Firma C. A. JANS 10. Verplichte teelten voor het landbouwjaar 1941 - 1942 Wat staat de voortbrengers van groenten en fruit te doen Benuttiging van zaaigranen en peulvruchten De bevoorrading in Aardappelen Her vervoer van Aardappelen Plantaardappelen voor 1942 ALLE UURWERKEN TAFELCERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de HET YPERSCHE 26-9-1941 In het Staatsblad van 20 September 1941 werd een belangrijk besluit gepubliceerd, waarbij sommige teel ten worden opgelegd voor het landbouwjaar 1941-1942 en dat luidt als volgt Voor het landbouwjaar 1941-1942, zijn de hoofden van landbouwexploitaties tegenover den Staat verantwoor delijk voor een minimumopbrengst broodgraan en aard appelen. overeenkomstig de aanwijzingen van hierna- Verplichte minimumopbrengst in kilogram per ha bebouwd in 19401941. volgende tabel. Zij zullen, wat deze producten betreft, aan hun leveringsverplichtingen hebben voldaan, indien zij het geheel dezer minimumopbrengst leveren na er de toegelaten voorafnemingen te hebben afgetrokken echter wordt het verbod broodgraan en aardappelen voor de voeding der dieren te benuttigen, zonder voor behoud gehandhaafd. TEELTEN Totale oppervlakte Vlaamsche Ardennen van de Leem- zand Polders Kempen Condroz Mergelstreel exploitatie streek streek Weides treek 0.5 5 ha. 1.100 970 1.160 900 860 520 5 10 ha. 1.100 970 1,160 900 860 520 Brood 10 20 ha. 1,100 920 1.160 900 860 520 graan 20 30 ha 1,100 870 1,160 830 860 520 30 50 ha. 1.100 820 1.160 740 860 520 50 ha. 1,100 770 1,160 670 860 520 0,5 5 ha. 4.300 6,300 4,700 5,600 3,000 4,000 5 10 ha. 2.600 5.200 2,900 4.300 1.700 2.800 Aard 10 20 ha. 2,000 4.800 2,200 3,400 1,200 2.200 appelen 20 30 ha. 1.700 4.300 1,900 2.500 800 1.900 30 50 ha. 1,400 3-500 1,500 1.700 600 1.600 50 ha. 1.100 1.700 1,200 1.400 400 1,100 Wat verstaat men door bebouwden grond Door bebouwden grond, in den zin van onderhavig besluit, wordt verstaan de totale oppervlakte der ex ploitatie, zooals zij voortvloeit uit de aangifte bij de tel ling van 15 Mei 1941. met uitsluiting van het weiland, het hooiland, de boomgaarden, de broeikassen, de boom- kweekerijen, de rijsbosschen en het hopland. Een later besluit zal de verplichte levering van dier lijke producten, in klimmende verhouding tot de uitge strektheid van het weiland en de voederteelten, vast stellen. De grenzen van de landbouwstreken zullen bij spe ciale verordening van de Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie worden bepaald. Voor de toepassing van onderhavig besluit zijn spelt en masteluin met rogge gelijkgesteld. De bij de hoofdgroepeering «Tuinbouwproducten, Groenten. Fruitter uitvoering van haar verordening van 25 Maart 1941, ingeschreven groenteboeren of tuin bouwers, die als zoodanig hun bijdrage zullen betaald hebben, zijn van de verplichtingen van onderhavig be- Normale gemiddelde opbrengst in kgr. en per ha. TEELTEN Leem- Vlaamsche streek zandstreek Poldefs Kempen Tarwe 2.800 2.500 3.000 2.300 Rogge 2.600 2.600 2.600 2.200 Aardappelen 20.000 21.000 22.000 21.000 sluit ontslagen, tot het beloop van de oppervlakte der bij de telling van 15 Mei aangegeven groente- en tuin bouwteelten. De bedoelde hoofden van landbouwexploitaties mogen vrij de oppervlakten bepalen die zij meenen te moeten bebouwen om de hierboven vastgestelde minimumop brengst te bereiken. De exploitatiehoofden die de opgelegde minimumpro ductie niet bereiken, worden nochtans eerst dan be schouwd als hebbende voldaan aan hun verplichtingen, wanneer zij een oppervlakte zullen bebouwd hebben die ten minste 15 t. h. grooter is dan die welke normaal noodig is om de gemiddelde opbrengst te bereiken en op voorwaarde van vóór den oogst en volgens later te bepalen modaliteiten te doen vaststellen dat zij de mi nimumopbrengst niet bereiken. Om deze zekerheidsmarge van 15 t h., in verhouding tot de gemiddelde opbrengst, te berekenen, zal met de aanduidingen van volgende tabel rekening worden ge houden Condroz 2.500 2.300 16.000 Ardennen 2.150 2.000 16.400 Sommige teelten mogen door andere vervangen worden. De hoofden van de landbouwexploitaties die in 1940- 1941 suikerbieten peulvruchten en/of gerst (winter- gerstl verbouwden zjin verplicht voor deze teelten, gedurende het teeltjaar 1941-1942. een oppervlakte te •bebouwen minstens gelijk aan die van het vorige jaar. Dezelfde verplichting geldt voor het vlas in de mate waarin de producenten over zaaigoed beschikken De exploitatiehoofden die, ter uitvoering van onder havig artikel, verplicht zijn peulvruchten of gerst (win- tergerst) te verbouwen, worden er toe gemachtigd deze opbrengst van de him opgelegde broodgraanproductie af te rekenen. Onverminderd de bij artikel 3 voorziene verplichting, mogen de hoofden van landbouwexploitaties eveneens één van de bedoelde verplichte teelten door een andere vervangen, mits inachtneming van volgende verhoudin gen 100 kilogram tarwe komen overeen met 100 kilogram rogge (spelt, masteluin) 100 kilogram tarwe komen overeen met 100 kilogram gerst wintergerst); 100 kilogram broodgraan komen overeen met 100 ki logram peulvruchten O In verband met het besluit van 1 Augustus en de uit voeringsverordening van 6 September 1.1., strekkende tot de ordening der markten in groenten en fruit, deelt de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie de vol gende inlichtingen mede met het doel de voortbrengers op de hoogte te stellen van wat hun te doen staat Een onderscheid dient gemaakt tusschen de voort brengers van groenten en deze van fruit. GROENTEN De groenten moeten in princiep allen geleverd wor den op de productiemarkten, veilingen of leverings plaatsen, waarvan reeds een voorloopige lijst aan de gemeentebesturen werd gestuurd. Het is hun echter toegelaten op hun bedrijf te verkoo- pen aan de verbruikers en kleinhandelaars van de ge meente en dit in zooverre de normale behoefte van deze personen strekt. Als vervoerbewijs voor den voortbrenger geldt het leveringsboekje dat hij regelmatig moet invullen, tel kens hij zich naar de markt begeeft. Hierin moet hij vermeldendatum, hoeveelheid en kwaliteit der ver voerde producten. Hij kan zich deze leveringsboekjes aanschaffen, ofwel bij den marktleider, ofwel bij den kantonalen secretaris der Boerencorporatie. Op de markt moet hij zijn leveringsboek door den marktleider of daarvoor speciaal aangestelde personen laten afstempelen. Het is hem in geen geval toegelaten onderweg producten af te iaden. Wanneer hij het vervoer naar de markt door derden iaat doen, moet die vervoerder in het bezit zijn van het leveringsboek van den persoon of de personen voor wie hij het vervoer doet. Elk producent is dus verplicht een leveringsboek te hebben, en dit steeds wanneer hij met groenten op weg naar de markt is volledig ingevuld in zijn bezit te hebben. Bij verkoop op de markt is de groothandelaar ver plicht een aankoopborderel aan den voortbrenger af te leveren. Dit aankoopborderel moet desgevallend door den voortbrenger geeischt worden en gedurende min stens twee jaar door hem bewaard blijven als bewijs dat hij zijn producten langs normalen weg heeft ver kocht, zoodat hem later geen moeilijkheden kunnen be rokkend worden. Hetzelfde moet gebeuren wanneer hij thuis op zijn bedrijf verkoopt aan de kleinhandelaars van zijn ge meente. in dit geval is het dus de kleinhandelaar die het aankoopborderel moet afleveren. De categoriën van voortbrengers die een speciale machtiging van de Hoofdgroepeering «Tuinbouwpro ducten hebben gekregen, om op de verbruiksmarkten rechtstreeks aan den verbruiker te verkoopen. moeten 100 kilogram broodgraan of peulvruchten komen overeen met 700 kilogram aardappelen 100 kilogram broodgraan of peulvruchten komen overeen met 1.000 kilogram suikerbieten 100 kilogram aardappelen komen overeen met 15 kilogram broodgraan of peulvruchten 100 kilogram aardappelen komen overeen met 140 kilogram suikerbieten 1.000 kilogram suikerbieten komen overeen met 100 kilogram broodgraan of peulvruchten 1.000 kilogram suikerbieten komen overeen met 700 kilogram aardappelen. Uiterlijk vóór 1 November 1941, laten de exploitatie hoofden. door middel van te hunner beschikking ge stelde formulieren, aan den burgemeester weten welke bebouwingen zij van zin zijn te doen, ter uitvoering van onderhavig besluit, met vermelding van den omvang en de uitgestrektheid die zij denken er aan te zullen geven Bij het opmaken van hun teeltplan dienen zij er zorg vuldig over te waken dat dit plan met de voorschriften van onderhavig besluit overeenstemt. Niettegenstaande om 't even welke bepalingen, zijn de pachters er toe gemachtigd weiden om te ploegen om aan de verplichting van onderhavig besluit te kun nen voldoen. op een lijst invullen wat zij op de verbruiksmarkten verkoopen. Deze moet .regelmatig alle weken den Don derdagavond aan de Hoofdgroepeering Tuinbouwpro ducten Schildknaapstraat, 41-43, Brussel, overge maakt worden. Deze lijsten zijn te bekomen bij de Hoofdgroepeering Tuinbouwproductenwaar zij schriftelijk kunnen worden aangevraagd. FRUIT In plaats van zijn fruit te verkoopen op de produc tiemarkten zooals het geval is voor de groenten, moet al het fruit bij den voortbrenger beschikbaar blijven voor den centralisateur die voor zijn gemeente werd aangesteld. Hij kan dus in geen enkel geval zijn fruit verkoopen aan andere personen, tenzij aan de verbrui kers en de kleinhandelaars van zijn gemeente, in ver houding van hun normale behoefte. De koopers op het hout, die regelmatig fruit op den boom aankoopen, moeten in dit geval beschouwd wor den als voortbrengers. De maximaprijzen zijn berekend voor producten, marktklaar, geleverd op markten of leveringsplaatsen. Wanneer het plukken, sorteeren, verpakken en vervoe ren door derden wordt gedaan, dan moet de vergoeding voor deze bewerkingen afgetrokken worden van den voortbrengersprijs. De berekening van den prijs te be talen aan den kweeker moet dus derwijze gebeuren, dat de kooper op het hout vergoed wordt voor het werk dat hij in de plaats van den voortbrenger heeft gedaan, zoodanig dat hij zelf nog het fruit aan den vastgestelden prijs aan den centralisateur kan afle veren. Bij het vervoeren van het fruit van het bedrijf naar den centralisateur moet de voortbrenger, of daarmee gelijk gestelde personen (koopers op het hout bv.) ins gelijks een leveringsboek invullen. Dit zijn dus dezelfde boekjes als voor de groenten, en kunnen ook op de zelfde plaatsen bekomen worden. Het is hem dus insgelijks verboden, fruit te ver voeren zonder in het bezit te zijn van een regelmatig ingevuld leveringsboek. Bij levering moet de centra lisateur dit leveringsboekje op datum afstempelen. In het eigen belang der voortbrengers raden wij hun aan zich onmiddellijk in regel te stellen voor het aan schaffen van het leveringsboek enz., daar sedert 23 Sep tember een zeer strenge kontrole op het vervoer wordt uitgeoefend. De landbouwers kunnen een machtiging van den bur gemeester hunner gemeente bekomen voor het ruilen van graan. Ze kunnen ook een toelating bekomen om hun graan te vervoeren naar het sorteeringsstation. Dé datum van inschrijving bij den kleinhandelaar verdaagd. Het Staatsblad van .24 September publiceert een rond schrijven van het ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening aan de heeren burgemeesters betref fende de bevoorrading in aardappelen. Uit dit rondschrijven nemen wij het volgende over Meerdere verbruikers hebben hun inschrijving bij den kleinhandelaar niet tijdig aangevraagd om hun be voorrading in aardappelen voor rantsoeneeringsperio- den October en volgende te kunnen verzekeren. Deze toestand is te wijten aan de nalatigheid of aan het feit, dat verbruikers, in strijd met de vooruitzichten van hun voorraad, niet hebben kunnen aankoopen bij een land bouwer. Om in dien toestand te verhelpen, wordt de eindda tum van inschrijving der verbruikers op den 30 Sep tember 1941 gebracht Het ministerie van verkeerswezen deelt mede Voor het oogenblik heerscht er onder het publiek een zekere verwarring nopens de formaliteiten, die voor het vervoer van aardappelen moeten vervuld worden. Het ministerie van verkeerswezen, akkoord met de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, wenscht deze zaak terecht te brengen en terzelfdertijd de personen, die zich met reden omtrent het degelijk vervoer van hun voorraad aardappelen bekommeren, gerust te stellen. Zooals men weet moet elk vervoer van aardappelen vergezeld zijn van een machtiging tot levering en ver voer die in naam van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie door het gemeentebestuur afgele verd wordt. Een exemplaar van die machtiging moet de aardappelen tijdens het vervoer vergezellen. Het ge wicht van de aardappelen, die mogen vervoerd worden, is er voluit in letters op geschreven. Deze machtiging tot levering en vervoer laat even wel aan de belanghebbenden niet toe vrijelijk beroep te doen op de vervoerwijze hunner keuze. Luidens het besluit van 19 December 1940. mag inder daad niemand, zonder in het bezit te zijn eener door het vervoerbureau afgegeven vervoersmachtiging, door middel van een motorvoertuig vervoer van goederen verrichten buiten een kring van 25 kilometer rondom het centrum der gemeente, waar het voertuig thuis hoort. Evenzoo mag men met een ledig bedrijfsmotorvoer- tuig niet buiten een kring van 10 kilometer rijden zon der in het bezit eener vervoersmachtiging te zijn. Die schikkingen werden getroffen ten einde de be schikbare voertuigen en hoeveelheden motorbrandstof fen op de best mogelijke manier voor de burgerlijke behoeften te gebruiken en alzoo alle verspillingen op dat gebied te vermijden. Van een anderen kant, is het formeel voorschrift dat door middel van motorvoertuigen enkel vervoer van dringenden aard of van levensbelang, hetwelk door geen ander vervoermiddel, onder meer spoor- of waterweg kan verzekerd worden, mag geschieden. Uit wat voorafgaat blijkt dat, wat inzonderheid het vervoer van aardappelen betreft, geen enkele ver voersmachtiging voor dergelijk vervoer binnen een kring van 25 kilometer vereischt wordt. Nochtans wordt een vervoersmachtiging en mits gaders de tusschenkomst van den bevoegden vervoer- bureau-leider, vereischt wanneer het motorvoertuig ledig moet rijden over een afstand van meer dan 10 kilometer, te rekenen vanaf de gemeente waar het voertuig thuishoort. Voorbeelden 1. Een voertuig dat te Eppegem thuishoort kan. zon der vervoersmachtiging aardappelen naar Brussel bren gen aangezien de afstand tusschen die twee lokaliteiten de 25 kilometer niet te boven gaat. De eigenaar van het voertuig zal nochtans moeten trachten weer vracht te bekomen. Een voertuig dat te Brussel thuishoort en zich ledig naar Eppegem begeeft om er aardappelen of om 't even welke andere koopwaar te laden, moet voorzien zijn van een vervoersmachtiging daar de afstand tus schen Brussel en Eppegem meer dan 10 kilometer be draagt. De vervoersmachtiging zoowel deze voor een rit met een ledig voertuig, zal door den leider van het vervoer bureau dan maar toegestaan worden wanneer het be oogde vervoer niet op voldoening schenkende wijze door een ander vervoermiddel kan verricht worden. Met Duitschland werd een akkoord bereikt aan gaande de levering aan België van belangrijke hoeveel heden plantaardappelen. Een soortgelijke overeenkomst werd ook, mits goed keuring door de officieele instanties, met Nederland getroffen, vanwaar wij eveneens groote zendingen ge- selectionneerde plantaardappelen zullen ontvangen. Rekening houdend ook met onzen binnenlandschen voorraad aan plantgoed, zouden aldus de behoeften voor de beplanting in 1942 gedekt zijn. in GERO - ZILMETA, gans?h «lekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, platineering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPEft H. R. leper: 386 Postcheck. 155.95 Herverming en inkoop van alle oude goa- den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10