Bespaart 20 °/0 KOLEN In 't groot 15, St=Niklaasstraat, YPER 11 De Kunstkring Melchior Broederlam 1 exposeert. Voor de Keuken Eenvoudig Menu. Enkele gerechten. Enkele nuttige wenken I n autobus of tram HET YPERSCHE 2 -1-1942 Zaterdag 20 December laatst had de opening plaats van de kunsttentoonstelling, ingericht door de kunst- gilde «Melchior Broederlam» met, den steun van de afdeellng Propaganda van Winterhulp, leper. In aanwezigheid van de meeste leden van het be- schermend comité en van het plaatselijk comité van Winterhulp, alsook van verschillende exposeerende kunstenaars, werd de tentoonstelling geopend met een treffende toespraak van den heer Adv. J. Boone, propa gandaleider van Winterhulp Hooggeachte Heer Burgemeester, Mevrouwen, Mejuffers, Mijne Heeren, Onder de serie feestelijkheden die we dit jaar de Iepersche bevolking aanbieden, mag de kunsttentoon stelling de eereplaats gegund worden. Voor het eerst organiseeren onze eigene kunstenaars hun expositie. Voor het eerst is het ons gegeven een kijk te slaarf op wat hier, in onze stede, gepresteerd wordt. Verbaasd zullen velen opzien. En waarom nochtans Keeren we, zoodoende, tot onze oude tradities niet terug? Het verleden van ons gewest, van onze stad in het bijzonder, is er toch een van kunst. De bloeiperiode, de eeuw van gemeentelijke grootheid, leeft in talrijke schatten voort. Onze monumenten en de kunstgewroch ten erin geborgen, spreken nog zoc'n duidelijke taal. Door hen voelen wij het aan dat onze voorouders durf den grootsch te denken, wat hen toeliet meesterwerken op te vatten en te realiseeren. Heden leven wij omringd door de overblijfselen der verledene pracht. Ons moet het aanzetten tot eerbied voor hun gees telijk erfdeel. Het baat niet op der ouderen pracht te roemenhet helpt niet hunne creaties te bewonderen, zoo er niet gepoogd wordt ook nii iets grootsch voort te brengen. Dat hebben de Iepersche kunstenaars begrepen. Die bedenking heeft hen aangezet hun Kring tot het leven te roepen. Teruggaan tot het verleden, er den noodigen moed uit putten, en... aan het werk te gaan. Aldus luidt hun programma. Tot vaandrig kozen ze Melchior Broederlam uit, een der meest beroemde zo nen onzer stede. Zij schaarden zich rond dien naam als rond een symbool, de fierheid aanvoelend tot hetzelfde ibloed te behooren. Vandaag geven ze getuigenis van hun vitaliteit. Onlangs gesticht, treedt de kunstkring op het voor plan. Gezien de huidige omstandigheden het niet toela ten vreemde werken ten toon te stellen, draagt de ex positie een heel intiem karakter. Laten wij ons maar •over die intimiteit verheugen. De werken, die we hi,er te zien krijgen, werden allen door medeburgers opge vat, door hen uitgevoerd en geproduceerd. Het hooge kunstgehalte zal voor velen een gelukkige; openbaring zijn. Voor allen zal deze tentoonstelling, buiten allen twijfel om, hartversterkend voorkomen. Bij dit eerst van wal steken dienen wij de leden van den Kunstkring Melchior Broederlam te feliciteeren. Eerst en vóór alles om hun prestatie, maar tevens ook, en dit is van geen ondergeschikt belang, omdat zij die kunstmanifestatie onder het teeken van de maat schappelijke solidariteit hebben gesteld. Wanneer tot op heden van hoogerhand niet al te veel aan hen gedacht werd, hebben de kunstenaars toch aan de minst bedeelden gedacht. Het initiatief is van hen uitgegaan. Spontaan hebben zij zich tot de Propa- gandaleiding gewend om hun expositie onder het tee ken van «Winterhulp» te laten doorgaan. Volgaarne en gelukkig gingen wij op hun voorstel in. Het weze mij dan ook toegelaten hen mijn oprechten dank te zeggen. Hun doel en het onze zal, dank aan de medewerking der bezoekers, die ik zeer talrijk hier verwacht, bereikt worsen de kunstgedachte propageeren en meteen de noodlijdenden bijstaan Ik hoop dat de Iepersche bevolking, begrijpende welke waarde aan het gebaar der kunstenaars moet ge hecht worden, daar zal aan medehelpen. Op ieder werk dat verkocht wordt, komt een zeker percentage Winter hulp ten goede. Aldus storten de kunstenaars hun vrij willige bijdrage, net zooals we dit tegenwoordig aan iedereen vragen. Tevens schenken zij ons twee schilde rijen. De verkoopprijs van het eene wordt volledig in onze kas gestort, terwijl het andere aan het nummer beantwoordt dat op een der catalogussen aangebracht werd. Het lot zal er den gelukkigen winner van aan wijzen. U ziet, Mevrouwen, Mejuffers, Mijne Heeren, dat alle belangen in een gevoelen van algemeene solidariteit werden samengesmolten. Het belang der kunstenaars, dat der bezoekers, en dat der noodlijdenden. Die zoo besprokene en gewenschte solidariteit komt eens te meer tot uiting onder patronaat van Winterhulp. Hooggeachte Heer Burgemeester, Ik verzoek U eerbiedig tot de opening van de Kunst tentoonstelling, door den Kring Melchior Broederlam en de afdeeling Propaganda ingericht, te willen overgaan». Daarna nam de heer Burgemeester Van der Ghote, als voorzitter van de Iepersche afdeeling van Winterhulp het woord. Mijnheeren, Met zeer groot genoegen heb ik uwe uitnoodiging -de tentoonstelling van de Melchior Broederlam Kring» te openen ontvangen. In mijne hoedanigheid van Burgemeester van de Stad Yper, waar talrijke kunstgewrochten den bloei van de Kunst in hare geschiedenis bevestigen, was het mij aangenaam te mogen bestatigen dat de kunstenaars van onze stad, niettegenstaande de moeilijke tijdsaan- gelegenheden, de kunsttraditie van onze stad en hun kunstideaal in hooge eer steeds houden maar vooral •dat zij, niettegenstaande de uiterste zorgen die nu, meer nog dan in tijd van vrede hun dagelijksch brood zijn, de traditie van liefdadigheidsgeest, die steeds de kringen van kunstenaars bezielde, trouw zijn gebleven. De nood van ons Volk is groot. Stoffelijke ontbe ringen, maar ook moedeloosheid, onrust, angst en ho peloosheid dreigen ons Volk in zijn bestaan en in zijne toekomst te knakken. Aan Winterhulp werd dan ook de zending toevertrouwd, in samenwerking met alle lief dadige instellingen, dezen noodlottigen toestand goed te makenhulp en steun te bieden waar 'hulp en onder steuning noodig is en op den grondslag van de gedachte van innige solidariteit in ons beproefde Land rust, sociale vrede en vertrouwen in de toekomst te stichten. Op het onmetelijke arbeidsveld van Winterhulp is er plaats voor al wie het goed meent met zijn even naaste, voor al wie het begrip van nationale solidari teit als een gewichtig sociaal principe in eer houdt en het in zijn handel en wandel toepast. Het lofwaardige initiatief welke U, Bestuur en le den van den kunstkring «Melchior Broederlam» geno men hebt, deze tentoonstelling ten bate van Winterhulp in te richten, bewijst dat gij niet alleen van de nood zakelijkheid van de werking van Winterhulp en ook van de noodzakelijkheid van uwe medewerking met Winterhulp innig bewust zijt maar ook dat gij onze werking welwillend en kordaat bijtreedt. Deze tentoonstelling is dan ook niet alleenlijk de uiting van een gevoelen van sympathie maar vooral een daad waardoor aan de gedachte van Winterhulp meer verspreiding verzekerd wordt, waardoor ook aan Win- (Vervolg Onderaan volgende kolom) ZondagErwtensoep, runderlapjes, roode kool, aard appelen, appeltaart. MaandagKoud vleesch. gesnipperde winterworte len, aardappelen DinsdagAndijviestamppot, maïzenapudding. WoensdagSelderijsoep, gestoofde ajuinen, aardappe len. DonderdagHutsepot, havermoutlapjes. Vrijdag: Groene kool, aardappelen. ZaterdagKop bouillon, bouillie, gestoofde andijvie, aardappelen. Erwtensoep met selderijknol. Benoodigheden 1/2 kgr. erwten, 2 tot 3 liters water, 2 preien, wat sel- derijgroen, selderijknol, wat melk, wat peper en zout, een klein stukje boter, wat bouillonaroma. BereidingLaat de gewasschen erwten een nacht in water, (liefst in regenwater) weeken. Laat ze den vol genden dag met het weekwater, de gesnipperde prei en het selderijgroen ongeveer 3 uren koken. Wrijf dan de soep door een zeef en voeg er de in stukjes gesneden selderijknol en het scheutje melk bij. Laat 20 minuten gaar koken. Maak de soep op smaak met peper en zout. Roer er een stukje boter doorheen en voeg er ten slotte nog wat bouillonaroma aan toe. Erwtensoep met aardappelen en prei. Benoodig heden 350 gram erwten, 1/2 kgr. aardappelen, 3 preien, 2 tot 3 liter water, zout, peper, wat bouillonaroma, boter of vet BereidingLaat de gewasschen erwten een nacht in water weeken. Schil de aardappelen, snijd ze in stuk ken en voeg ze bij de geweekte erwten. Voeg er tevens de gesnipperde preien bij. Laat de soep gedurende 3 uur koken. Steek ze door een zeef. Maak ze op smaak met zout, peper en bouillonaroma. Roer er, even vóór het opdienen, een stukje boter of vet doorheen. Gesmoorde champignons met peterselie, ui of sjalot. Benoodigheden500 gram champignons, 40 gram bo ter, een uitje of sjalotje, 2 eetlepels fijn gehakte peter selie, sap van 1/2 citroen. BereidingMaak de champignons schoon door het bovenste vliesje met een roestvrij mesje af te trekken of er af te schrappen. Schrap de steeltjes af. verwijder de lamellen (dit zijn de kleine buisjes die zich onder de hoedjes bevinden), wasch de champignons zoo vlug mogelijk tot alle zand verwijderd is. Snijd ze, wanneer ze te groot zijn, in stukken. Leg ze in een pan waarin boter is gesmolten. Voeg er een zeer fijn gehakte ajuin of sjalotje en de peter selie bij, sluit de pan af met een goed passend deksel. Laat de champignons 20 minuten op een zacht vuurtje smoren. Voeg er dan het citroensap bij en bind het vocht zoo noodig met wat aangemengde maïzena of aardappel meel.. Worteljam. Benoodigheden 2 kgr. winterwortelen, 1 kgr. suiker, het sap en de geraspte schillen van 2 ci troenen, water. BereidingRasp de goed schoongemaakte wortelen fijn. Doe ze in een pan, voeg er de geraspte citroenschil en zooveel water bij, tot ze bijna onderstaan en laat de massa aan de kook komen. Kook haar vervolgens zon der deksel tot 2/3 van de oorspronkelijke hoeveelheid in. Voeg er het citroensap bij en laat de jam nu nog zoolang inkoken tot eenige druppels ervan, die op een koud schoteltje worden gedaan, niet meer uitvloeien. Ingemaakte ajuinen. Benoodigheden 2 kgr. gesnip perde ajuinen, 1 liter ipmaakazijn, 1 Spaansche peper, 10 gram mierikwortel, 20 witte peperkorrels. 3 tot 4 laurierbladen, wat mosterdzaad. Bereiding: Leg de gesnipperde ajuinen in een email pannetje, strooi er wat zout tusschen en laat gedurende 24 uren op een koele plaats staan. Laat ze daarna op een zeef uitlekken en breng intusschen den azijn aan de kook. Laat den azijn bekoelen en schik de ajuinen in goed schoongemaakte flesschen. Doe er de kruiden tus schen en giet er azijn op. Sluit de flesschen met perka mentpapier of schroefdeksels af. Plaats ze op een koel plaatsje. BorstplaatBenoodigheden250 gram suiker, water of melk, een of ander soort wuchtenessence. terhulp de middelen aan de hand worden gedaan om zijne zending te vervullen. Daarvoor. Heeren Bestuursleden en Leden van de kunstkring Melchior Broederlam zeg ik U, in naam van Winterhulp, onzen besten dank en druk den wensch uit opdat uwe onderneming bij de Ypersche bevolking den grootsten bijval zou mogen oogsten. In deze gevoelens van erkentelijke waardeering heb ik de eer deze tentoonstelling open te verklaren. Waarna door de aanwezige personen een rondgang door de tentoonstelling werd gemaakt. BereidingDoé de suiker in een steelpannetje en voeg er zooveel water bij tot deze onder staat. Breng den inhoud aan de kook en laat zoolang koken tot een druppeltje van het suikerstroopje als een lang draadje aan den lepel blijft hangen. Neem dan de pan van het vuur en voeg ereen paar druppels essence aan de vloeistof toe. Klop de suikerstroop vervolgens tot ze ondoorschijnend en dik wordt. Giet zoo vlug mogelijk in een borstplaatvorm die In koud water is omgespoeld en op een vochtig perkamentpapier is geplaatst. Laat de borstplaat afkoelen en hard worden. Om te voorkomen dat gummihandschoenen bij het uittrekken scheuren," moeten ze afgestroopt worden. Ze moeten nu en dan van binnen bestrooid worden met talk om het aantrekken te vergemakkelijken. Om behangsels schoon te maken, kan men ze af wrijven met een vaagbezem, die men met een schoonen doek omwikkelt. De doek moet men herhaaldelijk uit kloppen. Om lakvlekken op een tafelkleed, vloerkleed of kleedingstukken te verwijderen, gebruikt men wijn geest. Hiervan giet men een weinig op de vlekken. Daar door wordt het lak week en kan men het gemakkelijk verwijderen. Indien er nog iets overblijft, kan het met alcohol weg- gewreven worden. Om gekneusde eieren te beletten uit te koken, kan men wat zout op het gekneusde deel strooien. Men kan ook een weinig azijnwater bij het kookwater voegen. Donkerblauwe kleedingstukken, die min of meer verschoten zijn, kunnen weer opgeknapt worden door ze een nacht te zetten in een teil met ongeveer 6 liter wa ter. waarin een half zakje blauwsel is opgelost. Daarna spoelen in een lichtere blauwseloplossing en binnenst buiten keeren. Ze in de schaduw laten drogen. Pers dan de kleedingstukken onder een vochtigen doek. Rieten meubelen, die eerst stofvrij gemaakt zijn, worden gereinigd met water en zeep door middel van borstelen, waarna ze, zoolang ze nog nat zijn, met zwa- velpoeder bestrooid worden. Daarna worden ze flink geschuurd met een oplossing van geest van salmak in lauw water, en vervolgens worden ze met lauw water nagespoeld. Ze worden in den wind gedroogd. Zijn er, per ongeluk, witte vlekken in de meubelen, dan houdt men er een goed heet ijzer boven. De vlekken zullen spoedig wegtrekken. Vooral in deze tijden dat er beperking is van auto bussen en trams, en er veel meer menschen Inzitten dan vroeger, moeten we trachten het mekaar gemakke lijk te maken. Daarom moeten we de volgende punten In acjit nemen. Tracht zoo weinig mogelijk met groot geld te be talen. De ontvanger heeft dan heel dikwijls moeite om terug te geven en ja dikwijls kan hij heelemaal niet terug geven. Zoo stelt gij u bloot aan de volgende halte te mogen afstappen, wat allesbehalve prettig is Hebt u pakjes bij, leg ze dan nooit naast u op de bank. Leg ze liever op uw schoot. Ook uw buren heb ben Betaald voor een even gemakkelijke plaats en ze hebben ook recht op een voldoende zitplaats. Hebt u een regenscherm bij en is die daarbij nog nat, vermijd dan uw buren met het natte regenscherm aan te raken. Denk eraan dat ge zelf ook niet graag iemand anders natte regenscherm tegen uw beenen zoudt willen voelen. Ook al is uw regenscherm droog, dan nog moet ge het zorgvuldig bij u houden, zoodat het niemand hindert. Pas vooral op voor de zijden kou sen van uw buurmeisje, want de zijden kousen zijn duur. Zijt ge met een vriend of vriendin in een druk gesprek gewikkeld, spreek dan vooral niet te luid en vooral noem geen namen. Uw buren zijn geneigd te luisteren... en wie weet... Leest ge een dagblad, plooi het dan zoo klein moge lijk en spreid het niet te wijd open voor den neus van een buurman. Zorg er ook voor dat uw buren geen bla den in het gezicht krijgen bij het omslaan. Is het drukkend in de autobus of tram en wilt ge een raampje openzetten, vraag dan eerst de toestemming van uw medereizigers. Is er dan nog oneenigheid. dan zal de ontvanger geroepen worden, die steeds gevolg moet geven aan een verzoek om het raampje te openen. Is uw handschoen of dagblad gevallen en is er een buurman zoo beleefd deze op te rapen, gaat dan niet direct gaan denken dat hij U zal vragen naar de kinema te gaan. Bedank echter op vriendelijke wijze,en met een bescheiden glimlachje. Is er een heer zoo beleefd zijn plaats aan te bieden, wijs dan niet verontwaardigd af, maar neem dankbaar en beleefd aan K ALOÜINE Hl. V. G. Y. Kost slechts 5 fir. en is voldoende voor het vermengen met 500 kgr. kolen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 11