Firma C. A. JANS RANTS0ENEER1NGSTABEL DER EETWAREN van af 6 «luli tof 4 Augustus 1941 Vroege aardappelen voor iedereen 9 De aardappelprijzen Strengere straffen tegen sluikslachting en sluikhandel in vleesch ALLE UURWERKEN TAFELCERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de HET YPERSCHE 4 -7 -1941 Art. 1. Met ingang van 6 Juli 1941 zijn de groene zegels op grijs-bruinen ondergrond vervallen. Het is verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum al tot 4 Augustus 1941, gelden alleen de zegelsln oranje-roode tint. Art. 2. Met ingang van 6 Juli 1941 is de rantsoe neering van de eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel Geldig *gel PRODUKTEN Dagelijksch rantsoen Totaal voor 30 dagen Hoeveelh. per zegel ülf IP 8- 1 Naar keuze A. Keukenbrood 225 gr. 6 k. 750 225 gr. 30 B. Meel zooals wettelijk voorzien 170 gr. 5 k. 100 170 gr. 36 C. Deegwaren vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 85 150 gr. 4 k. 500 150 gr. 30 D Deegwaren vervaardigd uit roggemeel gebuild tot 65 125 gr. 3 k. 750 125 «r. 30 E. Biscotten vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 72 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 F. Dieetlevensmiddelen welke ten hoogste 140 gr. tarwemeel gebuild tot 72 bevatten en in 't geheel niet meer dan 175 gram wegen 175 gr. 5 k. 250 175 gr 30 G. Peperkoek 250 gr. 7 k. 500 250 gr. 30 H. Banketgebak 450 gr. 13 k. 500 450 gr. 30 2 Gebrande gerst 3.3 gr. 100 gr. 33 gr 3 3 Margarine 3,3 gr. 100 gr. 33 gr 3 4 Boter 11,7 gr. 350 gr. 117 gr. 3 5 Voorloopig onbenuttigd 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, vergeoise bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 66 gr. 2 kg 666 gr 3 7 Voorloopig onbenuttigd. S Zetmeelhoudende producten andere dan haverderivaten en aardappelmeel (niet gerantsoeneerd) droge peulvruchten, rijst en derivaten, maïs en derivaten, enz 50 gr. 16,5 gr. 3 9 Voorloopig onbenuttigd 10 Versch en bevroren vleesch alsook vleeschconserven mits rekening te houden met de voorschriften van art. 14 en 15 van het besluit van 9 Februari 1941 35 gr. 1 k. 050 35 gr. 30 12 Voorloopig onbenuttigd r i s 13 Kunsthonig, invertsuiker en vloeibare suiker, suiker- en kandij siroop. broodsmeersels 5 gr. 150 gr. 50 gr 3 14 Confituur en gelei, fruit of bietensiroop, vruchtenmoes ten minste 30 t. h. suiker bevattend 7,5 gr. 225 gr. 75 gr 3 20 Aardappelen 500 gr. 15 kgr. 2 k. 500 6 Art. 3. Om te voorzien in de ontoereikendheid van de aardappeluitdeelingen kunnen de houders van aard- appelkaarten 50 gram brood cf 37 J gram meel beko men, in ruil van elk der 30 ongebruikte deelzegels. Art. 4. Havergort. havervlokken en havercrème worden, volgens de bij het besluit van 18 September 1940 voorziene modaliteiten, niet meer verdeeld. Brood en meel, deegwaren, beschuiten, dieetlevens- middelen, peperkoek en banketgebakHet is aan de bakkers, banketbakkers en kleinhandelaars verboden voor den verkoop van een van voormelde producten aan te nemen 1. van 6 tot 12 Juli, de zegels Nr 1, genummerd van 10 tot 30 2. van 13 tot 19 Juli, de zegels Nr 1. genummerd van 17 tot 30 3. van 20 tot 26 Juli. de zegels Nr 1, genummerd van 24 tot 30. Vleesch Het is aan de vleeschhouwers, spekslagers en andere kleinhandelaars verboden voor den verkoop van gelijk welk vleesch te aanvaarden 1. van 6 tot 12 Juli, de zegels Nr 10, genummerd van 10 tot 30 2. van 13 tot 19 Juli, de zegels Nr 10. genummerd van 17 tot 30 3. van 20 tot 26 Juli, de zegels Nr 10, genummerd van 24 tot 30. De deelzegels voor aardappelen mogen eveneens be nuttigd worden voor het bekomen van 25 gram deeg waren. De fabricage van gebrande mout werd van 26 Ja nuari 1941 af verboden. De nog beschikbare voorraden mogen zonder zegels worden verkocht. Deze verkoop zal bijgevolg geen recht meer geven op herbevoorra ding in gerst. De Hoofdgroepeering Aardappelenvan de Na tionale Landbouw- en Voedingscorporatie heeft den rooiingsdatum voor de vroege aardappelen Eerstelin gen vastgesteld op 30 Juni. De eerste verzendingen zullen Maandag 30 Juni reeds gedaan worden. H*c is de oogst De oogst is goed tot zeer goed voor de vroege aard appelen. De aanbeplante oppervlakte is ten gevolge van ge brek aan Rlantgoed veel geringer dan voor den oorlog. Toen waren de aanplantingen niet in verhouding tot de behoeften en was de vroege aardappelteelt voor den verbouwer niet meer rendeerend. Nu is de behoefte zeer groot en het ontbrak den landbouwer aan plantgoed, zoodat hij verplicht was aan andere teelten grootere uitbreiding te geven of late aardappelen te verbouwen. De beplante oppervlakte Eerstelingenis voorloo- pig geraamd op circa 3.300 Hectaren. De zeer goede pereeelen zullen een gemiddelde van 15.000 kilos per Hectaar opbrengen en de goede pereeelen nog 10.000 kilos overtreffen. Rekening houdend met de voorafnemingen durven wij de beschikbare hoeveelheid Eerstelingen schatten op 30.MO.OOO kilos. Een verblindend cijfer Een laag cijfer echter als wij rekening houden met de behoeften. Welke zijn de behoeften Op basis van het rantsoen van 500 gram per dag en per kop zouden er dagelijks ter dekking der behoeften 3.006.000 kgr. aardappelen noodig zijn, zoodat er voor een rantsoeneeringsperiode 90.000.000 kgr. zouden noo dig zijn. De gevolgtrekking ligt bij de hand. Indien alle Eer stelingen gedurende de maand Juli gerooid worden dan zouden alle verbruikers gedurende deze maand elk tien rantsoenen bekomen. Deze berekening is eenvoudig, maar zal de landbouwer wel de aardappelen afleveren, zullen geen groote hoeveelheden in den sluikhandel verdwijnen, zal de verdeeling eerlijk geschieden en zal de minst bedeelde onzer volksgenooten aardappelen ontvangen Zal de producent leveren Ja. Alle verbouwers van minstens drie aren vroege aard appelen vallen onder de toepassing van het besluit be treffende de benuttiging van den oogst. Zij zijn in het bezit van een individueele kaart waarop de beschik bare hoeveelheid aardappelen is aangeduid die zij moeten leveren. Het zal de meesten bekend zijn dat in de vroege aardappelstreek de landbouwer op een bepaald tijdstip moet kunnen aardappelen steken om zijn akkers vrij te hebben voor uitplanting van groenten of voederbie ten. Eens dat zij de rooiing hebben ingezet leveren zij regelmatig. En heeft de boer loon naar werk, dan zal hij regelmatig vlug de aardappelen afleveren. Indien nu boeren de aardappelen die zij verplicht zijn te le veren, niet zouden afleveren, dan gaat de Hoofdgroe peering «Aardappelen» van de Nationale Landbouw- en Voedingscorpcratie over tot opeisching. Aan wie mag de landbouwer vroege aardappelen verkoopen De vroege aardappelstreek vormt een gesloten gebied. Binnen dit gebied dat zorgvuldig is afgebakend, mag de landbouwer vrij verkoopen aan de erkende koopers die de waar ter beschikking te stellen hebben van daartoe aangeduide groepeerders. Het is verboden aan gelijk welke andere personen de geringste hoeveelheid te ver koopen De aangeduide groepeerders verzenden de koopwaar in opdracht van de Centrale Aardappelen Deze laat ste alleen beschikt over de waar, zij alleen doet de verdeeling over het land volgens het plan van verdee ling in overleg met de diensten van het Ministerie van Landbouw- en Voedselvoorziening opgemaakt. Wie mag aardappelen vervoeren Alle vervoer van aardappelen dat niet gedekt is door een machtiging tot vervoer afgeleverd door de Centrale Aardappelenis verboden. De vroege aardappelen mogen alleen in zakken met een bepaald merk vervoerd worden. De boer ontvangt een machtiging tot verkoop voor levering van zijn hoeve tot de groepeeringsplaats, de groepeerder dekt het verder vervoer door een speciale machtiging gehecht aan den vrachtbrief. Alle ander vervoer van de kleinste hoeveelheid is een inbreuk te gen de bepalingen van het wetsbesluit,, en stelt bloot aan in beslagneming en proces-verbaal. Zal er dan controle zijn op den sluikhandel De vroege aardappelstreek is werkelijk afgesloten door een ketting van controleposten die alle uitwegen bewaken. Binnen dit grondgebied zullen de controle diensten het strengste toezicht uitoefenen op alle baan- verkeer. De sluikhandelaars mogen weten dat deze controle bestendig zal uitgeoefend worden, dag en nacht. Zal de verdeeling eerlijk geschieden Over gansch het land voor alle centra zijn verdeelers officieel aangeduid. Deze personen doen de verdeeling onder de grossiers in evenredigheid tot de hoeveelheden welke deze laatste volgens de machtigingen verleend door den Dienst der Distributie en der Voorraden van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening mogen bekomen. Naast de verdeelers fungeert een af gevaardigde aangewezen door de regionale of de plaat selijke overheid die de verdeeling controleert en in samenwerking met deze verdeelers zorgt over eene bil lijke verdeeling over al de gemeenten van het grond gebied dat te bevoorraden is. Hiermede is het kostbare goed nog niet bij den ver bruiker. De bevoorradingsdienst der gemeente waakt er op dat de grossier al de kleinhandelaars bedient in verhouding tot het aantal ingeschreven verbruikers. Om te beletten dat sommige detaillanten naar eigen willekeur zouden handelen zijn zij verplicht de ont vangen hoeveelheid en het aantal rantsoenen per ver bruiker toegekend voor hun uitstalraam bekend te maken. Aardappelen voor iedereen Een eenvormige prijs zal gesteld worden voor de aardappelen. Indien de prijs voor den landbouwer loonend moet zijn, dan moet deze prijs ook beantwoorden aan de koopkracht van de massa. De wettelijke prijzen zullen geëerbiedigd wor den. indien vooral de verbruiker zelf den prijs eerbie digt, geen hoogere prijzen gaat bieden en zich behoede voor den smokkelhandel. De aardappel is het brood van den arme genoemd. Hij is het brood van iedereen zonder uitzondering. Iedereen zal zijn aandeel in de leveringen hebben in dien iedereen de voorschriften naleeft. Daarover wake ook iedereen. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en Commissariaat voor Prijzen en Loonen deelen de prijzen mede voor inlandsche vroege aardappelen per 100 kg. (besluit van 14 Juni 1941, Staatsblad van 18 Juni 1941): Prijs te betalen aan verbouwer, 225 fr. Waar geleverd op de dichtstbij gelegen verzamel plaats., Prijs te betalen door den verbruiker 275 fr. Voormelde prijzen gelden tot hunne intrekking en vervanging langs dezelfde middelen van publiciteit. Het Staatsblad van 29 Juni kondigt af Artikel 1. Degenen die een paard, een rund. een kalf, een schaap, een geit of een varken op onwettige wijze zullen geslacht hebben of doen slachten, zullen gestraft worden met een gevangenisstraf van één tot drie jaar. Zij zullen gestraft worden met opsluiting indien de slachting werd gedaan zonder de toestemming van den eigenaar of van den rechtmatigen bezitter van het dier. Art. 2. De rechter, die voor een inbreuk op artikel 1 van dit besluit een veroordeeling uitspreekt, mag, daarenboven, een geldboete opleggen van 1.000 tot 50.000 frank per geslacht dierin dit geval zal het hoofdstuk VI van het boek I van het Strafwetboek niet op de geldboete en op de voor de geldboete voorziene vervangende gevangenisstraf toepasselijk zijn. Art .3. De eigenaar of de houder van het dier, die zonder op een bij artikelen 66 en 67 van het Strafwet boek aangeduide manieren te hebben deelgenomen aan een misdrijf voorzien bij artikel I, de voorbereiding, de uitvoering of de volbrenging ervan zal hebben ge duld of vrijwillig door zijn nalatigheid of zijn lijdzaam heid in de hand zal hebben gewerkt, zal gestraft wor den met een geldboete van 1000 tot 50.000 frank per ge slacht dierin dit geval, zal hoofdstuk VI van het boek I van het Strafwetboek niet van toepassing zijn. Art. 4. Het vervoer en, in het algemeen, alle bezit met het oog op den verkoop of met winstbejag van vleesch voortkomende van een slachting bedoeld in ar tikel I van onderhavig besluit, worden gestraft met de in het eerste lid van dit artikel voorziene straf. Voor de toepassing van deze bepaling wordt het vleesch waarop geen regelmatig keuringsmerk staat,- tot levering van het tegenbewijs verondersteld voort te komen van dieren, geslacht bij overtreding van artikel 1. Art. 5. Wordt bestraft met een gevangenisstraf van één tot drie jaar hij die, met winstbejag, in strijd met de in voege zijnde voorschriften betreffende de rant soeneering en de vaststelling der prijzen, vleesch ver kocht, geruild of afgestaan heeft, voortkomende van een bij artikel 1 bedoeld dier, zelfs wanneer dit regelmatig werd geslacht. De verbaliseerende agenten houden aan en leiden voor den procureur des Konings eiken op heeterdaad betrap ten persoon. Zij hebben het recht daartoe de openbare macht op te roepen. De procureur des Konings draagt de zaak onverwijld aan den onderzoeksrechter op en bezorgt hem de processen-verbaal terwijl de verdachte in handen blijft van het gerecht Indien de onderzoeks rechter, na de ondervraging vaststelt dat zware ver moedens ten laste van den verdachte bestaan, levert hij tegen hem een aanhoudingsmandaat af, waarop toepas selijk zijn de bij artikel 3 en volgende van de wet van 20 April 1874 op de voorloopige hechtenis voorziene re gelen. De verdachte mag daarenboven gedagvaard wor den, om, in een korteren termijn dan voorzien in artikel 184 van het Wetboek van Strafvordering vóór de cor- rectioneele rechtbank te verschijnen. in GERO - ZILMETA, gans :h vlekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, platineering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H. R. leper 386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den jnweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9