DE KORTRIjKSCHE ONDERLINGE lo CEMEENTE LANGEMARK Uitkeeringen aan de gezinnen van militieplichtige, wederopgeroepen of onder de wapenen gehouden militairen De geldigheid van koperen muntstukken van 1 en 2 pfennig Voor het bestrijden der ziekten van fruitboomen gebruikt FORMACTINE en SOUFRACTINE, omdat ze doelma tigst werken. ALIDOR VANDEPUTTE Contracten voor de levering van Provisie - Aardappelen De formulieren voor het aardappelcontract De Deelzegels Zekere bepalingen der Belgische bankwet buiten werking gesteld Uitbreiding van de depotverplichting op in 't buitenland berustende effecten van niet-ingezetenen LET OP Gij die roerende of onroerende goederen bezif. BRAND - LEVEN - ONGEVALLEN - Bijkanfoor IEPER, Pafersstraaf, Nr 8. Omer ROBYN - TEMPERMAN. Uitreiking der rantsoenzegels VOOR DEN MAAND APRIL 1942 De rantsoenzegels voor den maand April 1942 zullen uf.edeeld worden op de hiernavermelde dagen en uern Op Maandag 23 Maart 1942 Van 9 tot 12 uur: Klerkenstraat. Beekstraat. Kleine Merkemstraat en Boesingestraat. Van 2 ot 4 uur: Mangelaarstraat. Galgestraat. Gras- straat en AVolvengrahtstraat. Van 4 tot 5 30 uurPoelkapellestraat. Korte Eik- houtmoienstraat. Eikhoutmolenstraat. Schreiboom- - traaf Hoeiaertstraat Groenestraat en Korte Iper- straat Op Dinsdag 24 Maart 1942 Van 9 tot 12 uur Zonnebekestraat. Keerselaarstraat. Bruinebroekstraat O L. V. straat, Roeselarestraat. Peperstraat. Ieperstraat. Barkt. Stationstraat en Donkerweg Van 2 tot 4 uur: Bruggestraat. Sint-Juliaanstraat. Hazewedestraat. Waterstraat, Wijngaardstraat en Verloren Hoek Van 4 tot 5.30 uur Bikschotestraat. Nieuwe Kal- sijde en Cayennestraat. A.inmerknigDe zegels moeten dadelijk en ter plaats worden gecontroleerd Klachten welke nadien voorge le Ed worden komen niet meer in aanmerking He is niet toegelaten rantsoenzegels voor verschillende huisgezinnen af te halen. VERNIEUWING DER RANTSOENEERINGSKAARTEN Met het oog op de vernieuwing der rantsoeneerings- kaarten wordt iedereen verzocht na te zien of er geen onnauwkeurigheden voorkomen op de oude kaarten en deze alsmede alle mogelijke veranderingen kenbaar te maken aan de bedienden der ravitailleering ter gele genheid van de zegeluitdeeling op Maandag en Dinsdag a staande. Hiermee worden vooral bedoeld den geboortedatum, nummer van de eenzelvigheidskaart. voornaam, juist adres Langemark. den 21 Maart 1942. o wijzigingen in het besluit van 31 maart 1941 O Met ingang van 1 Juli 1940. en onverminderd de toe passing van de bepalingen van onderhavig besluit, kun- r.en de uitkeeringen verleend worden aan de rechtheb benden der soldijtrekkende militairen die. hetzij door bemiddeling van de militaire overheden of van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid dienst speciale verzorging), hetzij van het Roode-Kruis. ter verpleging opgenomen zijn of een regelmatig her- steilingsverlofbewijsv bezitten. Deze uitkeeringen zijn verschuldigd met ingang van den datum van de opneming in het hospitaal of van het zenden met herstelverlof, tot op het einde der maand waarin het hospitaal wordt verlaten of het herstelverlof een einde neemt. De belanghebbenden hebben een geneeskundig attest van opneming of een bewijs van herstelverlof over de tijdvakken waarover de uitkeeringen zijn aangevraagd, over te leggen. Deze bepaling is van toepassing op de militairen die. n.: een aanvraag om invaliditeitspensioen te hebben in gediend. een voorschot op dit pensioen trekken en op genomen zijn ter behandeling van het letsel, dat hun invaliditeit heeft veroorzaakt De uitkeeringen worden evenwel slechts den recht hebbenden uitbetaald na toestemming van den mili tair en onder aftrek van de voorschotten op het invali diteitspensioen van den militair of van de uitbetaalde termijnen van dit pensioen. De uitkeeringen. welke aan de rechthebbenden van den militair die een invaliditeitspensioen aangevraagd heeft, voor het verplegingstijdvak, uitbetaald werden en met het invaliditeitspensioen voor hetzelfde tijdvak samengaan, worden op het pensioen of op de pensioens achterstallen verhaald het overschot van wat zij op grond van dit besluit als uitkeering hebben ontvangen net betrekking tot het bedrag der termijnen van het nvaliditeitspensioen voor hetzelfde tijdvak, blijven den belanghebbenden verworven. o- Het Duitsch bestuur deelt mede Ingevolge de bekendmaking van 10 Maart 1942. van den militairen Bevelhebber In België en Noord-Frank rijk (verordeningsblad van den militairen bevelhebber. 68" uitgave) zijn de Duitsche koperen muntstukken van 1 en 2 pfennig, 1 en 2 rentenpfennig. 1 en 2 reichspfennig, welke buiten omloop werden gesteld, te rekenen van 1 Maart 1942. in België en in Noord-Frankrijk niet meer als betaalmiddel toegelaten Zij worden echter tot 30" Juni 1942 bij de Reichskredietkassen nog tegen hun no minale waarde In betaling aangenomen, of omgewisseld. De zinken muntstukken blijven geldig. 1) Besproei met FORMACTINE zoodra de hoo rnen ontbladerd zijn en zorg dat alles goed over gaan is van het onderdeel van den stam tot het uiteinde der takken. 2) Besproei met SOUFRACTINE veertien da gen vóór de bloeien opengaan. 3) Besproei met SOUFRACTINE een week na den bloei der knoppen. Dece producten zijn te verkrijgen bij Handelaar in Granen en Veevoeders Kaai, Yper Tel. 243. HET YPERSCHE 20 - 3-1942 o Een offioieele mededeeling 0 Door het Departement van Landbouw en Voedsel voorziening wordt tiet volgende meegedeeld in verband met de schikkingen die iedereen verzocht werd te tref fen om zeker te zijn voor den komenden Winter over een voorraad aardappelen te kunnen beschikken Het voornaamste daartoe aangewezen middel voor de levering van dien voorraad is een contract met een pro ducent te sluiten. De methode is eenvoudig, maar het loont wellicht de moeite enkele van de hoofdbepalingen dezer regeling in herinnering te brengen en de aandacht van de koopers-contractanten te vestigen op sommige punten die niet uit het oog mogen verloren worden Hoofdzaak is dus, dat wij vrij een overeenkomst mo gen aangaan met een landbouwer opdat deze ons, op zijn productie, onzen voorraad zou leveren, te weten 120 kgr. provisie-aardappelen voor elk lid van ons ge zin Deze voorraad is kleiner dan verleden jaar. maar hij moet slechts onze behoeften dekken met ingang van de maand November In plaats van September, en voor acht maand in plaats van voor tien, daar de Centrale als opdracht gekregen heeft ons onze aardappelen te leveren van zoodra de vroege aardappelen gerooid wor den tot en met de maand October. Terloops valt op te merken dat wij niet vooraf mogen contracteeren voor alle aardappelsoorten Onze keuze is beperkt tot de provisie-aardappelen, en daaronder dient men te verstaan, al de soorten, uitgezonderd de vroege waarvan de gansehe oogst aan de Centrale moet gele verd worden. En hoe zonderling het ook schijne, toch heeft men sommige aarzelingen kunnen vaststellen bij het sluiten van de contracten. Er bestaat echter geen reden tot on gerustheid en men heeft niet te vreezen dat het sluiten van zulke contracten weldra onmogelijk zou kunnen worden We mogen, inderdaad, niet uit het oog verliezen dat wij nu de gevolgen ondergaan van den psycholo- gischen schok welke door de bekendmaking van den omzendbrief van 16 Februari werd teweeggebracht. De belangrijkste producenten werden overstelpt met een vloed van aanvragen, waaraan zij onmogelijk onmiddel lijk gevolg kunnen geven, daar velen onder lien nog niet weten over welke hoeveelheid uitgelezen plantaard appelen zij met zekerheid zullen kunnen beschikken en dus vreezen vergissingen te begaan in het toepassen van de reglementeering In verband daarmede zullen wij dan ook eenige ophel deringen verschaffen, die nuttig kunnen zijn zoowel voor de producenten als voor de verbruikers Vooreerst mogen wij bevestigen, dat wij te bekwamer tijd al de plantaardappelen zullen kunnen invoeren waarvoor wij in Holland en in Duitschland aankoop- contracten hebben kunnen sluiten. Deze zullen bij voor rang voorbehouden worden voorde beroepslandbouwers, welke in ruil verbruiksaardappelen zullen leveren. Vervolgens wenschen wij er met al den gewensehten nadruk op te wijzen dat ieder verbruiker het recht heeft een overeenkomst te sluiten, met een landbouwer, wonende in om het even welke gemeente in-België Een burgemeester heeft dus geenszins het recht te beslissen dat de totale opbrengst van zijn gemeente zal dienen tot bevoorrading van zijn onderhoorigen en bijgevolg aan zijn landbouwers te verbieden overeenkomsten te slui ten met personen die niet tot het dorp behooren. Zulke houding is volstrekt tegenstrijdig met de reglementee ring en met de politiek gehuldigd door het Ministerie, dat alleen bevoegd is om op dat gebied een beslissing te nemen. Deze burgemeesters zouden overigens ongelijk hebben te vreezen voor de toekomst, daar de Centrale schikkingen zal treffen om te beletten dat de bewoners van productiecentra van hun voorraad zouden verstoken blijven ten bate van de bewoners van verbruikscentra. Anderzijds is de beslissing genomen door het Minis terie en van de Centrale, bij voorrang, een voorafne ming voor te behouden van 8 000 kg. aardappelen per Ha beplant volgens het teeltplan, ook geen hindernis voor het sluiten van overeenkomsten. Men vergete in derdaad niet dat op iedere dezer hectaren een aanzien lijk deel overblijft, dat vooruit mag verkocht worden. Dit deel moet overigens niet strikt berekend worden op grond van de minimum-opbrengst welke bij het besluit betreffende het teeltplan werd vastgesteld, maar wel op de werkelijke opbrengst- In de gespecialiseerde streken is het normaal dat de werkelijke opbrengst de in het plan bepaalde gemid delde opbrengst merkelijk te boven gaat Zij mag zon der twijfel als basis dienen voor het sluiten van over eenkomsten. Verder moeten de producenten goed in him hoofd prenten dat alles wat niet te voren verkocht werd bij overeenkomsten, aan de Centrale zal moeten geleverd worden. Schieten er hun aardappelen over, dan zullen zij er voorzeker een deel van mogen behouden voor hun persoonlijk gebruik. Maar zij gaan erge moeilijkheden tegemoet indien zij dit overschot willen gebruiken om hun beesten te voederen of het op de zwarte markt te versjacheren. Alle vereischte maatregelen zullen getroffen worden, om de totale aardappelopbrengst te doen dienen voor de normale bevoorrading van de bevolking. Wij herinneren er tevens aan, dat de landbouwers -beslist alle hoop moeten opgeven dat zij bij het rooien nog provisieaardappelen rechtstreeks zouden kunnen verkoopen aan verbruikers, die geen overeenkomsten hebben gesloten. Integendeel al de hoeveelheden waar voor geen leveringscontract bestaat, moeten aan de Cen trale geleverd worden Deze maatregelen schenken reeds breede mogelijk heden aan de verbruikers. Verder mogen deze niet uit het cjog verliezen, dat de landbouwers vrij gemakkelijk meer aardappelen kunnen planten dan hun bij het teelt plan wordt opgelegd, en dat zij op deze bijkomende productie niets bij voorrang te leveren hebben aan de» Centrale. Gansch deze productie mogen zij bij contract verkoopen, na er de wettelijke plantgoedreserve afge nomen te hebben De verbruikers zullen dus normalerwijze contracten kunnen sluiten. Wie zich wat moeite getroost, zal wel een eerlijken landbouwer vinden, die bereid is hem den wettelijken aardappelvoorraad te leveren De verbruikers kunnen bijgevolg, van heden af, de officieele formule van het contract verkrijgep in de bu- reelen van hun gemeentebestuur tegen den prijs van 1 frank voor de vijf formules, welke noodfg zijn voor iedere overeenkomst. Deze dient opgemaakt op naam van het gezinshoofd, voor al de personen welke deel uitmaken van zijn gezin. Eens in het bezit van dit docu ment en na te zijn overeengekomen met een producent, volstaat het de practische aanduidingen in acht te ne men. welke op de keerzijde van iedere formule voor komen. De verbruikers mogen echter niet vergeten, dat zij zelf er persoonlijk moeten op waken dat al de bestuur lijke formaliteiten worden nageleefd. De persoonlijke verantwoordelijkheid, die aldus aan de verbruikers wordt opgelegd, speelt hun een uitmuntend middel in de hand om er zich van te vergewissen, dat die formalitei ten wis en zeker vervuld zijn De contractanten mogen ook niet vergeten, dat de be hoorlijk in regel zijnde contracten aan het gemeente bestuur van hun woonplaats moeten voorgelegd worden vóór 15 Mei 1942, en .dat deze datum in geen geval zal verlengd worden Zooals bekend moeten de contracten voor levering van aardappelen, opgemaakt worden in vijf exemplaren, waarvan de formulieren elk een verschillende kleur hebben Bruin Exemplaar bestemd voor het Gemeentebestuur van den particulier. GroenGemeentebestuur van den landbouwer. Blauw Hoofdgroepeering Aardappelen Zwart: Voor den landbouwer. Rood Voor den particulier De vijf formulieren dragen hetzelfde volgnummer. Wij moeten onze lezers aanbevelen zich te vergewis sen dat ze in het bezit zijn van geldige formulieren. Zooals gemeld zijn alleen geldig de formulieren die door de hoofdgroepeering «Aardappelen» aan de ge meentebesturen of aan een mandataris, die optreedt na mens een groot aantal contractanten, werden bezorgd. De groene deelzegels Nr 1 brood en Nr 20 aardappe len zullen niet meer geldig zijn in de inrichtingen vanaf 1 April 1942 Zij zullen uitgewisseld worden tegen licht paarse verdeelingszegels gedurende de maand Maart 1942. De inrichtingen hebben tijd tot 15 April 1942 inbe grepen voor het ruilen der laatste verdeelingszegels, die na een eerste uitwisseling nog in hun -bezit zouden zijn. De plaatselijke bureelen hebben tct 22 April inbegrepen voor hun uitwisseling met de provinciale bureelen. Het controolbureel zal na 25 April 1942 geen ruiling meer aanvaarden. De geldige verdeelingszegels zijn vanaf 1 April: Nr 1. lichtpaars; Nr 2. groen; Nr 3. groen Nr 4. lichtpaars; Nr 6, groen; Nr 20. lichtpaars. Het Duitsch militair bestuur deelt mede De bepalingen van de Belgische bankwet van 24 Augustus 1839 betreffende de gouddekking, waarbij aan de Nationale Bank van België de verplichting wordt opgelegd, haar verbintenissen ten beloope van 40 door goud of door gouddeviezen te dekken, werden bij verordening van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, tot nader order buiten werking ge steld. De stabiliteit van den Belgischen frank wordt door dezen maatregel geenszins aangetast, aangezien de frank tot een vastgesteld bedrag omgerekend aan de Rijksmark gekoppeld is. welke harerzijds, haar vast staande waarde ontleent aan den arbeid en het econo mische productievermogen van de Europeesche levens- ruimte. waartoe ook België behoort. De buiten werking gestelde bepaling inzake de gouddekking was overigens, door de gebeurtenissen van Mei 1940 en het verder ver loop der omstandigheden, practisch reeds waardeloos geworden Deze verordening brengt geen wijziging aan de feiten, zooals die zich in werkelijkheid voordoen, doch be stendigt enkel een bestaanden toestand. Het Duitsch militair bestuur deelt mede Deviezen-ingezetenen zijn krachtens Art 2 van de vierde uitvoeringsverordening tot de deviezen verorde ning van 27 Augustus 1940 (Verordeningsblad van den militairen bevelhebber 13e uitgave Nr 3). verplicht; 1) effecten welke door niet-ingezetenen zijn uitgegeven (bultenlandsche effecten) 2) Belgische koloniale leeningen, effecten en niet in effecten belichaamde aandeelrechten van zoodanige Belgische ondernemingen, wier vermogen geheel of voor wezenlijk deel in de Belgische koloniën berust (Bel gische koloniale effecten) 3) door ingezetenen uitgegeven effecten, met waarde bepaling in buitenlandsche valuta (binnenlandsche ef fecten, met waardebepaling in buitenlandsche valuta); in een depot bij een binnenlandsche deviezen- of de- positobank in -bewaring te geven, voor zoover bedoelde effecten hun toebehooren. Krachtens de vierde uitvoeringsverordening, waren de eigenaars, trust's of alle andere beschikkingsgerech tigden aan deze verplichting onderworpen. De onlangs uitgevaardigde negende uitvoeringsverordening tot de deviezenverordening breidt de depotverplichting van bo venbedoelde effecten thans ook ui-t op personen die zon der de eigenaars ervan te zijn, dezelfde voor rekening van niet-ingezetenen in 'bezit, inzonderheid in bewaring of onder beheer hebben, voor zoover de effecten in tiet- binnenland berusten. De verordening voorziet geen aangifte- of aanbie dingsverplichting voor den buitenlandschen eigenaar. Ook sluit het in bewaring geven van de effecten in een de pot bij een deviezenbank niet uit. dat zij later weer kunnen worden afgeleverd. Aanvragen daaromtrent die nen tot den Verrekeningsdienst te Brussel te worden gericht. Deze laatste, alsook de deviezen- en deposito- banken verstrekken inlichtingen over de nadere bijzon derheden van de nieuwe verordening. Wie in strijd handelt met de voorschriften der ver ordening, wordt overeenkomstig de strafbepaling van de deviezenverordening voor België van 17 Juni 1940 gestraft. Het is U zeker bekend hoe de prijs van om het even welke soort goederen gestegen is, zoowel van gebouwen als andere soorten goed. Hebt U dan ook eens aan uwe verzekering ge dacht Is de dekking wel groot genoeg Zoo niet vraagt eens inlichtingen in vertrouwen bij de VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ N. V. HOOFD - OPZIENER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10