J EUG D IN Cl NE FLORA Cigaretten in 't Groot Firma C. A. JANS 2 Stad Yper Bevoorradingsdienst KLEEDERKAARTEN Uitbetaling der Militievergoeding VERGADERINGEN Verdeeling van Ijzerhoudende Metalen Dorschmateriaal voor Landbouwers IEPERSCH KRONIEKSKE Welke aardappelzegels kunnen tegen brood of meel geruild worden Leening der Verwoeste Gewesten 1922 Uurtabel der Autobuslijn BIZET - YPER V 11.00 HOUPLINES - ARMENTIÈRES - LILLE ALLE UURWERKEN TAFELCERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de HET YPERSCHE 13-6-1941 De kleederkaarten A, B, C, D, E en F worden uitgereikt ten bureele van den Bevoorradings dienst, eiken werkdag vanaf 9 u. tot 12 uur. Achterstallen voor de maarid Juni 1940 Aan de rechthebbenden van de soldijtrekkende militairen, miliciens, wederopgeroepenen en on der de wapens gehandhaafden die, ingevolge aan den oorlog te wijten omstandigheden, uit hun haardstede afwezig waren, zullen deze achter stallen der Militievergoeding voor Juni 1940 uit betaald worden ten Stadhuize (Bureel 2) op volgende dagen Woensdag 18 Juni 1941, vanaf 14 uur voor de let ters A tot en met D. Donderdag 19 Juni 1941, vanaf 14 uur voor de letters E tot en met Q. Vrijdag 20 Juni 1941, vanaf 14 uur voor de let ters R tot en met Z. Deze alfabetische rangschikking heeft betrek op de Militairen. De uitbetaling voor de verschuldigde dagen van Juni 1940 zal op dezelfde basis van Mei 1940 uit betaald worden. Alle rechthebbenden moeten zich aanbieden op den gestelden dag en voorzien zijn van hun trouwboekje alsook van alle noodige inlichtingen betreffende den Militair. Voor de Militairen welke op 1 Juli 1940 nog niet terug thuis waren moeten de rechthebbenden een formulier aanvragen voor de vereffening der ver goeding die hun zal ten goede komen na 1 Juli 1941. Yper. den 9 Juni 1941. De Burgemeester, J. Vanderghote. IIII innaia Berichten over vergaderingen, tooneelop- voeringen en dergelijke kunnen slechts ge publiceerd worden als de toelating, of een afschrift der toelating, door de bevoegde overheid verleend, mede ingezonden wordt. Om een toelating voor een vergadering bij de Kreiskommandantur te verkrijgen moet de vergadering, minstens zeven dagen op voorhand, schriftelijk over den burge meester aan de bevoegde Kreiskommandan tur aangevraagd worden. Het inzenden van berichten over verga deringen, zonder afschrift der toelating, is nutteloos. Verbond van Ambachten en Neringen Sekr. Lange Touroutstraat, 13, leper. Voor de smeden, kuipers en wagenmakers van Pope- rmge en omliggende zal eiken Vrijdag morgen in de Groote Zaal van het Stadhuis te Poperinge een zitdag gehouden worden tot het uitreiken van de bons. De Verdeeler Jos. BOLLINGIER. De voorzitter van de hoofdgroepeering Graangewas sen en Veevoeders verordert, in zake het dorschmate- rieel in het bezit van de dorschaannemers en landbou wers, wat volgt Alle mechanisch dorschmateriaal, gedreven hetzij door een vasten of een verplaatsbaren motor, moet door de hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoeders worden ingeschreven, overeenkomstig de voorschriften van onderhavige verordening. Elke bezitter van soortgelijk dorschmateriaal, dat enkel voor het dorschen van zijn eigen oogst wordt ge bruikt, moet dit aangeven volgens de onderrichtingen van de Nationale Boerencorporatie. Elke gebruiker van materiaal mag tot nader bevel slechts zijn werkzaamheid uitoefenen en zich de noo dige grondstoffen aanschaffen, Indien hij, vóór 15 Juli 1941 door de hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoeders te dien einde werd erkend. De belanghebbenden moeten hun aanvragen tot in schrijving indienen binnen de acht dagen nadat deze verordening van kracht geworden is, bij de hoofdgroe peering Graangewassen en Veevoeders 4, Waran- deberg, Brussel. De aanvraagformulieren moeten afgehaald worden, betzij op het secretariaat van de Federatie der dorsch aannemers, te Ottignies (Limelette), hetzij op het ar rondissementssecretariaat der N. L. V. C. In uitzonderlijke of gegronde gevallen, mag de hoofd groepeering afwijkingen toestaan. Elke inbreuk op deze verordening zal bestraft wor den overeenkomstig de bepalingen van artikel 14 van het besluit van 27 Augustus 1940, onverminderd artikel 18, cijfer 5 van de verordening van 25 April 1941. (JUGEND) EEN UITSTEKEND INITIATIEF. Bij gelegenheid van de Plechtige Communie. *bad Winterhulp Zondag morgen de behoeftige communi canten met hun ouders, samen ongeveer 116 personen, op een ontbijt uitgenoodigd. De Eerwaarde Zusters van de Heilige Familie en van de Lamotten die altijd als de kippen er bij zijn als het gaat om liefdadigheid of zorg voor de kinderen, hadden in de beide scholen een lokaal ter beschikking gesteld. In de andere paro chies hadden de Sint-Maartenskring en congregatie van Sint-Jacobs hun deuren wijd open gezet voor de be schermelingen van Winterhulp. Pas was de mis gedaan, of ietwat bedeesd kwamen ze in hun witte gewaden en de nette nieuwe kostuumtjes. waaraan moeder zoo gewerkt had, de kamers binnen waar de geur van chocolade en de glimmende, bijna vooroorlogsche koeken hun tegenlachten. Spoedig voel den ze de warme genegenheid aan. waarmede ze door de altijd toegewijde juffrouwen van Winterhulp werden ontvangen, en alle gevoel van onbehaaglijkheid maakte plaats voor echt geluk en wellicht ook onbewust voor een vertrouwen in de goedheid van het menschdom en eigen volk. die minder bedeelde leden niet aan hun lot overlaten. ZIJ ATEN VAN HETZELFDE BROOD. Zij die pas aan de communietafel hetzelfde brood had den gegeten en voor den Hemel allen gelijk waren ge weest. waren het nu niet minder voor de wereld. Wie die kinderen met hun ouders rond de witte, met bloe men versierde tafel dit ontbijt zag nemen, kreeg on vermijdelijk den indruk dat hier één groote familie vereenlgd was. Ja, er lag iets devoots, iets heiligs over deze tafel. Was het de geest van broederlijkheid van het laatste avondmaal, die over deze nieuwe apostelen- schare was nedergedaald Was het de vrede van den heiligen Geest, die over deze hoofden zweefde Ik weet het niet. Maar in den nood sluiten de schouders dichter aaneen. Een volk zet zich schrap. Broederlijkheid en volksverbondeinheid treden naar voor. En Zondag heb ben we begrepen dat dit geen ijdele woorden zijn. Ge lukkig volk Gezond volk Schoon volk Volk dat zal leven VOLKS VERBONDENHEID. Het was een flink initiatief van Winterhulp, dat de personen die er zich mede bezig houden ter eere strekt. Als een mensch niet alleen lichaam is, is hij ook niet alleen ziel. Het was goed zoo dat, als het een groot feest was In de harten, de magen ook niet jammerden. Er ware veel minder geluk geweest dien dag, had Winter hulp niet gewaakt. Wie getuige geweest is van dat schouwspel en wie een beetje menschelijk gevoel in zich draagt, is Winter hulp dankbaar. Winterhulp doet goed en doet veel goed. Laat ons alle kleinzielig gepieker op kant zetten. Be graven we dien ingeboren geest van steeds afbrekende kritiek. Laat Winterhulp niet meer vruchteloos aan kloppen. Wie de oogjes en de glimlachjes van die kin deren gezien heeft, heeft begrepen dat de penning aan Winterhulp gestort goed besteed is. BEKENDE WELDOENERS In elk der lokalen zorgde een of twee wijkmeesteres sen voor de verdeeling. In Sint-Maartenskring, de hoofd- wijkmeesteres juffer Bonte in Sint-Jacobs, waar 65 uitgenoodigden waren, Mevrouw De Vos de Moldergem en mejuffer Beele in Sint-Pieters, juffrouw Biebuyck. en voor Sint-Niklaas, Mevrouw Van de Kerckhove. De heeren Delobel en Boone, alsook de juffrouwen Merle- vede en Cornillie hadden er eveneens aan gehouden te komen zien of alles vlot van stapel liep, terwijl de ijve rige heer Hillewaere, leider van de afdeeling controle, zooals steeds er over waakte dat alles tiptop in orde was. We moeten hulde brengen aan deze menschen voor den tact, waarmede ze dat alles op touw hebben gezet. Het is waarlijk niet gemakkelijk de minder bedeelden te helpen zonder ze te kwetsenmaar trouw aan hun leuzegeen liefdadigheid, doch onderling hulpbetoon» weten ze steeds de hand te reiken, niet uit de hoogte, maar als leden van eenzelfde gemeenschap die elkander •helpen. Voorwaar, het komt er hier niet op aan om politieke gedachten. Het is verheugend te zien dat, in een tijd waarin de opinies in scherpere kleuren dan ooit bij elkaar afsteken, in Winterhulp menschen met gansch tegenovergestelde gedachten over hun meenings- verschillen heen elkander de hand kunnen reiken en slechts deze bekommernis hebbenhoe redden we de komende generaties van den ondergang. Mochten som mige burgers uit leper daaraan een voorbeeld nemen, om de kleinzielige dorpspolitiek uit hun midden te ver bannen en zich slechts te bekommeren om het groote vraagstuk dat ons allen, wie hij ook zij, gemeen is de toekomst van ons volk. EN ONBEKENDE WELDOENERS. Er zijn echter nog andere heiligen dan die welke op de altaren staan. Vandaag vernam ik nog dat een vrouw, die mij betrekkelijk goed bekend is, dagelijks vele uren breit voor Winterhulp. Ik wist het niet. Ze loopt er niet meê rond. Ze komt niet eiken dag aan haar deur staan om het aan de buurvrouwen te vertellen, doch ze arbeidt In stilte voor de minder gelukkige broeders en zusters. Ook hij die het zelf niet breed heeftmaar in allen eenvoud vijf of tien frank in de bus van Winter hulp steekt, heeft niet minder verdienste. Die mensch weet juist wat dat beteekenteens minder op café gaan, eens niet naar de cinema gaan, de aankoop van een zoo lang gegeerd boek nog maar eens uitstellen, maar... er zijn er die er erger aan toe zijn. Die «kleine simpele daad spreekt voor een edel mensch. DE BEIAARD. Sedert een paar weken hooren we 's Zondags den beiaard spelen. Hoe gelukkig blikken de Ieperlingen op naar de spits van den forschen halletoren. Daar hoog boven de daken zit de beiaardier voor zijn klavier en speelt zijn lied. Daar bonzen de zware klokken en klin gelen de bellen. Er is vreugde ln de harten. Over het land daagt een nieuwe hoop, de belofte van den zomer, en een nieuwe zonnige toekomst. Laat de beiaard spe len, laat hem veel spelen, hij Is een stuk van ons. Waar om speelt de beiaard niet meer het uur zooals vroeger MET EVENVEEL VREUGDE werd vastgesteld dat het hofje vóór het monument HUBERTY GANTOIS, Rijsselstraat, 50, Yper (2570) aan de gesneuvelden werd in orde gebracht. We had den reeds vroeger op die wanorde geweeen. Een valk dat zijp dooden eert is een groot volk, en we denken nog aan de woorden van Ernest Hello «Celui-li est grand qui, passant k cöté de la grandeur, reconnalt la grandeur», wat beteekent «hij die de grootheid er kent is groot Al de parken van onze stad zijn in bloei. Oud en jong wordt erdoor aangelokt. Wanneer men er voorbij loopt, komen de. geuren van het frissche groen en de. witte en roze bloemen u tegen gewaaid. Hoe goed is de natuurMaar het is egoïsme als menschen die boomen moeten plunderen en die bloemen naar huls medene- men. Laat ze staan. Ze zijn geplant en. verzorgd met het geld van Iedereen, tot genot van iedereen. Belet de kin deren ze te beschadigen met er door te loepen en doet het zélf niet. DE VLEESCHVERDEELING. Een kwestie die immer in het brandpunt der belang stelling staat. Het was al een schoone verbetering dat elk zijn tijd van komen kreeg en ook van... gaan. Een vraagje toch. De god van de gerantsoeneerden (wie is dat is ons tot nu toe steeds gunstig geweest den Zaterdag regent het niet. Maar dat zou toch kunnen gebeuren. Zullen de menschen dan in den regen moeten wachten Ook de kleeren zijn gerantsoeneerd en het is niet voordeelig ze te laten beschadigen. Of is de halle niet groot genoeg om de klanten binnen te laten wach ten Met een beetje goeden wil ls hier wel iets mede aan te vangen. Fernand DE BRUYN. Op de aardappeikaarten zijn 38 zegels. Drie daarvan zijn omringd van een kader. Elk dezer zegels geeft recht op 2.5 kgr. aardappelen dus voor de drie zegels samen 7.5 kgr. Met deze omrande zegels kan men geen breed of meel bekomen. Elk der 30 overblijvende zegels geeft recht op 250 gr. aardappelen, dus voor de dertig zegels samen 7.5 kgr. aardappelen. Voor elk dezer 30 deelzegels kan men, in plaats van aardappelen. 50 gr. brood bekomen of in totaal 1,500 grammen. Wie meel verkiest kan 30 maal 37.5 gr. meel of 1,125 gr. meel bekomen. 229*' Trekking op 10 Juni 1941 Serie 170.471 Nr 18 uitbetaalbaar met 1 miljoen fr. Serie 170.471 Nr 14 uitbetaalbaar met 100.000 fr. Serie 122.837 uitgetrokken zonder lot. De obligaties van deze drie series die geen lot beko men, worden terugbetaald met 312 fr. 50 of 300 fr., vol gens dat ze al dan niet werden omgezet krachtens het Kon. Besl. van 11 Mei 1935. VANAF 16 JUNI 1941 Bizet, grens, Café Central 6.45 14.00 Ploegsteert, De Drie Vrienden 6.50 14.05 Meessen, In de Kroon 7.00 14.15 Wytschaete, In de Dreef 7.05 14.20 St Elooi, Herberg 7.10 14.25 Weg naar Zillebeke 7.15 14.30 Yper, Markt, In den Anker 7.18 14.33 Yper, Statie, In 't Torentje 7.20 14.35 Yper, Markt, In den Anker 18.00 Yper, Statie, In 't Torentje 11.02 18.02 Weg naar Zillebeke 11.05 18.05 St Elooi, Herberg 11.10 '18.10 Wytschaete, In de Dreef 11.15 18.15 Meessen, In de Kroon 11.20. 18.20 Ploegsteert, De Drie Vrienden 11.30 18.30 Bizet, grens, Café Central 11.35 18.35 Rijdt alleen den Maandag, Donderdag ën Za terdag. yy Rijdt niet den Maandag. OPGELET Op Zon- en feestdagen loopen er geen autobussen. o Lille, Jussieu Eglise de Lomme Mont de Prémesques La Chapelle, Mairie Armentières, Grand'Place Houplines, dépot Octroi Houplines, dépot Octroi Armentièires, Grand'Place La Chapelle, Mairie Mont de Prémesques Eglise de Lomme Lille, Jussieu 11.00 1L15 11.25 11.30 11.35 11.45 8.00 8.10 8.15 8.20 8.30 8.45 10.00 19.15 19.25 19L30 19-.35 19.45 13.00 13,10 13.15 13.20 13.30 13.45 Sn GERO - ZILMETA, gana-h vlekvrij wit metaal. Hervereilvering, vergulding, platineering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H. R. leper: 386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle onde gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2