-VOETBAL- C. S. Yper Waereghem Sport 22e Jaar, Nr 36 Prijs 0.75 tr. Vrijdag 26 December 1941 NIEUWS NOTARIEEL - 6. A A N KO N D I G I N G S W E E K B L A D VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER Aan onze Abonnenten Het Sluitingsuur op de Nieuwjaarsdagen STAD YPER BEVOORRADINGSDIENST Uitreiking der Rantsoeneeringszegels Uitreiking der Vischkaarten Prikkelbaarheid van Zenuwen Zondag 28 December 1941 HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België één jaar zes maanden Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren 36.00 fr. 18.00 fr. TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 De postboden bieden het kwijtschirift voor hernieuwing van het abonnement slechts één enkele maal aan. De abonnenten die gebeurlijk bij deze aanbieding afwezig waren, of door vergis sing geen kwijtschrift werden aangeboden, worden vriendelijk verzocht een kwijt schrift AAN TE VRAGEN aan het postkan toor dat hen bedient of de som van 36 fr. te storten te onzen bureele of op postcheck- rekening 46.173 (C. Dumortier, Yper). Voor degenen die dit zouden verzuimen is dit nummer het laatste dat ze zullen ontvangen. Volgens een mededeeling van het Militair Be stuur, kan dit jaar met de Nieuwjaarsdagen voor het sluiten der lokalen en voor het verkeer geen later uur worden vastgesteld, zooals dat in de be doeling lag, aangezien zich den laatsten tijd ver schillende incidenten hebben voorgedaan. Aldus blijft het politieuur voer het sluiten der drank- en spijshuizen op 23 UUR vastgesteld en het verbod voor de burgerlijke bevolking zich buiten huis te bevinden op 23 u. 30. De uitreiking der rantsoeneeringszegels voor de pe riode van 2 Januari 1942 tot en met 31 Januari 1942 zal geschieden volgens de nummers der rantsoenkaarten, telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zaterdag 27 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 696501 tot en met 699000. Maandag 29 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 699001 tot en met 701500. Dinsdag 30 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 701501 tot en met 704000. Woensdag 31 December voor de rantsoeneeringskaarten gènummerd van 704001 tot en met 706500. Alsook voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 814100 tot en met 814500. De personen die hun rantsoenzegels NIET op den vastgestelden dag komen afhalen, kunnen deze slechts bekomen op Vrijdag 2 Januari 1942. OPMERKINGEN 1* Gelieve bij het afhalen der rantsoenzegels de kaar ten te RANGSCHIKKEN per NUMMER. Van nu voortaan moet IEDEREEN persoonlijk zijn rantsoeneeringszegels (t.t.z. deze bestemd voor zijn huls gezin) komen afhalen. Het is dus VERBODEN van Tantsoenkaarten mede te geven met een, om het even welk, persoon die geen deel uitmaakt van het GEZIN. Slechts in zeer dringende gevallen, zooals sterfgeval, ouderlingen niet in staat zelf hun zegels te komen af halen enzzal een afwijking werden toegestaan. De Vischkaarten zullen aan de bevolking worden uit gereikt samen met de rantsoeneeringszegels voor de periode aanvang nemende op 2 Januari 1942. De vischkaart bevat vier soorten zegels: 1/G Garnaal. 2/V Versche Visch. 3/W Weekdieren «Mosselen». 4/B Bewerkte producten, zooals gerookte ot inge legde visch Voor ieder soort zijn er twintig zegels, genummerd vail 1 a 20. Deze zegels moeten door den kleinhandelaar worden afgeknapt en ingediend op het bureel van den Bevoor- radingsdienst om de door hem ontvangen hoeveelheid visch te rechtvaardigen. Bij elke verdeeling van visch moet door den klein handelaar worden uitgeplakt welk soort visch er voor handen is en welke waarde de te gebruiken zegels ver tegenwoordigen. i Indien de hoeveelheid visch met volstaat om aan al de inwoners het rantsoen te bestellen, dan hebben bij de eerstvolgende bedeeling deze personen den voor rang, die de zegels van de vorige week nog met hebben kunnen gebruiken. Lijst der Vischhandelaars 1) COTTEGNIE Gerard, Surmontstraat Nr 3- 2) CLABAU Charles, Dixmudestraat, 54. 3) VERKOUTER Julien, Rijselstraat, 131 4) MAILLIARD Maurice, D'Hondtstraat, 26. 5) BARATTO Leopold, Boomgaardstraat, ll. Als een der huisgenooten onderhevig is aan deze kwaal, loopen de vrede en het geluk van den huiselijken kring groot gevaar. Men zal gereedelijk toegeven, dat ieders be trekking in de maatschappij, het karakter van zi.jn vrienden, zijne waardeering van hunne ge breken en deugden, zijn wenschen en verwach tingen zeer veel afhangen van den staat zijner zenuwen. Laat ons dus vooreerst zorgen, dat ons lichaam buiten zulken toestand van prikkelbaarheid blijft. Kunnen wij dezen toestand niet afweren, laat ons hem dan ten minste kennen en bedwingen. Het eerste gaat veel gemakkelijker dan het tweede, ofschoon dit niet altijd erkend en begre pen wordt. Het ontbreekt bij de schrijvers van godsdiens tige en zedelijke voorschriften niet aan raadge vingen voor het beheerschen der tong en van het karakter, maar hoe wij gezond kunnen blijven naar hoofd, maag en zenuwen, om ons tot geen drift of knorrigheid te laten medesleepen, dat la ten zij meestal onbesproken of zij loopen er door gaans maar los over heen. Reeds vroeger hebben wij erop gewezen, dat de grondslag van alle moreele en intellectueele waarde op een goed, gezond lichaam moet be rusten. Wij kunnen immers vaststellen, dat er een macht is, die ons toelaat te leven, te bewegen en te zijn. Door die macht kan het hoofd denken, de maag haar eten verteren en een geregelde bloeds omloop plaats grijpen. De verschillende deelen van ons lichaam kunnen aldus verrichten, wat ze ten uitvoer moeten brengen. Noem nu die macht levenskracht, zenuwgestel, zenuwvocht, of hoe gij ook wilt, toch zal het u niet mogelijk zijn haar volkomen te bepalen of nauwkeurig te omschrijven. De menschen bezitten haar bovendien niet in gelijke mate Sommigen brengen haar voort met een groote gemakkelijkheid en zonder dat ze uitgeput schijnt te geraken anderen schijnen integendeel veel moeite te hebben haar te verzamelen en ver bruiken haar op korten tijd. In den volksmond heet het, dat deze of gene spoedig op is. Welnu het zuiver physieke gevolg van zulke uitputting is zenuwachtigheid of prikkelbaarheid van zenuwen. Zenuwachtige menschen putten hun zenuw krachten uit. Ofwel zij benoodigen de hoeveel heid zenuwkracht aangewezen voor het geheele lichaam met al zijn onderdeelen en nemen dit voor een enkel deel in beslag tot schade der ove rige deelen. Zoo ontstaat voor menigeen een worstelstrijd voor het geheele leven. Nauwelijks één op duizend kan het volkomen evenwicht der deelen in stand houden en de har- rdbnie van krachten verwezenlijken, waaruit een waarachtig gezonde toestand wordt geboren, die zich openbaart in welwillendheid en opgeruimd heid. Hoe nu verbruikt iemand den gewonen, wetti gen intrest van zijn zenuwgestel Dat kan gebeuren door te veel werk, te veel zorg of te veel ontspanning. Wilt ge weten of een vermaak al of niet ver oorloofd is, ga dan aandachtig na, welken in vloed het daags daarna op uwe zenuwen of uw humeur heeft. Een ontspanning moet zooals het woord het aan duidt, ontspannen, opfrisschen, vernieuwen, geest en lichaam bij beurten tot rust brengen en de stemmige opgewektheid geven, die noodig is om het dagelijksch werk met opgeruimdheid te vol trekken. Kunstmatige, prikkelende middelen zijn hier voor totaal onmachtig, onverschillig of ze opwek- K. B. V. B. 1941-1942 op het Ypersch Stadium, Augustijnenstraat o te 13 u. 45 TEGEN Ingang 3 Fr. Tribune Opleg 1 f«r. OpgeletBij uitzondering vangt deze match aan te 13 uur 45. kend dan of ze bedwelmend zijn. Ze staan gelijk met een wissel, waarbij men te veel disponeert. In één uur putten ze de kracht uit, die voor heele dagen was bestemd. Enkelen, als ze voor den een of anderen arbeid worden aangesproken, moeten zich eerst opwin den met een kop koffie of een extraglaasje, ande ren kunnen zoogezegd uit gewoonte niet nalaten pijp, cigaar of cigaret op te steken.Ze vergeten, dat alle kracht derwijze verkregen van het har- tebloed afgaat. Deze lieden borgen van een on- barmhartigen schuldeischer, die mettertijd niet tusten zal eer hij voor 't geleende eenige ponden gezond vleesch uit hun lichaam zal gesneden heb ben Toegepast op den familiekring is de gemelijk heid, die 't huiselijk geluk verstoort, het bezink sel van zulkdanige overprikkeling van zenuwen. Een verstandige opvoeding zal veel kwalen en kwellingen kunnen verzachten. We moeten altijd wat wegleggen om er ons te huis mee op te vroolijken. Wat zoudt ge ten andere winnen met het ver- waarloozen van uw huishoudelijke plichten Spaar u zeiven zooveel dat gij in staat zijt, te dragen en te verdragen, te geven en te vergeven, en levenslust en vroolijkheid te verspreiden ron dom den haard. Daarbij is het volstrekt noodig alle overprikke ling in zijn leefwijze te vermijden. Dat is niet altijd gemakkelijk, want er is een klasse van menschen, die zich willens nillens altijd overspannen en overwerken. Eiken avond zijn ze doodaf, totaal uitgeput. Denk maar aan die sloovers, die dagelijks on der zware lasten gebukt gaan. Denk aan die moeders, met een troep kleine kinders, altijd bij en om haar. Dag noch nacht laat haar zuigeling haar met rust. Hoevele huisvaders tobben en zwoegen onder- tusschen om het gebrek buiten de deur te houden. Zoo slooft en slaaft er meer dan een boven zijn kracht. Wat raa<i kan men hun geven Om van de prikkelbaarheid te genezen, die het gevolg is van vermoeidheid, bestaan er slechts twee middelen Leeren te zwijgen tegen menschen en leeren te spreken tegen God. Als het hart zich moet uiten of barsten, leere het liefst van al gemeenschap oefenen met Hem, die medelijden heeft met'onze zwakheden. Er is geen beter en ook geen ander middel om zich van zijn gemelijkheid te genezen. Zoo alleen kunnen de snaren, die sprongen door overspanning, opnieuw gespannen worden en weer harmonie voortbrengen. Wat waar is voor deze zwaarbeproefde men schen geldt voor allen. Iedereen kan door een voortdurende oefening zelfbeheersching verkrijgen al speelt bij deze moeilijke eigenschap de gezondheid een groote rol.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1