WGTGN/CHAPPEÜj Alb. De Hollander Enkele raadselvraagstukjes WINTERHULP Winterhulp en zijn Tooneel MUZIEKHUIS Statiestraat, 4, leper - Tel. 580 AKKORDEONS Enorme keus van Phonoplaten phonoplaten aan 7 fr. het kilo. Leest en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 12 -12-1941 1. DE WATERLELIE. Een waterlelie, die iederen dag in omvang verdub belt, bedekt in een maand tijd een geheelen vijver. In hoeveel dagen bedekken twee waterlelies dien vijver Antwoordde tweede dag is de eerste waterlelie in omvang verdubbeld. Van dat moment af verloopt alles alsof er twee waterlelies zijn. Twee waterlelies bedek ken dus de oppervlakte van den vijver in 1 maand min een dag. 2. DE GRAANKORRELS OP HET SCHAAKBORD. Eén Arabisch dichter, Al-Sephadi, vertelt dat Sessa, nadat hij het schaakspel had uitgevonden ter ver strooiing van zijn meester, Koning der Perzen, voor Zijne Majesteit geleid werd en als belooning voor zijn goede diensten een gunst mocht vragen, die hem zou worden toegestaan. Sessa, die rekenkundige was, vroeg dat hem gegeven zou worden een graankorrel op het eerste vakje van het schaakbord, twee graantjes op het tweede, vier op het derde, acht op het vierde, zestien op het vijfde, enz. tot aan het laatste vak (er zijn er 64). De vorst toonde zich aanvankelijk ontevreden over wat hij als een, voor zijn vrijgevigheid onwaardige, be scheiden gunst beschouwde, en hij was uiterst verbaasd, toen hem tenslotte bleek, dat het hem onmogelijk was de gunst in te willigen. (Uit de Ozanam, verschenen in 1692). De som van het aantal graankorrels is inderdaad 1 2 4 8 16 32 18 446 744 073 709 551 615. Stellen we het aantal graankorrels in een kubieke meter op twintig millioen, dan komt dit fantastisch aantal korrels overeen met ongeveer één billioen kub. meters graan. Zou men de geheele aarde met graan bezaaien, dan zou de oogst van één jaar niet deze hoeveelheid op leveren. 3. EEN LASTIG TE VERDEELEN ERFENIS. Een Arabier laat bij zijn dood een testament na, waarin bepaald is dat zijn fortuin verdeeld moet wor den onder zijn drie neven, en wel zoo, dat de oudste de helft krijgt de middelste een derde en de jongste een negende deel. Het lot wil echter dat dit fortuin bestaat uit 17 kameelen. En hoe kan men nu 17 kameelen in tweeën, in drieën of in negenen verdeelen (Oorspronkelijk Arabisch vraagstuk). Oplossing. De drie neven zouden waarschijnlijk tot in het oneindige over deze moeilijkheid getwist heb ben wanneer ze niet op het goede idee gekomen waren de wijze van het dorp, een oud en ervaren man te gaan raadplegen. Deze bedacht een oplossing die hen alle drie volkomen bevredigde. Hij sprak deze wijze woorden: Jullie hebt hier 17 kameelen. Welnu, haal uit mijn tent een van mijn kameelen, en voeg die bij jullie kudde. Er zijn er dus nu 18. «Gij, de oudste, gij verlangt als uw rechtmatig deel de helft. Neem dus 9 kameelen.» De oudste deed dat, en toonde zich zeer voldaan, want wat hem toekwam was minder dan 9. Gij sprak de wijze man tot den middelste gij maakt aanspraak op een derde. Neem dus 6 kameelen De aangesprokene deed dat, en toonde zich zeer voldaan, want wat hem toekwam was minder dan 6. Gijsprak daarop de wijze tot den jongste, gij moogt een negende hebben, neem dus 2 kameelen.De jongste deed zulks, en toonde zich zeer voldaan, want wat hem toekwam was minder dan 2. Welnu zeide toen de wijze 9 plus 6 plus 2 is 17 mijn kameel blijft dus over, breng het dier dus weer in mijn tent. Dat geschiedde, en iedereen was zeer voldaande drie neven hadden meer gekregen dan hun toekwam, en de wijze had zijn kameel behouden. VerklaringDe onregelmatigheid in deze oplossing is slechts ©ogenschijnlijk en laat zich gemakkelijk ver klaren. Wanneer men een bepaalde grootheid wil ver deelen door middel van breuken, moet de som van die breuken steeds gelijk zijn aan 1. In het testament werd nu bepaald, dat de nalatenschap verdeeld moest wor den in 1/2, 1/3 en 1/9. Welnu 1/2 1/3 1/9 9/18 6/18 2/18 17/18 De oom had een slechte verdeeling gemaakttoen de wijze van het dorp 1/18 aan de nalatenschap toe voegde, d.w.z. in natura 1 kameel, wist hij zeer wel, dat de 3 neven te zamen slechts 17/18 van dat nieuwe totaal zouden krijgen, en dat zijn kameel hem gelaten zou worden. Wie meer soortgelijke vraagstukjes wil oplossen schaffe zich 2x2 5 (Merkwaardige uitkomsten van cijfer- en getallencombinaties) aan, door A. P. Van Leeuwen. Uitgave Becht - Amsterdam. mogelijkheid gegeven, met kennis van zaken, den toe stand te beoordeelen. Graag zou ik binnen korten termijn uwe meening en beslissing aangaande dit vraagstuk kennen. Ik vraag u dezen brief aan de vooraanstaande elementen uit uwen kring te onderwerpen en mij uw en hun antwoord vóór 20 dezer te laten geworden. Ontvang, geachte Heer, de uitdrukking mijner gevoe- 4ens van hoogachting. J. H. Boone, Propagandaleider. Wij hebben aan dezen brief weinig of niets toe te voegen. Zijn inhoud is 'helder. Zoo er in Winterhulp- tooneel geen eenheid bereikt wordt, is de inspanning die enkelen zich getroosten verloren moeite. Wie dus verantwoordelijkheid draagt moet hier den rechten weg kiezen deze weg is de weg der eenheid, der aanslui ting bij het Winterhulp-tooneel. Waar er nog sluimeren de krachten zijn, moeten deze worden wakker geschud, ten bate van Winterhulp dat alle levenskrachten zich thans om haar moet geschaard zien. EEN NAMIDDAGFEESTJE TEN VOORDEELE VAN WINTERHULP Zooals wij het in een vroegere kroniek reeds mede deelden er was toen nog alleen kwestie van toelating te krijgen gaat het namiddagfeestje, door de leerlin gen van de H. Familie onzer stad ingericht, door op Zondag 14 December te 4 uur namiddag, in de feestzaal van voornoemd gesticht. Niet alleen de ouders van de leerlingen worden tot dit feestje uitgenoodigd, maar alle belangstellenden en vooral zij, die Winterhulp willen gedenken. Bij Winter hulp-feesten bereikt men steeds een dubbel doelhet genot dat men beleeft op het feestje én den, steun dien men Winterhulp verleent. Daarom zal ook dit feestje druk worden bijgewoond HET SPECIAAL KERSTNUMMER VAN WINTERHULP Wij hebben vroeger reeds gewezen op het degelijke tijdschrift dat de leiding van Winterhulpmaande lijks uitgeeft. De eerste jaargang van dittijdschrift, dat den titel draagt van WINTERHULP, loopt nu ten einde. Het is een buitengewoon interessante collectie geworden, en wie ze in zijn bezit heeft, zal ze stellig be waren en zelfs later nog aangename oogenblikken bele ven aan de lectuur er van. Voor de belangstellenden weze hier nog eens vermeld dat het postchecknummer van het tijdschrift is999.08 Winterhulp Brussel. Het is nu de tijd om een abonnement te nemen. Benevens dit maandblad heeft de redactie echter voor wat anders nog gezorgd: voor een extra-kerstnummer Dit nummer verschijnt buiten de gewone reeks van het officieel tijdschrift en is een prachtig boekdeel van 24 bij 32 cm. Het is daarbij gedrukt op uitstekend papier en bevat een zeer uitgebreid aantal reproducties in kleuren en in zwarte druk. Wat ons, Ieperlingen, vooral moet verheugen, is het feit dat één der kleurplaten een kunstwerk is dat be rust In onze stad en van een Ieperschen schilderWij bedoelen het prachtige luik van Melchior Broederlam, schilder van de hertogen van Burgondië, wiens prachtig werk steeds in de kapel van de Belle te zien was. Alleen om hiervan een reproductie te bezitten, koopen alle Ieperlingen het kerstnummer van Winterhulp Maar dat is niet alles. De inhoud zal voor de platen niet moeten onderdoen. Oordeel zelf 1. Gelegenheidsartikel door Ir. P. Heymans. voorzitter. 2. De Kerstboom van Jantjeverhaal door Theo Bogaerts 3. Hendrik Conscience en het Vlaamsche Tooneel- gebeuren door Lode Monteyne; 4. Het Hart moet in dienst der Hersenen staan door Prof. C. Heymans 5. Kotter's Kerstvertelseldoor Stijn Streuvels 6. De Houtsnijder Antoon Herckenrath door Karei Horemans 7. De schoonste Herinnering uit mijn Tooneelloop- baan door Joris Diels 8. Kerstgebed 1941 een gedicht door Marcel Coole; 9. Peter Bencit leerde zijn volk zingendoor Dr A. Corbet 10. «De goede Helpers een kerstverhaal door Felix Timmermans 11. Hadewijch door Prof. Van Mierlo. S. J. 12. Vlaamsche Kerstliederen door dom J. Kreps 13. Zóó dansen wij, in Vlaanderendoor Ir. E. Wauters 14. Het mystieke Landschap bij Memlingdoor Prof. Dr J. Muls 15. De zingende Torens van Vlaanderen door Gas ten Mauquoi 16. Het Kerstfeest in de Folklore door Pol Heyns. Wie zal er nu zulk een opsomming nog durven zeg gen, dat dit Kerstnummer niet eenig in zijn soort zijn zal En de prijs hoor ik vragen, die zal zeker zoo hoog gesteld zijn, dat we 't niet koopen kunnen Neen Wie zonder dralen want de voorraad is beperkt door de papierschaarschte het bedrag zijnde 15 fr. stort op postrekening nr 999.08 van Winterhulp. Brus sel, krijgt het extrakerstnummer met de post thuis. Kan nu nog iemand aarzelen Deze week werd door de Propagandaleiding den vol genden brief aan de leiders der verscheidene tooneel- groepen van de stad gestuurd. leper, den 8 December 1941. Geachte Heer, Verleden week werden alle tooneelvereenigingen te leper uitgenoodigd een afgevaardigde te sturen naar de vergadering van Winterhulp-tooneel welke op Za terdag 6 dezer, te 20 uur, in 't Klein Stadhuis door ging. Tot mijn spijt heb ik vastgesteld dat niet alle maat schappijen daar vertegenwoordigd waren. Dienvolgens heb ik het besluit getroffen mij recht streeks tot de verantwoordelijke leiders te wenden. Ons standpunt, en het uwe, dienen eens voor goed bepaald. Ziehier het onze Winterhulp werd door privaat initiatief tot het leven geroepen met een wel bepaald doel de ellende be strijden waar die ook aangetroffen wordt. Haar hoort het beste wapen gegeven de samenwerking van het gansche volk. Winterhulp is, in wezen, een SOLIDARITEITS werk. Zoolang dit door de algeheelheid onzer medeburgers niet begrepen wordt, is haar bestaansreden, is haar actie, is haar doel utopisch. In onze handen, in de uwe en in de mijne, ligt ten slotte de keus ons volk uit zijn nood te helpen of het aan zijn droevig lot over te laten. Een rechtgeaard mensch zal geen oogenblik twijfelen. Winterhulp-tooneel is een onderdeel van de afdeeling Propaganda, een der belangrijkste departementen der geheele organisatie. Buiten het algemeen doelwit van alle tooneelvereeni gingen (verzet en opleiding), rust een gewichtige taak op onze schouders. Wij hebben de schakel te smeden tusschen het Publiek en het Werk. De maatschappelijke rol van Winterhulp in acht ne mende, heet ik die taak een streng verplichte zending, waar geen enkele tooneelliefhebber zich aan mag ont trekken. In onze gelederen is er voor u en de leden van uw tooneelkring plaats. Ik noodig u uit haar in te nemen. Een beweegreden, mij door andere bedenkingen inge geven, ligt in het feit dat de activiteit van uw maat schappij stopgezet is. Waarom dan onze rangen niet vervoegen Deze oproep tot eenheid is een konsekwent gevolg van de gedragslijn die ik tot de mijne gemaakt heb sedert ik tot de functie van Propagandaleider Winter hulp-leper geroepen werd de algeheele Iepersche be volking deelachtig maken aan de Winterhulp-actie. Ons mag het tot geen verwijt aangerekend worden indien ooit, uit reden van de vrijwillige ontstentenis van sommige tooneelgroepen, een overwegende meer derheid zou ontstaan, door elementen gevormd, komen de uit een wel bepaalde gedaehtenstrooming. In dit geval zou de schuld van dit gemis aan evenwicht to taal wegen op hen die hen medewerking stelselmatig geweigerd hebben. Het Iepersche publiek moet daaromtrent ingelicht worden, opdat Winterhulp geen onverdiend verwijt toegeslingerd worde. Daarom zal de tekst van dezen brief, dien ik aan de leiders van de verschillende too- neelkringen uit leper stuur, in de locale pers gepubli ceerd worden. De openbare meening wordt aldus de (Zie vervolg onderaan vorige kolom) AMUNDSEN Roald Amundsen, de beroemde poolreiziger, werd geboren te Borje in Noorwegen op 16 Juli 1872. Hij was de zoon van een scheepseigenaar en zeer vlug werd zijn reislust opgewekt o. m. door den eersten belangrijken Pooltocht van zijn landgenoot Nansen (1861-1930). Zijn moeder bestemde hem echter voor de geneeskundige studies, doch na haar dood, in 1893, verliet Roald de universiteit om zijn reislust te kunnen bevredigen. Na een stage aan boord van walvischbooten, legde hij zijn examen af en nam als tweede luitenant van 1897 tot 1899 deel aan de Zuidpoolvaart met de Belgica de expeditie van onzen landgenoot de Gerlache. Terug in Noorwegen, kocht hij een klein yacht, de Gjöadat jarenlang voor de haringvangst gediend had en slechts 47 ton mat. Met dit lichte vaartuig slaag de Amundsen er in, de Noord-Westelijke doorvaart te passeeren. Op dezen tocht, die drie jaar duurde, be reikte hij de magnetische Noordpool en deed daarbij belangrijke aardmagnetische waarnemingen, ook trok hij de aandacht der gansche wereld op zich. Twee jaar later bereidde hij een nieuwen tocht naar de Noordpool voor en kocht te dien einde het bekende poolschip Framvan Nansen. Zijn doel was vanuit de Beringstraat den drifttocht van zijn beroemden voorganger te herhalen over de pool. Toen echter de Amerikanen Cook en Peary in 1909 de Noordpool be reikten, besloot Amundsen tot een Zuidpooltocht. Deze onderneming werd geheim gehouden, in zeer snel tem po trok Amundsen naar Baleinenbaai, in de Rosszee, en vestigde zijn winterkwartier op de groote Barrière, in een punt, door hem genoemd FramhjemDe tocht naar de Zuidpool begon den 20 October 1911. In gezel schap van zijn vier metgezellen, beschikkende over 4 sleden, 52 honden en voorraad voor 4 maand, trok Amundsen over de Groote Barrière, beklom de gewel dige bergen, ontdekte de keten van de koningen Maud, stak de Duivelsijsberg over en plantte op 14 December 1911 de Noorsche vlag op het zuidelijk uiteinde der aarde. Hij bereikte alzoo als eerste de Zuidpool. Hij liet nu een nieuw poolschip bouwen, de Maud voor een drifttocht in de Noordelijke IJszeedoor den Wereldoorlog kon hij pas in 1918 vertrekken. Het schip dreef 5 jaar ten Noorden van de Beringstraat, maar ging niet over de pool. In 1921 ging Amundsen van het schip. Met dezen tocht verrijkte hij onze metereolo- gische, oceanographische en ethnographische kennis. Toen rijpte bij Amundsen het plan om het Poolgebied van uit de lucht te bestudeeren en de Pool te overvlie gen. De Amerikaansche ingenieur Lincoln Ellsworth zorgde voor de financiering. Zoo maakte hij na 1923 meerdere tochten. In 1925 zou Amundsen trachten de Noordpool over te vliegen. De Noorsche Staat steunde zijn expeditie en rustte de Fram uit als begeleidingsschip. De zending bestond uit 2 vliegbooten bemand met 21 koppen. Op 21 Mei vertrok het gezelschap uit de Ko ningsbaai op Spitsbergen. De algemeene spanning was zeer groot, want langen tijd verliep vooraleer men eenig bericht van de expeditie vernam. Eindelijk kwam op 18 Juli, dus bijna 2 maanden na het vertrek, het bericht van den terugkeer op Spits bergen. Wat was de oorzaak der vertraging geweest Een der vliegtuigen was bij een noodlanding in het ijs beklemd geraakt. De Pool werd echter niet bereikt, slechts 87°14'. Dank zij de vliegclub van Oslo en den reeds voormelden magnaat Ellsworth werd een nieuwe expeditie inge richt De Italiaansche kolonel Nobile bouwde het be stuurbare luchtschip Norge en vloog van Rome over Bordeaux, Pulham, Oslo en Leningrad naar Vadsö. Op 11 Mei 1926 stapte Amundsen aan boord, doch het geluk was niet met hem, want daags te voren slaagde de Amerikaansche vlieger-officier Byrd er in de Pool te overvliegen. Het kleine, 18.500 kubieke meter inhou dende luchtschip, vloog op 12 Mei, dus slechts twee dagen na Byrd, over de Noordpool en landde na een tocht van ongeveer 71 uur in Alaska. Alhoewel de we tenschappelijke resultaten niet te versmaden waren, had deze tocht meer een technische en sportieve beteekenis. Nobile werd na den tocht tot generaal verheven. (Slot volgt) en Mondharmonika's van allen aard. Chromatische en diatonische. Piano's en Snaarinstumenten. Jazz-banden en Jazz-instrumenten. RADIO'S, PICK - UPS en PHONO'S. aller merken. Alle muziekuitgaven Klassieke en Moderne Muziek. Herstellingen en akkoordzetten aller instrumenten. Overname en aankoop van onde instrumenten. AANKOOP VAN OUDE OF GEBROKEN School voor het aanleeren van Akkordeon. Vraagt voorwaarden en inlichtingen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9