Voor uw Glas- en Lood werken Walter TAVENIER - BEDDELEEM Lachen zonder Zegels met DE VELODIEVEN Zondag 7 December, om 3 en 7 uur in den Stadsschouwburg. WINTERHULP - TOONEEL WINTERHULP - IEPER DE REVUE PAST OP DE VELODIEVEN Opvoering van de Michelangelofilm Winterhulp en de bedeeling der huisbrandkolen voor December Al het niet teruggewonnen oud pa pier vermeerdert de werkloosheid onder de arbeiders. Drie aardappelzegels geven recht op 125 gram deegwaren Op Zondag 14 December 1941 4 MANNEN EN 1 MEISJE IEPERSCH KRONIEKSKE wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. 2 I -- - u> rijn medemenschen vrij en gerust te laten, we moeten ze ook helpen, waar we kunnen en dit noodig blijkt. Zoo dienen we ook welwillend te zijn tegen over onze huisgenooten. Zijn we steeds bereid hulp te bieden in onzen familiekring Hebben zij, die met ons leven, niet dikwijls bitter te lijden van ons ongeduld en wisselende luimen Hartelijk en hoffelijk tegen over vreemden, zijn we niet vaak barsch en hard voor eigen volk Toonen we medegevoel en me delijden als er met redenen geklaagd wordt om zorgen of ziekten Zijn we door onze karakter fouten, die we niet verbeteren willen, geen ware doornenkroon voor onze naastbestaanden, dan als we door ons bescheiden en vriendelijk optre den de zonneschijn van het huis kunnen en moe ten zijn De propagandaleider van Winterhulp deelt mede De vier opvoeringen van Sepp'l legden getuigenis af van een buitengewoon succes. Het is mij onmogelijk alle medewerkers individueel té bedanken. De pers is de eenige weg, langs denwelken ik iedereen kan bereiken, die het zijne bijbracht tot het welgeluk- ken van de opvoeringen. Mijn dank gaat naar den regisseur, den heer Jozef De Coninck, naar de acteurs en de actrices. Het hoeft niet gezegd dat de vertolking aller rollen perfect was. De geest driftige toejuichingen van de toeschouwers hebben daar reeds het bewijs van geleverd naar den muziekleider, den heer G. Van Overbeke naar de leden van het orkest. Zij wisten aan het mu zikaal gedeelte de juiste waarde te geven. De uitvoering was, van het begin tot het einde, opperbest naar hen die de organisatie op zich hebben genomen en alle détails, tot de laatste en geringste toe, niets ver getend. uiterst verzorgd hebben naar degenen die achter de schermen de enscenee- ring regelden; naar allen, ten slotte, die van Seppleen waren triomf hebben gemaakt. Winterhulp-tooneel heeft op schitterende wijze het seizoen ingezet. Nu de goede weg is ingeslagen, moeten we vooruit. De geoogste bijval geldt enkel als aanmoe diging en heeft overigens maar zin, voor zoover wij er een les weten uit te trekken, nl.. steeds maar harder doorwerken. De tooneelafdeeling Is een onderdeel van het depar tement Propaganda. Het succes, ons te beurt gevallen, moet Winterhulp ten goede komen. Laten we steeds ons eigen doel voor oogen houdenpropaganda maken. Wij willen de Winterhulp-gedachte bij de Iepersche bevolking propageeren, omdat we overtuigd zijn op die wijze onzen plicht te volbrengen. Tot een resultaat zul len we, en moeten we komen. Eén middel ligt voorhanden, maar slechts één willen. Dat middel zullen we aanwenden tot we 't halen J. H. BOONE. o BERICHT AAN ALLE HANDELAARS Na onzen eersten oproep van verleden week betref fende de vrijwillige bijdragen voor Winterhulp, zijn we reeds een stap verderDe hh. H. Vermeulen, J. Tahon en J. Rouseré hebben de taak op zich genomen huisbe zoeken af te leggen bij de handelaars ten einde deze kwestie van de vrijwillige bijdragen te regelen. Zij hebben reeds degelijke resultaten mogen boeken. Winter hulp doet dan verder langs dezen weg een nieuwen op roep tot de handelaars, opdat zij een gunstig onthaal zouden voorbehouden aan de voormelde heeren, wan néér zij een dezer dagen een bezoek zullen komen af leggen AMBACHTEN EN NERINGEN Eveneens als gevolg aan onzen vorigen oproep heeft de propagandalelding zich deze week in betrekking gesteld met de volgende organismen, vertegenwoordigd door de heeren G. Duthoo, voor de beenhouwersG. Van den Hende, voor de haarkappersBurgho, voor de electriekers R. Lacante, voor de zinkbewerkers en loodgietersP. Demoor, voor de behangersVandamme, voor de rijwielhandelaars R. Coulier, voor de kolenhandelaars; Devos. voor de schilders. Op die wijze gaan we met rassche schreden vooruit. De eene laag der bevolking na de andere komt met Winterhulp in betrekking. Zoo wordt gaandeweg het doel bereikt dat Winterhulp zich gesteld heeft: van Winterhulp een werk maken van nationale solidariteit Er zijn echter nog ambachten en neringen die in geen vakorganisatie zijn ingericht. Toch verzoeken wij de hoofden of de leidende personen dezer ambachten of neringen zich te wenden tot den heer Propagandaleider van Winterhulp, heer Advokaat J. Boone, Ri;selstraat, 150. Hij zal dan een der voormelde heeren afvaardigen om een bezoek af te leggen en desnoods de gepaste schikkingen te treffen. Trouwens hij zelf staat ook steeds te hunner beschikking om hun. alsmede aan alle vakorganismen alle mogelijke inlichtingen te verschaf fen, of om het woord te voeren op hunne vergaderingen om deze zaak te bespreken, en uiteen te zetten wat door Winterhulp verlangd wordt. HET YPERSCHE 5 -12 1941 IN DEN STADSSCHOUWBURG ZONDAG 7 DECEMBER, ie 3 en 7 uur. De triomfantelijke revue van Dicksön en R De Coninck zal ongetwijfeld twee stampvolle zalen lokken. Nog enkele plaatsen blijven onbezet, maar Zondag worden honderden liefhebbers, die geen plaats op voor hand namen, teleurgesteld. De gansche pers is het eenmondig eens <i Past op de Velodieven» is één lachsalvo van het begin tot het einde Buiten de gekende Radio- en Revue-humoriste Hélène Maréchal en de auteur der revue Romain De Coninck, treden ook opde ongeëvenaarde komiek Roger Bail- lieu, de zanger Harry Brown, Julie Latour, Mijnheer Constant van Radio-Vlaanderen en het klein ballet van Roby Catalina. Het Jazz-orkest onder leiding van Rita Libert speelt de nieuwste schlagers. Prijzen der plaatsen 5 8 12 en 15 fr. Genummerde kaarten op voorhand verkrijgbaar in Café Astrid BU VOLK EN KUNST. Verleden Woensdag had voor een dichtbezette zaal de opvoering plaats van de Michelangelofilmhet ge weldige werk van den Duitschen kineast Curt Oertel. Na een korte inleiding' van den h. R. Buckinx, leeraar alhier, over het werk van Michelangelo en over de te vertoonen film, werd de rolprent afgedraaid. De film, we mogen het gerust zeggen, heeft onze verwachtingen nog overtroffen. Het ontbreekt ons hier aan de plaats ruimte om de bet eekenis van deze film in al haar uit zichten te belichten, want elk uitzicht verdient op zich zelf reeds te worden onderzochtde wijze waarop Oertel geluid en prent op elkander laat Inwerken, de wijze waarop hij met zijn camera rondom Michel angelo's werk zweeft en het weet te belichten tot het als het ware werkelijk aan het leven gaat, de wijze waarop hij, zonder acteurs het bestaan van den kunste naar van geboorte tot dood volgt en inschakelt in zijn tijd. De film Michelangelois een werk van buitenge wone cultuurhistorische waarde en een mijlpaal in de cinematografie. Wij wenschen de inrichters Volk en Kunstgeluk met hun initiatief. Winterhulp en de Bedrijfsgroepeering Kolenhandel, na gezamenlijk overleg, deelen mede Gezien de moeilijkheden van bedeeling der huis brandkolen en met de bedoeling een dubbel gebruik te vermijden, kunnen de houders van winterhulpkaarten met een en twee kruisjes door bemiddeling van hun plaatselijk comité, de totale hoeveelheid looien bekomen, die voor de maand December wordt voorzien. De kolen- kleinhandelaars zullen derhalve aan de gezinshoofden welke kolen van Winterhulp ontvangen, geen aanvul lende hoeveelheid meer moeten afleveren. Winterhulp zal bij hoogdringendheid zijn locale oo- mité's de noodige onderrichtingen overmaken. Onmiddellijk na het verschijnen van de rantsoenee- ringstabel voor de maand December stelde zich voor de Syndikale Kamer der Fabrikanten van deegwaren de vraag welke hoeveelheid men zou ontvangen in ruil voor een deelzegel aardappelen. De Syndikale Kamer deelt mede dat 3 aardappelzegels kunnen geruild wor den tegen 125 gram deegwaren. De eerstvolgende omzendbrief van het Ministerie van Bevoorrading zal dit bevestigen. om 2.30 uur IN DEN STADSSCHOUWBURG Prachtige Tooneelvertooning ingericht door Z. H. D. Afdeeling leper Opvoering van Dolle Klucht in 3 Bedrijven van Anjoel Vale en Kees Brakenberg door VOLKSVEREDELING Roeselare Drie uren schaterlachen Prijzen der plaatsen 10, 7 en 4 Fr. Kaarten te verkrijgen in den Kommandopost (Halle) en bij de leden der Z. H. D. Het nummeren en voorbehouden der plaatsen zal kosteloos geschieden op het stadhuis, verga derzaal der Z. H. D. op volgende dagen en uren, waar men zich ook kaarten kan aanschaffen Alle werkdagen van 5 tot 7 uur> ook op Maan dag, Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag van 12 tot 1 u. Zondagen van 10 tot 12 u. MORGENGEDACHTEN. Wanneer men 's morgens naar een vroegen trein gaat, loopt men nog in den mistigen nacht De maan door weeft het grijze net nog met haar laatste zilverlicht. Links en rechts in de slaapkamers springen plots wek kers wakker, die een tijdje blijven doorrinkelen tot een slappe hand ze heeft vastgelegd. Stilaan gaat nu ook de nieuwe dag aan 't gloren. Maar de mist houdt zijn vormlooze vingers over de dingen, om de onduidelijkheid van den nacht te be houden. Langs de voetpaden ritselen de gummibanden eentonig over de straatsteenen. Men ziet de fietsen af komen, wat waggelend en onduidelijk met een flauw licht, dat de onwElige mist wegduwt. Of ze verdwijnen voor u met het vakerig roode oog dat u aanstaart. Ze voeren elk een mensch naar een onbekende bestemming, waar hij zal zwoegen, onzeker van morgen, maar met het verbeten gevoel van zelfbehoud, om te blijven be staan voor zekerder dagen. Ver over de donkere daken luidt een eenzame klok. Het is een van de zeldzame geluiden in dezen stillen treurigen morgen. Straks gaan de deuren en vensters open en stroomt het leven naar buiten. Straks verjaagt de blinkende zon den grauwen mist. De nieuwe dag is daar KONIJNTJES. Vroeger kweekten de menschen bloemen, honden en katjes. Maar de tijden zijn veranderd. Alles wat nutte loos was, werd vervangen door voeding. Het was het begin van de honden- en kattenontvolking. Zulke dieren kan men niet eten, ze kweeken niet gemakkelijk en ba- vendien moeten ze zelf nog een respectabel rantsoen hebben. Men is dan maar aan 't konijnen kweeken gegaan. Wanneer ge bij een vriend of kennis komt, leidt hij u triomfantelijk naar het achterhuis en daar toont hij, met stralende oogen, de welig tierende konijnenfamilie. Ziet eens, die zijn drie weken oud en die twee maand en van die generatie hebben we gister den vetste ge geten. Hij woog 2 kilo en fijn hoor. Ge hadt dat moeten proevenDaarbij smekt hij dan eens en poogt, met nog wat van de malsche. smakelijke bruine billetjes en de dikke prikkelende saus te spreken, u nog meer te doen watertanden. CESAR EN MIRZA. Middelerwijl zitten de diertjes ineengekrompen on dereen (letterlijke beteekenis). Onophoudelijk bewegen de muiltjes, want bet gaat bij hen zooals bij de men schen: wie niet werkt of slaapt, wil eten (daarom is werken heilzaam en slapen zalig). Wanneer ge uw vriend op zijn fiets ziet met een zakje onder den arm, is het een zeldizaamhelfl als hij blijft stilhouden. 'k Gon achter keuneteeten vertelt hij u dan gejaagd. Zooals met al de liefhebberijen is de konijnenkweek een passie geworden. (Ik zegde bijna konljnensport). De liefhebbers leven er maar voor. Op 't laatst wordt het eten, dat de diertjes vertegenwoordigen, maar een bijzaak meerhet gaat om het meest en om het vetst. Er zijn zelfs van die konijnen, die In sommige straten een beroemdheid zijn geworden. Het zijn dan meestal buks want de andere hebben niet veel tijd om naam te maken. Zoo weet ik een die Cesar heet (grandeur et décadence des noms). En men hoort de geburen ondereen zeggenIk zal eens met mijn Mirza bij uw Cesar komen. VOTRE CHAT SERA VENDU POUR UN LAPIN. Er blijven nu nog maar prijskampen in te richten en koningen te benoemen (men zou ze keimekeunink kunnen heeten) en de nieuwe liefhebberij kan inge schreven'worden bij de vele andere. - Er bestaan ook reeds konijnenvellenkoningen. Men ontmoet ze in elke stad of dorp. Over het stuur van htm fiets hangen een hoeveelheid grauwe, bloedige konijnen vellen. In mijn straat gaat er bijna eiken dag een voor-, bij. Men hoort hem van ver afkomen, want met een stem als een klaroen roept hij iets dat keunevellen moet beduiden. Dat er fijnproevers zijn, die in hun smaak en kennis wel eens bedrogen werden, blijkt echt te zijn. Zoo ken ik iemand die gaarne vertelt van een smakelijk konij nensouper zonder koppen. Het is inderdaad nogal moei lijk het lijf van een kat van dit van een konijn te onderscheiden, wanneer het in uw teljoor ligt. Maar de koppen mogen dan om een of andere reden niet te voorschijn komen. Het schijnt dat de katjes zeer, zeer smakelijk waren... BOEKEN ZIJN REIZEN. De verbeelding is een wondere zaak. Dank zij haar moeten onze gedachten niet heelemaal in een engen kring blijven wanneer het reizen onmogelijk is. Ge neemt een boek en, met de verbeelding van den schrij ver te volgen, bezoekt ge hemel en aarde. Ge reist door de oerwouden van Kongo. Ge overwint er met hem dé haast onoverkomelijke moeilijkheden. Of ge neemt een transatlantieker en vaart de wereld rond. Of een vlieg tuig voert u boven de wolken. Of ge gaat op ontdekking van Noord- of Zuidpool met Amundsen of Byrd. Ge gaat er heerlijke, onverwachte avonturen beleven. Ge gaat op zoek naar oude beschavingen in Indië of Chifia. Of straffer nog met Jules Verne gaat ge waar nooit een mensch een voet heeft gezet20.000 mijlen onder zee of naar de maan. Met Dante bezoekt ge den hemel, de hel en het vagevuur. En dat alles met geringe kosten, terwijl de physische mensch op zijn gemak in zijn zetel blijft. Ja, de verbeelding is een schoone zaak. Wat ware d§ mensch zonder haar. Onze kennis en wetenschap zou den uiterst beperkt zijii en ons denkvermogen zou erg ingekrompen zijn. VOLK EN LIED. Een volk weerspiegelt zich in zijn liederen. Het is zoo met den Franschman, die zijn Madeion», zijn Marinella en L'Amour est passé prés de vous zingt. Het is zoo voor den Amerikaan in wiens land swing hot straighten meer zulke namen ge boren werden. De Spaansche afstamming vinden we terug in de rumba's en de bolero's. Italië levert ons romantische liederen in gondels, op meren met mane schijn. Zonder te gewagen van de eentonige arablsche zangen en de troostelooze, zuchtende Russische koren. De Duitsche geest zit in de marschen van over den Rijn. Hoe typisch dan ook als de Nederlander zingt van een «huis met een tuintje» en de mooie molens Wanneer men in zijn land gaat, zooals bij ons ten andere ook, ziet men molens staan. In Ik hou van Holland spreekt hij er ook van daar waar die molens staan,..», en van de koetjes in de wei EEN HUIS MET EEN TUINTJE. Maar de huizen met de tuintjes vindt men bij eiken voetstap. Oude lage huisjes soms, maar net, witge kalkte muren, roode dakpannen, groene deurtjes en venstertjes, en erachter 't traditioneele tuintje, ervoor dikwijls nog eentje. Moderne huizen, met platte daken, breede vensters en stijlvolle deuren. En voor en achter de vensters, aan de murende bloemenvoor en achter het huis het tuintje. Waarlijk daar moeten menschen wonen die van hun grond en hun thuis houden We moeten spijtig genoeg zeggen dat het «modern» klinkt als de Hollander zingt dat hij het gehuurd heeft. We hoorden meermalen door een vriend de mee ning uitdrukken dat elke mensch in zijn eigen huls zou moeten kunnen wonen en zijn eigen lapje grond heb ben, zooals de vogel zijn eigen nest heeft. Hij heeft ge lijk. Het is tegennatuurlijk dat de mensch zijn huis moet huren. Laat ons hopen dat de sociale toestanden ln de toekomst zoo zullen evolueeren dat elke burger, hoe gering ook, zijn eigen woonst heeft. Fernand DE BRUTN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2