ONZE FILMKRONIEK Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» Mijn dochter doet dat niet De kunst van het filmsnijden KORTE COLVEN Het' vervaardigen van stekjes Burgerstand van Yper VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Gevonden en Verloren Voorwerpen Lekkerbeetstraat, KORTRIjK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. HET YPERSCHE 25 -7 - 1941 Het is een welbekend feit, dat vaders hun dochters vaak verwennen. En advocaat Kugler is niet de uit zondering, die den regel bevestigt Zijn Lisaatje, een frisch ding van 18 jaar, weet maar ad te goed, dat ze met een paar tranen, een gezichtje van beleedigde on- schuld en smeekende oogen het hart van haar vader kan vermurwen. Het is verder begrijpelijk, dat een advocaat met drukke praktijk niet als engelbewaarder voor zijn bijna volwassen dochter kan optreden. Dr Kugler heeft zijn vrouw dus de vrije hand gelaten bij de opvoeding van htm eenig kind. Hoe Mevrouw Elli die taak opvat, blijkt genoeg uit haar woorden Ik wil. dat mijn dochter mij als haar beste vriendin beschouwt Daar trekt Lisa natuurlijk partij van Dr Kugler is weliswaar niet zoo modern als zijn eega, maar stelt toch genoeg vertrouwen in de aan geboren rechtschapenheid van zijn Lisa is zij niet de dochter van haar vader om, bij alle praat jes over misstappen van jonge meisjes, nadrukkelijk te verklaren Mijn dochter doet dat niet 3ijn meening begint echter te wankelen, als hij op zekeren dag ontdekt, dat Lisa rond vijf uur in den morgen van een danspartij in een bar terugkeert, moedermensch alleen. Een paar traantjes van het meisje, en hij vertrouwt haar al weer. Een doodelijken stoot krijgt zijn goedgeloovlgheid pias, wanneer hij de kosten moet betalen voor een ongeval, veroorzaakt door Lisa toen zij laat in den avond met de auto van een jongen man naar huis wou keeren. Nu hei pen geen onschuldige blikken Wat deed zij bij nacht aan het stuur van den wagen van Rudi Seiler, een beruchten losbol, en nog wel in de buurt van zijn huis Waarom heeft zij haar vader eerst leugens wijs gemaakt over de kleine kwetsuur aan haar hand Hij is er thans jammerlijk van overtuigd zijn dochter doet dat ook Zonderling genoeg, moet tante Edith tenslotte voor Lisa partij kiezen, de strenge, maar in den grond zoo goedhartige oude barones, die Lisa's ouders zoo vaak heeft gewaarschuwd tegen de moderne zeden. Zij had haar nichtje toegedacht aan den mede-erfgenaam van haar landgoed, den ernstigen Georg. Lisa heeft zich tegen Tante Edith en haar eigenliefde geweerd', nu is ze blij te kunnen vluchten in de armen, die voor haar worden opgengespreid. Tante Edith echter houdt nog een rnooien preek, waarin zij de ouders aan 't verstand brengt dat zij het leven en de jonge menschen beter kent dan degene .die zoo stout beweren Mijn dochter doet dat niet Slechts met kleine letters staat zijn naam op 't witte doek. Niemand kent hem, hij is noch een beroemde star noch een groot regisseur. Hij is slechts de cutter Als men den eersten den besten bioscoop bezoeker zou vragen, wat een filmcutter is, zou deze het antwoord hierop schuldig blijven. Hij kent wel Heinz Rühmann, Marika Rökk, Zarah Leander en andere vedetten... Weinigen beseffen de belangrijke taak, die op de schouders van den cutter rust. Zijn gereedschap bestaat slechts uit een schaar en een fleschje kleurlooze plakstof, de z. g. filmlijm. Op zijn werktafel staan een drietal apparaten een klein, ingenieus apparaat, genaamd de «Movicola een luidspreker en een plakmachine. Bijna den heelen dag tuurt hij door een opiening in de Movicolaaf en toe een reepje celluloid in tweeën knippend, een ander stukje aanplakkend... Hij mag zelfs niet rooken, daar de vloer om hem heen bezaaid ligt met stukken celluloid, een stof, die zooals de lezer waarschijnlijk wel zal weten, zeer snel ont vlambaar is. Deze man nu wondt de cutter ge noemd. doch ook wel film-cutter In het Neder- iandsch wil dat zooveel zeggen als film-snijder of mon teur. Eigenlijk is het een onjuiste benaming, hij had beter kampioenpuzzelaar kunnen heeten. Kruiswoord - raadsels en legkaarten zijn kinderspel vergeleken bij de taak van den cutter Zes weken lang knippen en plakken om van één film een juist en vlot geheel te maken. Want de taak van den snijderbegint eerst dan als de opnamen vol tooid zijn. Een geweldige hoop filmrollen ligt op zijn werktafel tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 50.000 m. Dit moet hij herleiden tot een lengte van 2.500 3.000 m. Zijn taak zou eenvoudig genoeg zijn. indien de opnamen in dezelfde volgorde gemaakt wer den .als ze worden afgedraaid bij een vertooning van de film. Het is geen ongewoon feit, dat men de laatste scènes der film het eerst opneemt. Dit hangt natuur lijk geheel van het draaiboek af. Reeds lang voor een film in productie gaat d. w. z. voor de opnamen beginnen, maakt de productieleider, in overleg met de studioleiding een soort opnameschema. Bij het opmaken van dit schema houdt men ziich niet aan het verloop van het verhaal. Het fs de bedoeling in een set zooveel mogelijk scènes op te nemen onver schillig of deze in het begin of einde der film thuis "hooren. Want in de filmindustrie is tijd geld, meer dan in eenig ander bedrijf. Als men volgens het verhaal ging filmen, zou men de décors van een bepaalde scène moeten afbreken en een paar dagen later weer opbou wen ja. het zou zelfs kunnen voorkomen dat men voor een scène b. v. naar Alaska moet reizen, dan terug naar Berlijn en een week later opnieuw naar Alaska Dit zou fn de eerste plaats te veel tijd en in de tweede plaats te veel kosten met zich mede brengen. Aldus gaat men meer systematisch te werk. Voor de opname staf is dit natuurlijk ontzettend gemakkelijk. Maar de cutter heeft er bergen werk meer door. Hij moet weer uit elkaar halen wat een legertje technici en spe lers met moeite hebben samengesteld en begraaft zich in een heterogeen mengelmoes van filmstrooken. ten einde deze in goede volgorde te plakken en tot een loopend geheel samen te flansen. Daarbij wordt zijn Geraldine Katt en Wolfgang Klein in Mijn dochter doet dat niet Foto Tobis taak nog verzwaard door het feit, dat iedere scène wel uit acht verschillende gezichtspunten en afstanden genomen is, welke hij moet sorteeren in de z. g. close- ups de medium-shots en de long-shots Dank zij den snijder wordt de film dan een passend geheel. Acht uren per dag en zes dagen per week zitten de beroepssnijders gebogen over hun movicola een schaar in de rechter hand. De lezer zal natuurlijk gaarne willen weten, wat voor een apparaat de mo vicola is. Het is een klein apparaat gelijkend op een box-camera, waar de film doorheen loopt door mid del van een electrischen motor. De filmstrook loopt langs een lens, waarachter er een sterk licht brandt; door een kijkgat kan de film snijder het beeld volgen Aan dit apparaat is een foto- electrische cel gebouwd, waardoor de snijder niet al leen het beeld kan zien doch ook de dialoog kan hoo ren. Het geluid wordt via de fotocel door den luid spreker weergegeven. Om de taak van den filmsnijder eenigszins te vergemakkelijken kan deze, indien hij het noodig acht, het apparaat langzamer laten dTaaien om zoodoende de beelden en het gesprek nog beter te kun nen volgendoor middel van een pedaal kan hij des- gewenscht de film zelfs terug laten loopen. De plak-machine is ook een belangrijk apparaat, om dat men daarmee, met behulp van filmlijm. de stukken aan elkaar kan lasschen, zóó dat slechts experts deze lasschingen terug kunnen vinden. JOSEFINA DARA Tweemaal opeenvolgend zagen we deze wonderlijke artiste op het witte doek van een onzer cinemazalen. Het was in De Knorrepotwaarin ze de rol van de vrouw van den knorrepot speelde, en in De vrome leugen Josefina Dara is de oudste Duitsche cinemaspeelster. In het begin van dit jaar vierde ze haar 70" theaterju bileum. Ze debuteerde op den-leeftijd van vijf jaar in een ballettroep van een Wëhnschen schouwburg. We zullen ze nog zien in de Zarah Leander-film De weg der vrijheid WERNER KRAUSS Werner Krauss speelde reeds in 1916 voor de film. Hij is een van de grootste cinema- en tooneelspelers. Herinneren wij aan Het Cabinet van Dr Caligari De straat zonder vreugde De gebroeders Kara- mazov Othello Oud Heidelberg Mensch zonder Naam Burghtheater waarin hij zijn groot tdtent volledig ontplooide. Voor kort zagen we nog Jood Suss waarin hij niet minder dan negen ver schillende jodentypen uitbeelde. In Robert Koch de film die gewijd is aan den grooten geneeskundige, zien we hem terug. Verleden week kregen we in onze stad een merk waardige cultuurfilm te zien over het vervaardigen der stekjes. De prent, die er eene van hooge waarde was. toonde ons de poëzie die van de moderne ma chines uitgaat en gaf ons buitengewoon interessante inlichtingen over de vervaardiging van een voorwerp dat tot ons dagelijksch leven behoort. Het is niet de eerste maal dat we zoo'n interessante cultuurfilm te zien krijgen. We herinneren ons onder andere nog een over de telefoon, die ook zeer goed gelukt was. Er was een tijd dat aan de cultuurftlm maar weinig zorg werd besteed en ze slechts tot programmavulsel diende. Gelukkig is daarin verandering gekomen. We komen later wel nog eens terug op dit belangwekkend aspect van de cinematografie. NEYTS^ van den 18 tot den 24 Juli 1941 Geboorten Debaene Jozef, Oude Bellewaerdestraat, 2. Valcke Maria, Recollettenpoort, 5, Bruggesteen- weg, 33. Debouvere Wilfried, Recollettenpoort, 5, IKalfvaart, 59. Degrave Joel, Recollettenpoort, 5. Meenensteenweg, 79. Ameel Greta, Recollettenpoort, 5, van Boezinge. Titeca Bernard, Recollettenpoort. 5, van Komen. De Smet Germaine, Recollettenpoort, 5. van Voormezeele. Santy Fran^oise, Recolletten poort, 5. Doorgangstraat, 20. De Grauwe Adelin, Recollettenpoort, 5, van Woumen. David Annette, Recollettenpoort, 5, van Beselare. Noterdame Guy, Doorgangstraat, 5. Gryson André, Recollettenpoort, 5, van Houtem-bij-Komen. Overlijdens Riquiere Arthur, 81 j., z. b.. wed. Danse Maria-Ludovica. Zonnebekesteenweg, 204. Hedde- bauw Estella, 59 j., z. b., wed. Maerten Achillus, Mee nensteenweg, 25. Vandecandelaere Irène, 11 j., z. b., ongeh., van West-Roozebeke. Hennebel Margue rite, 23 j., huishoudster, echtg. Dewilde Joseph, Vla- mertinge. Budin Stephanie, 87 j., z. b., ongeh.. Sint Janshospitaalstraat, 1. Huwelijksbeloften Daniel Cuvelier. landwerker, te Adinkerke, en Paula Geeraert, dienstmeid, te Krom- beke, voorheen te Yper. August Pfaff, voddenkoop man, te Brugge, voorheen te Yper, en Maria Warnier, z. b., te Brugge. Joseph Devos, aannemer van schil derwerken, te Yper, en Albertine Baert, winkelierster, te Bellegem. Louis Boudry, landwerker, en Magda- lena Verhack, huishoudster, beiden te Yper. Mau rice De Fleur, rijkswachter, te Antwerpen, en Isabella Debuigne, z. b., te Yper. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 17 Juli, door M. Depoor- ter Leon, Hoornwerk, een wit hondje met bruine vlek ken, voorzien van een rood lederen halsband. Vrijdag 18, door Mej. Souxdorf Raymonde. Boter- straat, een zakje voorzien van een potlood. Door M. Dejaeger André, Korte Thouroutstraat, een tabakzak. Door M. Vermeulen Hector, Dixmudestraat, een hen. Door M. ILabaere Henri, Dickebuschsteenweg, een rijwieltaksplaat nr 437898. Door Mw Luca Maurice, Waterkasteelstraat, een pa ternoster. Maandag 21, door M. Lacante Henri, een bruine dameshandschoen. Door M. Rouly Pierre, Boomgaardstraat, een kleine medaille. Door M. Pollet Gilbert, Dixmudesteenweg. een pot loodhouder. Door Mc Vanderbeke Julia, Statiestraat, een lederen brieventasch eenige fotos inhoudende. Dinsdag 22, door Jvr. Laton Marie-José, Deken De- laerestraat, een pels. Woensdag 23, door Mc Moenaert Marie. Doorgang straat, een damesregenscherm. Door Jvr. Reynaert Angele, Rijselstraat, een geld beugel een kleine som bevattende. Door M. Timmerman Roland, Maarschalk French- laan, een rijwieltaksplaat Nr 112689. Verloren. Donderdag 17 Juli. door M. Parmen- tier Jerome, Meenensteenweg. een flesch medicijn. Door M« Dezitter Elisabeth, Kalfvaart, een nieuwe voorraadzak. Vrijdag 18, door M. Leupe Jules, Pennestraat, een bril. Door M, Storme André, Lange Thouroutstraat, twee vleeschkaarten. Zondag 20, door Jvr. Dutron Nelly, Meenenstraat, een armbandhorloge in chromé. Door M. Baratto Leopold. Casselstraat, een klein zwart langharig hondje voorzien van halsband met me daille. Maandag 21, door Mw Schaeken, Cartonstraat. een zwart lederen handtasch inhoudende ongeveer 1000 fr.. hare eenzelvigheidskaart, twee paternosters enz. Te rugbezorgen tegen belooning. Door M. Gillioen Laurent, |Korte Thouroutstraat, een bruin panen netzak. Door M. Dambre Omer. van Kemmel, zijn bruin le deren brieventasch inhoudende ongeveer 300 fr., een zelvigheidskaart en demobillsatiebewijs. Dinsdag 22, door M. Mulle Robert, Yperleestraat, een bruine brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart en andere papieren-, alsook een som van 30 fr Woensdag 23, door M, Zoete Henri, Waterkasteel straat een bleek beige zijden regenmantel. Door Me Ennaert Antoinette, Frezenbergstraat, een armbandje, half zilver, half goud, met beginletters A en M. Door M. Lief hooge Jerome. Poperinghesteenweg, zij ne eenzelvigheidskaart. Donderdag 24, door M. Priem Benoni. van St Jan- bij-Yper, een zwart lederen brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart, enkele fotos alsook de som van 150 fr. doet U met een verzekering te sluiten bij de Kortrijksche Onderlinge» N.Y. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE POLISVOORWAARDEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5