Jean VAN EENAEME Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» 10 Reglementeering voor het vervaardigen en verwerken van papier en karton De prijzen van peperkoek De prijzen van verkonfijte vruchten De bevoorrading der dieren Reglementeering van Privaatbouw De ingezamelde non-ferro metalen Constructie- Herstellingswerkhuizen Nauwkeurige Mekaniek 28, Oude Houtmarktstraat, 28 I E P E R Praai-, Pas-, Schaaf- en Freeswerk. DUCOAPPARATEN AUTO HERSTELLINCEN en veranderingen Constructie van alle industrie- en landbouwmachines. ALTIJD IN MAGAZIJN Teppcn-Compressoren-Draaibanken, ec. Verzorgd werk. Voordeelige Prijzen. Oproep tot de bevolking voor de handhaving der orde in ons land Schorsing der werkzaamheden in zekere economische takken van 25 December tof 4 Januari 1942 De verloren arbeidsuren mogen terug ingewonnen worden Briefwisseling met de Vereenigde Staten Verplichte opgave der vaste en verplaatsbare verbrandingsmotoren werkend met benzine of met gasoil Besluit houdende regeling van de verdeeling en den verkoop van gummibanden eigendom der voortverkoopers Inbeslagnemingen en Opeischingen door de Duitsche Wehrmacht Lekkerbeetstraat, KORTRIJK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. HET YPERSCHE 26 12-1941 Het Staatsblad van 19 December publiceert een ver ordening ter aanvulling van de verordening houdende reglementatie voor het vervaardigen en het verwerken van papier en karton. De verordening wordt als volgt aangevuld Het vervaardigen der hieronder opgesomde artikelen in papier en karton is verboden: Alle druksels voer publiciteits- of reklamedoeleinden zooals bijvoorbeeld aanplakbrieven. omzendbrieven, prospectussen, enz.i; Zakken voor kolen of hout voor huishoudelijk ge bruik De Directeur der Papiercentrale behoudt zich het recht voor in gerechtvaardigde en uitzonderlijke ge vallen, en het algemeen belang in aanmerking geno men. bijzondere afwijkingen op de bepalingen van onderhavige verordening tje verleenen. Deze verordening treedt vandaag in werking. De prijzen van peperkoek worden als volgt bepaald per kg. te factureeren aan groothandelaar, fr. 740 van groothandelaar aan kleinhandelaar, fr. 8.30 van kleinhandelaar aan verbruiker, fr. 9.80. Alle andere verkoopwaarden, in voege op 10 Mei 1940 of in het besluit van 13 Maart 1941 bepaald, moeten behouden blijven. De prijzen per kilo door den verbruiker te betalen zijn kersen, fr. 59.50 peren, fr. 41.00 angelique, fr. 4200 reines-claude. fr. 53.00 citroenen, appelsienen-, fr. 40.00. Bij den verkoop met kleine hoeveelheden mogen deze prijzen eventueel afgerond worden tot de hoogere halve deciem. Het rantsoen der dieren wordt als volgt bepaald Samengesteld voeder Paarden Voor de maand Januari 1942 zijn de rant soenen voor de paarden vastgesteld als volgt De niet-landbouwpaarden die meer wegen dan 450 kg. hebben recht cp 300 kg. samengesteld voeder (3 zegels). Degene die minder wegen dan 450 kg. hebben recht op 200 kg. samengesteld voeder (2 zegels). De half-landbouwpaarden die meer wegen dan 450 kg. hebben recht op 200 kg. samengesteld voeder (2 zegels). Degene die minder wegen dan 450 kg. hebben recht op 100 kg. samengesteld voeder (1 zegel). Melkvee Voor de maand Januari 1942 js het rantsoen voor de melkkoeien vastgesteld op 100 kg. samengesteld voeder. De lijsten van de rechthebbenden zullen opge maakt worden door de hoofdgroepeering Zuivel, Vet ten en Eieren 150, Koninklijke straat, te Brussel, mits rekening te houden met de opgelegde verplichtingen inzake minimum-melklevering. Stamboekdieren In overleg met de afdeeling <i Vee- teeltdienst van het ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening is. voor de stamboekdieren en/of spe ciale rassen een bijzondere regeling voorzien. Stroo Paarden Voor de maanden Januari, Februari, Maart. April 1942. zal de bevoorrading in stroo in één maal geschieden. De rantsoenen zijn vastgesteld als volgt A. Niet - landbouwpaarden 400 kg. voor 4 maan den. zegge 4 zegels met een waarde van 100 kg. B. Half - landbouwpaarden 200 kg. voor 4 maanden, zegge 2 zegels met een waarde van 100 kg. Het Staatsblad van 21 December 1941 publiceert een besluit betreffende reglementeering van allen privaat- bouw en luidende Overwegende dat gebleken is dat vele oorlogsgeteis- terden onvrijwillig verzuimd hebben de bij artikel 1 van hoogervermeld uitvoeringsbesluit dd. 15 November 1941 voorziene aangifte te doen, en het wenschelijk voor komt de eigenaars van werken, waarvan de uitvoering reeds op 30» October 1941 werd aangevangen, In de mogelijkheid te stellen de vereischte aangifte nog te doen. De in artikel 1 van hoogervermeld besluit dd, 15 No vember 1941 voorziene termijn wordt verlengd tot 31 December 1941. Volgens een bericht van het Ministerie van Econo mische Zaken aan de gemeentebesturen, moeten alle ingezamelde non-ferro metalen samengebracht worden in de fabriek van de Société Générale Métallurgique de Hoboken te Hoboken. Met de verzending mag alleen aangevangen worden na ontvangst van onderrichtingen, uitgaande van het Ministerie van Economische Zaken, dienst voor recupe ratie en valorisatie van grondstoffen voor 's lands eco nomie. Deze onderrichtingen worden enkel verstrekt nadat de gemeente de hoeveelheid der ingezamelde metalen aan hoogervermelden dienst heeft laten kennen. AANKOOP EN VERKOOP VAN MOTOREN EN WISSELSTUKKEN. De h. Schuind, secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, en de h. Romsée, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, die thans met de handhaving van de openbare orde in België zijn belast, richtten tot de bevolking den volgenden op roep Deze laatste tijden is het tot verschillende uitingen van vijandigheid ten opzichte van het bezettingsleger gekomendaden van sabotage nl. en zelfs aanslagen op personen. Zij, die tot die daden hebben aangezet en zij dfe ze hebben begaan, weten dat die daden geen invloed op het verloop van den oorlog zullen hebben, maar dat zij onvermijdelijk tot strenge represaillemaatregelen zul len aanleiding geven en de dood van een zeker aantal onzer landgenooten als eenig resultaat zullen hebben. Op ons verzoek had de bezettende overheid er in toegestemd de terechtstelling van verschillende ter dood veroordeelde Belgen uit te stellen en de represaille maatregelen, die tegen andere landgenooten tengevolge van vroegere aanslagen in het vooruitzicht waren ge steld, te verdagen. Thans echter achten wij er ons toe verplicht er op te wijzen, dat den 27" December, ingevolge de feiten, die zich zoo pas weer hebben voorgedaan, de Bezettende Overheid, zonder verder gehoor te geven aan ons drin gend verzoek, de terechtstelling van twee van die land genooten, wier namen thans zijn gekend, zal bevelen, indien vooralsnog aanslagen mochten worden gepleegd en indien, voor dien datum, de voornaamste daders van de aanslagen der laatste dagen niet ontdekt zijn of zich niet hebben aangegeven. Wij moeten er verder nog op wijzen dat de Bezettende Overheid zich het recht voor behoudt de represaillemaatregelen te verscherpen in dien, volgens de omstandigheden zij het noodig acht, zooals zij het reeds heeft laten weten. Bewust van de verantwoordelijkheid.die op ons rust, richten wij tot al de Belgen een plechtigen oproep, op dat zij zich zouden onthouden van elke daad die zcowel voor het leven van onze landgenooten als voor de le vensbelangen van ons land in de tegenwoordige om standigheden zware gevolgen zou kunnen hebben In verband hiermede meenen wij te moeten herin neren aan het oordeel van prof. Albéric Rolin, die, hierbij trouwens verwijzend naar de woorden uitgespro ken door den heer Rolin-Jacquemyns, vertegenwoordi ger van België op de Conferentie te Den Haag, in 1920 schreefZij die in het bezet gebied zijn gebleven, moeten zich van elke daad van vijandigheid onthouden, ten aanzien van de militaire gebeurtenissen een pas sieve houding aannemen, geen enkele daad van open lijke of bedekte vijandigheid ten opzichte van het be zettingsleger stellen, door niets er van doen blijken, dat zij daden van vijandigheid tegen bedoeld leger aan moedigen Wat de daders van die aanslagen betreft, die zich totnogtoe aan alle opsporingen hebben onttrokken, zij hebben te toonen of zij den moed zullen hebben de verantwoordelijkheid hunner daden op te vorderen om er persoonlijk de gevolgen van te dragen. Gedurende de eerstkomende dagen zullen wij, met al onze landgenooten, met angst in gedachte bij hen verwijlen, op wie een vreeselijke bedreiging weegt. Laten wij hopen, dat de Kerstdagen niet zullen voor bijgaan zonder in geest en gemoed den vrede të bren gen die beloofd werd aan de menschen van goeden wil De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Justitie, (get) G. Schuind. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, (get.) G. Romsée. In het Staatsblad verscheen volgend besluit Artikel L Vanaf 25 December 1941 tot 4 Januari 1942 inbegrepen zal alle economische werkzaamheid in de werkhuizen, fabrieken, pakhuizen en bureelen van het land geschorst worden. Art. 2. - Vallen niet onder de bepaling van artikel 1 van onderhavig besluitde mijnnijverhefd, de nijver heden die chemische of andere meststoffen bestemd voor den landbouw voortbrengen, de water-, gas- en elec- triciteitsnijverhedende voedingsnijverheden die de loopende bevoorrading der bevolking verzekeren de nijverheden die ononderbroken doorwerken en waar voor het stilleggen onvermijdelijk beschadiging pan de grondstoffen of aan de installaties zou medebrengen de transportbedrijven in de mate waarin de schorsing voorzien bij onderhavig besluit de beperking harer acti viteit niet toelaat, de kleinhandel, de pers. De bedrij vigheid der banken en verzekeringsinrichtingen is toe gelaten op 29, 30 en 31 December 1941 en 2 Januari 1942. Op zicht van een met redenen omkleed verzoekschrift kunnen de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Economische Zaken of de door hem daartoe afgevaar digde beambten bijzondere afwijkingen aan de belang hebbenden toestaan. In het Staatsblad van 23 December verscheen nog volgend besluit Artikel 1. Met afwijking van de voorschriften der wet van 14 Juni 1921, tot invoering van den acht-urén- da'g en der acht en veertig-urenweek in de toepassing van artikel 12 dezer wet, wordt aan de bedrijfshoofden der ondernemingen, bedoeld bij het besluit dd. 19 De cember 1941, waarbij van 25 December 1941 tot 4 Ja nuari 1942, de schorsing der activiteit in zekere econo mische takken wordt voorgeschreven, vergunning ver leend om tot 31 Maart 1942, en ten beloope van hoog stens twee bijkomende uren per dag, de bij toepassing van voornoemd besluit dd. 19 December 1941 verloren arbeidsuren, in te winnen. Die overuren geven geen recht op overloon. Ten einde de arbeiders in de mogelijkheid te stellen de vermindering van inkomsten te verhelpen, welke voortspruit uit het stilleggen van den arbeid in de bij voormeld besluit van 19 December 1941 opgelegde voor waarden^ is het bedrijfshoofd verplicht aan den werk man een voorschot toe te staan, dat overeenstemt met het bedrag der loonen die deze arbeider gedurende de schorsing van de economische bedrijvigheid normaal zou verdiend hebben. De werkgever heeft het recht deze som door afhou dingen op het normaal loon, ten beloope van maximum 1/10" van dit loon terug te nemen. Met het oog op deze terugneming, mag hij, tevens, van de leden van zijn personeel die van dit voorschot genoten hebben, in de bij het onderhavig besluit voorziene voorwaarden bij komende arbeidsuren, eischen. Het postverkeer tusschen België eenerzijds en de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika en hun bezittingen anderzijds is geschorst. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede Gezien de schaarsehte aan brandstoffen is het Mi nisterie van Economische Zaken thans overgegaan tot een telling van alle vaste of verplaatsbare verbran dingsmotoren, werkend met benzine of gasoil, ten einde de eigenaars dezer motoren in staat te stellen ze om te bouwen door stadsgas of gasgeneratoren of ze te ver vangen door een andere energiebron (bv. electriciteit, stoomwater of wind). Te dien einde werden aan alle belanghebbefiden door de zorgen van den plaatselijken dienst voor brandstof fen formulieren overgemaakt, welke degelijk ingevuld, voor den 31 December a. s. aan den dienst in kwestie moeten terug bezorgd worden. Er wordt hier de belanghebbenden ter kennis ge bracht dat deze plichtplegingen alleen te vervullen zijn door de firma's welke over verbrandingsmotoren, voor benzine of gasoil. beschikken en thans nog in werking zijn en aan dewelke, als dusdanig nog elke maand een bepaalde hoeveelheid brandstof wordt toegekend. In geval deze firma's buiten de motoren welke nog in werking zijn over andere motoren voor benzine of gasoil zouden beschikken die voorloopig buiten gebruik zijn gesteld, zijn deze laatste motoren eveneens op te geven. Wat de ondernemingen betreft, die over verbrandings motoren voor benzine of gasoil beschikken maar aan dewelke geen brandstof meer toegekend wordt, deze hoeven geen verklaring in te dienen. Artikel 1. Worden door onderhavig besluit getrof fen, de handelaars in banden, de vulkaniseerders én rechapeerders van banden, de garagehouders, de werk huizen voor autoherstellingen, de handelaars ih auto- benoodigheden, de koetswerkmakers, de sloopers van voertuigen (autokerkhoven), de handelaars in nieuwe of tweedehandsvoertuigen, de constructeurs. Art. 2. Luidens onderhavig besluit, dient verstaan onder banden 1. Banden voor motos 2. Banden voor kruiwagens en wagens 3. Banden voor paardengespannen 4. Banden voor personenwagens 5. Banden voor lichte vrachtwagens en bestelwagens; 6. Bande'n voor vrachtwagens 7. Banden voor tractors en aanhangwagens 8. Volle banden alsmede de binnenbanden en flaps in rubber voor deze verschillende categorieën banden, of deze banden nieuw of gebruikt, hersteld of herrubberd, herstelbaar öf her- rubberbaar zijn. Art. 3. Worden door onderhavig besluit niet ge troffen a) De banden die betrokken zijn geworden bij middel van toelatingen, kaarten of bandencheks regelmatig door de bevoegde overheid afgeleverd •b) De banden die tot het verkeer toegelaten voertui gen uitrusten, inbegrepen, per voertuig, een reserve band aangebracht op een reservewiel gemonteerd op het voertuig c) de banden buiten dienst, niet herstelbaar noch rechapeerbaar Art. 4. Iedere bij artikel 1 bedoelde persoon, is er toe gehouden, binnen de dertig dagen die volgen op het in werking treden van onderhavig besluit, de banden aan te geven bij de Centrale voor Scheikundige Produc ten op speciale steekkaarten verkrijgbaar op schrifte lijke aanvraag te adresseeren aan de Centrale voor Scheikundige Producten, Dienst der Banden, 43, Steen weg op Charleroi, te Brussel. Voor eiken band zal een afzonderlijke steekkaart opgemaakt worden. De aan vragen tot het bekomen van aangifte-steekkaarten zul len het verlangde aSntal steekkaarten moeten opgeven. Art. 5. De bij artikel 1 bedoelde personen mogen hun banden niet gebruiken, hervormen of verkoopen dan mits toelatingen, kaarten of bandenchecks regel matig door de bevoegde overheden afgeleverd. Onderhavig besluit wordt van kracht den dag van zijn bekendmaking in het Belgisch Staatsblad. De termijn, voor het indienen van aanvragen, tot bekomen van schadeloosstelling voortspruitende uit beslagnemingen en opeischingen door de Duitsche Wehrmacht gedaan vóór 1.1.1941, wordt uiterlijk vast gesteld op 31 December 1941. Nadien zullen in princiépe alle vragen van de hand gewezen worden. Voor gansch bijzondere gevallen behoudt de bezettende overheid nochtans het recht voor, uitzondering te maken. Voornoemde termijn geldt alleen voor die gevallen die niet door regelmatige ontvangstbewijzen kunnen bewezen worden. De vroegere vastgestelde termijnen blijven in voege voor de inbeslagnemingen en opeischingen die door regelmatige ontvangstbewijzen worden gestaafd doet U met een verzekering te sluiten bij de Kortrijksche Onderlinge» N.V. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE POLISVOORWAARDEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10