IN 't WITTE PAARD STADSSCHOUWBURG 1EPER Zondag 28 December 1941 HET WERELDSUCCES 12 GRADE GIRLS Officieele Bekendmakingen L. B. - Lichtdempingsdienst WINTERHULP IEPER Kolen kaarten Voor wien de 200.000 frank Hulp uit den vreemde aan onze krijgsgevangenen NIEUWJAARSZENDINGEN 2 ■■-if Men beginne slechts met zoo-weinig mogelijk driftig té wordefPtti wanneer Wén nMterriin' toch driftig wordt,' zoo wethig rdogelïjk' te dóen en zooveel mogelijk te zwijgen. Gij moogt dé schoonste toekomst voor u zien openliggen en drager zijn van het schoonste ka rakter, indien u de zelfbeheersching' ontbreekt, kunt gij alles bederven, i Tegenover kinderen is het bepaald ongeoor loofd zijn zeifbeheersching niet te besvaren. De zelfde regel is van toepassing tegenover alle on dergeschikten, want hun wordt het recht van te genspraak ontzegd. Men bedenke steeds, dat men na zijn boosheid toch weer goed moet worden dat is de gemakke lijkste en beste manier om zelfbeheersching aan te leeren. Prikkelbaarheid is maar een zonde des vleesches. Zenuwlijden is het, anders niet. Gelukkig zij, die de wereld niet anders dan met een liefdevol oog en in het vroolijkste licht kun nen bezien. De kwade luim van anderen maakt ze niet boosoverkropte bezigheden doen hun ze nuwen nooit aan him gansche leven lang wan delen zij in den zonneschijn van volkomen licha melijke gezondheid. Hebben ook de dieren op de meeste menschen geen voorsprong in dat opzicht? Zie maar eens uw trouwe huishond. Hij is nooit zenuwachtig of knorrig. Terstond na de hevigste mishandeling kwispelt hij u reeds vergiffenis toe, en dat alleen omdat de natuür zijn hondenlijf zoo sa mengesteld heeft, dat het altijd harmonisch werkt. Het zou ongetwijfeld beter en gelukkiger in de wereld toegaan, als ieder mensch met een maag en met zenuwen als de zijne bedeeld was. Te 3 uur Te 1 uur 30 lm Wcissen Röss'l met 30 opvoerders 10 Schermen 150 K-ostumen Koor en orkest onder de leiding van Maestro DEMEESTER (16 Muzikanten). Prijzen der Plaatsen20 15 10 en 8 frank. Plaatsbespreking in Café Astrid Maatregel tegen sabotagedaden op het spoor Herhaalde sabotagedaden, waaraan misdadige ele menten zich den laatsten tijd op verscheidene plaatsen plichtig maakten, hebben de Duitsche militaire over heden aangezet, alle spoorwegtransporten dor Weer macht in de komende dagen door een aantal bewoners van het land te laten begeleiden. De personen die hier voor zullen aangesteld worden, werden intusschen reeds aangewezen. Deze maatregel zal opgeheven worden zoo- dra de omstandigheden het toelaten. h De aangi ftetermi jn van Amerikaansche vermogens wordt verlengd Van officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat de aangifte van Amerikaansdie vermogens door middel van de aangifte-formulieren, die bij de kommandan- turen kunnen bekomen worden, zonder nadeel voor de aangi fteplichtigen tot 20 Januari 1942 kan plaats heb ben. De aangifte moet overgemaakt worden aan den aangiffcedienst voor Amerikaansche vermogens 47, Cantersteen, Brussel. Wie op dezen datum aan zijn aangifteverplichting geen gevolg gaf, zal luid ens par. 11 der verordening inzake het aangeven van Amerikaansche vermogens van J0-U-1941 gestraft worden. Hebben laatste waarschuwing ontvangen voor onvol doende llchtdemping L. Casteletn, Cartonstraat, 45. Leire Ach., de Stuersstraat, 47. Kathedraal (magazijn), kant Schouwburg. Moncarey Wed., Kaalstraat, 8. Vanysacker, Bruggesteenweg. Het Kader. HEX, YPERSCHt, 26,^2 JHl Alle personen, in het bezit van een lidkaart (roode, roze of groene) van Winterhulp, worden verzocht hun contrólekaart Nr 30 tkolenkaart) in het lokaal van Winterhulp, St Jacobsstraat, 16, in te brengen op Zater dag 27 December of op Maandag 29 December. Degene, die hun kaart niet tijdig binnenbrengen, zullen onder, geen enkel voorwendsel nog van de vol gende kolenbedeellngen kunnen genieten. VAN 1 JANUARI AF Velen die Winterhulp reeds steunden en ook zij die het nog niet deden maar besloten hebben het te doen, zullen zich reeds hebben afgevraagd wot er met het geld wordt gedaan dat in de kas van Winterhulp te recht komt. Om de nieuwsgierigheid een geoorloofde nieuwsgierigheidvan deze steuners te voldoen zal van de maand Januari 1942 af, om de maand, verslag uitgebracht worden in de pers over de bedeelingen aan de ondersteunden gedaan. Zoo zal iedereen weten wat er met het geld wordt gedaan. EEN WINTERHULP-SCHOOLCOMITE. Door de afdeeling Propaganda werd op Vrijdag 19" dezer een vergadering belegd, waarop alle onderwijs instellingen van de stad waren uitgenoodigd en ook een afgevaardigde hadden gestuurd. Op deze vergadering werd overgegaan tot het oprichten van een School- comité van Winterhulp. De afgevaardigden werden over hun nieuwe taak ingelichthet propageeren van de Winterhulp-gedachte bij de schoolgaande jeugd. Aldus werd opnieuw een stap verder gezet in de goede rich ting, nl. de jeugd te winnen voor de edele zending van Winterhulp. WIELRENNERSKOERSEN. Een belangrijke sportmanifestatie, ingericht door de Propaganda-afdeeling van Winterhulp en door de Iepersche Wielrijdersclub zal doorgaan op Maandag 5 Januari 1942, te 7 uur, in den Stadsschouwburg te leper. Dat dit feest een echte sportgebeurtenis wordt, be wijzen de namen der deelnemers. De deelnemers aan dezen wielerwedstrijd zijn: Jef Scherens, vijf. maal wereldkampioen snelheidJean Aerts, wereldkampioen liefhebbers en wereldkampioen beroepsrenners, kampioen van België achter motoren Piet van Kempen, koning der Zesdagen Sylveer Maes, overwinnaar Ronde van Frankrijk Romain Maes, over winnaar Ronde van Frankrijk André Defoort, kam pioen van België BeroepsrennersAlbert Sercu, André Van den Berghe. De namen van deze kleppers staan borg voor de degelijkheid van het feest Van 2 Januari af zijn kaarten te bekomen in «'t Klein Stadhuistegen 12 frank, 8 fr. .en 5 frank. Voorbe houden plaatsen mits een opleg van 1 frank. DE KUNSTTENTOONSTELLING IS NOG OPEN. Dat de kunsttentoonstelling eén succes beleeft, be wijzen de talrijke bezoekers die zich reeds Zaterdag en vooral Zondag aanmeldden om een kijkje te komen slaan. Ze is trouwens de moeite waard en geeft u ge legenheid om eens kennis te maken met de beroeps kunstenaars die onze stad bewonen en ook met enkele zeer begaafde liefhebbers, die eveneens aan deze ten toonstelling hebben medegewerkt. Zij is nog steeds open, en wel tot Zondag avond, 28 December, op welken datum ook de tombola plaats heeft. Het officieel verslag van de plechtige opening dezer kunsttentoonstelling zal in het volgend nummer van Het Yperscheverschijnen. DE PROPAGANDALEIDING DEELT MEDE Op 25 dezer richtte mijn departement een Kerstfeest in dat aan de door Winterhulp ondersteunde kinderen uit de Stad kosteloos aangeboden werd. Het door ons vooropgestelde doelde kinderen, mid den deze droevige dagen, een aangenamen en gezelll- gen namiddag doen beleven, is bereikt. Dit werd ons mogelijk gemaakt door de spontane medewerking van het Rood Kruis van België, afdee ling leper. Milde steun en collaboratie der aangeslo tenen waren voor ons een onmisbaar element tot wei- gelukken. Verscheidene dagen lang hebben bereidvdj- llge Dames en Juffers zich te onzer beschikking gesteld om de geheele organisatie klaar te krijgen. Haar po gingen werden op het feest zelf met succes bekroond- De Eerwaarde Moeder Overste en de Zusters van het Gesticht Nazareth hebben ons ook hulp verleend. Daar, waar reeds zooveel voor Winterhulp wordt gedaan, troffen wij eens te meer de uiting van een zuiver ideaal van naastenliefde aan. De Zusters hebben, benevens het werk dat zij zich dagelijks vóór de mrnst bedeel den onder ons getroosten, financleelen steun verleend. Aan beiden, het Roode Kruis en de Zusters van het Nazareth, de uitdrukking van onze diepe dankgevoelens. J. H. BOONE, Propagandaleider. Winterhulp deelt mede Wilt ge gelooven dat er menschen zijn die vergeten hun loterij-briefjes na te zien Zoo werd voor de 10* schijf van de Loterij van Win terhulp een som van 200.000 fr., gewonnen door het vijfde Nr 216.555, nog niet opgevraagd. Hetzelfde ge beurde met twee vijfden (20.000 fr. elk) van het Nr 144.805, dat 100.000 fr. won. De lijsten van de trekking worden nochtans in de postkantoren uitgehangen, de dagbladen nemen ze op en de radio deelt de winnende nummers mee op den avond zelf van de trekking. Bovendien heeft de Loterij herhaalde malen aangekondigd dat zij de lijst" koste loos toestuurt aan allen die er om vragen. Men verwondert zich dus terecht erover dat talrijke winners de sommen niet opvragen die htm door het lot toebedeeld zijn. NIEUWJAARVERLANGENS. -,-»b iiw We wenschen onze geachte lezers een recht gemeend «Gelukkig Nieuwjaar», l'v Het is banaal van de laatste blaadjes van den Alma nak te spreken. Het is banaal van het* groote1 boek'» te spreken an van de bladzijde die wordt omgedraaid. Het is niet banaal Nieuwjaar te bespreken Sri het toadef van het leven. k nw sm We beginnen een nieuw jaar en we verWacbten~Jer alles van. Wat eigenlijk, weten we niet juist. Jawel, we hopen dat de oorlog zal gedaan zijn. Maar als de oor log dit jaar gedaan is, zullen we niet volgend Niéuwjaar even vurig iets anders verlangen We zijn eeuwige ver- langers. Ons hart is als het vat der Danaïden: bodem loos. Al de vreugden en genoegens, die eiin gegoten worden, kunnen het niet vullen. Integendeel, hoe méér we ontvangen, des te meer verlangen Are. En het is gansch' nbrmaal. We werden ïifet gesehdpeh om., binnen de enge grenzen van de wereld te ieVen. Ons onvoldaan verlangen is een zucht naar het Eeuwige. En het Eeuwige is een buitenaardsche schat. Dit berei ken we slechts als alle banden met den tijd zijn verbro ken. Dan stijgt onze ziel omhoog als een ballon na het alles los Doch ze blijft niet hangen op een zekere hoogte. Ze vereezelvigt zich met het Oneindig Schoone dat het 'Eeuwige Geluk is. We noemen dit gewoonlijk God. KINDERVREUGD. Donderdag namiddag werd in den schouwburg een kerstfeestje op touw gezet door de Propaganda-afdee ling van Winterhulp ten voordeele van de ondersteunde kinderen. Wanneer, om 14 u. 3D, het gordijn openging voor een tooneelopvoering door de kinderen van de Weezenschool van leper (thans voorloopig te Loc re ge huisvest), zat de feestelijk met de Belgische en Ieper sche kleuren versierde zaal nok vol. En of er vreugde beleefd werd Het was plezierig om de oogen van al die lieve kih- deren te zien tintelen van plezier, ze te zien in de han den klappen en het uitkraaien van de pret. Daarna trad het duo Animar op, dat met een heele reeks muziekinstrumenten en grappen de kleuters ,yerr maakte. Doch de groote gebeurtenis was wel toen Sint Maar ten in eigen persoon de zaal binnentrad en hij op het tooneel een prachtigen kerstboom toonde. Eindelijk mochten de kinderen één voor een de kerst geschenken in ontvangst nemeneen tas cacao, een pakje vijgen, een pakje chocolade en een koek waarbij nog een prentenblad. Wat gij aan de minste van deze kleinen doet... Wie tegenwoordig was bij die uitdeeling heeft kun nen vaststellen dat het geen kleinigheidje was. Er wa ren namfelijk 800 kinderen.Alles moest natuurlijk vlug gaan. En het is vlug gegaan: Terwijl de uitdeeling nog voortduurde, vervolgde het duo Animar zijn programma. Daaraa^eindigde Sint- Maarten het feest met een slotwbor<£ We moeten hier hulde brengen aan cPe personen die dit feest hebben bewerkstelligd en alles tot een goed einde hebben gebracht. Het zijn de heer Jozef Boone eu een dertigtal juffrouwen van het Roode Kruiïsaa'ÏB- mede enkele andere personen. We kunnen-verzekeren dat het feestje welgelukt was en we meenen wel dat de kinderen met een gelukkig hartje naar huis zijn gegaan. We hebben er ontroerende tooneeltjes gezien waarvan men de eenvoudige schoon heid moeilijk, kan beschrijven. Zoo bijvoorbeehF'ide juffrouw die een heel kleintje de tas aan den mond houdt. Het heeft ons ook getroffen er deft Héér'fcél-ge- meester en voorzitter van Winterhulp teiztën, tdlé--fttéf blijkbare vreugde onder de kinderen vertoefdei is Wanneer men ziet dat Winterhulp zulke dingen ver wezenlijkt is men blij dat ze bestaat. obiww ONGEBRUIKTE GELEGENHEDEN. Er zijn gewis yeel jonge kerels die in de Academie» een welkomene-gelegenheid vinden om zieh ter-ontwik kelen en hun vak tot eigen welzijn en dit1 van-Volk-en menschhéid beter te leeren. Maar we meenen>wel>dat dit nog hoogst onvoldoende is. Er dient opgemerkt dat het een avondschool is, die open is van zes tot acht uur 's avonds. Hoeveel jonge menschen die hun vak, nog onvoldoende kennen of zeker nog veel kunnen :bii->Iée- ren (wanneer kent men volledig zijn vak?), lóopen binst die uren langs de straat, slenteren de eenè café in. de andere uit, of lezen achter de kachel prulleromans, terwijl ze'in de «Academie» een middel tot verbete ring en verrijking van hun persoon kunnen- vinden. Technisch en bouwkundig, teekenen, schilderen, boet- seeren enz., alsmede een taantal. vakken van algemeerien aard kunnen er kosteloos geleerd worden. MICHELANGELO ACHTERNA. Ook wie geen vak uitoefent, kan er. iets bij leeren. wat zijn kennis zal uitbreiden en een verzekering voor de toekomst zal zijn. Het is. bij voorbeeld treurig vast te stellen dat er maar twee leerlingen den cursus van boetseeren volgen. En dit op 17.000 inwoners, zonder de omliggende gemeenten erbij te rekenenIs er nochtans een vak dat meer dan dit een groot aantal personen belangstelling moet inboezemen Boetseeren. nauw ver want met beeldhouwen, behoort tot -het 'domein der zuivere kunst. Wonen er dan maar zoo weinig kunst minnende personen op ons grondgebied? Maar wellicht is ook een gemis aan bekendheid de oorzaak dat deze cursus zoo weinig bezocht - wordt. Er zou inderdaad een goed opgevatte propaganda ten voor deele van de Académiedienen gevoerd te worden. Merk op dat voor wat den leergang van boetseeren betreft, men zich op gelijk welken leeftijd (voor de oudere ook overigens) en op gelijk welk tijclstip. kap laten insohrijven, We hopen dat het aantal leerlingen thans stérk zal toenemen, zoodat dit vak. dat reeds zooals veel andere sterk inkromp, niet heelemaal afge schaft worde. Fernand DE BRUYPLjJ iii1,', Overeenkomstig -de prinéipes, die het Roode Kruis van België reeds uiteengezet hèeft spant _het zich In om de ravltailïeering oiizer krijgsgevangerien grootendeéls door het buitenland te doen- verzekeren. Wij hebben, dienaangaande, reeds belangrijke ver zendingen aangekondigd. Volgens officieele mededeelingen die wij onlangs, vanwege het Belgische Roode Kruis ontvingen, kbrtrten wij aankondigen, dat de boot «Saotis» weldra te,Lissa bon zal aankomen met een lading van 25.000 pakketten met kleederen, borstrokken, hemden, pul'l-overs en kou sen om, van daaruit, naar Duitschland gezonden té wbr- den. Een tweede verzending van 30.000 pakketten:wprdt daarna nog verwacht. Einde December zullen 70.000 pakketten met éetwte ren, door bemiddeling der afvaardiging varvbet Roode Kruis te Lissabon, naar de kampen gestuurd worden, Alles laat voorzien dat er, elke maand' soort gefiyke verzendingen langs dezen weg zullen kunnen gescWoten. Daarenboven, voorziet het Roode K-ruis. te Genève, de samenstellingsvan een stock van eetwaren, genoeg voor één maand; om gebeurlijke schorsing in deeen dienst te voorkomen. De familiën der krijgsgevangenen zullen zeker met veel genoegen van deze nieuwe initiatieven kennis ne men. Verlangt gij dat uw wenschen snel en zeker ter be stemming toekomen, gelieve dan uw naamkaartjes aan het winket af te geven van 26 December af. gefrankeerd zooals hieronder aangeduid en na ze verzameld te heb ben lil afzonderlijke pakken, bevattende het 1», de naamkaartjes voor het postkanten Brieven met enkel port Gewone postkaarten Prentkaarten. Kerstmis- of Nieuwjaarskaarten: A) Waarop alleen naam. adres, handteeken van den afzender en datum van de verzending vertWSTd zijn BWelke daarenboven een beleefdheidsformule van ten hoogste VIJF woorden dragen CMet gelijk welke meldingen 1. Bloot 2. Onder open omslag of onder band Naamkaartjes A) Zonder meldingen B> Met beleefdheidsformule van ten hoogste VIJF woorden C) Met gelijk welke correspondentie OPGELET Venenden van prentkaarten. Kerstmis- en Nieuwjaarskaarten. Het publiek wordt er aan tie Arme rd dat luidens de verordening van 17 Maart 1941, betrekkelijk het post- het 2*, de andere naamkaartjes voor het binnenland het S*. de naamkaartjes voor het buitenland. Gedurende de nieuwjaarsperiode, is hét raadzaam geen naamkaartjes te gebruiken voor dringende mede deelingen, zelfs wanneer zij gefrankeerd zjjn als brieven, Binnenland 1.00 fr. 0.50 fr. 0.10 fr. 0.35 fr. 0.50 fr. 1.00 fr. 0.10 fr. Nederland 1.50 fr. 1.00 fr. niet toegelaten niet toegelaten niet toegelaten niet toegelaten 0.35 fr. Andere landen 1.75 fr. 1.00 fr. 0.35 fr. 0.35 fr. 0.35 fr. 0.35 fr. 0.50 fr. 1.50 fr. 1.75 fr. verkeer met het buitenland, het verzenden van prent kaarten. Kerstmis- en Nieuwjaarskaarten naar het bui tenland verboden is.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2