaakt werden, gereed dus om door een land bouwer in gebruik genomen te worden en voor de voed selvoorziening van ons land bij te dragen. Het vierde werk. dat gereed ligt ter uitvoering, betreft het aan leggen van een landweg van 2000 meter door het ge hucht Gestel en het aanleggen van wateringen aldaar. Een vijfde werk ligt nog ter studie, namelijk het ont ginnen van 300 ha. braakliggende gronden in de streek genaamd Krogten waar het oprichten van een vijf tiental hoeven voorzien wordt. Ook in de andere werkkampen wordt, onder bevoegde le ding, een zelfde werk door de jongens verricht, want de Vrijwillige Arbeidsdienst voert alleen werken van algemeen nut uit. Nochtans dient opgemerkt dat het arbeidsresultaat niet het hoofddoel vormt van den Vrijwilligen Vlaam- schen Arbeidsdienst. Deze is in de eerste plaats be doeld als een levensschool voor burgerdeugd en kame raadschap. Men kweekt er gemeenschapszin. Door vrij willige tucht orde en aangepast onderricht wordt de jeugd, die vroeger doel- en hopeloos rondzwierf, terug gevormd tot een volwaardig onderdeel van de komende nieuwe maatschappij. Haar wordt een nieuw levens ideaal gegeven en geleerd dat zij, als onderdeel van ons volk. den plicht en ook het recht heeft mede te werken aan het algemeen welzijn van onze volksgemeenschap. In al de kampen wordt dan ook uitsluitend de voor middag aan handenarbeid besteed. De namiddag wordt gebruikt voor lichamelijke en geestelijke ontwikkeling, aanleeren van liederen, sociale studies, ontspanning, enz. Ziehier ten andere hoe de dag in het kamp inge deeld wordt 5 u. 45 Wekken Vroegsport. 6 u. 00 Opschik. 6 u. 30 Ontbijt. 7 u. 30 Vlaggegroet Vertrek naar het werk. 10 u. 30 Rustpoos van 15 minuten. 13 u. 15 Terug in het kamp. 13 u. 30 Middagmaal. 14 u. 00 tot 15 u. 00 Verplichte bedrust. Van 15 u. 15 tot 17 u. Allerlei onderricht zooals dienstonderricht, arbeidsteehniek, hygiëne, eerste hulp bij ongevallen, lichaamscultuur, ordeoefeningen, sociaal en politiek onderricht, zangles, enz. 18 u. Verplichte opschik in uitgangskleedij. 18 u. 30 Vlaggegroet. 18 u. 40 Avondmaal. Daarna hebben de mannen vrijen tijd, doch ook deze is flink georganiseerd. Zoo hebben zij eens per week een gezelschapsavond, waarop allerlei spelen, zooals schaak, kaart en dergelijke kunnen beoefend worden. Verder is er een gemeenschapsavond waarop de mannen zelf met zang. declamatie en andere nummertjes voor de ont spanning van hun kameraden zorgen, en ten slotte wordt er ook nog een avond voorzien die aan .allerlei door de mannen zelf gemaakt knutsel- en handwerk besteed wordt. Dit is voorwaar een goed afgewisseld programma en de dag is aldus goed gevuld. Om echter arbeidsman te worden, moet men met een zeker idealisme bezield zijn, want de materieele voor deden die eraan verbonden zijn. loopen vooralsnog niet zeer hoog. Ten andere wordt niet arbeidsman wie wil en het vol staat niet een aanvraag te sturen naar het adres van den Vrijwilligen Arbeidsdienst voor Vlaanderen. 62, Vestingstraat te Antwerpen. Men moet ten minste 18 jaar oud zijn en zonder li chaamsgebreken. Bij de indiensttreding moet een ge tuigschrift van goed gedrag en zeden voorgelegd wor den. alsmede een schriftelijke toelating der ouders. De arbeidsman verbindt zich op zijn woord voor een ter mijn van zes maanden dienst. Deze termijn kan op gewone aanvraag vernieuwd worden. Er is een verlof dag om de zes weken. Voor hen. die op alle gebied voldoening schenken, is een verzekerde toekomst in de kaders mogelijk. De ar beidsman wordt in de kampen gehuisvest, gevoed en gekleed (bruin uniform, werkpak, turnkleedij, onder goed. enz.) en ontvangt een dagelijksche soldij van t fr Voor de gehuwden is er bovendien nog een vergoe ding van 15 fr. daags voorzien. Dezelfde vergoeding wordt toegestaan aan den arbeidsman, steun der ouders, inits voorlegging van een getuigschrift afgeleverd door de gemeentelijke overheid. Na enkele weken in een arbeidskamp te hebben door gebracht, kan de arbeidsman naar het opleidingskamp Joris Van Severen te Brecht gestuurd worden, waar hij, na een vijftal weken scholing, den graad van ploeg leider, eerste ploegleider en onderveldmeester kan be halen. Deze ontvangen een voorloopige vergoeding, naarmate den graad, van 20 tot 30 frank per dag. Wan neer hij tijdens zijn verderen dienst in het arbeidskamp toont voor een hoogeren graad in aanmerking te ko men, zal hem de gelegenheid gegeven worden de officie ren-school te volgen. De arbeidsmannen, die na zes maanden dienst niet langer wenschen te blijven, zullen werk krijgen door bemiddeling van den arbeidsdienst, die hiervoor reeds een overeenkomst sloot met het Vlaamsch Economisch Verbond. In de kampen is voor goede slaapgelegenheid gezorgd. Ook de voeding wordt, spijts de moeilijkheid der rant soeneering, goed verzorgd. Vooral wordt getracht kloek en eiwithoudend voedsel te verstrekken, en een- of tweemaal per week wordt vleesch bij de maaltijden ge geven. Uit de vrijwilligers die zich thans aanbieden, en hun aantal wordt met den dag steeds grooter, tracht men thans vooral de leiders te vormen voor de groote orga nisatie. die de Arbeidsdienst eens moet worden. o Belgapress deelt mede Uit officieele bron vernemen wij, dat een nieu.ve Duitsche gezondheidstrein. die nagenoeg 250 zieke of gewonde krijgsgevangenen vervoert, in den loop dezer maand mag worden verwacht. Dit transport, dat hoofd zakelijk is samengesteld uit zieken, die nog te bed moeten blijven, zal door de zorgen van het Roode Kruis van België in verscheidene ziekenhuizen worden onder gebracht, steeds in de nabijheid der woonplaats van den betrokkene. Te dien einde zal een ambulanciecordon bij de aan komst aan het station worden georganiseerd. Als voorheen zullen de meeste krijgsgevangenen, naar gelang hun gezondheidstoestand, door de zorgen van het Duitsche en Belgische Roode Kruis kunnen wor den gedemobiliseerd. Anderzijds zijn bij het Roode Kruis van België be richten uit Berlijn binnengekomen, die de thuiskomst van 2000 krijgsgevangenen, lichte zieken, ongeschik- ten of anderen, laten vermoeden. Deze laatsten zullen als naar gewoonte, naargelang de transportmogelijk heden, worden naar huis gezonden. De Opperste Gezondheidsdienst der Duitsche Weer macht laat ons tevens weten, dat eveneens in den loop der maand Juni nog een 1000-tal officieren, behoorend tot het actieve leger zoowel als tot de reserve, te Brus sel mogen worden verwacht. Gebeurlijke voetstappen voor de vrijlating van zieke of gewonde krijgsgevan genen dienen aan het Roode Kruis van België te wor den gericht. Verder blijkt dat het vrijlaten der zieke of gekwet ste krijgsgevangenen afhangt van hun vervoersmoge- lijkheid maar dat in princiep, na het verblijf in het hospitaal, de krijgsgevangenen die tot de reserve be- hooren, vrijgelaten worden. In elk geval zullen al de krijgsgevangenen der re servekaders, wier genezing meer dan zes maanden schijnt te duren en waarvan het vervoer geen gevaar schijnt op te leveren, onmiddellijk vrijgelaten worden. Het Belgisch Roode Kruis is eenig bevoegd om in lichtingen te verschaffen omtrent de krijgsgevangenen. Het blijft in rechtstreeksche verbinding met de dien sten van het Duitsche Roode Kruis en de krijgsgevan genen. Naar vernomen wordt is een groote groep van Bel gen. die in Zwitserland geïnterneerd waren, op Bel gisch grondgebied aangekomen. Zij zijn ten getale van ongeveer 800 en werden naar het preventorium in het kasteel te Marneffe overgebracht vanwaar ze, na ver zorging, deze week huiswaarts mochten keeren. o Het Rood Kruis van België, dienst Onderricht en Ontspanning», Livornostraat, 80, te Brussel, deelt mede Onze eerstvolgende verzending van boeken voor Bel gische krijgsgevangenen in Duitschland zal op 30 Juni gedaan worden. Zend ons zonder verwijl de boeken die U bestemt voor onze geïnterneerden. De boeken die ons na den 25 toekomen, zullen eerst met de verzending van de volgende maand verstuurd worden. Voor de indivi- dueele verzendingen is U verzocht op het le blad van het boek, in drukletters, de volgende aanduidingen te schrijven naam en voornaam van den gevangene, zijn gevangenennummer, nummer van het Oflag of Stalag (eventueel zijn Kommando),naam en volledig adres van den afzender. De beschadigde boeken worden niet aan genomen. o Het Roode Kruis van België deelt aan het publiek mede, dat door tusschenkomst van het Duitsche Roode Kruis, het Oberkommando der Wehrmacht heeft laten weten dat ln alle kampen, de formulierkaartjes gegeven werden aan de krijgsgevangenen zoodat deze door niets meer worden tegengehouden om rechtstreeks met hun familie te korrespondeeren. Daarom blijft de Duitsche Overheid verbieden boodschappen op gewoon (dus niet reglementair) papier over te maken. o Naar betrouwbare gegevens verluiden, zou het aan tal thans in Engeland verblijvende Belgen op 7000 zijn geraamd. Daarvan zouden er ongeveer 900 militairen zijn. In het Staatsblad van 1 Juni, is op datum van 1 Fe bruari 1941, een besluit verschenen, tot samenvatting der koninklijke besluiten van 22 December 1938 en 2 September 1939. en waarbij de gezinsbijslagen ook tot de werkgevers en niet-loontrekkende arbeiders worden uitgebreid. Op wie is de wet van toepassing Vallen, als werkgevers, onder de toepassing van dit besluit, de personen die, krachtens de wet van 4 Augus tus 1930, er toe verplicht zijn van een compensatiekas voor gezinsbijslagen deel te maken, wanneer, op nor male wijze, voor hen, in België, krachtens een diénst- contract, met een ten minste gedeeltelijk professioneel doeleinde, ten minste honderd vijftig dagen per jaar wordt gewerkt in verhouding van ten minste vier uren per dag. Als niet-loontrekkende arbeider wordt beschouwd al wie uitsluitend, hoofdzakelijk of op een bijkomende wijze, een beroep uitoefent door voor zijn eigen reke ning te werken, wanneer hij krachtens een dienstcon- tract niemand te werk stelt. Het beroep moet, onder bovenvermelde voorwaarden, op normale wijze in België worden uitgeoefend en jaar lijks ten minste achttien dagen omvatten. De handelsvennootschappen, vereenigingen zonder winstbejag, openbare instellingen en, in algemeenen regel, alle zedelijke wezens, vallen buiten de toepas sing van dit besluit. Verplichte aansluiting bij een kas voor gezinsbijslag De werkgevers en niet-loontrekkende arbeiders moe ten deel uitmaken van een onderlinge kas voor gezins bijslagen of van een gemachtigde onderlinge sectie van een compensatiekas voor kinderbijslagen. Maken van rechtswege deel uit van de kas, de per sonen, die als helpers onder dit besluit vallen, alsmede de echtgenooten van een werkgever of niet-loontrek kende arbeider, wanneer zij als werkgeefster of niet- loontrekkende arbeidster zelf een beroep uitoefent, op voorwaarde, dat zij met hem samenwoont. Bedrag der bijslagen De personen, die de voordeelen Van dit besluit kun nen genieten, ontvangen, ten voordeele van hun eigen kinderen, van de eigen kinderen van hun echtgenoote, van de kinderen die gemeen zijn aan hen zelf en hun echtgenoote, en van de kinderen waarvan zij den feite lijken en uitsluitenden last op zich hebben genomen, een halfjaarlijkschen bijslag, die ten minste bedraagt Voor het eerste kind 90 frank. Voor het tweede kind 150 frank. Voor het derde kind 300 frank. Voor het vierde kind 510 frank. Voor het vijfde kind en voor ieder van de volgende kinderen 720 frank. Alleen wanneer een kind in den loop van een half jaar is geboren of overleden, wordt de bijslag volgens een maandelijksch bedrag berekend. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Open bare Werken laat weten, dat de personen, woonachtig in de provincie West-Vlaanderen, die het rijbewijs, inge voerd door het besluit van 1 December 1940, wenschen te bekomen, hun aanvraag moeten doen tusschen 15 en 30 Juni 1941. Zij moeten zich, met de daartoe vereischte stukken, wenden tot den burgemeester van de gemeente waar zij hun woonplaats hebben. De Bond der Kroostrijke Gezinnen deelt mede De Bond der Kroostrijke Gezinnen zal gedurende heel het jaar voortgaan de verminderingskaarten op de buurtspoorwegen af te leveren aan de rechthebbende gezinnen, bij den Bond aangesloten of niet. De belanghebbenden kunnen zich rechtstreeks wen den tot het Centraal Secretariaat, 125, Troon6traat, te Brussel, of tot de Plaatselijke Secretariaten. De in gebruik zijnde maten, gewichten en weegtoe stellen, die gedurende het tweejarig tijdperk 1942-1S43 aan den wettelijken ijk zullen onderworpen worden, ontvangen, wanneer zij aan de reglementaire voorwaar den voldoen, de hiernavermelde ljkmerken De Grieksche letter y (gamma) voor de maten en de gewichten Het getal 42 voor de weegtoestellen. Buiten de bij ministerieel besluit dd. 10 November 1920 voorgeschreven merken, worden de bovenver melde ijkmerken eveneens geplaatst op de nieuwe of herstelde maten, gewichten en weegtoestellen, die aan de reglementaire voorwaarden voldoen. o De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, Hoofdgroepeering Tuinbouwproducten deelt het vol gende mede Wij vernemen dat zekere verdeelers zouden beweren speciaal aangeduid te zijn voor de verdeeling van groen ten en fruit en diensvolgens hun tusschenpersoon voor het afsluiten van alle verkoopen en aankoopen opdrin gen. De Hoofdgroepeering Tuinbouwproducten raadt de voortbrengers aan voor dergelijke pogingen tot het op dringen van een monopolium, op hun hoede te zijn, en brengt ter kennis dat niets aan de vroeger in voege zijnde voorwaarden, veranderd werd. Zij herinnert er eens te meer aan dat elke verandering door de omstan digheden opgelegd, regelmatig langs de pers aan de be langhebbenden zal bekend gemaakt worden. De Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede De toevoer van boter geschiedt met hoeveelheden die het verbruik in ruime mate overtreffen. Tot op heden werden reeds 860.000 kgr. in de koelhuizen opgestapeld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10