Teinturerie de la Poste Aardappelverbouwers, bestrijdt- den Coloradokever en de Aardappelplaag G«ed nieuws inzake de bevoorrading in Stikstofmesten Toelagen van het Departement van Landbouw- en Voedselvoorziening De voedselreserve van de voortbrengers van graangewassen Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Wanneer er een bril moet gedragen wor den. Vermijdt alle sabotagedaden, Enkele snipperingen. GEEF UWE KLEEDEREN EEN NIEUW UITZICHT 26, Rijselstraat, 26 - IEPER HET YPERSCHE 13-6-1941 WAAROM Het zijn twee vijanden die de aanstaarde bevoor rading in aardappelen, het volksvoedsel bij uitstek, in gevaar kunnen brengen de 1» omdat hij als kever en bijzonderlijk als larve, de bladeren afvreet, waardoor de oogst geweldig kan verminderen de 2*" omdat zij als zwam, de bladeren aantast, ze vroegtijdig doet afsterven en door het verkorten der groeiperiode, de opbrengst gevoelig doet dalen DE VOORKOMINGS- EN BESTRIJDINGSMIDDELEN kunnen doeltreffend aangewend worden en zijn in 't be reik van iedereen. HOE Tegen den Coloradokever door het zorgvuldig verzamelen en vernietigen van het insect onder al zijn vormen, en vervolgens door het besproeien met loodarsenaatpap (500 gr! loodarsenaat in 100 liter water). Tegen de Aardappelplaag door voorbehoedende besproeiingen met koperhoudende pappen (bereidingzie aanduidingen op de verpak king Of eenvoudiglijk: beide plagen tegelijkertijd te keer gaan door eene ge mengde behandeling met loodarsenaat en koperzout. (500 gr. loodarsenaat, verdund in een weinig water, toe voegen onder langzaam roeren, aan 100 liter koper- houdende pap). HOEVEEL 800 tot 1000 liter van deze oplossing sproeien per Ha. (volgens stand van het gewas). WANNEER Doorgaans worden twee gemengde behandelingen toe- gepastde eerste iets vóór den aardappelbloeitijd, zijnde einde Mei of begin Juni (vroege soorten), of in Juni-Juli voor de half vroege en drie besproeiingen voor de late variëteiten. Een afzonderlijk optreden tegen den Coloradokever is nochtans geboden, telkens dit insect vroeger verschijnt. UITSLAGEN Vermeerdering in opbrengst Hooger bewaringsvermogen Gezonder pootgoed. BESLUIT Aardappelverbouwers, aarzelt niet een sproeitoestel aan te koopen, waarvoor trouwens toelagen verleend worden U de noodige sproeistoffen aan te schaffen en tijdig te besproeien. De verdelging van den Coloradokever is verplichtend. Immers zoo hij dit jaar niet doelmatig bestreden en vernietigd wordt, zal hij zich zoodanig vermenigvuldi gen, dat het toekomende jaar een echte ramp zal wor den. Loodarsenaat en koperzouten zijn erg giftige pro ducten. Tot voor enkele dagen meende de Hooftigroepeering Grondstoffen voor den Landbouw nog tot de ver- deéling van stikstofmesten te moeten overgaan voor het tijdvak gaande van 1 Juli 1941 tot 30 Juni 1942. Volgens de. laatste berichten zijn de noodige schik kingen getroffen om de productie der stikstofmesten te verhoogen en op een bevredigend peil te houden zoodat de landbouwers mogen gerust zijn, wat een normale bevoorrading in stikstofmesten betreft. Het zal nog enkele weken duren alvorens voldoende hoeveelheden tot in de verste hoeken van het land ter beschikking gesteld worden nochtans kan ver zekerd worden dat binnen afzienbaren tijd alle land bouwers zich voor hun onmiddellijke behoeften zul len, kunnen bevoorraden. De noodige schikkingen zullen door de Hoofdgroe- peering Grondstoffen voor den Landbouw getrof fen worden opdat een oordeelkundige verdeeling tus- schen de kleinhandelaars zou plaats grijpen. Het spreekt vanzelf dat de landbouwers volstrekt moeten vermijden alle overmatige aankoopen te doen. Het Departement van Landbouw en Voedselvoorzie ning verleent toelagen voor het verbeteren van rund veestallen, het bouwen van gierputten, mestkuilen en silo's, alsmede voor het ontginnen van braakliggende (Tonden. De toelage voor de venbeteringswerken uitgevoerd aan rundveestallen, mestkuilen en gierputten, bedraagt ÏS van de forfaitaire kosten der werken, met de vol gende maxima per bedrijf 3,000 frank voor rundveestal 500 frank voor gierput 250 frank voor mestkuil. Wat de toelagen voor het bebouwbaar maken van braakliggende gronden betreft, "wordt het maximum van de toelage per Ha. gebracht op 500 fr.; de beperking tot 5 Hectaren per jaar is opgeheven. De aandacht der belanghebbenden wordt gevestigd op het feit. dat elke aanvraag om toelage moet worden gestuurd aan den Rijkslandbouwkundige van de streek, die zich ter plaatse zal begeven, ten einde met den be langhebbende de uit te voeren verbeteringswerken te onderzoeken De werken uitgevoerd vóór dit bezoek van den Rijks- landbouwkundige, of degene die niet zouden uitgevoerd zijn overeenkomstig de richtlijnen gegeven door dezen ambtenaar, zullen in geen geval kunnen gesubsidieerd woeden. De voortbrenger van graangewassen, die van een voedselreserve geniet, mag daar slechts tot 31 Augustus a. s. over beschikken. Het is dus noodzakelijk, dat vóór 15 Juli, de voedsel reserve die hij nog eou bezitten, worde gemalen. Elke landbouwer die, volgens de comptabiliteitssteek- kaarten der teelten nog zulke reserve zou bezitten, moet ze in den loop der maand Juni doen malen; hem mogen dus bij de aanstaande zegelultdeeling, geen zegels num mer 1 worden afgegeven. Zondag: Kervelsoep, runderlapjes, spinazie, aard appelen, maïzenapudding. MaandagGestoofde worteltjes, aardappelen. DinsdagErwtensoep, groentenpannekdek. WoensdagGestoofde ajuinen, aardappelen, rabar- berpudding. DonderdagBloemkool, aardappelen, fruit. Vrijdag: Garnalen, sla, gefruite aardappelen. ZaterdagWortelsoep met kervel, groenten ragout, aardappelen. Gesmoorde ajuinen. Benoodigheden 1 kg. ajuinen. 20 gram boter, water, wat zout en wat suiker. Bereiding Maak de ajuinen schoon door ze te pellen en doe ze in een pan met wat water. Voeg er wat zout en de boter bij. Laat zachtjes, met een deksel op de pan, op een gematigd vuurtje stoven tot ze glazig ge worden zijn en gaar. Leg dan de ajuinen op een ver warmden schotel en strooi er wat suiker op. Zure ajuinen. Benoodigheden 1 kg. ajuinen, 2 dl. water, 1/2 dl. azijn, 2 lepels bloem. 1 lepel vet of boter, zout en peper. Bereiding Pel de ajuinen en maak ze goed schoon. Snijd ze in vieren en laat ze gaar koken in water met wat zout. Laat de boter smelten en voeg er, onder voort durend roeren, de bloem bij alsook 2 dl. van het kook nat. Laat even doorkoken en voeg er naar smaak wat peper en zout bij. Voeg de ajuinen bij de saus en laat alles samen nog eens stoven. Slasaus zonder olie. Benoodigheden 1 eierdooier, 2 lepels honing, het sap van 1 citroen, 1 theelepeltje suiker, wat geraspte citroenschil, 2 eetlepels melk. Bereiding Laat de honing op een zacht vuurtje te zamen met de melk even warm worden. Doe er het gezeefde citroensap bij, alsook de suiker en de geraspte citroenschil. Laat het sausje enkelen tijd staan, zoodat de verschillende smaken goed met mekaar vermengd zijn. Vermeng dan met de sla. Nog een slasaus. Benoodigheden25 gram boter, 1 eetlepel gehakte kervel, peterselie en selderij, 1 dL bouillon, 1 eierdooier, wat citroensap, wat sago, peper en zout. BereidingHak de kruiden fijn en laat ze even met wat boter smoren. Voeg er dan de bouillon bij. Breng de massa stilletjes aan de kook en bind de saus met wat sago. die vooraf met wat koud water tot een dun papje is aangemaakt. Voeg er de eierdooier met het citroensap, pep>er en zout bij. Klop het af en toe eens goed met een garde. Zoo het heelemaal koud is, gieten we het over de salade. Meringue van havermout. Benoodigheden 85 gr. havermout, 1/2 liter water, 1/2 liter melk, wat zout, ge raspte citroenschil, 100 gr. suiker, 1 ei, wat citroensap. Bereiding Laat het water te zamen met de melk en wat zout aan de kook komen. Doe er de havermout bij. Onder af en toe roeren, de pap laten gaar koken. De suiker en de geraspte citroenschil worden bijgevoegd. De massa wordt in een vuurvasten schotel overgebracht nadat het eiwit, dat losgeklopt is, heel voorzichtig er doorheen is geroerd. Het eiwit wordt zeer stijf gekloprt en met suiker ver mengd. Ook het citroensap wordt bijgevoegd. Dit wordt dan over de massa gestreken. Leg er nog kleine kopjes op. Laat de schotel nu in den oven staan totdat het ei wit mooi gestold is en heel lichtbruin van kleur. Dien het gerecht vervolgens op. Het is zeer waar dat een paar goede oogen een waar- deerend geschenk van Moeder Natuur is, maar toch is er geen bezorgdheid noodig wanneer de vrouw hoort dat ze zal moeten een bril dragen. Veelal komt het dan dat ze. hoewel het hoogstnoodig is, zich verzet en daar bij haar oogen heelemaal bederft. En dat alles uit ijdel- heid. Dat is totaal verkeerd, want niets is leelijker dan toegeknepen oogjes die de oogspieren forceeren en waardoor, langzaam maar steeds scherper, groefjes tusschen de wenkbrauwen, kraaienpootjes aan de bui ten-ooghoekjes, en een vermoeide blik zich vertoonen. Dit gaat dan nog gepaard met voortdurende hoofdpij nen en een groote prikkelbaarheid. Daarom, zoo het noodig is van een bril te dragen, draag er een maar.., een juiste exemplaar. De bril moet genomen worden als een deel van het toilet. Zooals men aandacht besteedt voor het aankoop>en van schoenen, kleeren, hoeden enz. mogen we ook niet onverschillig zijn bij het aankoopen van een bril. De bril die meest gedragen wordt is de Kareltjes- brilmet de donkere montuur. Deze wordt ook door vrouwen gedragen, die er niet zouden mogen aan den ken zich minder mondain te vertoonen. Dat is vooral mis. Het is beter bij een vakkundigen opticien te gaan en daar zoolang te passen tot ge de juiste vorm van glazen en ook de juiste montuur gevonden hebt. De keuze van een bril is zeer persoonlijk. De groote bolle glazen flatteeren en zij geven een wijd gezichtsveld, omdat de haken zoo hoog mogelijk aangebracht worden. Een lichtblonde vrouw, die geen sprekende wenk brauwen heeft, draagt best een smal gerand montuur van lichtbruin celluloid. De metaaldeelen zijn nu meest al in rose-achtig doublé gebracht. Celluloid wordt nu ook heel veel gebruikt en is bij de vrouwen een sterke favoriet. De bril mag geen druksporen vertoonen op den neus of achter de ooren en hij zakt ook niet naar voren. Een vrouw die een bril draagt met donkeren rand, doet best slechts hoeden met rand te dragen en vooral geen kleine dopjes met een voile. Bij een randloozen bril kan ieder hoedje gedragen worden. Wanneer men een bril draagt, is het raadzaam het haar ietwat kuivend te dragen en niet plat en streng gescheiden naar achter getrokken. Zoo stelt gij u zelf en ook uw Medeburgers Aan geen strafmaatregelen bloot. Om neusbloeden te verminderen, snuift men wat ver dund citroensap op. Het is echter raadzaam de neus vooraf met wat vaseline in te wrijven om het uitbijten te voorkomen. Om muizen te verdrijven, kan men enkele druppeltjes p>ep>ermuntolie op watjes of lapjes doen en deze voor de holen leggen. Men kan ook nog in terpentijn gedrenkte doeken neerleggen. Een schoteltje met carbolzuur kan ook van dienst zijn. Om mieren weg te krijgen, besmeert men de plaatsen waar ze zich bevinden met een brij van roet en hen- nepxjlie. Men kan ook nog houtskoolpx>eder strooien. Om pennen te reinigen kan men ze even voor het schrijven in een aardappel steken. Om rook en tabakslucht uit een kamer te doen ver dwijnen, legt men er een natte spons in. Wanneer men een rauwe keel heeft, moet men sp>oe- len met een deel Borax op 2 deelen glycerine. Om lakschoenen die niet meer netjes staan wederom mooi te maken, wrijft men ze in met een stukje ajuin. Om ze langer mooi te houden, kan men ze met glyce rine inwrijven. Roest op metalen kan men goed verwijderen met sigarenasch. Om roet van op tapijten te verwijderen, moet men voorzichtig zijn en niet weg vagen. Eerst moet men ongeveer evenveel zout opgooien en dan alles te za men opborstelen. Palmen moeten altijd vochtig staan, doch niet te nat Ze moeten veel licht hebben maar geen zon. Schoenzolen worden sterker en zullen langer goed zijn. wanneer men ze dikwijls eens inwrijft met gly cerine. Natgeworden schoenen mag men nooit bij de kachel laten drogen. De zolen moeten naar boven opdrogen. Om het kraken van schoenen te voorkomen, moet men de zolen in lijnolie laten drenken. Bloedvlekken kunnen verwijderd worden met een verdunde oplossing van waterstofperoxyde. voor het schoon jaargetijde, door ze te laten VERVEN of in het NIEUW WASSCHEN door de die U een UITERST VERZORGD WERK in den kortst mogelijken tijd en voor een matigen prijs zal weten te leveren. ROUW BINNEN DE 8 UREN. Al het ander werk wordt binnen de 24 uren afgemaakt. Vraag orae kleuren tegen het zonlicht gewaarborgd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11