2 WINTERHULP Volks- en Schoolsoep Ukrainische Bisschoppen danken den Führer Nieuwe verordening betreffende de Joden IEPERSCH KRONIEKSKE Nieuwe regeling voor de aflevering der machtigingen en kleederkaarten Wegenisbelasting De vaststelling der maximumprijzen van margarine Bevel van de Kommandantur HET YPERSCHE 12 -9 -1941 maar zijn schuld ridderlijk te bekennen. Eisch van uw kind net en voltooid werk. Wie eerbied heeft voor zijn werk heeft ook eerbied voor zichzelf en eene taak, die volbracht is, ver hoogt het gevoel van eigenwaarde. Ontwikkel het schaamtegevoel in uw kinderen. Predik vooral door het voorbeeld geen dubbel zinnigheden, geen grof- of platheden. Vermijden wij te spreken over alles wat laf, gemeen, ba naal of slecht is. Of is er geen grens meer tus- schen mensch en dier Geloof nooit bij voorbaat aan de overtreding, wel aan de onschuld. Geloof aan de onschuld van den schuldige werkt beschamend en zet aan om den goeden dunk in de toekomst te veWienen. Wie zijn eigenwaarde wenscht te behouden, blijve in de eerste plaats financieel onafhanke lijk van alle menschen. Hoevelen moesten den rug krommen voor iemand, die beneden hem staat, maar in wiens macht hij geraakt is door zijn talrijke behoeften. Men moest de kinderen van jongsaf leeren nooit iets te koopen, dat zij niet nog iets overhoudende onmiddellijk betalen kunnen. Prent uwe kinderen in, dat zij de betrekking, waarin zij zich ooit zullen geplaatst vinden, tot in de kleinigheden toe onberispelijk vervullen. Wie de wet vervult is vrij. Gij, mannen, die hoogen rang bekleedt op het gebied van den geest, weest voor de zwakken een steun. Drukt de menschen niet neder onder het gewicht uwer grootheid. Een enkel aanmoe digend woord van u kan in een geheel menschen- leven een licht doen opgaan en het vergezicht der hoop ontsluiten. Weest hartelijk gij zult er des te grooter om zijn. Zoodoende alleen zult gij er velen brengen tot de hoogste van alle wijsheid, die heetZELFKENNIS. De personen, die hun tien maanden-voorraad in aardappelen rechtstreeks bij den producent zullen opdoen, en die gedurende de periode van 1 October 1941 tot 1 Juli 1942 van de Volks- of Schoolsoep wenschen te genieten, worden ver zocht één strook van hun kaart uit te wisselen tegen 1 Aardappelkaart met deelzegels. Deze wisseling geschiedt in de bureelen van de Ravitailleering, Boterstraat, vóór 27 Septem ber. De uitgewisselde kaarten moeten vóór 5 Octo ber op het secretariaat van Winterhulp, St Ja- cobsstraat, 16, ingebracht worden. De Ukrainische Bisschoppen, namelijk de Aarts bisschop van Wolhynien en Krzemenitz, de Aartsbisschop van Ostrog, de Bisschop van Lem- berg en deze van Wladimir in Wolhynië, hebben aan den Führer een schrijven gericht waarin zij, namens de Kerkvereeniging van Ukrainië en haar geloovigen den schepper van het groot Duit. sche Rijk, Adolf Hitler, en zijn zegerijke Weer macht bedanken en begroeten als den verlosser eener wereld zonder God van de Bolsjevisten. In het laatste nummer van het Verordeningsblad van den Militairen Bevelhebber is een verordening versche nen. waarbij den Joden ieder oponthoud buiten hun woning tusschen 20 uur 's avonds en 7 uur 's morgens wordt verboden. Bedoelde verordening bevat daaren boven de bepaling, dat Joden zich voortaan in geen nndere steden dan Brussel,.Antwerpen, Luik en Char leroi mogen gaan vestige*. o OUDE RECHTSPLEGING IN VLAANDEREN. In de oude geschriften lezen we dat «Den 14 Augusty 1578 voor het stadthuys (van Gent) gebracht wierdt eene groote muyte (kooi voor vogelen) om die zig zou den droneke drinken op de wachten, daerinne te stellene ter correctie Den 8 Augusti 1584 was verboden binnen Gendt met eene trompette achter de stadt, dat men geene waefels, boeckwijkoecken, daermen, noch hutsepot van honden die den hondenslaegher daeghelyckx sloech, niet meer en souden moghen ter marckt brengen ofte vercoopen op den kauter, die alsdoen de marckt was Om dit verbod te verstaan, moet men opmerken dat er in acht maanden tijds, te Gent weinig of geen le vensmiddelen binnen gekomen waren. Het is te begrij pen dat men den verkoop van darmen en hutsepot van honden verbood, maar waarom men geen wafels noch boekweit mocht verkoopen is moeilijk uit te maken. Een van de schoonste teksten die we in de oude gerechtsliteratuur vinden is deze Lieven en Hanneken Braem filii Joos, interdictie ghedaen voortaen niet meer in 't begynhof St. Lyzabeth (binnen Ghendt) te frequenteren, spelen, bellen, wer- pene. noch eenighe der ander petulantie ofte vuylig- heden te bedrijven, stocxkens in de sloten aldaer niet meer te steken, noch de begynen te irriterene of te quellene, op correctie van schepenen ende openbaer- lijck ghegeesselt te werden. Actum den 17 Mey 1539 HET LOT BESLIST. Maar het volgende zal den modernen mensch wel doen glimlachen, vooral onze advokaten en rechters «Den here Prudhommeau voerderde vorderde) van de vrouw Bruune, de teruggaeve eener goude pis- toel (stuk geld) die hij haer te wisselen hadde gege ven om daermet, veertien stuyvers, die hij vertierdt hadt. te betaelen. Deze loochende niet het stuk geldts te hebben ontfanghen, rnaer hield staen hetzelfde te hebben weedergegheven.Waerop, en nadat beyde par tyen respectievelick verScheyde eedten hadden ontlo ken, ziende dat de preuve der aengehaelde feyten, on- mogelyk iets was, zoe (=zoo) hebben wij geordon neerd. dat op staenden voet, het lot, daer oover zou be slissen. Diensvolghens hebben wij ons van officieweghe, voorzien van twee strooytjes ofte stockxkens ende aen elke van partyen bevolen, een van dieze te trecken ende omme te konnen weten, wie dat er van beyde de voorkansse hadde, soo hebben wy een stuck geldts op- gesmyt ende door een onser bedienden voor den eys- scher, daar van, den eenen of den anderen kant doen peynzen. dewelcke het hoofdt gepeinst hebbende, en in tegendeel het kruys zich hebbende vertoond, hebbe wy de ghedaegde, de eerste laeten trecken een der voorseyde strooytjes, die wy, met den voorsten vingher en den duym soodaenig hebbe gesloten, dat er niet als de opperste toppen van uytstaken met verclaring aan beyde parteyen dat wie van hun het lankste aentrof, het prosses zoude hebben gewonnen. Daer dus vrouwe Bruune getroffene hadde dat lanckste WY, de oer- deeling diere saecke aan de godelike voorsienigheit overlaetende. hebben de ghedaegde ghestelt buyten prosses ende costen. Alsoe gedaen door ons Petrus Saturnus Hanlyer, raetshere des coninckx, presidensreyter ordinaris ci viel crimineel ossesseur voor Z. M. by het Conincklijke Gerecht van Melle, den 24 Septembris 1644 VOOR WIE HET NIET WEET. Nu het uurwerk van den beiaard in orde is en men om het half uur een bepaald aantal slagen kan hooren, zijn er menschen die vragen waarom op het half uur voor hetzelfde aantal slagen gegeven wordt als op het uur. Men kan bij voorbeeld niet weten, zeggen de menschen, wanneer het half tien of tien is. Nu, men kan dit wel weten' Fijne opmerkers en mu zikale ooren zullen reeds opgemerkt hebben dat op het half uur de slagen veel lichter zijn dan op het uur. Dit is dus een onderscheid dat toelaat op het gehoor het juiste uur te kennen. Maar het heeft ook zijn lo gische verrechtvaardiging. Men zegt immers in goed vlaamsch half negen, half tien enz... Daarom wor den negen of tien slagen gegeven wanneer het, vol gens onze gewestspraak, acht en half, negen en half is. De slagen zijn ook maar half zoo zwaar. Wat eigen lijk wel niet heel juist is maar dit is toch het gedacht om half negen hoorbaar te maken. Het ware dus verkeerd om op half negen of acht en half acht lichte slagen te geven, zooals sommige menschen zouden willen. Redeneeren wij op een andere manier, we komen tot hetzelfde resultaat Het uur begint na twaalf uur. Twaalf en halfis dus het eerste half-uur. Daarom één lichte slag en natuurlijk geen 'twaalf. BLIJFT HET ZWEMBAD OPEN Normaal moet het zwembad sluiten op 15 September. Maar het begin van September heeft bewezen dat hij soms nog mooie dagen in zijn mandje heeft. Komen er nog In elk geval meenen wij dat echte sportlui het zich niet zoo erg aantrekken als de zon achter haar gor dijnen blijft. Men gaat immers niet zwemmen voor de zon, want die vindt men overal, men gaat naar het zwembad voor het water De temperatuur van het water is ten andere naar ons beste weten nog niet beneden de 18 graden gedaald. Men kan vaststellen dat, niettegenstaande de zon thuisblijft en niettegen staande koude, er gansch den dag door nog echte sportliefhebbers te vinden zijn die zich in 't frissche watertje komen vermeien. Het is hun vurigste harte- wensch dat het zwembad nog wat zou open blijven en reeds zien ze mistroostig op tegen de saaie winter dagen wanneer het zwempak in een hoek zal moeten blijven. A propos, was er niet eens spraak van een overdekt zwembad in te richten Waar blijven deze mooie voorstellen Het ware een schoonen vooruitgang voor leper. DE STADSBIBLIOTHEEK. Nog een van die zaken die een schat zijn in onze stad. En hoeveel menschen doen eenvoudig alsof ze niet bestaatIedereen is liefhebber van iets van visschen, van radio en electriciteit, van geschiedenis, aardrijks kunde, enz... Over dat alles en nog duizend andere dingen kan men iets vinden in de bibliotheek en hoe veel interessante werken over hetzelfde onderwerp dan nog. Maar de menschen schijnen het te vergeten. Boven dien, wie leest niet gaarne boeken Elk heeft natuur lijk zijn genre en elk kan er de soort boeken vinden die hij begeert. Maar als eenvoudig bewijs' hoe ver het met onze boe- kenliefhebberij staat, willen we één feitje vernoemen. Er is een volledige verzameling van de werken van Guido Gezelle in de stadsbibliotheek, van Guido Ge- zelle, een van de grootste Vlaamsche dichters. Hewel van de meeste van die werken zijn de bladen nog niet eens los gemaakt Laat ons boeken lezen, vooral nu de winter nadert en we veel thuis zullen moeten blijven. Het zal veel beter zijn dan te zitten zeuren over oorlog en bevoor rading, zaken waaraan we toch niets kunnen veran deren. De vriendelijke en zorgzame bibliothecaris, de heer Antony, zal ons wel den weg wijzen in dit dool hof waarin hij zoo thuis is en we zullen er onze beste vrienden vinden. Fernand De Bruyn. In het Staatsblad van 7 September is een besluit verschenen, waarbij zekere bepalingen der besluiten van 23 December 1940, 3 Mei 1941 en 5 Mei 1941, hou dende regeling van het verbruik van textielproducten, en van het besluit van 5 Mei 1941, nopens de herbevoor rading in textielproducten, worden gewijzigd en aan gevuld. TEXTIELPRODUCTEN VOOR NIJVERHEIDSDOELEINDEN. Textielproducten voor nijverheidsdoeleinden zullen in de toekomst slechts afgeleverd worden op voorleg ging van een machtiging tot bevoorrading, afgeleverd door de Textielcentrale, Wetstraat, 70, te Brussel. Wat dient verstaan door de woorden voor nijverheidsdoel einden is in twee bijlagen opgesomd. Worden evenwel uitgesloten de naaigarens ten be hoeve van kleermakers, waarvoor het Hoofd van het Ministerie van Economische Zaken een bijzondere re geling zal treffen. NAAIGAREN. De volgende regeling geldt voortaan voor naaigaren voor niet-professioneele doeleinden Elke aankoopbon voor naaigaren van de kleederkaart geeft recht op 183 meter (200 yards) naaigaren, gemer- ceriseerd of niet, ofwel op 90 meter zijden of kunst zijden naaigaren. Wat de herbevoorrading betreft De aflevering van naai- of stopgaren door de gros siers of fabrikanten geschiedt niet in ruil voor punten- checks, maar tegen afgifte door de kleinhandelaren of grossiers van machtigingen tot bevoorrading A, afge leverd in ruil voor de ontvangen en op borderellen ge plakte aankoopbons. De machtigingen tot bevoorrading A zullen worden opgemaakt in aantal meter naaigaren, gemerceriseerd. of niet, of in aantal meter zijden of kunstzijden naai garen jBij de aflevering der machtigingen tot bevoorrading wordt er geen vermindering toegepast op de hoeveel heden aankoopbons aan den gemeentedienst afgegeven. AFLEVERING DER MACHTIGINGEN. De machtigingen tot bevoorrading worden voortaan afgeleverd a) door de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering in zekere bijzondere gevallen, vastgesteld bij de uitvoeringsbesluiten van het Hoofd van het Ministerie van Economische Zakenb) door den Dienst voor de verdeeling en de voorraden van het Ministerie van Economische Zaken, in alle andere ge vallen. KLEEDERKAARTEN Voor zoover geen bijzondere schikkingen werden ge troffen, wordt de kleederkaart afgeleverd door den ge meentedienst voor de bevoorrading en de rantsoenee ring, die de rantsoeneeringskaart heeft afgegeven. Het afleveren der kleederkaart aan zuigelingen, aan zekere arbeiders die in den vreemde werken, aan de militaire krijgsgevangenen en aan sommige kinderen, wordt op een bijzondere wijze geregeld. 1. Zuigelingen. De afgifte der zuigelingenkaart zal geschieden door bemiddeling van den Dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering van de woonplaats der moeder, die op het bekomen der kaart aanspraak mag maken. Bij de afgifte der zuigelingenkaart zullen de recht hebbende moeders hun rantsoeneeringskaart moeten voorleggen tegelijkertijd met het geneeskundig getuig schrift of het geboorteuittreksel waarvan spraak in ar tikel 10 van het besluit van 3 Mei 1941, houdende rege ling van het verbruik van textielproducten. De gemeen tedienst zal op de rantsoeneeringskaart een stempel aanbrengen met de vermelding Zuigelingenkaart ont vangen 2. Werklieden in den vreemde. De Belgische werklieden die in den vreemde wer ken en op bepaalde tijdstippen in België terugkeeren, ontvangen een kleederkaart. Deze kaart wordt afgele verd door den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering van de gemeente waar de belang hebbende de laatste maal een rantsoeneeringskaart heeft bekomen; de kleederkaart wordt afgegeven aan den betrokkene zelf ofwel aan den persoon dien hij schriftelijk zal hebben aangeduid om ze in zijn plaats af te halen, De aflevering der kaart moet op de rant soeneeringskaart worden vermeld ofwel, wanneer zij niet voorhanden is, op de individueele steekkaart van den rechthebbende. 3. Militairen krijgsgevangen in Duitschland ef uit krijgsgevangenschap terugkeerend. Voor elk geldigheidstijdperk der kleederkaart kan een kleederkaart van dertig punten door den Dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering der ge meente. waar de krijgsgevangene de laatste maal woon achtig was, worden afgeleverd ten behoeve der krijgs gevangen Belgische militairen. Deze kaart wordt aan de familie van den betrokkene afgegeven. De aflevering er van moet op de individueele steekkaart die te dezer gelegenheid wordt opgemaakt, worden vermeld. De uit krijgsgevangenschap weerkeerende militai- rep bekomen een kleederkaart met een aantal punten in verhouding tot het aantal maanden nog te loopen tot het einde van den geldigheidsduur der van kracht zijn de kleederkaart. 4. Kinderen geboren tusschen den 1 September 1940 en den 31 December 1940. Deze kinderen bekomen een kleederkaart wanneer zij den ouderdom van één jaar bereiken. Ondertusschen kan hun een zuigelingenkaart F worden afgeleverd, met zooveel maal 12 punten als er nog volle maanden moeten verloopen tot op het oogenblik dat de kinderen den ouderdom van één jaar bereiken. Onlangs werd medegedeeld dat de wegenisbelasting het volgende jaar door de gemeenten niet geïnd zal worden. Zulks beteekent echter, helaas, niet dat de belastingen zullen verminderen. De wegenisbelasting zal slechts vervangen worden door een andere. Het aan tal opcentiemen op de grondbelasting zal namelijk ver hoogd worden ten behoeve der gemeenten. Tot dusver was het normaal maximum bedrag dezer opcentiemen 160van af volgend jaar zullen ze tot 260 mogen opge voerd worden. Het gaat hier slechts om een technische wijziging, een soort eenmaking ten einde geen twee soorten van belastingen meer te hebben. Het Staatsblad van 7 September 1941 publiceert een besluit houdende vaststelling der maximumprijzen, van margarine luidende als volgt Het is eenieder verboden margarine aan te bieden, te koopen of te verkoopen tegen hoogere prijzen dan deze vastgesteld bij onderhavig besluit. Gezien het ver werken van nieuwe grondstoffen in de fabricage zijn de maximumprijzen van margarine als volgt vastgesteld prijs aan fabrikant te betalenlevering franko kooper, factuurtaks niet inbegrepen10.40 fr. het kilo, prijs voor verbruiker te betalen12.40 fr. het kilo. Alle overige verkoopsvoorwaarden in voege op 10 Mei 1940 moeten behouden blijven. Ter wijziging van het bevel van de Kom mandantur van 16 Augustus 1941, wordt voor het grondgebied van Yper bevolen wat volgt met onmiddellijke uitwerking. I) Voor de ingezetenen van Stad DIE DEN OUDERDOM VAN EEN EN TWIN TIG JAAR NIET TEN VOLLE BEREIKT HEBBEN blijft het politieuur van kracht met den aanvang van de duisternis, met dien verstande dat als aanvang van de duisternis moet aanzien worden den in de dagbladen als aanvangstijd der verduiste ring aangegeven stond. In geval die stond vóór 19.00 ure valt, het politieuur met 19.00 ure aanvang neemt. II) Voor de personen die meer dan 21 jaar zijn, treedt het algemeen politieuur in voege, t. t z. a) dat alle openbare lokalen, gasthuizen en herbergen ten laatste te 23.00 ure moe ten gesloten zijn en b) dat het verboden is aan alwie niet drager is van eene nachttoelating zich na 23.30 ure op de straat te bevinden. Yper, 11.9.1941. VOLLMER, Hauptmann u. Kreiskommandaht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2