-VOETBAL- C. S. YPER F. C. I Z G E M 22e jaar, Nr 48 Prijs 0.75 tr. Vrijdag 20 Maart 1942 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 54, Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER BEVOORRADINGSDIENST Uitreiking der rantsoeneeringszegels Bijrantsoenen voor Arbeiders Hernieuwing der Rantsoeneeringskaarten Kindervoeding Yper RIJWIELTAKS Rood - Kruis van België WINTERHULP IEPER Groot KAARTSPEITORNOOI BESCHEIDENHEID Zondag 22 Maart 1942 om 1 3.45 uur HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS V oor België één jaar36.00 fr. zes maanden 18.00 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34. Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 De uitreiking der rantsoeneeringszegels voor de pe riode van 2 April 1942 tot en met 1 Mei 1942 zal ge schieden volgens de nummers der rantsoenkaarten. tel kens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Maandag 23 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van (>88900 tot en met 691500- Dinsdag 23 Maart voor do rantsoeneeringskaarten genummerd van 691501 tot en met 694000. Woensdag 25 Maartv voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 694001 tot en met 696500. Donderdag 26 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 696501 tot en met 699000 Vrijdag 27 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 699001 tot en met 701500. Zaterdag 28 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van i 701501 tot en met 704000. Maandag 30 Maart voor de rantsoeneeringskaarten genummerd' van 704001 tot en met 706500. Alsook voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 814100 tot en met 814700. De personen die hun zegels NIET op den vastgestel- den dag komen afhalen, kunnen deze SLECHTS beko men op Dinsdag 31 Maart. N B Men wordt vriendelijk doch dringend ver zocht bij het afhalen der zegels, de rantsoeneeringskaar ten te rangschikken per NUMMER en zooveel mogelijk op de vastgestelde dagen te komen. De zegels der bijrantsoenen voor arbeiders zullen nog worden uitgereikt tot en met Dinsdag 24 Maart. De be langhebbende personen die hun zegels, voor de periode van 3 Maart tot en met 1 April, nog NIET ONTVAN GEN hebben worden dus verzocht zich voor dezen be paalden datum aan te melden. De inventarissen (twee exemplaren) dienen r iet zorg te worden ingevuld en mogen vanaf Donderdag 26 Maart ingebracht worden. Tijdens het uitreiken der zegels voor de maand April, zullen de oude rantsoeneeringskaarten ingehouden wor den. ten einde het gereed maken der nieuwe kaarten te vergemakkelijken De gezinshoofden worden verzocht al de rantsoenee ringskaarten van hun gezin samen in te leveren, en na te zien of er gebeurlijk verbeteringen aan te brengen zijn (zooals b. v. adresveranderingen, verbetering van onjuiste geboorteplaats- of datum, enz...) De data en de manier van uitreiking der nieuwe rantsoeneeringskaarten zullen naderhand worden De- kend gemaakt. WaarschuwingDe moeders, die verlangen te genie ten van de voordeelen van het Werk Kindervoeding worden verzocht hun kinderen regelmatig mee te bren gen naar de raadplegingen en tot onderzoek aan den aangestelden Geneesheer aan te bieden de kinderen van 0 tot 1 jaar iedere week de kinderen van 1 tot 2 jaaralle veertien dagen de kinderen van 2 tot 3 jaariedere maand. Ziekte van het kind of zeer ongunstig weder kunnen een beletsel zijn. De taks ten voordeele der Stad. is gebracht van 5 frank op 7.50 frank. Deze som wordt vanaf 17 Februari •eind door den Heer Ontvanger der Belastingen, ter- •zelfder tijde, als de Provinciale taks. De personen welke zich eene rijwielplaat aangeschaft hebben, vóór den 17 Februari, en dus slechts 37.50 fr. in plaats van 40 frank betaald hebben, zijn verplicht, vóór 1 April, het verschil, 't zij 2.50 frank, aan de Stads kas te storten. Zij gelieven het ontvangstbewijs hunner nieuwe rijwielplaat mede te brengen. De Burgemeester, J- Vanderghote. AFDEELING YPER Ter gelegenheid van de week van het Rocd-Kruis worden er verschillende zeer nuttige voorwerpen te koop geboden in onze bureelen ten Stadhuize alhier. Deze verkoop begint Zondag 22 Maart, vanaf 10 1 uur. De opbrengst wordt in haar geheel gebruikt tot steun aan onze krijgsgevangenen. O ZONDAG 22 MAART 1942 te 4.30 uur namidda? in het Hotel Continental Tot een goed karakter behoort bescheidenheid. Indien men pedante menschen eens verplichtte op te treden in een kinematograaf of hun ge maakte stem in een gramofoon nadeed, zouden zij zelf de eersten zijn om ermeê te lachen. De pedanterie zou spoedig uitgestorven zijn, moest men de menschen enkel eeren om hun ver diensten. Er is in de wereld weinig belachelijker dan pe danterie. Denk bij deze gelegenheid aan het na- loopen van lintjes en strikjes, de aanstellerij en snoeverij met ridderorden, en?. •Strikt genomen mag men slechts trotsch zijn op een goed karakter en nog vervalt hiervan de verdienste, als het slechts dient om er vertoon mee te maken. De pedante praalhansen gaan fier op hun kunde, verhoovaardigen zich op hun naam, beroemen zich op hun titels, verhoovaardigen zich op hun betrekking, pralen met hun geboortg, bogen op de verdiensten hunner voorouders, pochen met hun geld, schermen met hun kennissen of poseeren met huR uiterlijk, maar vergeten, dat zulks met hun verdienste niets te maken heeft. Wisten deze windmakers hoe ze aéhter den rug uitgelachen worden en hoe ieder hun verwaand heid en pretentie doorziet, ze zouden hun grootsch- heid onmiddellijk opgeven. Daarom zijn de zoozeer nagestreefde hooge be trekkingen gevaarlijk voor het karakter. Ze zijn het geschikte geneesmiddel ,nief om van bluf en aanmatiging te genezen. Velen denken inderdaad dat ze grooter worden naarmate ze klimmen, maar vergeten hierbij, dat alleen hun voetstuk grooter wordt. Groote dwaasheid is het zich knapper te wanen dan anderen, want die anderen zijn dikwijls be drevener dan ze schijnen en bij goede menschen komt de kunde niet zoo snel aan het licht. De bescheidene houdt zich daarom zooveel mo gelijk op den achtergrond. Waarom de anderen willen verblinden door onze pronkzucht en onzen eigenlof Is het om te behagen, dan neemt men den slechten weg. Werp liever den sluier der bescheidenheid over uwe hoedanigheden en daden. Zijn ze werkelijk goed, wees ervan overtuigd, ze zullen dan vanzelf aan het licht komen. Onze vrouwen weten zulks het best. Zij, die hare lichamelijke gaven willen doen uitschijnen, spreiden ze nooit totaal ten toon, maar gebruiken alle soort van kunstgrepen en vernuftige mid deltjes om ze te doen opmerken of ze te doen ver onderstellen, daar waar de natuur te kort schiet. Zij kennen de kneep en verstaan het geheim om te verbergen en te doen gelden, wat hun als eer baarheid wordt aangerekend en in den grond slechts verfijnde beï*agzucht is. Zoo gaat het ook op zedelijk gebied. Welver- sfane -eigenliefde geeft nieuwen luister aan schoone eigenschappen, vult het ontbrekende aan en doet ten slotte meer talenten veronderstellen dan men werkelijk bezit. De opinie, die we óver onszelf koesteren, hangt veel af van de menscheiVwaarmede we omgaan. We zoeken deze steeds te gelijken of te overtref fen. Een groot genie laat zich bescheiden uit als hij zichzelf vergelijkt met menschen, die bewij zen leveren van nog grootere geniale vaardigheid dan de zijne. Zoo kan ook een kleingeestig per soon zich nog onbenulliger en stompzinniger aan stellen als hij zich aan onnoozelaars vergelijkt. De verstandigste menschen zijn doorgaans ook de meest hartstochtelijke. Ze zijn blootgesteld aan vlagen van oploopendheid en verwaarioozen wel eens de kleinigheden. Domme en bekrompen menschen vergelijken hierbij hun nauwgezetheid en natuurlijke kalmte en denken ze zoodoende te overtreffen. Hoe velen zijn er niet, die besluiten deze of gene. handel: of denkt niet gelijk ik handel en K. B. V. B. 1941-1942 op het Ypersch Stadium, Augustijnenstraat o TEGEN InkomprijsMatch 2' Afdeeling 3 frank. Tribune1 fr. opleg. aenk, dus handelt en denkt hij verkeerd. Ofwel zegt men bij zichzelf -hij moet wel zot zijn, mits hij schijnt te gelooven, dat ik niet wijs ben. In de middens, waar men niet in staat is iemands hoedanigheden te waardeeren of deze waardeeren wil, zoekt men wel eens een nog al bescheiden persoon als laatdunkend of waanwijs te doen doorgaan. Gebeurt zulks, dan kunnen al leen stellige bewijzen of een onvoorziene omstan digheid recht doen wedervaren. Edoch, om in 't gelijk te worden gesteld, moet zoo iemand niet alleen aanspraak kunnen maken op verdiensten, maar ook die hoedanigheden bezitten, die vergif fenis en kwijtschelding mogelijk maken. Doet hij inderdaad zijn overwicht te zeer gevoelen, zoo loopt hij gevaar zijn tegenstrever te kwetsen in zijn hoogmoed en belangen. Haat en nijd wor den dan zijn deel. In 't geniep zal men de gele genheid opzoeken om hem op zijne beurt te ver nederen. Vroeg of laat geeft hij toch hiertoe aan leiding en zelfs de schijn zal tegen hem uitge speeld worden. Bij gebrek aan feiten om ten laste te leggen, zal men er uitdenken zonder voor las ter te wijken. Waar het minste ongelijk kan aan gewreven worden, zal men het overdrijven en te vergeefs zal hij daartegen in opstand komen, want de kwestie is niet te weten of de beschul digingen waar en gegrond zijn, maar wel van zich te wreken of schrik aan te jagen, vooral wan neer eenig administratielid in 't gedrang kwam. Een gezagvoerder laat zich inderdaad zoo licht niet uit het zadel lichten al heeft hij zich aan eenig misdrijf schuldig gemaakt. Te vrije taal kan slechts gramschap op het hoofd van den aan- tijger verzamelen, als hij het waagt den schuldige in eigen oogen of die van anderen te verlagen. Meestal zal zijn'kritiek weinig of niets baten. Het eenig voordeel, dat hij kan halen, is deze lieden te dwingen in zichzelf te keeren en hunne han delwijze in bedenking te nemen. In dghoogere klassen der maatschappij zijn er velen onderhevig aan kleine vernederingen, te genzin en walg, die enkel voortspruiten uit over dreven aansprakenj die ze onbekwaam zijn te doen gelden. Andermaal komen ze voort van de wraak, die ze zith op den hals haalden, met an deren van hunnen stand te willen overtreffen. Een bescheiden mensch stelt zijn eischen niet hoog en vernedert niemand door zijn meerder heid.-JJij leeft stil en tevreden in engen kring waar hij weliswaar geen roem, maar toch den vrede vindt. Niets houdt de hartstochten meer in bedwang en verfrischt meer het bloed dan stille bescheidenheid. De natuur zorgt ervoor, dat men zijn meerder heid niet hoeft op te dringen. Er is geen genie van minderen rang. die een van hoogeren rang niet waardeert. Er is geen natie, die zich niet beter Zijt gij reeds lid van het R. K. 7

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 1