-VOETBAL- 22e (aar, Nr 23 Prijs 0.75 fr. Vrijdag 26 September 1941 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER BEVOORRADINGSDIENST Uitreiking der Rantsoeneeringszegels ROOD KRUIS VAN BELGIË Oproep Ernstige incidenten in ons land Strenge straffen voorzien Zondag 28 September 1941 C. S. Yper B Woudsp. Houthulst- TOEWIJDING HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgiëéén jaar36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 - Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 De uitreiking der rantsoeneeringszegels voor de periode van 4 October tot en met 2 November 1941 zal geschieden volgens de nummers der rantsoeneeringskaarten, telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zaterdag 27 September voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 691501 tot en met 694000 Maandag 29 September voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 694001 tot en met 696500. Dinsdag 30 September voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 696501 tot en met 699000. Woensdag 1 October voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 699001 tot en met 701500. Donderdag 2 October voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 701501 tot en met 704000. Vrijdag 3 October voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 704001 tot en met 706500. De personen die hun rantsoeneeringszegels NIET op den vastgestelden dag komen afhalen, kunnen deze slechts ontvangen opZaterdag 4 October. N. B Gelieve'bij het afhalen der rantsoe neeringszegels de rantsoenkaarten te rangschik ken per NUMMER. Afdeelingen IEPER POPERINGHE Het Rood-Kruis staat op het punt, in me dewerking met N.W.O.S. 1 (Nationaal Werk Oud Strijders), een propaganda veldtocht in te zetten met het inzicht wollen goed in te zamelen voor de krijgsgevangenen die in Duitschland verblijven. Hier ter stede begint de inzameling van heden af. De behoefte is groot en de winter in Duitschland is zeer streng. 50.000 pull-overs, evenveel paar kousen, sjerpen en bivak mutsen ontbreken... wij verwachten ze ten deele van U. Allen op voor den Roode-Kruis veldtocht. In ieder huisgezin is afgedragen breiwerk voorhanden of zelfs overschotten uit de welke men te hergebruiken saai kan trek ken. In ieder huisgezin zal er wel iemand te vinden zijn om van die saai 't zij een paan-kousen, 't zij een sjerp, 't zij een pull over te breien, en, moest nu werkelijk de tijd ontbreken, met dank wórdt alle afge dragen breiwerk in ontvangst genomen door onze afdeeling. Klopt aan bij uwe geburen, bedelt bij uwe vrienden. Aan alle milde gevers wordt eerstdaags een speciaal kenteeken uitgereikt als blijk van hunne edelmoedigheid en hunne opof fering ten overstaan van onze jongens in ballingschap. Want, om nu te geven is er bepaald een dosis opoffering noodig. De tij den zijn hard, iedereen kan tot zijn laatste stukje wol zelf gebruiken en nochtans moet ge van het weinige dat ge bezit iets afstaan voor onze soldaten in nood, het is uwen plicht tegenover hen, het is uwen plicht tegenover de natie, tegenover uw volk. De giften worden aanvaard in het bureau van het Roode Kruis ten S'tadhuize, eiken Maandag, Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 12 uur Dank bij voorbaat. Het Bestuur. In den nacht van 17 op 18 September 1941 werd de plaatselijke leider der Rexistische beweging, een geacht advokaat, te Doornik door laffe sluipmoordenaars, die van de duisternis gebruik maakten, neergeschoten. Dienzelfden avond werden drie leden van de Duitsche politie tijdens een poging om een anderen moordaan slag te verhinderen, door gewapende personen aange vallen. Tivee der beambten werden neergeschoten, de derde zwaar gekwetst. Een persoon, die van deze mis daad wordt verdacht, kon tijdens den nacht worden aangehouden. De anderen konden in de duisternis ont komen. De vereischte maatregelen, die tot de ontdekking van de daders en hun handlangers moeten leiden, wer den getroffen. Als gevolg op deze laffe aanslagen werden de vol gende bekendmakingen gedaan In den nacht van 17 op 18 September werden te Doornik twee Duitsche politiebeambten tijdens de uit oefening van hun dienst door inwoners van het land neergeschoten. Voorloopig worden 25 burgers der stad Doornik als gijzelaars aangehouden. De gezamenlijke bevolking is verplicht aan de op heldering van dezen laflfen en zinloozen moordaanslag mee te werken. In geval de daders zich niet ter beschikking zou den stellen van de Duitsche of Belgische autoriteiten of door het ingestelde onderzoek binnen de tien dagen niet zouden ontdekt zijn, zullen de gijzelaars door de bezettende macht werden opgeëischt. In de toekomst kan de bevolking er zich aan ver wachten, dat bij een daadwerkelijken aanval op een lid der Duitsche weermacht of politie, in geval de da der of de daders niet onmiddellijk worden ontdekt, een aantal gijzelaars, naar gelang den ernst van den aan slag ten minste vijf bij den dood der aangevallenen zul len gefulsiljeerd worden. Alle politieke gearresteerden in België gelden met onmiddellijke inwerkingtreding als gijzelaars. De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk (Get.) VON FALKENHAUSEN, Generaal der Infanterie. Bekendmaking van 19 September 1941 ter bescherming tegen daden van geweld van politieken aard. Ten gevolge van de eerlijke samenwerking van breede kringen der bevolking met de bezettende macht kon tot dusver den inwendigen vrede bewaard blijven en zoowel het economisch als het openbaar leven aan d*n gang gehouden worden. Het ligt in 's lands belang alle pogingen, strekkende tot verstoring van deze sa menwerking. met de scherpste middelen te onderdruk ken. Ik geef derhalve hierbij te kennen, dat eenieder die om het even welke daad van geweld van politieken aard pleegt tegen personen die op loyale wijze met de bezettende macht samenwerken cf een zoodanige sa menwerking aanmoedigen, voortaan voor een krijgsraad zal moeten verschijnen om overeenkomstig de terzake uitgevaardigde strafbepalingen zelfs met de doodstraf te worden gestraft. Hetzelfde geldt in geval daden van geweld worden gepleegd tegen familieleden van be doelde personen. De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk (Get.) VON FALKENHAUSEN, Generaal der Infanterie. Verordening van 20 September 1941 tot handhaving van de inwendige rust in de bezette gebieden. Op grond van de mij door den Opperbevelhebber van het leger verleende macht, verorden ik voor België en Noord-Frankrijk het hierna volgende 1. Eenieder die de inwendige rust in de bezette ge bieden bewust in gevaar brengt- of stoort, wordt, voor zoover op grond van andere bepalingen geen strengere straf is verbeurd, met gevangenis, in ernstige gevallen met dwangarbeid gestraft. 2. Als storing van de inwendige rust wordt meer in het bijzonder ook beschouwd, het feit dat iemand zon der geldige reden levensmiddelen of andere voorwer pen van dagelijksch gebruik weigert te verkoopen, tot boycot aanzet, z.g. zwarte lijsten opmaakt of verspreidt óf andere personen op eenigerlei wijze wegens politieke redenen nadeel berokkent of dreigt te zullen berokke nen. Be Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk (Get.) VON FALKENHAUSEN, Generaal der Infanterie. K. B. V. B. 1941-1942 OM 15 UUR op het Ypersch Stadium, Augustijnenstraat Ingang1,50 fir. Tribune1 fr. opleg. O Bij gelegenheid van een roerend afscheid, bij voorbeeld voor een verblijf in het buitenland of wanneer een zoon of dochter, in het huwelijk ge treden, het ouderlijk huis voor altijd verlaat, dan wordt weieens een volzin gezocht door de ouders, die als kort begrip kan gelden van al wat zij voor hun kind op het hart hebben. Die volzin moet zijn een voorschrift, waarvan de naleving nooit berouwen kan, die het leven schoon en het sterven zacht maakt. Zulk een volzin ligt voor de hand. Schiller zegtWanneer gij het hoogste en grootste zoekt, leer dat van de plant. Wat zij is, zonder het zelf te weten, wees gij dat, maar met uw volle bewustzijn. Bezie de roos. In al haar eenvoud en schoon heid bloeit zij, doch niet voor zich zelf. Zij ver bergt haar kleuren niet of houdt haren schat van geuren niet in zich besloten. Zij siert den hof, zij geeft zich. Voegen wij hierbij het bewustzijn, dan komt ons de volzin voor de oogen staan, die het hoogste en grootste menschelijk streven aanduidtons leven besta in toewijding. Wat sluit nu die toewijding in Wat sluit zij uit Vooreerst, dat de mensch voor iets anders leve dan voor zich zelf Toewijding is geen streven op ons zelf gericht, maar zich GEVEN Wij moeten ons aan de menschen wijden, 't is te zeggen, onder de menschen al wat zuiver men schelijk is tot stand brengen. Willen wij te weten komen, wat wij onder het zuiver menschelijke hebben te verstaan, zoo moe ten wij ons zelf maar ondervragen en nagaan, wat anderen daardoor hebben begrepen. Doch toewijding is niet alleen slechts zich ge ven, maar zich geheel geven. Plaats voor uit zondering of beperking laat zij nietzij vraagt alles voor zich alleen en kan niemand naast zich dulden. Geheel gaf zich Christoffel Colombus, die met onverwoestbaar geloof arbeidde aan de verwe zenlijking van één enkele gedachte en daarvoor voortdurend smaad verdroeg, zichzelf opofferend, vernederingen verdragend, na verjaagd te zijn van het eene koningshof de kans trotseerend te zullen verjaagd worden van het andere. Geheel gaf zich de wedlooper in de Grieksche spelenhij zag noch rechts noch links, doch strekte zich uit naar den prijs. Geheel geven zich alle waarachtige moeders en vaders, alle waarachtige geleerden en kunste naars. Nooit kwam iets groots en iets goeds tot stand, of een mensch had er zich geheel voor ge geven. Wie dat eens voor goed heeft verstaan, gaat geen kunstwerk voorbij, of hij ziet er de beli chaming in van een offer. De jongeren, die deze waarheid nog niet goed begrijpen, dagen naar welgevallen de groote mannen voor zich, maar de ouderen van dagen weten, welk een schat van geheele levensovergave in elk werk ligt opgeslo ten en zij plaatsen zich nederig aan de voeten van hen, die ze hebben uitgevoerd. Door toewijding moeten wij dan ook verstaan iets anders zoeken dan zichzelf en dat met een gansche levensovergave, Toewijding sluit derhalve het egoïsme uit. Maar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1