W. S. LAUWE C. S. YPER 22e Jaar, Nr 8 Prijs 0.75 fr. Vrijdag 13 Juni 1941 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDICINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER Volgorde voor de Vleeschverdeeling AFLEVERING EN VERDEELING VAN EIEREN -VOETBAL- Op Zondag '5 Juni 1941 C. S. Yper B - White Star Een gelukkige jeugd Steunt Winterhulp Winterhulp steunt U HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België één jaar 36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 OP 14 JUNI 1941 Reeks 4 Verdeelingskaarten Nrs 9501 tot 12500 van 8 tot 9 uur Reeks 5 Verdeelingskaarten Nrs 12501 tot 15500 van 9 tot 10 uur Reeks 6Verdeelingskaarten Nrs 15501 tot 18300 van 10 tat 11 uur Reeks 1 Verdeelingskaarten Nrs 1 tot 4000 van 11 tot 12 uur Reeks 2 Verdeelingskaarten Nrs 4001 tot 6500 van 14 tot 15 uur Reeks 3 Verdeelingskaarten Nrs 6501 tot 9500 van 15 tot 16 uur Het rantsoen is bepaald op 130 gram vleesch per hoofd, tegen aflevering van 5 zegels Een verordening werd uitgevaardigd door de militaire overheid betreffende de aflevering en verdeeling van eieren. Deze verordening vindt hare toepassing voor de stad Yper als volgt Afleveringsplicht. Ieder hennenhouder is verplicht, wekelijks, per hen. twee versche eieren aan de aange stelde eiercentrale tegen den vastgestelden prijs af te leveren. Eierinzameling. De inzameling en de aankoop van de eieren zal uitgevoerd worden door den Heer Bonte Cyriel, Elverdingestraat. 80. te Yper voor wat de stad Yper aangaat. De eierinzameling geschiedt bij den Heer Cyriel Bonte voornoemd, 's Zaterdags vanaf 7 uur. Ieder hennenhouder, welke volledig aan zijn leve ringsplicht voldoet, mag de overige eieren, waarover hij op zijn bedrijf beschikt, naar keus tegen den vastge stelden prijs verkoopen. De hennenhouder ontvangt per onbeschadigd versch ei. met een minimum gewicht van 50 gr.. 1,60 fr. gele verd ter inzamelplaats. Ieder handeling in strijd met deze verordening, wordt gestraft met een gevangenisstraf beloopend tot zes we ken en een boete tot 30.000 RM. of met een van beide straffen. Verontschuldigingen voor broedsche hennen worden niet in aanmerking genomen. Echter wordt aangenomen dat een hen per lid van het gezin wordt vrijgesteld. De verdeeling geschiedt voor het ocgenblik op den volgenden grondslag Een ei per week voor elk der vol gende personen 1) Kinderen tot 14 jaar. 2)- Ouderlingen boven de 70 jaar. 3 Gehospitaliseerde zieken. 4) Teringlijders welke in het bezit zijn van een kaart van een erkende inrichting voor teringlijders (Dispen- sarium). 5) Zwangere vrouwen en jonge moeders welke ge nieten van melkzegels. 6) Zieken die een speciaal regiem moeten volgen waarin eieren voorzien zijn (op getuigschrift van den behandelenden geneesheer). De prijzen welke aan de rechthebbenden kunnen gerekend worden zijn als volgt 1,75 fr. indien er voldoende eieren op de gemeente worden voortgebracht; 1,85 fr. indien er te weinig eieren worden voortge bracht op de gemeente, zoodanig dat er eieren door andere gemeenten zullen moeten geleverd worden. Deze verordening werd genomen in het belang van onze bevolking, en voornamelijk voor de minder be- goede arbeiders, de zieken, ouderlingen, kinderen, en zwangere vrouwen die den laatsten tijd in de onmoge lijkheid waren zich nog eieren als bijkomend voedsel aaz te schaffen. ïk reken dus ten stelligste op de houders van hennen dat ze wekelijks de vastgestelde hoeveelheden zouden leveren. De Burgemeester. J. VANDERGHOTE. op het Ypersch Stadium, Augustinenstraat om 10 uur Ingang 1,50 fira»k. om 16 uur 2" gerangschikt Kampioen 2' Afdeeling 4a 2' Afdeeling Reeks B van West-Vlaanderen Algemeene iitkomprijs3.00 fr. Naar een Nieuwe Levensopvatting Op de ouders rust de plicht hunne kinderen eene gelukkige jehgd te geven, voor zoover zij daartoe in staat zijn. Eene gelukkige of ongelukkige jeugd laat het geheele leven hare sporen na, want de indrukken, die het kind ontvangt, oefenen een grooten invloed op zijn later leven uit. Hoevele kinderen komen normaal, levenskrach tig en goedgebouwd het leven ingetreden en wor den voor hun later leven door onwetende en on verstandige verzorgers en verzorgsters ongeluk kig gemaakt. Met een kind gaat het als met een jonge plant. Den aard veranderen is niet mogelijk. Van een jongen perelaar wordt geen beuk of eik gemaakt. Men kan hem echter den grond geven of ontne men, dien hij noodig heeft. Het boompje kan ook gestut worden en de schadelijke insekten ge weerd, die den groei belemmeren. Ook de vruch ten kunnen veredeld worden. Zoo gaat het met een kind. Een van nature teer kind kan niet opgevoed worden tot een forsch gespierden reus, maar een doelmatige voeding kan het versterken en door het frissche lucht te gunnen, kan men zijn bloed zuiveren en zijn spieren vaster maken. Nauwge zette reinheid en zorgvuldige verzorging komen zijne huid zoowel als zijn karakter ten goede. Wordt in een gepaste opvoeding een plaats ge ruimd voor het goede en schoone, zoo zullen alle goede kiemen, die het kind bezit, zich rijkelijk ontwikkelen. Alle ouders kunnen het leven voor hunne kin deren mooi maken. Laat ons weeral niet denken, dat hiervoor rijk dom en welgesteldheid vereischt zijn. Ziet rond om u kinderen van rijke ouders hebben vol strekt niet altijd eene gelukkige jeugd. Weert echter eigen ontevredenheid en moede loosheid en laat ze de jeugd uwer kinderen niet vergiftigen. Kinderen zijn buitengewoon gevoe lig voor het hardë woord, dat gij misschien niet zoo kwaad bedoeldet. Kinderen ook lijden in stilte onder onrechtvaardigheid. Wie het geluk van een zonnige jeugd aan hare kinderen kan verschaffen, is natuurlijk de moe der in de allereerste plaats. Eene goede opvoe ding is het kostbaarste wat zij haar kind kan meegeven. Het is meer waard dan rijkdom. Deze opvoeding late men niet licht aan dienst boden over, van wier karakter en betrouwbaar heid soms bitter weinig afgeweten wordt. Slechte dienstboden kunnen aan de haar toevertrouwde kinderen nadeel berokkenen, dat eerst veel later ontdekt wordt en dan niet meer goed te maken is. Bij de opvoeding der kinderen in het algemeen moet de moeder tijdig doen opmerken wat ze van hen verlangt. Dat is veel nuttiger dan de knor- partij of het huiselijk drama als het feit eenmaal is gepleegd. Men maakt het kind door een derge lijk optreden zenuwachtig en meermaals koppig. Men verlieze niet uit het oog, dat kinderen veel toegankelijker zijn voor eene rustige, zakelijke vermaning, die cp haar tijd gegeven wordt, dan veel ouders wel denken. Elke moeder moet de be langen en den aanleg der kinderen in alle op zichten zooveel mogelijk te gemoet komen en een breeden grondslag leggen voor de opvoeding. Bij de opvoeding van meisjes is rythmische gymnastiek bijna, om niet te zeggen absoluut, onontbeerlijk. Stelt gij er prijs op de meisjes recht en slank te zien opgroeien, zoo moet gij niet denken dit doel te bereiken door de stum- perds in een corset te pennen. Het verkeerde ademhalen komt in de meeste gevallen van een slechte houding. Door een corset of welken naam men aan het samenstel van baleinen wil geven, wordt het zich ontwikkelende lichaam als door een soort pantser omsloten: de ademhaling wordt belemmerd en het kwaad verergert. De ademha ling wordt ook bemoeilijkt door te nauwe onder- kleeding. Het ademhalen op juiste wijze bevordert de levenskracht doordat het bloed wordt frisch ge houden en de stofwisseling bespoedigd. Dat be hoorlijk in- en uitademen is een kunst, die slechts weinige menschen verstaan. Schoonheid en ge zondheid zijn nochtans hiervan het gevolg. Juist omdat het ademhalen een kunst is, moet het aan geleerd worden en kinderen moeten eraan ge wend worden. Voor de ingespannen moeite ver krijgt men zoodoende voor het kind frischheid en schoonheid der huid, een levendigen blik der oogen, een welgevormde borstkas en voor de meisjes later een fraaie natuurlijke ontwikkeling" van den boezem. Met nadruk moet men er steeds het kind op wijzen, dat het door den neus moet inademen en door den mond uitademen. Bij de woekeringen van het klierweefsel in de neuskeelholte halen de kinderen steeds met den mond adem. Voor de gezondheid is dit schadelijk en voor de schoonheid biedt het bovendien het nadeel, dat door het voortdurend ademhalen met den mond de neusrug verbreed wordt, wat ook den vorm van den mond schadelijk beïnvloedt. Tot het welslagen der lichamelijke opvoeding kan eene verstandige beoefening der sport veel bijdragen. De sportoefeningen stellen hooge eischen aan kracht en aan behendigheid van geest en lichaam. Krachtoefeningen alleen volstaan niet. want een lichaam, dat slechts krachtoefeningen kent. wordt plomp en onharmonisch. Eene verstandige sportbeoefening moet kracht aan behendigheid paren en dat zal er niet weinig toe bijdragen het lichaam eene architectonische schoonheid te ver zekeren. Van zes tot negen jaar moeten de kinderen veel wandelen, om het nadeel, dat de schoolbanken medebrengen, weg te nemen. Bekende opvoeders maken dan een begin met rythmische gymnastiek en dans. Van negen tot dertien jaar zijn spring- en klim_ oefeningen aangewezen. Van den dertienjarigen leeftijd af, begint de grootste ontwikkeling van hart en longen. Aller lei takken van sport komen dan aan de beurt. Geschikte sport voor alle kinderen is zwemmen. Er is geen overmatige kracht voor noodig en alle deelen van het lichaam worden er gelijkmatig door ingespannen, wat er veel toe bijdraagt het lichaam tot harmonische ontwikkeling te bren gen. Te lang in het water blijven en doelloos rondspartelen zijn echter schadelijk. In geen geval mag men zijn kinderen toestaan aan watersport deel te nemen, als ze niet goed kunnen zwemmen. Er hoeft ten slotte een zekere kieskeurigheid aan den dag gelegd wat betreft het speelgoed, dat aan kinderen op verschillenden leeftijd in han den gegeven wordt. Hoe eenvoudiger het speelgoed is, hoe beter en hoe pleizieriger voor het kind zelf. Een klein meisje zal meer pret beleven aan een poppen- uitzet door moeder zelf genaaid met behulp van lappen uit oude kleedingstukken dan met de schoonste bazaar kleedjes, die doorgaans slecht genaaid zijn en waaraan alles ontbreekt om her haaldelijk en zonder gevaar van scheuren de pop aan en uit te kleeden. Het is voor een jongen ook veel aangenamer een stuk speelgoed zelf in elkaar te steken uit eigen liefhebberij, waarbij hij zijn fantasie vrij spel kan laten. Nooit is de vreugde van zoo lan gen duur met mechaniek speelgoed, als met eigen knutselwerk. Hieruit blijkt, dat men geen kostbare voorwer pen in groote speelgoedpaleizen hoeft te koopen om het kind gelukkig te maken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1