ONZE FILMKRONIEK Dc Heer Van der Hcydcn, baryton in LAPIEÖE'S Zaal, d'Hondtstraat STAD YPER CINEMAPROCRAMMAS Moederliefde Zeldzame Vogels Verlangen naar Afrika KORTE GOLVEN Heinz Rühmann en Hans Moser Een Rembrandt - Film Zarah Leander zingt... Peter Kreuder Succes te Budapest De actualiteiten van de week Een bijzondere Band BEWIJZEN VAN HERKOMST YPERSCHE VOETBALKRONIEK Kampioenschap der Beginnende Clubs WESTLAND Bij White Star leper HET YPERSCHE 12 -12 -1941 FLORA Groote Markt Een Moeder Mutterlieoe Duitsch gesproken met Kate Dorsch en Paul Hörbiger Vrijdag, Zaterdag, om 8 u. Zondag., 2 i, 5 en 8 uur Maandag, om 8 uur MAJESTIC Rijselstraat Artisteningang Entrée des Artistes Fransch gesproken met Louis Jouvet en Claude Dauphin Zaterdag, om 7 uur Zondag, om 2 i, 5 en 7 J u. Maandag, om 7 i uur OUD IEPER R. Colaertplaats Een Moeder Mutterliebe Duitsch gesproken met Kate Dorsch en Paul Hörbiger Zaterdag, om 7 i uur. Zondag, om 2 5 en 7 J u. Maandag, om 7 nur Deze film zou kunnen als ondertitel dragen Hymne aan de liefde eener moeder voor hare kinderenOp de meest sublieme en tevens op de meest ontroerende wijze wordt hier naar voor gebracht hoe een moeder alles op aarde, haar eigen levensgeluk inbegrepen, kan opofferen voor het welzijn der kinderen. De film toont tevens hoe het oude gezegde van Vondel De kleinen treên op 't kleed, de grooten treên op 't hartveel waarheid bevat Maar een wijze moeder weet te lijden In stilte, verwijdert haar kinderen niet door verwijten of straffen, of wijst hun minstens den weg tot beterschap en inkeer. De eerste tafereelen van deze film toonen ons een familie van kleine burgers, de Pirlinger, die rustig in een klein Weensch stadje leven met hun vier kinderen. De tegenspoed heeft plots deze sympathieke familie te pakken. Op een jachtpartijtje wordt de vader neergebliksemd. De moeder moet voortaan alleen in het onderhoud ba rer kinderen voorzien. Ze gaat zich met haar nestje te Weenen vestigen, waar ze hoopt gemakkelijker aan den kost te komen. De eerste maanden zijn hard, maar ze gelukt erin een kleine wasscherij uit te baten, die haar toelaat de kleuters behoorlijk op te voeden. En de jaren vliegen voorbij. Een familievriend, Dr Hoblmüller, is hun komen vervoegen. Hij is vol bewondering voor de moedige moeder. Op zekeren dag bekent hij zijn liefde voor haar. Maar Mevrouw Pirlinger heeft hem doen begrijpen dat ze heelemaal de kinderen toebehoort, En de goede man blijft den vertrouweling en raadgever, die geluk en voorbijgaanden tegenspoed met de familie deelt. De jaren gaan voorbij in een volledige kalmte. De kinderen zijn groot geworden en de taak van de moe der wordt ingewikkeld. Het gaat erom de gevaren van hun af te wenden„ die eiken jongen mensch van twintig jaar bedreigen. De wervelstorm der hartstochten heeft hen te grijpen. Maar met verduldigheid, verstandig be grijpen en wilskracht, kan de moeder gansch de familie weer bijeenbrengen na aan elkeen den weg van plicht en deugd te hebben aangetoond. Deze film werd genoemd De film van het jaar, een stuk leven, het heldendicht dezer eeuw, een meester werk, een verfilmde symfonie, het hooglied van de moe derliefde Dat alles is deze productie, die wij ten zeer ste aanraden te zien. De film heeft het groote voordeel dat de rol-der moe der vertolkt wordt door Kate Dorsch, die hier een ont roerende vertolking leverde. Maar het dient gezegd dat de gansche bezetting op de heerlijkste wijze medewerkt, zoowel de kinderen in hun kindertijd als nadien vol wassen. en Paul Hörbiger als Dr Hoblmüller, en tot de minste rolletjes die voorkomen. De gansche uitbeelding strekt den spelleider, Gustav Ucicky, ter eere, om het diepe gevoel en de knappe beheersching, die 'hij als een wijding over en door heel het werk laat gaan. Zeven weken vertoefde een filmexpeditie, onder de leiding van Dr Ulrich K. T. Schulz, aan den Neuslieder Plas, ten zuiden van Weenen, in primitieve tenten om de fauna en de flora van het Lachengebied op den film- band vast te leggen, in opdracht der firma Tobis-Degeto. De Neuslieder plas is het tweede grootste binnen meer van Groot-Duitschland. Het is 35 km. lang en 6-12 km. breed. Wie er plezier in heeft, kan midden in het meer uitstappen en te voet verder wandelen, want het is slechts 75 cm. diep. De Neuslieder plas is merk waardig onder verschillende opzichten. Het is reeds dikwijls voorgekomen, dat het heele meer droog lag, zooals b. v. den laatsten keer in 1865-68. De boeren hadden het als bouwland bewerkt en plotseling kwam het water weer opzetten. Zijn oevers, die aan de riet- bocoohor, van het Donau-delta doen denken zijn tot na tuurmonumenten verklaard. Voor dier- en vogelwereld is het daar een echt paradijs. De westelijke oevers kenteekenen zich door dicht rietgewas, terwijl de oostelijke oevers een echt step- pengebied vormen, zonder heuvels, zonder rivieren of schaduw, en waarin honderden kleine plassen en meertjes verspreid liggen, de zoogenaamde Lachen Fauna en flora zijn al even merkwaardig. Men treft er planten aan, die ook aan de Noord- en Oostzee te vin den zijn, en dier- en vogelsoorten, die eigenlijk in Si berië en Afrika thuis hooren. Het is dus niet te ver wonderen dat de cineasten in deze streek overvloedig materiaal hebben gevonden voor him film. In den NIeuslieder plas leeft nog de interessantste soort sprinkhanende godenaanbidder. Iedere vlieg of kever, die in zijn nabijheid komt, wordt onbarmhartig geslacht Een ornithologische zeldzaamheid is de sabelsnavel, een zwart en wit gevederde vogel op hooge pooten van dezelfde familie als de sneppen. Om zijn nest te be schutten voor eventueel gevaar vindt hij de eigenaar digste voorzorgsmaatregelen uit. Hij is tevens een mees ter in het theater spelen. Als gevaar dreigt, doet hij alsof hij vreesélijk ziek is, laat de vleugels hangen en sleept zich moeizaam voort. Merkwaardig is ook de dwergduiker. Hij hecht groote waarde aan comfort en hij maakt het zich gemakkelijk in het leven. Buitengewoon moeilijk was het goede opnamen te maken van den zilverreiger. De cameraman lag dagen achter elkaar op den loer. Gelukkig kwam een opko mend onweer ter hulp en kon hij filmen. Van het meer hadden de cineasten erg te lijden. Op zekeren dag moesten zij in allerhaast hun biezen pak ken, daar de golven meters hoog sloegen en de toestel len en het materiaal verloren dreigden te gaan. Maar overgave en geduld triomfeerden over gevaren en moeilijkheden. Zoodat Tobis-Degeto de gelegenheid kreeg een interessante cultuurfilm uit te geven. Een belangrijke documentaire van Bengt Berg. Zes uitwisselingsleerlingen hebben het idee gehad, te voet van Nybro naar Halltrop te wandelen om een be zoek te brengen aan Bengt Berg en hem een autogram te vragen. Zij waren met 't K D F schip vertrokken, dat in Nybro aanlegde en nu zouden zij van het oponthoud gebruik maken om hun wensch te verwezenlijken. Maar, zoo gemakkelijk als zij het zich hadden voorgesteld ging het niet. Het huis van Bengt Berg lag ver weg en diep verscholen als een nest van wilde eenden. Onderweg hadden zij allerlei avonturen met de wilde vogels, die op het terrein vrij rondliepen. Maar ten slotte geraakten zij toch voor het hek van het huis. Hier ontmoetten zij de vrouw en de kinderen van den beroemden schrijver. Zij deelden het doel van hun bezoek mede aan Me vrouw Berg, die hen meenam naar binnen, waar zij de jachttrofeeën, die de muren der werkkamer versierden, bewonderden. Bengt Berg vertelt hun het een en het ander over deze herinneringsstukken, en de toeschouwer ziet op het witte doek de gebeurtenissen die hiermede verbonden waren. Bengt Berg hecht er namelijk de grootste waarde aan, dat eenieder hem zonder moeite kan volgen en begrij pen. De jongens luisteren met zooveel belangstelling naar het boeiende verhaal, dat zij heelemaal hun schip ver geten dat te Nybro op hen wacht. Plotseling schrikken zij op en moeten vaststellen dat zij Teeds een stuk over tijd zijn. Maar Bengt Berg weet er raad op. Hij zal hen in zijn roeiboot naar hun schip brengen en een woordje met den kapitein spreken, zoodat alles wel in orde zal komen. Nadat de jongens veilig en wel op het schip zijn af geleverd, roeit Bengt Berg terug naar zijn vogelpara dijs, nagewuifd door de geestdriftige jongens. Eenzaam zit hij in zijn boot, die langzaam naar de kim glijdt. Hij staat op en wuift met beide armen de jongens een goede thuisreis toe. Meer dan ooit zijn de bioscoopbezoekers gesteld op vroolijke ontspanningsfilms. Daarom vestigen wij hun aandacht op een komische film, welke eenig in haar genre mag heeten13 StoelenZelden zag men, als in deze prent, de meest populaire komiekers van de Duitsche film -Heinz Rühmann en Hans Moser naast elkaar optreden. Zelden ook boogt een humoris tische film op zoo'n geestig en knap gebouwd scenario als dat van 13 Stoelen waarin de humor, evenals de lachwekkendste situaties, afgestemd zijn op speelsche intelligentie en oorspronkelijke vondsten. 13 Stoelen wordt in Vlaanderen, ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, in omloop gebracht. Voor de Terra wordt, onder leiding van Hans Stein- hoff, aan een groote film gearbeid, gewijd aan Rem brandt. De buitenzichten worden in Holland opgeno men in de verblijfplaatsen van Rembrandt en de bin- nenzichten in Nederlandsche Ateliers. Met spanning wordt het uitkomen van dezen band verwacht. Iedereen luistert dan, natuurlijk, maar als daarbij dan Paul Hörbiger nog dirigeert, dan komt ook iedereen kijken... die er de kans toe heeft. En dat was het geval verleden week in de Ufa-Studios van Tempelhof, waar, onder Rolf Hansens leiding, aan Die grosse Liebe wordt gearbeid. De populaire pianist, dirigent en filmkomponist ver trekt voor een tournee in Zwitserland en dit met een uitgelezen schaar solo-instrumententisten. In de Hongaarsche hoofdstad vertrok Carl Froelich's vroolijke film «Der Gasmarm», die ten onzent zal uitge bracht worden onder den naam «De kleine Man», en werd er geroemd door de pers als één der pittigste films van de laatste jaren. De hoofdrol wordt vertolkt door Heinz Rühmann en Army Ondra is zijn partner. Weldra ook zullen onze lezers den band kunnen zien. Te Berlijn begon het ijshoekey-seizoen. Wielrenners- koersen te Brussel. Internationaal Ruiterij-tomooi te Buenos-Aires. Duitsche Modenschouw te Brussel. Sint Niklaas bezoekt 400 Brusselsche kinderen. Vlaamsche ArbeidsdienstOpleiding te Brecht. 5e Verjaring van het Antikominternpakt. De Duitsche Opmarsch in de Krim. Van het Afrikaansche oorlogsveld. De afdeeling Wochenschau» heeft een bijzonderen band samengesteld, gewijd aan den pas verongelukten vlieger Ernst Udet. Als titel zal de film dragen Een Vliegerleven, een heldenleven». Victor Neyts. te verkrijgen ten bureele dezer o Nu dat de eerste ronde van de officieele wedstrijden achter den mg is, mag rood-wit zich over de bekomen uitslagen uitermate verheugen. Ploeg A bezet de vierde plaats in tweede Provinciaal, Ploeg B neemt de tweede plaats in reeks C van Westland en Ploeg C prijkt op de eerste plaats van het Bijgevoegd Reserve-Kam pioenschap. Cercle mag bijgevolg de toekomst in gun stige voorwaarden inzien. In afwachting van de return- wedstrijden, die slechts op 28 December aanvangen, speelt Rood-wit oefenwedstrijden tegen S. K. Vlamer- tinge. Gezien het gewestelijke derby's geldt, zullen de vooropgestelde ontmoetingen aanleiding geven tot spor- tieven ijver, die aan de toeschouwers soms wel menig mooi voetbalbrokje zou kunnen voorschotelen. In alle geval zullen deze wedstrijden aan1 beide clubs de gele genheid verschaffen zich duchtig te oefenen in 't voor uitzicht der komende wedstrijden. Zondag 14/12, om 14.30 uur C. S. Yper A S. K. Vlamertinge I. S. K Vlamertinge II C. S. Yper B. Zondag 21/12, om 14-30 uur: C S. Yper B S. K. Vlamertinge II. S. K. Vlamertinge I C. S. Yper A. Uitslagen van Zondag 7 December 1941 REEKS A. F. C. Watou Toek. Reninge (26/10) forf. S. K. Vlamertinge B. S. Poperinge (30/11) 1—5 Oefen wedstrijden White Star leper A. S. K. Zillebeke 4—4 S. K. Nieuwkerke Union Abeele II 41 BERICHTEN VAN DE CLUBS 1. Kalender der oefenwedstrijden van Zondag 14 De cember 1941, om 14 uur 30 B. S. Poperinge E. Boezinge. S. K. St Juliaan S. K. Zillebeke. S. K. Haringe Krombeke (te Krombeke), Propa- gandawedstrijd. W. S. Proven W. S. leper B. S. K. Vlamertinge II C. S. leper B. 2. Ingevolge de beslissing van het gewestelijk Comiteit worden volgende OFFICIEELE wedstrijden op Zondag 21 December, om 14 uur 30 gespeeld. REEKS A. B. S. Poperinge Toek. Reninge (16/11). REEKS B. S. C. Bizet F. C. Zandvoorde (28/12). REEKS C. E. Boezinge W. S. Passchendale (2/11). 3. Het elftal dat op Kerstdag de eerste ploeg van C. S. Yper zal ontmoeten, werd als volgt samengesteld Bafcop R. (S. K. Reningelst) Notebaert G. Bonduwelle M. (Prior Langemark) (B. S. Poperinge) Devloo A. Alleman E. Haveneers (Brielen Sp.) (W. S. leper) (S. K. Reningelst) Demol M. Sansen A. Noyez D. (E. Boezinge) (B. S. Poperinge) (W. S. Passchendale) Vanlimburg J. Mulle M. (Brielen Sp.) (S. K. Zillebeke) Res. Six A. (F. C. Zandvoorde), Debruyne H. (E. Boezinge). De gewestelijke secretaris, Janssens. KLASSEMENT REEKS A B. S. Poperinge 8 8 0 0 61 3 16 S. K. Vlamertinge 9 7 1 1 45 19 15 S. K. Reningelst 9 6 3 0 38 13 12 Union Abeele 9 5 2 2 34 20 12 Toek. Reninge 7 4 3 0 27 24 8 F. C. Watou 8 3 3 2 27 22 8 F. C. Roesbrugge 9 2 5 2 24 35 6 Westvleteren 9 3 6 0 18 33 6 S. K. Haringe 9 1 8 0 12 62 2 Ex. Oostvleteren 9 0 8 1 10 65 1 KLASSEMENT RESERVE - REEKS Union Abeele 7 7 0 0 57 4 14 B. S. Poperinge 7 5 1 1 28 8 11 S. K. Vlamertinge 7 5 2 0 39 14 10 W. S. Proven 7 3 4 0 14 24 6 F. C. Watou 7 3 4 0 11 20 6 S. K. Reningelst 7 2 4 1 13 30 5 Ex. Oostvleteren 7 2 5 0 9 41 4 S. K. Elverdinge 7 0 7 0 8 38 0 White Star leper S. K. Zillebeke44. Er waren veel toeschouwers op het Ypersche Sta dium, toen scheidsrechter Vandepitte volgende ploegen in lijn stelde W. S. LMulle R., Cnockaert en Dedeurwaerder, Dehaerne, Alleman en .Liefhooghe, Leire, Saesen, Tresy J.. Sabbe en Vierstraete. S. K. Z.Titeca, Callewaert en Grymonprez, Barbier, Soenen, Vandelanoote. Bordeaux, Aeck, Van Exem, Mulle M., Onraedt C. Kapitein Dedeurwaerder wint den opgooi, en stelt Zillebeke tegen wind en zon. Aan de 5° minuut moet Zil lebeke reeds hoekschop toestaan, in recorner verwerkt, en daarna zonder groot gevaar afgeweerd. Enkele oogenblikken later staat White Star hoekschop toe, wat heel wat meer gevaar meebrengt voor de thuisploeg. Aan de 15® minuut moet Mulle R. al duikelen een hard schot van Bordeaux reddende bal komt in de voeten van Mulle M., die op den paal schiet. Tenslotte kan Dehaerne wegwerken. Na de eerste oogenblikken blijkt het dadelijk dat beide verdedigingen niet het minst op dreef zijn. Na dezen gevaarlijken stand, neemt White Star den bal over, en trekt ten aanval. Ze zijn nu een tijdlang in wind-meerderheid. Aan de 21e minuut zendt Leire van op zijn hoek mooi in, Tresy J. kopt over, en Vierstraete zendt in. Seffens herneemt Zillebeke en stelt gelijk langs Onraedt. Dat is olie op het vuur. Beide ploegen wer ken om ter meest. Aan de 30° minuut zendt Sabbe van ver, scherp vooruit, Leire vangt op en schiet hard, maar nipt boven de lat. Drie min. later rent Bordeaux er van door, schiet verrassend op doel, en de bal vliegt tus- schen de gerekte armen van Mulle1—2 voor S. K. Leire volgt een halve minuut later zijn voorbeeld: 2—2. Zillebeke heeft hoekschop te nemen, door Mulle gered. De bal komt bij tfeabbe, die er 32 van maakt aan de 35® minuut. White Star dwingt nog tweemaal hoekschop af, die geen voordeel bijbrengen. Zillebeke werkt met verre voorzetten, die steeds gevaarlijk zijn voor White Star. Rust wordt gefloten met 32 voor leper. Zillebeke speelt nu met windvoordeel. en toch is het White Star die een tijd lang aanvalt, dank aan tegen den grond gehouden spel. Hoekschop zonder gevolg. Mulle maakt van een missen van Cnockaert gebruik om de ploegen gelijk te stellen. Aan de 17® min. zendt Alle man ver vooruit, op doel, Titeca mist en Tresy maakt er gebruik van om weerom voorsprong te nemen. Zillebeke speelt steeds met stuwkracht en groote voorzetten. Ze nemen nu kordaat de leiding in handen. M. Mulle speelt eerste viool, en geeft zijn mannen werk, daar hij zelf te zeer bewaakt wordt. Van elke kans maakt hij nochtans gebruik om te schieten. White Star wordt ingedrukt, en de verdediging kan OP ZONDAG 14 DECEMBER 19411, van 1T tot 23 u. uit den Vlaamschen Schouwburg van Gent en Oud België, een der beste zangers van het land \llo Zondagen verandering van artisten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5