JENNY DAMESKLEEDEREN STAD YPER -- BERICHTEN IEPERSCH KRONIEKSKE STAD YPER MILITIE VERGOEDING Aanvragen voor het houden van vergaderingen Verhooging der Posttarieven Vervoer van rijwielen, motorijwiefen, kinderwagens en vouwbootjes met den spoorweg f9 BOTER8TRAAT, 3 - YPER (Hoek Paterstraat) HET YPERSCHE 25-7 -1941 De Gas- en Electrtciteitsmaatschapplj deelt mede dat bet onderbreken der gasverzorging gedurende den dag afgeschaft Is. Voortaan zal 's nachts alteen, van 22 uur tot 5 uur, geen gas verstrekt worden. Er wordt medegedeeld dat de contingenteering van de kolen, bestemd voor de verscheidene kolenverbrui- kers, geregeld wordt door de kolenafdeeling te Brussel. De nijverheidsvakgroepeeringen en de goederenaf- deeling voor de nijverheden die nog niet gegroepeerd zijn, verdeelen de ontvangen kolen onder de bij hun aangesloten firma's. Voor deze verdeeling komt de dringendheid en de gewichtigheid van ieder werkende firma In aanmerking. Iedere Belgische firma moet zich uit dien hoofde eerstens tot hare groepeering wenden zoo ook moe ten de aanvragen van de afzonderlijke kleinkolen- handeiaars, alsook van de grootkolenhandelaars, naar hunne hiervoor opgerichte vakgroepeertng gericht worden. De nijverheden moeten zich naar hunne wederzijd- sche af dee ling wenden. Voor de kolengroothandel, tot wien de vragen naar kolen voor de bakkerijen eerstens dienen ge richt, is de Bestuurder der vakgroepeering van de ko- lengroothandelaars. een zekere Heer SPIERS uit Brus sel. De belanghebbenden worden aangemaand zich in ieder geval zonder uitstel in betrekking te stellen met hun kolenhandelaar die zich dan gebeurlijk, door toe doen van zijn groothandelaar, met voornoemden Heer in betrekking kan stellen. In eersten regel moeten kolen bezorgd worden aan de Nijverheidsinstellingen alsook aan de bakkerijen en andere daarvoor in aanmerking komende beroepen. Slechts nadien kan de huisverzorging in aanmerking komen Aanvragen voor vergaderingen enz. moe ten in de toekomst niet meer rechtstreeks bij de Kreiskommandantur ingediend wor den. Zij dienen op voorgeschreven formu lieren (1 formulier A en 2 formulieren B) aan den burgemeester der bevoegde ge meente gericht te worden en wel zóó tijdig dat deze de aanvragen 7 dagen op voorhand aan de Kreiskommandantur kan overma ken. Formulieren zijn te verkrijgen bij Jos. Decarne, 14, Maarschalk Haiglaan, leper en A. Desmyter, Houtmarkt, 9, Veurne, evenals ten stadhuize te leper. Zij dienen met de schrijfmachine ingevuld te worden. Aan aanvragen, die niet volgens deze on derrichtingen ingediend worden, zal geen gevolg gegeven worden. Berichten over vergaderingen kunnen slechts gepubliceerd worden als de ver leende toelating der bevoegde overheid, of een afschrift ervan, samen met de aankon diging der vergadering ingezonden wordt. UtMMMHtMMMMMMMMMMMMMIIMMl Van 1 Augustus af zal volgende verhooging van het posttarief worden toegepast Brieven, binnenlandsch verkeer 1 fr. in plaats van 75 centiemen Visitekaartjes 10, 35 en 60 centiemen in plaats van 10, 30 en 50 centiemen Prentkaarten 10, 35, 50 centiemen en 1 fr. in plaats van 10, 30, 40 en 75 centiemen Zakenpapieren het minimum wordt gebracht op 1 fr.; Taks geldend voor aangeteekende verzendin gen 2 fr. 25 Taks geldende voor spoedbestellingen 2 fr. 25; taks berekend op grond van den afstand, 2 tot 3 km. 2 fr. 50 meer dan 3 km. 1 fr. 25 per km.; afgifte na 22 u.: 1 fr. Het nieuwe tarief voor brieven en postkaarten wordt toegepast in het Duitsche, Fransche en Nederlandsche grensgebied in een strook van 30 km. Voor de dagbladen en monsters zonder waarde blijft het tarief ongewijzigd tot 1 Januari 1942. VOORBIJ STUDENTENTIJD Ze zijn gekomen met ganseh de hoogste klas, wel een twintig tezamen. Als een zwerm vliegen zijn ze op de terras van het café neergekomen. Ze hebben zetels bijgehaald van alle kanten en toen zijn ze in wijden kring gaan zitten rond het kleine tafeltje. Ze waren overmoedig en luidruchtig zooals alle jonge studenten die de school verlaten. Nu zijn ze de man nen, nu ligt 'het werkelijke leven voor hun open Ik zal niet het liedje fluiten dat de ouderen gewoon lijk zingen dat de schooltijd de schoonste tijd van 't leven is, dat de studenten dat niet begrijpen, dat ze zullen ontgoocheld worden van 't leven. Neen, dat is alles pessimisme. Zeker, de tijd van school is een schoone tijd. Maar ook de student heeft zijn kleine miserietjes en een jong mensch verlangt ernaar ten volle in 't leven te staan. Zoolang men op school is, wordt men aan een halsband geleid. Het geeft een ge voel van eigenwaarde zelf zijn man te moeten staan in den vollen storm van 't leven. En het werkelijk leven is schoon. Ik was gaarne op school, maar ik was ook blij als het gedaan was. Alles op tijd en stond. Met geduld komt al het verlangde... en gaat ook voorbij. OVER TWAALF DAGEN TEGEN MIDDER NACHT. Wanneer leper eens de zeldzame gelegenheid krijgt een tooneelstuk opgevoerd te zien, hebben er alle be woners rendez-vous. Over twaalf dagen...tegen middernacht is een van die stukken waar men moet naar toe gaan, niet alleen met het verlangen eens hartelijk te lachen, maar ook met den vooropgezetten wil het te doen. Aan het gieren kan de schrijver ons wel niet brengen, maar het is een middelmatig blijspel dat ons toch goed ver maakt. Een dankbaar onderwerp heeft hij zeker wel ge kozen voor de zooveelste maal zal de wereld vergaan. Dit nieuws doet inderdaad een wereldje vergaan, doch op het landgoed van den heereboer-parvenu Appel man. waar nogal veel dingen te ordenen zijn, en brengt een nieuwe wereld waarin alles beter gaat, De meest markante rol was wel die van den pantof felheld Schmidt, die door dit komende gebeuren ein delijk de overhand krijgt op zijn autoritaire eega en dan des te geweldiger te keer gaat als hij vroeger lijdzaam was. De heer R. Degrijse heeft uitgemunt in die rol. Hij vond zijn waardige medespeelster in mevrouw M. Deweerdt, die de rol van Sophie, Schmidt's vrouw en nicht van Appelman, vertolkte. Chris de huisknecht was goed verpersoonlijkt door den heer E. Lefevere. terwijl de heer A. Verstraete een uitmuntende creatie leverde in de rol van Kneter- man, het oude renteniertje dat zijn gezondheid her wint wanneer het einde van de wereld nadert. Een bijzonder woordje willen we wijden aan den heer J. Vuylsrteke, die zijn zeer korte rol van Boerema, de houtvester, met fijnheid speelde en bewijs gaf van veel theatraal talent Mejuffer J. Calcoen was thuis op de planken en be halve dit moeten we nog aanstippen dat haar uit spraak zeer verzorgd was. De heer J. De Bruyne speelde onberispelijk de rol van Appelman. De andere personages werden voortreffelijk vertolkt door de juf frouwen B. en A. Demeester, en de heeren J. De Man, M. Monteyne en F. Carbcmez. Volksveredeling van Roesela re heeft meteen de sympathie van het Iepersch publiek gewonnen. Wij hopen ze spoedig terug te zien. VLAAMSCHE BELEEFDHEID. 's Morgens 7 u. 19. De blauwe Mazoutkarre op spoor 2 staat in ons modelstation te puffen en te blazen. Ze kijkt peteuterd als wou ze zeggen 'k en kan 't nie helpen dat ik maar alleene benWellicht vraagt ze zich af of ze wel weg geraken zal met al dat volk. Vier zusters komen nog haastig aangetrippeld. Buiten adem zijn ze er eindelijk op geraakt. Er is een jonge en drie oude. Ze turen even rond of niet ergens een plaatsje zou overgebleven zijn. Geen hoop, alles is bezet. Een groepje werklieden zit te kaarten. In een hoekje zit een dik heerschap... te snoezen. Ja, wer kelijk, ten minste schijnt hij toch te slapen, nu in den vroegen morgen. Hij kan zeker nog niet erg vermoeid zijn. Het is ook maar sedert de zusters opgestapt zijn, dat zijn oogen zijn toegevallen. Het zou toch zoo lastig zijn nu recht te staan als men zoo'n goed plaatsje heeftEr hangt een drukte in het compartiment. De mannen loeren naar elkaar. Ze schijnen in zichzelf te zeggen Zult gij het niet doen Wellicht hebben bijna allen verontschuldigingen voor zichzelf gevonden. Ik ben ook oud, ik ben lang ziek geweest, ik moet nog ver vandaag Een vliegje heeft een aanval op het dikke heerschap ondernomen. In geweldigen strijdlust werpt het zich op den lompen jeneverneus. Een slappe, ongedurige hand jaagt het weg. Dan naar zijn oor. Zelfde gebaar. Maar de oogen blijven toe. Plots staat een heer op die met zijn rug naar de zusters zat en ze plots bemerkt heeft, neemt zijn hoed af en zegt Ten einde de achterstallen der Militievergoe ding voor de maand Juni 1940 te vereffenen, wor den de rechthebbenden ervan verwittigd dat een laatste zitdag zal gehouden worden ten Stad huize (Bureel 2), op Zaterdag 26 Juli 1941, van 14 tot 17 uur. De personen welke zich niet aanbieden zullen alle rechten op betaling voor Juni 1940 verliezen. De uitbetaling gebeurt voor alle rechthebben den van soldijtrekkende Militairen van la geren graad welke voor Mei 1940 Militievergoeding ge noten hebben en waarvan de Militair op 1 Juni 1940 nog niet terug was in zijn haardstede. Yper, den 17 Juli 1941. De Burgemeester, (get.) J. Vanderghote. WMMMMMMMWMMWMMMMMMMWMWW Asseyez vous, s. v. p. Kunnen de Vlamingen dan niet beleefd zijn, ofwel kan men niet beleefd zijn in het Vlaamsch EN FIERHEID Toen we op school waren leerden we dit gedicht van Albrecht Rodenbach, dat in vloeiende verzen begint met Sinds lang bevocht de Grave Gent de vrije stede...» We lezen er klaar en duidelijk in dat de Vla mingen in dien tijd (1385) in beleefdheid voor geen enkel Franschman moesten onderdoeneen hunner zeide, daar hij met hoofschen groet een handschrift openleide...» en nog meer zulke dingen vinden we erin. Beleefdheid wil nochtans niet zeggen kruiperij. Be leefdheid verheft den mensch, kruiperij verlaagt hem. Wie kruipt wordt veracht door iedereen, door vriend en vijand. In zijn gedicht beoogt Rodenbach vooral de fierheid van de Vlamingen aan te toonen Zij bukten niet voor den vijand. Want Filip de Stoute wilde wel een vrede sluiten, doch daartoe moesten de Vlamingen knielen. Nu, dat was voor de Vlamingen iets ongehoords knielen voor hun vijand. Ze stonden dan ook op het punt te vertrekken en den strijd voort te zetten, toen Filip zich liet vermurwen door zijn echtgenoote die om vrede smeekte. En Rodenbach 'besluit met het zoo bekend geworden Helaas waar is der oudren fier heid nu gevaren WRAAKROEPENDE PRACTIJKEN. We hebben sedert een jaar dat de oorlog over ons land ontketend werd al veel beleefd. Boter aan 120 frank, aardappelen aan 5 fr. de kgr., eieren aan vijf frank 't stuk en wat weet ik aL We hebben een ver ontschuldiging voor dien woeker. Maar er komt ons nog iets straffer ter oore. Het is niet de eerste maal dat men zou hooren dat er handel gedreven wordt in rantsoeneeringszegels. Maar als een moeder van een groot gezin de suiker, die haar kroost rechtmatig toe komt, bij de suikerbakkers verkoopt aan 20 frank de kgr. en zoo maandelijks 240 frank opstrijkt, gaat dit werkelijk het menschelijke te buiten. Wij noemen 'het onwaardig. Al de woeker en uitbuiting is tot nu kun nen blijven bestaan omdat de koopers te egoïstisch waren en alles in 'het werk stelden om het moodige voor him gezin te koopen. Hier staan we voor het te genovergestelde geval ouders die hun kinderen het noodigste ontnemen om aan geld te geraken. En geld voor wat Als het niet voor voedsel moet dienen, waartoe wordt het dan gebruikt Fernand DE BBUYN. Luidens een mededeeling van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen, worden in de rei zigerstreinen geen motorijwielen, noch als bagage, noch als expressgoed aangenomen. Rijwielen en vouwbootjes worden niet als bagage aangenomen in de treinen die op de uurtabellen met de letters D of T zijn aangeduid. In de electrische treinen Brussel-Antwerpen worden slechts in het geheel vijf rijwielen, motorijwielen en vouwbootjes aangenomen. De kinderwagens met ten minste twee afmetingen van meer dan 50 cm. of met een afmeting van meer dan 80 cm. worden in T-treinen niet aangenomen. Rijwielen worden in de D-treinen als expressgoed niet opgenomen, wanneer het gaat over rijwielen welke zon der verpakking tot het vervoer worden aangeboden. In het belang: uwer eigen veiligheid en deze uwer medeburgers, zorgt steeds dat alle vertrek ken van uw woning volledig verduisterd zijn en dat niet het minste licht naar buiten schijne. ZOMER - SOLDEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2