SPEELT JEUG ONZE FILMKRONIEK Het aangrijpend Drama De Kortrijksche Onderlinge» JEUGD (Ciné Flora) IGNACE (Oud Yper) Actualiteiten van 13 tot 16 Juni KORTE GOLVEN Een nieuw filmorgaan Films te Brussel Première te Rijsel Filmjournalisme in rouw Vliegwczen en Cinema met Kristina SOEDERBAUM en Hermann BRAUN YPERSCHE VOETBALKRONIEK HET YPERSCHE 13-6-1941 Jeugd is de eerste groote film waarin Kristina Soeder- baum speelde. Gansch nieuw is de film dus niet. het is een productie 38. Maar de filmliefhebbers vragen niet of een film nieuw is. doch wel of ze mooi is. Schoonheid heeft «een Jeeftijd. Wat eens echt mooi is, blijft het altijd. De tijd is de beste criticus. De tijd leutert. Zijn Athalie van Racine, Paradise lost van Milton Die Meistersinger von Niirnbergvan Wagner en «La Divina Comedia van Dante minder mooi dan vóór honderden jaren Werd Carmen van Bizet niet uit gefloten bij de eerste vertooning Nu is het een der meest gegeerde tooneelstukken. Ongetwijfeld lokten, in den geboortetijd van deze meesterwerken, onbenul ligheden evenveel of meer publiek aan. Intusschen zijn ze verdwenen en het werkelijk schoone heeft den tijd getrotseerd. Het scenario van Jeugdwerd volgens een stuk van Harbou geschreven. Twee priesterfiguren beheer- sohen de film de pastoor Hope en de kapelaan Gre- gor de Schikorski. De eerste heeft zich volledig aan den godsdienst toegewijd, na in zijn jeugd een pijnlijke ge- voelsontgoocheling geleden te hebben. Die wonde is zeker geheeld, maar de priester behoudt er een diepe en melancholische herinnering van. Dit verre avontuur, waarvan slechts heel terloops gesproken wordt, heeft Hope een zachtmoedigheid, een begrip van de harten en hun geheimen, en een verduldigheid gegeven, die hem de genegenheid en het vertrouwen van zijn pa rochianen bezorgde. Gregor de Schikorski is van een gansch andere stof. Hij werd priester om te voldoen, niet aan het verlangen, maar aan de bevelen van zijn ouders. Hij ook heeft zich met hart en ziel aan zijn bediening toegewijd, doch is gedurig in strijd met zijn natuur. Dit leidt hem tot een levensstrengheid die er eigenlijk geene is, doch slechts met den naam van fanatisme kan bestempeld worden. De ongelukkige bederft niet alleen zijn eigen levensvreugde, maar ook die van anderen. «Wat ik niet heb, moet jullie ook niet hebben schijnt zijn onuitge sproken leus te zijn. Hij kent slechts de bedreiging met hel en penitenties. •In de pastorij woont Anneken. een natuurlijk kind van de pastoors' zuster, wiens moeder bovendien reeds overleden is. Volgens den onderpastoor moet zij de zonde van haar moeder uitboeten door in een klooster te treden. Maar Anneken denkt slechts aan haar neef. Hans. een jonge student, cjie weldra op bezoek komt bij oam pastoor. Naarmate die dag nadert dringt de kape laan meer en meer aan ze moet naar een klooster. Eindelijk komt Hans toe. Het meisje is overgelukkig. ■Na een lange scheiding zien de jonge lieden elkaar te rug en maken toekomstplannen. Woedend door de voortdurende bemoeiingen van den onderpastoor, heeft Hans ten slotte een heftig kra keel met hem, wat Anneken tot angst en wanhoop brengt. Gek van schrik, zich reeds in het klooster ziende en ten prooi aan nachtmerries, gaat Anneken haar neef in zijn kamer opzoeken, de eenige bij wien ze bescher ming kan vinden. 'f Anderendaags verwenscht de onderpastoor het meisje en beschuldigt haar ervan dat zij door haar ge drag, haar moeder in de hel stortte. Vervolgd door den onverbiddelijken kapelaan, pleegt ze zelfmoord. Als er door zekere middens kritiek op die film werd uitgeoefend, dan ging het niet om de artistieke waarde van het werk, doch om het behandelde oftderwerp. En ook hierin waren de meeningen uiteenloopend. Som mige katholieke rubriekschrijvers vonden er geen gra ten. in en spraken volmondig hun voldoening uit voor den tact, waarmede regisseur Veit Harlan zijn film heeft samengesteld. Er is geen strekking om dit geval als al gemeen te doen doorgaan, en de geschiedenis wordt in een kader geplaatst waar ze zich heel natuurlijk ont wikkelt en sterk den indruk geeft dat ze zich elders niet zou kunnen voordoen. De verdienstelijke vertolkers zijn Eugen Kloepfer (Hope), Werner Hinz (de kapelaan). Kristina Soeder- baum (Anneken) en Hermann Braun in de rol van Hans. Bin ziehier opnieuw de glimlach Femandel is een der vooraanstaande Fransche ko mieken. Met een goed aantal stukken heeft hij zijn po pulariteit weten te vestigen. Wellicht zijn er spelers die een nog meer gevulde loopbaan achter den rug hebben. Het geldt hier echter een specialiteit, films waarin hij gedurig op den voorgrond staat en die meer dan ge wone stukken den indruk van een persoon ondergaan. De eerste vereischte is een onuitputtelijke fantasie. Een kluchtspeler moet het zoo weinig mogelijk bij gemakke lijke successen laten, anders heeft hij spoedig uitge diend. Ongetwijfeld is Fernandel de koning van de mimiek. Zijn grimassen hebben een ongeëvenaarde ver scheidenheid. Ze zijn onweerstaanbaar. Alleen nog maar als we de reeks stukken raadplegen, waarin hij een eerste rangs rol speelt, moeten we besluiten dat hij steeds welkom is bij het publiek. We herinneren ons Angèle De Ordonnans De Vijf Stuivers van Lavarède Fric-Frac Barnabé Ernest le Refoelle», Raphaël le Tatoué«Monsieur Hector We vergeten er veel. Thans hebben we Ignace ledereen kent het vroolijke liedje ervan, waarin hij zijn naam bezingt. Een kluchtfilm vertelt men doorgaans met. Men moet de grappige situaties voor het oog zien ontrollgn en de houdingen, de gezichten en de woorden geven er de kleur aan. Toch zal het niet nutteloos zijn het scenario bondig na te vertellen. Het zal een flauw vermoeden geven van wat daaruit kan gehaald worden. Ignace Boitaclcu wordt goedgekeurd voor den mili tairen dienst en aangeduid voor het 64s regiment dra gonders te Névreuse-les-Bains. Bij zijn aankomst in dit bekoorlijke stadje, waar de zenuwlijders een kuur vol gen, wordt hij voor een zieke gehouden en per auto naar een kliniek gevoerd. Na veelvuldige voorvallen bereikt hij de kazerne en zijn telaatkomen bezorgt hem 30 dagen la facon du chefZijn naam en een liedje dat van kamer tot kamer overwaait bezorgen hem wel dra een ongeëvenaarde populariteit. De officieele be paling van de straf luidt echter 30 dagen ordonnans spelen bij den Kolonel Na allerlei kennismakingen in het huis van den kolonel, die hem allesbehalve aangenaam zijn, belandt hij in de keuken, waar hij door. Anette. het bekoor lijke dienstmeisje, ontvangen wordt. Ze schijnt in nog al goede verhoudingen te staan» met den ouden ordon nans, maar in een handomdraai is deze onttroond en heeft Ignace zijn plaats ingenomen. Het gansche huis staat op stelten, want er wordt een groot feest op touw gezet in het Casino van Né- vreuse om de achttien lentes van Monique, het nichtje van den Kolonel, te vieren... Er wordt zelfs een kunste nares verwacht uit Parijs Loulette. Spoedig na haar aankomst gebeuren er ontroerende en zelfs geheimzin nige dingen, waarvan Ignace getuige is maar die hij niet openbaart, trouw aan het woord van Anette alles zien. alles hooren, niets zeggen. Het feest gaat zijn gang. Het hoogtepunt is La Mexicana», gezongen en gedanst door Loulette en Serge, een jonge advokaat die in verlof kwam en verliefd is op Monique. Maar Ignace moet oogenblikkelijk iets zeg gen aan de zangeres en hij vindt er niets anders op dan midden in de slotscène op het tooneel te verschij nen. Het gelukt 'hem nochtans de situatie te redden door een vroolijk liedje te zingen. Hij wordt overladen met bloemen en de Kolonel benoemt hem tot brigadier. Allerlei omstandigheden leiden ertoe dat hij 's anderen daags in het uniform van zijn Kolonel voor den gene raal komt te verschijnen, die den regimentsoverste op wacht voor de troepenschouwing. Ignace bemerkt te laat de vergissing, en gansch bevend neemt hij de troe pen in oogenschouw. Tot overmaat van ramp beslist de generaal, die hem steeds voor den waren kolonel houdt, het middagmaal in zijn huis te gebruiken. Ontsteltenis bij de vrouw van den kolonel, die den ordonnans in het uniform van haar man en met den generaal haar huis ziet betreden. Alles komt terecht. Ignace trekt alle troebele toe standen in het klare en wat hem betrefthij zal de hupsche Anette naar de huwelijkshaven leiden, want ze werd door den ondertusschen van een fietstochtje teruggekeerden kolonel tot levenslange huwelijkstrouw veroordeeld Zwemfeest in de Vereenigde Staten De Gentsche scholen in feest Processie te Sevilla Wandeling in den kruidtuin te Brussel 150.000 Belgische werk lieden in Duitschland Vischvangst in het kanaal De fabrieken Skoda in werking Laatste gevechten in Griekenland De oorlog in Afrika Duitsche kruisers in den Atlantischen Oceaan. Tobis heeft thans een eigen filmblad. Het verschijnt om de maand en is iets grooter dan een gewoon dag blad. De titel luidtTobis-ExpressIn het eerste nummer lezen ze «Hoe de film haar ondertitels krijgt» en bijdragen gewijd aan Droommuziek Operette De Gebroken Kruik Lizzi Waldmuller, Willy Forst, enz... Een feuilleton De verdwenen Filmster door Ludo Patris en Paul Kinet, is er in opgenomen. Herinneren we er aan dat ook Ufa zijn eigen orgaan heeft. Te Brussel speelt Eldorado «De groene Keizer» met René Deltgen, Gustav Diesel en Carola Hohn. In Aren- berg loopt In de Schaduw van het Harem een Spaansche film in het Duitsch gedubt. In Geheime Zending met Gustav Fröhlioh en Camilla Horm, oogst succes in de Métropole, terwijl Olga Tchechowa en Ivan Petrovitch in een nieuwe politiefilm optreden. Het Onderzoek van Middernacht Tevens worden een aantal andere films hernomen waarbij Nuits de feu met Victor Francen aan te stippen valt. Te Rijsel had, onder grooten volkstoeloop de eerste vertooning plaats van «L'Empreinte du Dieu naar den roman van Maxence Van der Meersch. De handeling verloopt beurtelings te Armentières, in de duinen, te Brugge en te Antwerpen. Onder de spelers klinken na men als Pierre Blanchard. Annie Ducaux, Jacques Du- mesnil en Blanchette Brunay. Victor Neyts. We vernemen het afsterven op jongen leeftijd van Mevrouw Ludo Patris, geboren Anne-Marie Loicq. Ze was een knappe journaliste, wat ze bewezen heeft door de filmrubrieken die ze vroeger met haar man in La Libre Belgique» samenstelde en die steeds een van de best verzorgde in de Belgische pers was. Na den oorlog werkte ze mede aan het blad Cinema Te Rome werd een filmmaatschappij samengesteld, die hoofdzakelijk technici uit het vliegwezen bevat. Avia-Film zoo heet deze vereeniging. heeft zich tot doel gesteld een belangrijke film over het vliegwezen te verwezenlijken. Kommandant Benito Mussolini, de jongste zoon van den Duce, is belast met het alge meen toezicht uit vliegtechnisch oogpunt. De oudste zoon van Mussolini, die eveneens officier is bij het vlieg wezen, zal zich met het samenstellen van de film bezig houden. Hij maakte vroeger reeds Luciano» Serra Pilota een werk dat met een grooten prijs bekroond werd op de VIP Filmkunsttentoonstelling te Venetië. CINE FLORA (JUGEND) Vertooningen: Vrijdag, Zaterdag. Maandag, om 7 u. 30; Zondag om 2 u„ 4,30 u. en 7.30 uur. Weet ffij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.506.000 frs onder vtrn van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij IJ desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke «p- lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en ReservenMeer dan 16.000.0M frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. C. S. Yper A 4 White Star 4 Met de vrees vóór een volledige A-ploeg te komen te staan, besloot White Star's kronieker verleden week zijn sportrelaas, en nog nooit heeft de rood-witte A-ploeg er zoo deerlijk uitgezien als Zondag laatst. Er waren juist vijf spelers van het eerste elftal bij den opgooi aan wezig en daarvan moest keeper Sonneville rechterhoek spelen. Tot overmaat van tegenslag waren al de reser ven niet tegenwoordig, zoodat met tien man aangevan gen werd. Na een half uur kwam Vanlimburg de sa menstelling volledigen. De bezoekers wonnen den op gooi en zetten eerst Demey aan 't werk. Dumalin Maur.. alleen doorgebroken, vindt nog middel van boven te schieten. Het spel golft heen en weder. Op center van Duprez weet Tresy den stand te openen aan de HF minuut. Dit doel geeft White Star goeden moed want er wordt dadelijk hoekschop afgedwongen, die niets oplevert. Sonneville heeft vervolgens twee tot driemaal gelegenheid om te doelen, doch ja een keeper is geen rechtervleugel, en telkens wordt de kans verkeken. Als- wanneer Servaes onvoldoende ontzet, bemachtigt Tre sy het leder, komt in botsing met Doolaeghe, doch door het effect, vliegt de bal in Demey's kooi aan de 26' minuut. Nu dat Vanlimburg bijgekomen is, kunnen de rood-witte voorwaartsen beter hun aanvallen afwerken. Op schot van Cherehye vliegt de bal tegen de boven lat, een geharrewar ontstaat voor White Star's doel. maar het gevaar wordt afgewend. Twee hoekschoppen worden afgedwongen. Op den laatsten corner kopt Du malin C. mooi binnen aan de 43" minuut. Op ontsnap ping van White Star's rechterhoek wordt Demey voor de derde maal geslagen enkele oogenblikken voor de rust Nauwelijks is het spel hernomen of de bezoekers dwingen hoekschop af, die niets oplevert. Op voorzet van Versailles, schiet Cherehye bulten het bereik van Vierstraete aan de 3» minuut. Een corner voor Cercle brengt niets op. Daarentegen komt White Star dreigend opdagen langs den rechtervleugel en Demey mag zich voor de vierde maal omdraaien aan de 17» minuut. Met een achterstal van tw.ee doelen stelt rood-wit zich nu aan 't werk, maar verknoeit vele kansen door overdre ven passen en dribblings, men ziet dat er reeds fin de saisonopligt. Maar toch wordt naarstig voortgedaan. Na een afgewenden hoekschop van White Star, dwingen onze jongens twee corners af. Dumalin C. is er nog maals met den kop bij en de stand wijst reeds 3-4 aan de 27»* minuut. Twee volgende hoekschoppen blijven onbenuttigd. Rood-wit blijft de meerdere en men no teert enkele ontsnappingen, altijd gevaarlijk langs Tresy, voor White Star, die ook een hoekschop te nemen krijgt. Aan de 44» minuut doelt Dumalin C. nogmaals met den kOp en op corner een vierde doel, zoodat de ploegen komen gelijk te staan. Nauwelijks opgezet moet weder om corner toegestaan worden. Voor de zooveelste maal door Cherehye goed gegeven, kopt Dumalin C. naar doel, maar 't leder vliegt juist boven. Daarop komt het einde met 4-4 als uitslag, wat voor White Star als ver diend mag genoemd worden. C. S. Yper WHITE STAR LAUWE Na de prachtige ontmoeting tegen C. S. Brugge (res.) hebben de rood-witten het aangedurfd White Star Lauwe op bezoek te vragen. De spelers der Leleboorden, die een mooie tweede plaats In de reeks B veroverd hebben, waren dadelijk akkoord om dit aanbod te aan vaarden. De voetballiefhebbers zullen deze aangename gelegenheid te baat nemen om nog eens een schoonen Zondagnamiddag door te brengen, te meer daar rood wit wederom voltallig in 't gelid zal staan. Aftrap om 16 uur. BERICHT AAN DE SPELERS Van af toekomende week moeten alle voetbaloefenin gen stop gezet worden. Dit bericht geldt zoowel voor eigen spelers als voor deze van andere clubs die ge machtigd waren van op ons veld te oefenen. Het is meer dan noodig dat het terrein gerust gelaten wordt om den grasgroei toe te laten. Alleen gaan de athletiek- oefeningen door, omdat die langs de zijkanten van het voetbalveld kunnen geschieden. VOETBAL Voetbal bij onze arbeiders in Duitschland. Voetbal is bij ons zeker de populairste en meest be oefende sport. Onze arbeiders in Duitschland krijgen dan ook gelegenheid zich aan hun geliefkoosde sport over te geven en hebben in verscheidene centra eigen ploegen gevormd. Enkele dezer hebben zelfs reeds een zekere faam verworven, zoo b. v. de Voigtlander- Gevaert «-jongens. Na een mooi 4-4 resultaat tegen de Adlers Hof S. V., waarbij ze, 10 minuten vóór het einde met 4-2 leidden, komt de Voigtlander-Gevaertploeg thans een 71 overwinning te boeken tegen het sterke elftal van WeddingAan de rust was de stand reeds 4t in haar voordeel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5