2 Stad Yper Bevoorradingsdienst Aanvragen voor machtigingen voor fietsbanden ZljT U INGESCHREVEN ter Auto-School Couvreur IEPERSCH KRONIEKSKE Dezen winter zal ons rantsoen vetwaren niet verminderd worden DAVIDSFONDS Nieuwe regeling voor de Eierbedeeling Verplichte levering van fruit Levering van kolen aan kleinindustris (Ambacht) België het dichtstbevolkte land van Europa HET YPERSCHE 26-9-1941 hier worden wel eens redeneeringen bij gehou den, die niet passen I3t Toewijding, zeggen sommigen, is in den grond der zaak egoïsme. Alle menschelijk handelen vindt in egoïsme zijn grond en de ware drijfveer zelfs van onze edelste daden is immers dat al dus te handelen ons zelf het aangenaamst is, m, a. w. egoïsme. Wie aldus redeneert, speelt met woorden. Wie behagen schept in het zoeken van anderen is geen egoïst, wie zichzelf zoekt is het wel. Dat wil niet zeggen, dat wij niet voor onszelf mogen handelen. Wie voor de menschheid leeft en werkt, leeft en werkt ook voor zich zelf, want hijzelf staat niet buiten de menschheid, doch niet alsof hij het middelpunt der wereld ware, maar voor zichzelf als deel van het geheel. Het zuiver menschelijke, dat hij wil brengen aan de wereld buiten hem, moet hij ook brengen aan zichzelf. Een vergelijking zal dit verder opklaren. Let eens op de zorg, die een goed werkman wijdt aan zijn gereedschap. Niet om het gereedschap zelf, maar omdat hij weet, dat alleen met goed gereedschap goed werk geleverd wordt. Is ons lichaam, onze gansche persoonlijkheid niet het gereedschap, waarmede wij arbeiden Onze toewijding verplicht ons dus te zorgen voor onszelf. Hoe scherper de beitel is van den beeldhouwer, hoe fijner het ornament zal zijn dat hij steekt. Evenzoo hoe scherper onze geest is en hoe ge zonder ons lichaam, des te beter zullen wij ons kunnen wijden aan ons werk voor de menschheid. Wij kunnen er zelfs aan toevoegen, dat de arbeid der toewijding tot onszelf terugkeert. Eerst dan geniet een mensch in de volle mate, wanneer hij anderen doet genieten. Eigen belang wordt in het maatschappelijk leven bet best ge diend door het behartigen der belangen van anderen. Daarom wacht ons nu juist niet altijd stoffelijk voordeel. Meer dan één schoot er zijn bezit bij in, doch altijd loont ons de toewijding met verhoo ging van kracht, met gemoedsrust en geestesadel De toewijding sluit niet alleen het egoïsme uit, maar ook de onverschilligheid. Wie zijn plicht volbrengt is nog niet aan de toewijding. Nog werkt de boer op het veld, wanneer de dagloo- ner reeds is heengegaan. De daglooner werkt om loon, de boer wijdt zich totaal aan zijn akker. Zoo maakt de toewijding de menschelijke noo- den tot eigen nooden, den menschelijken strijd tot eigen strijd. Zij zoekt daarom geen afzondering. Afzonde ring bestaat in niet-meedoen. Wij moeten mee doen en ons de dingen aantrekken. Wanneer de schrijver van de Navolging Christi dit boek schreef in de stilte van zijn kloostercel, dan zijn weinigen meer dan hij tot de menschen gegaan en zijn boek is door de eeuwen heen duizenden tot zegen. Ik hoor evenwel uwe tegenwerping De stielman, die zichzelf wil vormen tot een meester in zijn vak, levert daardoor flinken ar beid. De stielman, die zich aan de menschen wijdt, doet het eveneens. Het komt dus op hetzelfde neer. Wat gij zegt, is niets meer dan een spel van woorden. De uitgangspunten zijn verschillend en de uitkomsten zijn dezelfdedat is zeer waar. Doch wie enkel naar zelfvolmaking streeft, stelt zich bloot aan het gevaar der zelfmisleiding, want een mensch ziet lichtelijk scheef, wanneer hij in de richting kijkt van zichzelf. Wijselijk handelt om die redenen, wie zijn levensdoel niet in, maar buiten zichzelf stelt. Zelfvolmaking wordt dan niet het doel maar de vrucht van zijn streven. De toewijding verjaagt bovendien den twijfel. Wij weten maar al te zeer hoeveel onzekerheid huist in ons gemoed en deze verzwakt en ver lamt. Geldt de toewijding voor ons als levensbe ginsel, dan gaat een andere wereld voor ons open en we twijfelen niet langer maar slaan de hand aan het werk. Wij zouden dan kunnen gevoelen, wat Dante gevoelde, toen hij de godin van zijn heele leven voor het eerst had aanschouwd Hier begint een nieuw leven Ingevolge het overgroot aantal aanvragen tot het be komen van machtigingen voor rubberfietsbanden inge bracht op 25 September II. zijn er thans GEEN MACH TIGINGEN MEER BESCHIKBAAR tot op 1 Februari a. s., daar het contingent, dat voor de Stad Yper slechts 130 bedraagt reeds bereikt is voor de maanden October, November, December en Januari e. k. De datum waarop de aanvragen voor Februari zullen worden aanvaard, zal naderhand worden bekend ge maakt. Het is dus nutteloos zich tot den Bevoorradingsdienst te wenden vóór de bekendmaking van dezen datum, daar het contingent hierboven vermeld, onder geen enkel voorwendsel mag woeden overschreden.- alom bekend en beroemd sedert 22 jaren, te Roeselare, 3, Statieplein (St Georges), 's Zondags 14 J uur. te leper, Grootc Markt, (Trompet), 's Zondags, 18 i uur. te Izegem, Gentstraat, (Dambert), 's Zaterdags. 20 uur? Let wel op het adres NU ZULLEN DE BLAREN VALLEN De planten hebben in vollen bloei gestaan. De vruch ten zijn geplukt. Nu zullen de blaren vallen. De zon giet haar laatste zomerstralen over het land. Nu zal ze kariger worden. De zomer is voorbij. Het groen gaat. langs het geel. naar het bruin. De bladeren zul len hard worden. Eentje voor eentje zullen ze afvallen. Met wanhoop hebben ze zich aan de twijgjes vastge klampt. Maar de krachten verzinken. Een windje blaast hen weg van den boom. waaraan ze gesproten, gegroeid en geleefd hebben. Vaarwel het leven, zuchten ze. onze tijd is voorbij. De ongenadige wind zal hen voortjagen, met hen spelen en eindelijk zullen ze in de aarde ver rotten. opdat daaruit nieuw leven zou kunnen spruiten. Het is de les van het offer.En hoe Is de natuur in gansch haar leven een evenbeeld van het onze. Geen wonder ook. Wii zijn een stuk van die natuur. Na de jaren van de jeugd, van de volwassen kracht en veelvuldige vruchtbaarheid, komt de herfst, waarin de krachten van den mensch afnemen en waarin hij terugziet op zijn weg. Tijd van rust en schoonheid- Hoe stil is de natuur nu. Gaat wandelen in het bosch. Ziet de vele kleuren waarmede het zich getooid heeft. Ziet de planten, ziet de boomen. ziet de wolken. Hoort de blaren ritselen onder uw voeten. Ademt met volle teugen de frissche lucht. Weest blij te leven, geniet van de heerlijke pracht die voor uw voeten gespreid ligt, want weldra komt ook voor u, mensch. de herfst en voor u beidenén mensch én natuur, de winter. ZAAIMAAND. noemt Gezelle October en hij dicht erover in zijn wondermooie, vloeiende verzen Aarde, laat uw' lenden open onder scharre en riester, gaan laat de zaaite erin gedropen, regen, locht en zonne nopen om, gekeend, weer op te staan. Doch, wat zal 't der zaaiten baten, regen, locht en zonneschijn arbeid, in en uit der maten 's menschen doen en 's menschen laten, heet ze God niet leefbaar zijn! Maar Guido Gezelle noemt haar ook Bedemaand RozenkransDe blaren vallen, laat ons, zoo't de Paus vermaant, beevaart doen en boeten allen 't is de kranke Octobermaand De schrijver bedoelde in deze strophe den Paus Leo XIII. die op 20 Augustus 1885 een decreet uitvaardig de, waarbij de viering der Octobermaand voorgeschre ven werd, zoolang de treurige toestand van Kerk en "maatschappij zou voortduren. Guido Gezelle is nog altijd actueel DE TRIBULATIES VAN DE ROOKERS. De sigaretten en de tabak staan voor veel menschen reeds lang in... het brandpunt van de belangstelling. Vroeger hangden de tabakwinkels reclames uit dat ze die en gene sigaret verkochten. Nu hangen ze briefjes uit dat ze alleen maar... geene verkoopen. Wanneer het bij toeval gebeurt dat ze er toch verkoopen, wordt de winkel bestormd alsof er plots een eldorado was ont dekt. Een nieuwigheid in dezen handel is het vervangen van de merken. De firma Odon Warland zal haar Boule Nationale Boule d'Or en Boule Améri- caine vervangen door de sigaret O. W. (niet oh wee hoor!) Belga wordt vervangen door V. F. en in plaats van Saint-Michel komt Amadis Er zijn in den laatsten tijd veel stemmen opgegaan voor een degelijke regeling der tabakskwestie. Zoo was er een voorstel om eiken verbruiker vanaf zeventien jaar recht te geven op 250 grammen tabak of sigaret ten of 40 cigarillos per maand. De vrouwen zouden uitgesloten zijn. Van voorstellen kwam het tot tegen voorstellen. En er waren zekere lieve dametjes die zich ten zeerste benadeeligd en zelfs... beleedigd gevoelden. Het feminisme werd ingeroepen dat gelijkheid van rechten eischt voor mannen en vrouwen. Waarop een humorist antwoordt laat de vrouwen rooken op voorwaarde dat ze een getuigschrift van den dokter voorleggen Fernand DE BRUYN. Naar door Handel en Distributiewordt gemeld, zal het rantsoen van 450 gram vetstoffen dezen Winter behouden blijven. Deze mededeeling zal met vreugde worden vernomen, daar men, redelijker wijze, vreezen mocht dat het rantsoen reeds van in November zou moeten verminderd worden. Dit was verleden jaar het geval. De vrees was te meer gewettigd, omdat de stocks vetstoffen voor de margarinenijverheden twee maand geleden uitgeput geraakten, zoodat er slechts moge lijkheid tot fabricatie overbleef tot einde Januari 1942. De Nationale Corporatie is echter niet werkloos ge bleven en de economische Zuivelgroepeering zorgde van bij den aanvang van het gunstig seizoen voor het aan leggen van een botervoorraad, welke thans meer dan 2 3/4 miljoen kilo bedraagt. In de tweede helft van Augustus was er geen boter beschikbaar voor de koel huizen doch in September kon men het stockeeren her vatten. Anderzijds is de economische groepeering Vetten en Oliën# er in geslaagd den voorraad grondstoffen voor de margarinenijverheden te vernieuwen, vooreerst door de inzameling van het vet der geslachte beesten, welke men verkoos te bewaren liever dan het recht streeks aan de verbruikers te leveren, die er toch slechts een uiterst geringe hoeveelheid zouden van gekregen hebben. Voorts heeft dezelfde groepeering een ruilhan del kunnen verwezenlijken met Duitschland, dat geraf fineerde walvischolte afstond tegen olie ongeschikt voor het verbruik. De uitslag van deze twee maatregelen is, dat men voldoende hoeveelheden margarine voor 's lands behoeften kan vervaardigen. Men zal niet elke maand dezelfde hoeveelheid boter en dezelfde hoeveelheid margarine als rantsoen beko men, doch het staat vast dat de twee rantsoenen bijeen 450 gram per maand en per persoon zullen bedragen. In het belang uwer eigen veiligheid en deze uwer medeburgers, zorgt steeds dat alle vertrek ken van uw woning volledig verduisterd zijn en dat niet het minste licht naar buiten schijne. ARRONDISSEMENT IEPER OP ZONDAG 5 OKTOBER 1941 om 17 uur in de feestzaal van het Sint Vincentiuscollege, te leper (Ingang Sint Jacobsstraat) PLECHTIGE ALGEMEENE VERGADERING. SprekerMonseigneur VAN WAYENBERGH. Rector Magnificus der Katholieke Universiteit van Leuvên. Onderwerp De LeuvenSche Universiteitsbibliotheek en haar herstel. De Doorluchtige spreker zal voorgesteld worden door Z. E. H. Prof. Dr. PAUL SOBRY, Professor aan de Katholieke Universiteit van Leuven. Deze vergadering moet uitgroeien tot eene grootsche sympathiebetooging van het Westland voor onze Katho lieke Universiteit. Geen enkel priester, geen enkel in tellectueel, geen enkel Katholiek Vlaming mag dan ook op deze vergadering ontbreken. Vrije toegang voor iedereen. HET BESTUUR j P. S. Over enkele dagen, zullen naar de verschil lende Davidsfondsafdeelingen van het Arrondissement leper een aantal uitnoodigingen gestuurd worden ten behoeve van hunne leden. Voor alle verdere inlichtin gen, gelieve men zich in verbinding te stellen met den sekretaris van den GewestbondAlbert Dehem, advo- kaat, Diksmuidestraat, 36, leper. Vanaf October krijgen de kinderen van 1 tot 3 jaar en zekere vrouwen een eierkaart. De Hoofdgroepeering Zuivel, Vetten en Eieren afdeeling Vetten en Eieren deelt mede Bij toepassing van de Verordening N. 2/41 van 25-6-41, zal door de Hoofdgroepeering, vanaf de maand Octo ber de eierbedeeling worden ingericht. Daar echter bij gebrek aan voeder het aantal produ- ceerende hermen uiterst gering is, was het niet moge lijk voor eenieder eieren bij de gewone rantsoenen te voorzien. Echter wordt door de nieuwe regeling vermeden dat het zeer beperkte aantal eieren nog in den woekerhan del verdwijnt, waar ze niet meer in het bereik waren van de beurs der volksklassen. Aan normale prijzen zullen de eieren nu tusschen de meest rechthebbenden worden verdeeld. Als rechthebbenden werden aangeduid 1. Kinderen van 1 tot 3 jaar (12 tot 36 maand). 2. Zwangere vrouwen vanaf de vierde maand der zwangerschap tot twee maand na de bevalling. Deze categorieën van personen komen enkel maar in aanmerking voor zoover ze gemeenten bewonen, gele gen in industrieele centra. De lage eierproductie liet niet toe meer gemeenten in aanmerking te nemen. Plattelandsbewoners zijn echter wel meer In de gelegenheid om over eieren te be schikken, dit van de opbrengst hunner huiskippen bij voorbeeld. Moesten er echter in de gemeenten die in aanmerking komen, rechthebbenden zijn die in dergelijk geval ver- keeren, dan is het ook logisch dat deze niet van de eierbedeeling genieten. Mochten er bulten de gemeenten door ons opgegeven andere voorkomen, die meenen op eierbedeeling recht te hebben, als deel uitmakend van een industrieel cen trum, dan kunnen ze hiervoor een schriftelijke aan vraag indienen bij onze Hoofdgroepeering. ORGANISATIE DER BEDEELING De rechthebbenden zullen bij de maandelijksehe uit reiking van de rantsoenzegels in het bezit worden ge steld van een eierkaart. Eén of meerdere bons van deze kaart geven recht op een eierbedeeling. De eieren worden bedeeld langs de afdeelingen van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, op de gewone consultatiedagen. Bij de uitreiking der eierkaarten moet aan den Ravi- tailleeringsdienst der gemeente, de afdeeling van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn worden opgegeven, waar de eieren zullen worden afgehaald. Voor deze eierbedeeling komen in de provincie West-Vlaanderen de volgende gemeenten in aanmer king Brugge leper Iseghem Kortrijk Meenen Moeskroen Oostende Roeselare. De fruitgroepeerder van Zuid-Vlaanderen, de Heer LAMMERTYN van Roeselare. maakt bekend dat één verplichte leveringsplaats van fruit (geen groenten), voor 't gewest leper en Poperinghe wordt ingericht te IEPER, bij den groothandelaar M. SIMOENS, Carton- straat, 51, eiken Donderdag der week van 8 tot 12 uur. De kweekers, die aan dit bericht niet voldoen, stellen zich bloot aan strenge straffen, luidens 't besluit van 1 Augustus 1941. (2951) De kleinhandelaars worden er aan herinnerd dat ze, bij middel van hun stock of naarmate de leveringen der brandstoffen, die hun gedaan worden, hun oude ambachtskliënteel moeten bevoorraden in evenredig heid met hun vroegere bestellingen en dit of de am bachtslieden in kwestie ja dan niet over bons beschik ken van hun bedrijfsgroepeering. Wanneer verschillende bestellingen van ambachts- kllënten voorkomen, moet de voorrang aan de am bachtslieden der voedingsindustrie en inzonderheid aan de bakkers gegeven worden. Indien de ambachtslieden over bons van hun groe peering beschikken, zullen de kleinhandelaars ze aan nemen en óp het einde der maand aan hun groothan delaars ter staving over maken. Bedrijfsgroepeering Kolen kleinhandel Arrondissement leper. We laten hieronder een lijstje volgen dat een over zicht geeft van de bevolkingsdichtheid der onderschei den Europeesche landen en waaruit blijkt dat België het dichtst bevolkte land van Europa is. België 272.1 inwoners per km2 Nederland 250 Duitschland 142.6 Frankrijk 76.1 Gr.-iBrittannië 195.3 Denemarken 86.7 Italië 138.1 Spanje 49.2 Zwitserland 1696

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2