22e jaar, Nr 45 Krijs 0.75 tr. Vrijdag 27 Februari 1942 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER STAD YPER BEVOORRADiNGSDIENST Uitreiking der Rantsoeneeringszegels Zeep kaarten Uitreiking der Kleederkaarten Machtigingen voor fietsbanden Bericht aan de Landbouwers Uitgever DUMORTIER. 34. Boterstraat Tel. 500 YPE« HEBCEDULD MET U ZELVEN STAD YPER WINTERFOOR KATTEFEEST -VOETBAL- Wegens de weersomstandigheden worden al de wedstrijden van Zondag 1 Maart afgelast. HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België: één jaar36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven In aile Belgische Postkantoren o O De uitreiking der rantsoeneeringszegels voor de periode 'an 3 Maart 1942 tot en met 1 April 1942 zal geschieden volgens de nummers der rantsoeneeringskaarten. telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zaterdag 28- Februari voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 701501 tot en met 704000. Maandag 2 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 704001 tot en met 706500. Alsook voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 814100 tot en met 814700. De personen die hun zegels NIET OP DEN VAST- GESTELDEN DAG komen afhalen, kunnen deze slechts bekomen op DINSDAG 3 MAART. N. B. Men wordt vriendelijk doch dringend ver zocht bij het afhalen der zegels de rantsoeneerings kaarten te RANGSCHIKKEN per NUMMER. O De zeepkaanten A en B zullen Worden uitgereikt sa men met de rantsoenzegels, op vertoon der rantsoen- kaarten en der strooken der vervallen zeepkaarten. De zeepkaart C (Bijzondere zeepkaart voor kinderen aeneden de 8 jaar, dokter-s enz.) zal worden afgeleverd vanaf Maandag 9 Maart tot en met Donderdag 12 Maart, telkens van 9 tot 12 uur, mits dezelfde voorwaarden als hierboven O De personen die nog niet in het bezit zi;n van de tweede kleederkaart, worden verzocht deze op de vol gende dagen en uren af te halen op den Bevoorradings- flenst Op Woensdag 4 Maart a- s- van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 16 ure voor de gezinnen, waarvan de naam van het ge zinshoofd begint met de letters A tot en met D Op Donderdag 5 Maart as. van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 16 ure voor de gezinnen, waarvan de naam van het ge- ainshoofd begint met de letters E tot en met O Op Vrijdag 6 Maart a. s. van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 16 ure voor de gezinnen, waarvan de naam van het ge zinshoofd begint met de letters P tot en met Z. Van sommige kleederkaarten werden een zeker aan tal punten afgeknipt. De reden daarvan is dat de be langhebbende personen tusschen Januari 1941 en Mei 1941 machtigingen tot bevoorrading voor textielpro ducten hebben ontvangen. De punten die overeenstem men met de waarde der ontvangen machtigingen, moe ten door onze diensten worden afgehouden en bewaard voor gebeurlijke controle Indien b v. iemand eene machtiging voor een kostuum ontving (hetgeen 80 pun ten vertegenwoordigt), werden bij' het uitreiken der eerste kleederkaart 60 punten afgehouden. De overige 20 punten zullen dus nu moeten afgeknipt worden. De personen d:e denken ten onrechte punten afgehou den te worden, kunnen zich steeds wenden tot het bu reel Nr 6 om den noodigen uitleg te bekomen o Daar wij vanwege het Ministerie van Economische Zaken bericht hebben ontvangen, dat er door onze diensten gedurende de maand Maart 1942 andermaal geen machtigingen ;voor fietsbanden mogen worden afge leverd. is het dus nutteloos eene aanvraag tot het be komen van zulkdanige machtiging in te dienen. De aanvragen die thans op onze bureelen berusten, zullen m aanmerking genomen wo-den van zoodra er i»pnietiw machtigingen mogen worden afgeleverd O STAD YPER Uerbezaaiingen van graangewassen Tengevolge van de gure vorst, zullen er on getwijfeld vele bezaaiingen van graangewassen verloren gegaan zijn. Schikkingen werden genomen om, van zoohaast de landerijen doordooid zijn, over te gaan tot die bestatigingen.' De landbouwers die denken te moeten overgaan tot herbezaaiing gelieven zich zonder uitstel te wenden bij den Landbouwdienst der Stad, Boter straat, 13. Yper, den 24 Februari 1942. De Burgemeester. J. Vanderghote. 1 Onze eerste plicht is ons zeiven te leeren ver dragen en met ons zeiven geduld te hebben Een les, die gedurig in de schriften van Fénélon herhaald wordt is dezeHeb geduld met u zei ven Deze zedekundige, die misschien de eenige is, die de plichten, waartoe de mensch bij zijn eigen opvoeding geroepen is, duidelijk ontwik keld heeft, maakt hiervan een voorschrift van uitnemend belang. Willen wij immers geduld hebben met anderen, moet het geduld met ons zeiven noodwendig vereischt worden op de eer ste plaats. Wie door gestel en humeur op een goeden voet met zichzelf staat en wie, waar 't zijn eigen doen en laten betreft, niet te streng in zijn eischen en oordeelen is, aanziet daardoor ook anderen juist met een goed oog. Maar hoe kan iemand, die zich bewust is van honderd dagelijksche gebreken en dwalingen, met zichzelf geduld hebben Hier past de wedervraag Wat zoudt gij zeggen tegen een jongen, die bits was en zijn lei aan stuk ken wierp en zijn rekenboek op den grond, om dat hij een fout in zijn sommen gemaakt had Natuurlijk zoudt 8Ü antwoorden: «Weihoe, ge begint nog maar pas te leeren en ge zoudt reeds willen oplossingen maken zonder fouten. Heb ten minste wat geduld. Datzelfde moeten wij tot onszelf zeggen. Laten wij erin berusten, dat het volmaakte hier niet te bereiken is. Stellen wij ons tevreden met telkens te beproeven en dikwijls te falen. Dat is onaf scheidelijk van ons bestaan. Onze zedelijke ont wikkeling heeft alles te winnen met geduld bij teleurstellingen en nederlagen. Wij moeten vervolgens niet blijven staren met een rusteloos verlangen op een trap van voortref felijkheid, die toch onbereikbaar is onder de om standigheden, waarin wij verkeeren. Eene vrouw met fortuin en dienstboden mag niet tevreden zijn met een slordig huis, maar een vrouw, met een zwak gestel en met kinderen mag vele dingen voorbijzien om des te beter te zorgen voor hetgeen 't allermeest noodig is. Het mag een deugd genoemd worden, dat zij haar lust tot orde, zindelijkheid en schoonheid opgeeft met evenveel geduld als zij zich schikt in andere be proevingen. Niets moet pijnlijker zijn voor iemand, die op orde en netheid gesteld is, als de grief, dat al wat hij onderneemt, slechts ten halve wordt afgedaan. Die vuurproef is menigeen beschoren. Men zou zeggen, dat het leven hen voort drijft zonder hun ergens tijd voor te gunnen alles moet haastig en slordig gedaan worden en ze geven er zich reken schap van, wat hun pijnlijk gevoelen nog ver meerdert. Het zou reeds een zielsverkwikking zijn, mocht er maar een éénig ding afgedaan wor den, maar nergens zien ze daartoe gelegenheid. In vele gevallen zou men zich echter heel wat verdriet besparen als men nauwkeurig berekende hoeveel er onder zekere omstandigheden zou kun nen uitgevoerd worden. Als wij die omstandig heden goed in acht nemen en al wat wij te doen hebben goed regelen en overleggen, dan zullen we gauw ondervinden dat hier en daar iets is, dat gerust achterwege kan gelaten worden. Het ove rige gaat dan des te beter. Veel kan van de keukenlijst geschrapt worden, dat het dagelijksch eten niet zal hinderen. Ook het naaiwerk kan vereenvoudigd worden. De ideali teit breidt inderdaad het gebied van kleeding en naald tot een wereld van moeite en arbeid, waar aan geen einde is te zien. Als de vrouwen klagen, dat hun werk nooit afgedaan is, zouden ze voor alles moeten gedenken, wat tijd- vermogen of in komen haar toelaten. Een knappe, verstandige vrouw moet eerst over leggen, hoeveel ze van haar voorgenomen taak op zich kan nemen, wel bewust, dat «de begeer- TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumorrier 34, Boterstraat, Yper Tel. *500 - Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 o Van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Zondag 8 Maart 1942; zullen volgende attracties en inrichtingen plaats nemen op de Foor Groote Markt Autoskooter Rupsmolens Reis naar de Maan Paardemolens Velomolens Balancoires Octopuce Schietkramen Lustige Wieg Bakmolen Zwief- molen. lijkheid nimmer vervuld wordt Het eenige middel om sommige bezwaren te ho ven te komen is... ze links te laten liggen. Een moeder, die zich voorneemt haar kinderen trouw te verzorgen en op te voeden, maar tege lijkertijd bals en partijen naloopt, zal wellicht onder die dubbele taak bezwijken. Ze zal beide zoo slecht doen, dat er van een oogenblik rust geen spraak meer zal zijn. Komt ze echter tot het ern stig en christelijk besluit, dat zij haar plicht vóór alles te vervullen heeft, dan zal vrede en rust weldra haar gemoed overstroomen na al die ge jaagdheid. Dan eerst zal ze bij machte zijn te zeggenDe opvoeding mijner kinderen is het eenige, wat ik goed kan en moet doen en daarop alleen zal ik mij toeleggen. Daarom zal ze de volstrekte volmaaktheid nog niet bereiken, doch ze zal haar ideaal, vrij wat meer dan vroeger, nabijstreven. Als wij gedaan hebben wat in onze macht was, moeten wij ons evenmin martelen met het verle den. Als wij al het licht, dat God ons gaf, vlijtig gebruikt hebben, mogen wij tevreden zijn. Zieke idealisten kunnen maar niet vergeten wat achter hen ligt. Het achteruitzien is hun zoo pijnlijk als vooruit te staren. Gij hebt hen goed te verzekeren, dat gedane dingen geen keer heb ben Was dat toch wel het beste, dat ik doen kon vragen zij zich af. Zou ik niet liever zoo of zoo hebben moeten doen Als ik maar zoo ge daan had, dan zou dit er het gevolg van geweest zijn, en dat niet Ze geraken natuurlijk uit dien doolhof niet met het droef gevolg, dat aan him klachten geen einde komt. Zulke menschen dienen te begrijpen, dat het verleden als een afgedane zaak te beschouwen valt en dat hierbij geen andere vraag te pas komt als dezeDeed ik niet, wat ik, toen voor het besite hield De Apostel spreekt een woord van het gezond verstand wanneer hij vermaantvergeet het geen achter u is en strek u uit naar 't geen vóór u is Een ander gebrek is met ongeduld en te groote angst de spoedige gevolgen van zijn streven te willen zien. Dit kan alleen ons werk vertragen. De zeer gevoelige werktuigen, waarmede we be deeld zijn, geraken nog al gemakkelijk in 't onge- reede. Geduld is noodig voor de beoefening van zelfbedwang. Men neme wel in acht den geest, die een uiterst fijn werktuig is, niet te overspannen. Op slot van rekening zouden we slechts zijn veerkracht ver nietigd hebben. We moeten beginnen met de bouwstoffen gereed te maken, eer wij ze kunnen buigen naar onzen wil. Er zal misschien heel wat tijds moeten verloo- pen, vooraleer we een voorgenomen daad van zelftucht zullen verwezenlijken. Plotselijke ver anderingen en schielijke hervormingen ten uit voer brengen, dat zult gij nooit op dit gebied. Een gewoonte wordt maar gevormd door voort-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 1