RANTSOENEERINQSTABEL der EETWAREN vanaf 3 December tot 1 Januari 1942 se 5 DE NIEUWE KLEEDERKAART Zij zal volledig gedekt zijn De inlevering der non - ferro - metalen Besluit betreffende den doorloopenden inventaris van den varkensstapel Besluit betreffende de teruggave van de verpakkingsstukken gebruikt voor de verdeeling van drinkwaters, bieren, limonaden of vruchtsappen HET YPERSCHE 5 -12 - 1941 Besluit Artikel 1. Met ingang van 3 December zijn de groen en leiblauw getinte zegels vervallen. Het is ver boden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 1 Januari 1942 gelden alleen de bruine en leiblauwgetinte zegels. Art. 2. Met ingang van 3 December 1941, is de rantsoeneering van de eetwaren geregeld volgens on derstaande tabel: Geldig zegel PRODUKTEN 1 Dagelijksch rantsoen 3Q ™,en Hoeveelh. per zegel Aantal tegels voor 1 tijdperk Naar keuze A. Keukenbrood 225 gr. 6 k. 750 225 gr. 30 B. Meel 170 gr. 5 k. 100 170 gr. 30 C. Deegwaren 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 36 D. Biscotten en beschuit, vervaardigd uit tarwemeel, gebuild tot 72 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 E. Dieetlevensmiddelen (De inhoud van die producten aan tarwemeel gebuild tot 72 mag niet meer dan 80 t. h. bedragen.) 175 gr. 5 k. 250 175 gr. F. Banketgebak 450 gr. 13 k. 500 450 gr. 30 2 Gebrande gerst 50 gr. 16,5 gr. 3 3 Margarine 6,6 gr. 200 gr. 66,5 gr. 3 4 Boter 8,3 gr. 250 gr. 83 gr. 3 Peperkoek 125 gr. 41,5 gr. 3 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, vergeoise bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 33 gr. 1 kg 333 gr. 3 7 Voorloopig onbenuttigd. 8 Zetmeelhoudende producten buiten aardappelmeel (niet ge rantsoeneerd) droge peulvruchten, rijst en derivaten, maïs en derivaten, pudding, enz. (behalve havergort) 50 gr. 16,5 gr. 3 9 Havergort, havervlokken en havermeel 125 gr. 41,5 gr. 3 10 Versch en bevroren vleesch, alsook vleeschconserven. (Mits rekening te houden met de voorschriften van artikelen 14 12 en 15 van het Besluit van 9 Februari 1941) w CR 3 1 k. 050 35 gr. 30 Voorloopig onbenuttigd 13 Kunsthonig, invertsulker en vloeibare suiker, suiker- en kandij- siroop, broodsmeersels 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 14 Confituur, gelei, fruit- of bietensiroop, vruchtenmoes, compote 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 20 Aardappelen )jl 500 gr. 15 kgr. 2 k. 500 6 Art 3. De houders van bladen aardappelzegels kunnen 75 gram brood of 56 i gram meel bekomen in ruil voor elk der 30 onbenuttigde deelzegels. De drie volle zegels zijn zonder waarde.' Art. 4. Mits overlegging van een geneeskundig ge tuigschrift mogen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder persoonlijk zegel Nr 4 tegen vier zegels Nr 11 ruilen. De aldus geruilde zegels Nr 4 worden op het geneeskundig getuigschrift geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Voor de personen lijdend aan ongeneeslijke of chro nische ziekte wordt er maar een enkel getuigschrift vereischt; de volgende maanden plakt de aangestelde beambte de geruilde zegels Nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuigschrift voorkomende aan duidingen vermeldt, te weten naam van den genees heer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum van aflevering. GELDIGHEID DER ZEGELS 1. Brood en meel, deegwaren, biscottes, biscuits, dieetlevensmiddelen en banketgebak De bakkers, banketbakkers en kleinhandelaars mo gen voor den verkoop van een van voormelde produc ten aanvaarden 1. van 3 tot 9 December, de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 9 2. van 10 tot 16 December, de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 16 3. van 17 tot 23 December, de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 23 4. van 24 December af, de zegels Nr 1, genummerd van 1 tot 30. 2. Vleesch De vleeschhouwers, spekslagers en andere kleinhan delaars mogen, voor den verkoop van hetzij welk vleesch, aanvaarden 1. van 3 tot 9 December, de zegels Nr 10, genummerd van 1 tot 9 2. van 10 tot 16 December, de zegels Nr 10, genum merd van 1 tot 16 3. van 17 tot 23 December, de zegels Nr 10, genum merd van 1 tot 23 4. van 24 December af, de zegels Nr 10, genummerd van 1 tot 30. 3. Aan inschrijving bij den kleinhandelaar onderworpen producten Zijn aan inschrijving bij den kleinhandelaar onder worpen de margarine, de boter, de suiker, de haver - gort en de aardappelen. 4. Confituren, gelei, fruit- of bielensiroop, fruitdeeg en compote Deze producten dienen tegen zegels Nr 14 verkocht, welke ook de verhouding suiker zij die zij bevatten. 5. Aardappelen Er dient bemerkt te worden dat de vernietiging der drie volle zegels van de aardappelkaart vergoed is door de verdubbeling van de eenheidswaarde der dertig deelzegels. Zooals reeds werd medegedeeld, zal in den loop dezer maand de nieuwe kleederkaart voor het jaar 1942 wor den ingevoerd. Met het oog op de grondstoffenschaarschte, werd door de textieleentrale een productieprogramma uitgewerkt, waardoor het mogelijk was onze textielindustrie aldus in te richten, dat de nieuwe kleederkaart volledig zou gedekt zijn. Hierin is de centrale thans geslaagd en de uitbouw van het programma is volop in gang. Vóór 10 Mei 1940 werden in onze Belgische textiel bedrijven ongeveer 3,000 a 4,000 verschillende soorten weefsels en stoffen vervaardigd. Dit hooge cijfer zal tot 100 bepaalde types worden herleid. Zoo zullen de fabrieken b.v. nog slechts een soort dames-rnantelstof waarvoor dezelfde samenstelling grondstoffen wordt gebezigd fabriceeren. Dit sluit niet uit, dat deze man telstof in verschillende kleuren en teekemngen zal te bekomen zijn. In het algemeen kan gezegd worden, dat de gansche fabricatie werd aangepast aan de behoeften der min derbedeelden. Naast de industrieele weefsels welke zooals vroeger in verhouding tot de vraag worden ver vaardigd worden slechts gewone stoffen gefabriceerd, alle luxe-weef seis worden uitgeschakeld. Zoo zal men met de punten der nieuwe kleederkaart volgende arti kelen in voldoende mate kunnen aanschaffenluiers (er werd rekening gehouden met een gemiddeld jaarlijksch geboortecijfer van 140.000, wat een maandelijksche pro ductie flanel van 33.000 kgr. vertegenwoordigt), stoffen en weefsels voor kinderen, gewone hemdenstof, scnor- tenstof, vak- en arbeiderskleeding, gewone vrouwen en mannenstoffen, enz. Elk type stof of weefsel wordt ongeveer tegen denzelfden prijs in den handel gebracht, er bestaan lichte prijswijzigingen volgens kleur en tee- kening. Om dit programma te verwezenlijken, dienden strenge maatregelen te worden getroffen. Zoo moesten sommige fabrieken worden stilgelegd. De ondernemingen, die het zuinigst gebruik maakten van de hun verleende contingenten grondstoffen en hulpgrondstoffen zooals kolen en olie, werden in bedrijf gehouden. In de nieuwe weefsels, die van uitstekende hoedanig heid zijn, werden synthetische producten verwerkt. Zij eischen daarom ook vanwege de verbruikers, een spe ciale behandeling, bv. voor het wasschen, borstelen, strijken, kuisehen, enz. (dit was trouwens vroeger reeds bel geval voor artikelen in kunstzijde). Elke stof of weefsel zal van een nummer voorzien zijn. Dit nummer heeft betrekking tot de speciale behandeling, die voor die bepaalde soort stof toegepast dient te worden. De dagbladen zullen hierover regelmatig artikels pu- bllceeren. Een strenge marktordening wordt voorbereid, de ver schillende schakels tusschen producent en kleinhande laar zullen aan een strenge controle worden onderwor pen. De zwarte markt zal met alle middelen worden be streden. Begin 1942 zullen de nieuwe producten op de markt komen. Voor de dekens worden bijzondere maatregelen voor zien. Belangrijke hoeveelheden werden ter beschikking gesteld van «Winterhulp», het «Algemeen Werk voor Kinderwelzijn», enz. die met de verdeeling aan de be- hoeftigen werden belast. Een klein quantum werd aan de winkels voor den verkoop geleverd. Ook voor de trouwlustige paartjes werd gezorgd. Ook thans nog zal het hun mogelijk zijn een volledigen uit zet aan te koopen. Voor luiers, dekentjes, lakens, ma trasjes, enz. bij geboorten werd eveneens rekening ge houden. Hier weze terloops gezegd, dat men hier te lande bij een geboorte, méér ontvangt dan in Duitsch- land. In naaste toekomst zal In het «Staatsblad» een besluit verschijnen, houdende regeling der arbeidskleeding. winterjassen, enz. Vermelden wij ten slotte, dat de nieuwe kleederkaart A B C D en E respectievelijk voor mannen, vrouwen, meisjes en jongens van 3 tot 15 jaar, kinderen van 1 tot 2 jaar, 120 punten voorzietvoor de F-kaarten voor zuigelingen van minder dan 1 jaar evenwel 150 punten. Naar vernomen wordt is de inleveringsperiode der non-ferro-metalen, met 15 dagen verlengd geworden. Ingevolge talrijke vragen, welke gesteld worden no pens bijzonderheden betreffende de inlevering van niet- ijzerhoudende metalen, verschaft het ministerie van Economische Zaken de volgende mededeeling Personen die behooren tot de klasse III, doch die ook over een kadastraal inkomen beschikken, moeten uit dien hoofde voldoen volgens klasse III, hetgeen htm bedrijfsinkomen betreft, en volgens klasse I wat aan gaat hun kadastraal inkomen. Voor deze personen moe ten de punten afzonderlijk berekend worden naar elk der twee aanslagbiljetten, mits toepassing der desbe treffende klas en nadien samengeteld worden. Het is dan de hoeveelheid metaal, overeenstemmen de met dit totaal, welke moet geleverd worden-. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening publiceert een besluit dat luidt als volgt Artikel 1. - Er wordt, te beginnen op 1 December 1941, door de zorgen der Nationale Landbouw- en Voedings corporatie een doorloopende inventaris van den var kensstapel gehouden. Art. 2. Elke houder van één of meer varkens is verplicht, vóór 10 December 1941, op hem ter beschik king gestelde formulieren, aangifte te doen van zijn varkens bij den plaatselijken secretaris der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie. Deze formulieren moeten zeer nauwkeurig en volledig worden ingevuld. De varkenshouder, die vóór 15 December 1941 geen formulieren ter invulling ontving, is gehouden op dien dag, uit eigen beweging, zijn aangifte te doen bij den plaatselijken secretaris der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie. De personen niet-houder van een varken op 1 De cember 1941 en die zich later één of meer varkens aan schaffen, zijn gehouden dezelfde formaliteiten te ver vullen binnen de drie dagen der aanschaffing. Art 3. Met het doel hun identiteit vast te stellen, zullen al de varkens, door de zorgen van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie en door door haar aangewezen personen, gemerkt worden. De varkenshou ders zijn verplicht hun dieren te laten merken en de hiervoor aangeduide personen behulpzaam te zijn. In geval van verlies van het oormerk, Is de houder verplicht daarvan den plaatselijken secretaris der Na tionale Landbouw- en Voedingscorporatie binnen de drie dagen op de hoogte te brengen. Art. 4. De plaatselijke secretarissen der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie en de door haar aangeduide merkers zijn voorzien van htm ambtelijken aanstellingsbrief van de Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie. Op vertoon hiervan zijn zij, overeen komstig artikel 7, 3°, van de -besluitwet van 27 October 1939, er toe gemachtigd de weiden, gebouwen, stallen, wagenhulzen en over 't algemeen alle plaatsen waar de dieren zich kunnen bevinden te betreden ten einde de nauwkeurigheid der verklaringen na te gaan. Art. 5. Er wordt een kweekverguimlng vereischt om varkens te kweeken. Deze vergunning is persoon lijk en voor geen overdracht vatbaar. Personen die, bij het van kracht worden van dit besluit één of meer var kens kweeken moeten de vergunning aanvragen vóór 20 December 1941. Personen die, na dien datum, met het kweeken van één of meer varkens aanvangen, moeten de vergunning op voorhand aanvragen. Bij overdracht door erfenis, moet de erfgenaam, indien hij geen ver gunning bezit, deze aanvragen binnen de maand van het sterfgeval. De kweekvergumüngen dienen te wor den aangevraagd bij den plaatselijken secretaris der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie. De modaliteiten der aflevering en der intrekking zui len worden vastgelegd door uitvoeringsbepalingen ge nomen door den leider der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie. Art. 6. Elke wijziging aan den varkensstapel zoo als geboorte, sterfte, slachting, verkoop, aankoop, ruil, overdracht, enz., dient nauwkeurig te worden aangege ven bij den plaatselijken secretaris der Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie of -bij den door haar daar toe aangewezen persoon. Deze aangifte moet geschieden binnen de drie dagen na den dag der geboorte, slachting of sterfte van het diier. In geval van verkoop, aankoop, ruil of overdracht ipoet de aangifte geschieden binnen gezegden termijn, zoo door den oorspronkelljken bezitter als door den verkrijger van het dier. Van elke aangifte ontvangt de belanghebbende per soon een bewijs dat hij zorgvuldig dient te bewaren. In geval van sterfte moet, zoo het vleesch ongeschikt is voor het verbruik, het bewijs van afhaling van het vilbeluik, alsook het oormerk, bij den plaatselijken se cretaris der Nationale Landbouw- en Voedingscorpora tie ingeleverd worden. De dieren zooa-ls biggen die door het vilbeluik niet worden afgehaald, moeten worden vernietigd en be graven door den eigenaar, in aanwezigheid van den veldwachter of van een afgevaardigde der gemeente lijke politie. Bij huisslachting dient de gemeentelijke toelating te warden voorgelegd en het oormerk te worden afgeleverd bij den plaatselij-ken secretaris der Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie. Art. 7. Voor elk aangegeven varken ontvangt de varkenshouder een kaart afgeleverd door den plaatse lijken secretaris der Nationale Landbouw- en Voedings corporatie tegen betaling van 1 frank. Deze kaart moet het dier vergezellen bij elk vervoer op den openbaren weg en hiervoor is zoowel de eige naar als de vervoerder verantwoordelijk. In geval van overdracht van het dier wordt de kaart samen met het dier aan den nieuwen eigenaar overge dragen. De strookjes der kaart moeten nauwkeurig worden ingevuld door den eigenaar van het dier, welke onder meer verantwoordelijk is voor de identiteit van den nieuwen verkrijger. Bij de aangifte der wijziging, in geval van overdracht, moeten de strookjes der varkenskaart worden afgele verd door den belanghebbende aan den plaatselijken secretaris der Nationale Landbouw- en Voedingscorpo ratie. In geval van sterfte of slachting wordt de kaart zelf aan den plaatselijken secretaris der Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie overhandigd samen met de hierboven voorgeschreven stukken. Art. 8. De leider der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie wordt gemachtigd bij verordening uitvoeringsmaatregelen op dit besluit uit te vaardigen. o De verpakkingsstukken, dienende bij de levering van bieren .drinkwaters, limonaden of vruchtensappen, moe ten door de koopers van bedoelde waren worden terug gegeven aan degenen die de levering hebber, gedaan, zoodra het normaal gebruik ervan opgehouden heeft. Vallen onder de toepassing van dit besluit de vol gende verpakkingsstukkenflesschen, pullen, bakken en kisten, korven en manden, alsmede stoppen. De voorzitter der hoofdgroepeering Brouwerij, Mouterij, Stokerij, Dranken in 't algemeen zal, bij middel van verordening In het raam van dit besluit, de onderhavige beschikkingen toepasselijk kunnen maken op andere gelijksoortige verpakkingsstukken waarvan hij den aard nader zal bepalen. De leveranciers zijn er toe gehouden de bij de leve ring van zooeven vermelde dranken gebruikte verpak kingsstukken, voor zoover deze zich in goeden staat be vinden, bij de houders terug te halen. Bovendien zijn zij er toe gehouden, in ontvangst te nemen, de verpak kingsstukken welke hun door de houders ervan zouden worden teruggebracht op hun bedrijfszetel gedurende de uren van dezer normale bedrijvigheid.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9