2 WEEK VAN HET ROODE - KRUIS VAN BELGIË Week van het Roode-Kruis Week van den Krijgsgevangene GROOTE KEUS PRENTPOSTKAARTEN VOOR PASCHEN ter DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boterstraat 34, Yper IEPERSCH KRONIEKSKE WINTERHULP - KRONIEK WINTERHULP IEPER Voor de lepersche Krijgsgevangenen Lotenleening 1933 acht dan de naburige Er is gewr'republiek, waai het bestuur zich niét wijaesracht dan alle Grieken en Romeinen samen. Er is geen kroeg of her berg of men kent er beter alle staatsbelangen dan in hef parlement. Wie een ander over de gewichtigste .gebeur tenissen van zijn leven oordeelt, geeft misschien toe. dat die andere verstandiger kan zijn dan hij elf. maar nooit dat hij wijzer is hij geeft daar van een tastbaar bewijs. Over 't algemeen kennen de menschen niets beter dan hun eigenbelang. Men geeft er sommi gen voor onnoozelaars uit die voor hunne slim heid zouden moeten bewonderd worden, kende men de drijfveer hunner handelingen in.de in nerlijke en betrekkelijke omstandigheden, die een buitenstaander niet eens vermoedt of raadt. Waar zijn ze die zich willen beteren en het oordeelen van anderen daarlaten Het is mogelijk, dat in sommige gevallen het herstel der orde gezocht wordt, doch meestal is die kritiekzucht maar het uitwerksel van bestaande afgunst en kwaadwil ligheid. Altijd is het een bewijs van hertrouwen in eigen kunde en doorzicht Onderzoeken wij maai- onze intieme gedachten en we zullen be merken hoe licht wij overdrijven als het anderen aangaat, vooral wanneer ze bij ons in een kwaad blaadje staan. van 22 Maart tot en met 29 Maart 1942 o Dit jaar staat de week van het Roode-Kruis in het teeken van HULP AAN ONZE KRIJGS GEVANGENEN EN AAN DE OORLOGSGE KWETSTEN Collecten worden gehouden op Zaterdag 28 en op Zondag 29 Maart op de straat, in de bioscopen, in de café's, in de winkels, overal waar u kunt bereikt wc.rden, geef mild, de opbrengst gaat in tegraal naar de slachtoffers van den oorlog. Sinds ruim één en twintig maanden verblijven dui zenden onzer landgenooten in kampen voor krijgsge vangenen, ver van huis en van hun gezin. Het Rood-Kruis stelt alles in het werk om hun lot in de mate van het mogelijke te verzachten. -Die gevangenen moeten, meer nog dan wij, de neer drukkende narigheden van dezen buitengewoon guren en langduffgen winter aan lichaam en aan geest voelen In vele gevallen zijn hun verwanten niet meer bij machte voor hen te doen wat zij wenschen. daar de geldelijke middelen ontbreken. Daarom meent het Roode Kruis een bijzondere kracht inspanning te moeten doen ten voordeele der Belgische krijgsgevangenen. Met dit doel worden collecten uitgeschreven en wordt er beroep gedaan op de mildheid en den goeden wil van allen die het goed meenen met onze beproefde landge nooten. Daarom ook rekent het Roode-Kruis op een goed ont haal en op een flinke gift wanneer een zijner afgevaar digden zich bij u aanbiedt. WAT DOET HET ROODE KRUIS VOOR U, hier te leper Het staat dag en nacht met zijne ambiïTanciewagens gereed om zieken of gekwetsten te vervoeren, niet al leen ten dienste van de stad zelve maar Uitgebreid tot de omliggende gemeenten. Het verzekert den verzendingsdienst van de pakketten voor de krijgsgevangenen. Het verzendt brieven naar den vreemde. Het heeft hulpposten ingericht voor het geval de stad door beschieting of luchtaanvallen geteisterd wordt. Het heeft sanitaire hulpmiddelen en verbandkisten uitgedeeld aan de L B. posten van het omliggende. Het verschaft driemaal per week, gratis, aan 44 onder voede jongelieden versterkende producten onder den vorm van levertraan, ovomaltine en melkpoeder. Het steunde financieel liefdadige instellingen. Het richt leergangen in ter vorming van ambulan- clersters en ambulanciers., werkt aldus mede aan volks opleiding en wekt den drang op naar meer kennis die ten dienste kan en zal gesteld worden van. ons volk. In een woord het dient zijn land en zijn volk. WAT VRAAGT HET ROODE-KRUIS ALS WEDER- GUNST Het Roode-Kruis leeft uitsluitend van giften. Daarom vraagt het uwen geldelijken steun, nu ter gelegenheid van de Roode-Kruis week. Daa-om vraagt het uwe toetreding als lid van R. K. 10 fr. per jaar gewoon lid. 25 fr. per jaar gewoon lid met recht op het maande- lijksch R. K. tijdschrift. 200 ff. lid voor het leven. Postcheckrekening Rood-Kruis Yper Nr 275106. Honderden n:euwe leden worden verwacht. De nood ;s nijpend en de behoeften zijn groot- Toon dat liefdadiphe:d voor u geen.ijdel woo~d is. Wij wachten op uw antwoord en inmiddels bieden wij u met onzen dank bij voorbaat onze R K. groeten. Het Bestuur R. K. leper. HET YPERSCHE 20 3 - 1942 MET MUZIEK DOOR T LEVEN. Er zijn van die vroolijke en muzikaal aangelegde menschen die leven met muziek. Wanneer ze uit hun bed wippen, hebben ze een liedje op de lippen. Iets van niets, een eenvoudig wijsje, maar dat beantwoordt aan hun gemoedsstemming. Soms is het vroolijk en licht, an ders wanneer ze eens poëtisch zijn. en tegen de wan den van hun hart machtige emoties voelen bewegen, is het diep en melancholisch Hun liedjes zjn de foto's van hun aandoeningen, die ze in een album hebben veree- nigd en openslaan volgens de ontroeringen die hun be vangen. Ze zijn de kinderen van de natuur die spontaan lucht geven aan wat in hun opwelt, zooals de bloem haar frissche bladeren links of rechts, hooger lager, langer of korter, scherper of ronder uitspreidt volgens de krachten in haar dit aanwijzen En dat doet ons peinzen aan een liedje uit een mooie ftlm met de Wiener Sangerknaben die we eens zagen Met muziek door 't leven Het is een lustig liedje en het beantwoordt nu juist eens aan die ger moedsstemming van de menschen die bij elke gelegen heid een liedje weten te zingen. Met muziek door 't leven Ziingen wij een liedje. Bij voorkeur een vroolijk liedje, dat de gebeurtenissen van het leven, al zijn ze nu ook eens minder aangenaam, langs den luimigen Kant beschouwt. Zing ook dat an dere liedje uit dezelfde film van de Wiener Sanger knaben en dat in onze taal luidt Waarom zou ik niet zingen WANNEER HET LENTE WORDT Wanneer nu het zonnetje in ons huis komt en zijn zoelte verspreidt, wanneer de lucht helder blauw is, wanneer de vogels vroolijk beginnen te kwetteren, dan vinden wij ook het gepaste liedje Wenn es Frühling wird, und die Sonne scheint...» «Wanneer het Lente wordt, en de zonne schijnt, droom ik slechts van u Ja. dan droomen we weer opnieuw. Voor de jongeren is het al dikwijls van iemand Want juist dan gaan de gedachten onvermijdelijk naar die iemand De liefde past nu toch best in het kader van de natuur. De natuur is frisch en vroolijk als de verloofde. De hoo rnen. de wolken, de weide, het water en het riet leiden de gedachten naar die verloofde. De aankomende lente schenkt nieuwe levenskrachten en deze geven blijheid. Die blijheid wil gedeeld worden met het meisje of den jongen. Er moet met hem of haar gewandeld worden langs de bruine wegen, waar op de boorden weer nieuw gras groeit- Er moet hem of haar getoond worden hoe de boomen opnieuw bladeren krijgen, hoe vroolijk de jonge zon de lage, logge pachthoeven streelt, hoe het bente vee door de weide trappelt, hoe de vogeltjes hun nest bouwen. En met een blij hart denken de verloofden eraan hoe ook zij weldra een huisje zullen huren en dit zullen opsmukken om het aan te passen bij de vernieuw de natuur, met veel liefde omdat dit nu hun huisje zal zijn. Wanneer het lente wordt en de zonne schijnt, droomen de jonge menschen van schoone dingen. SCHOONE DROOMEN. Er wordt de. jongeren wel eens verweten dat ze te veel droomen. Maar de droom is de mat waarop de daad geweven wordt. Zegde ons niet eens een denker dat alle daad uit den droom geboren wordt Maar er is droomen en droomen. Er is eerst en voor al de sterke droom. Sterk omdat hij maar bij sterke menschen huist. Het is de schoone droom van komende dingen. De droom die de daad draagt. Geen wild tie ren van zomerplanten, die bij de eerste herfststrengheid zullen verdwijnen. Maar de d:oom van een mensch die zijn krachten kent en weet wat hij daarmee kan uitbou wen. Het is dikwijls een stoute droom. Doch hij wordt gesteund door een vasten wil. Menschen die eerst droo men en daarna dien droom uitbouwen, zijn er die iets bereiken in hun leven. Was het Colombus niet die, na vastgesteld te heb ben dat de wereld een bol was, droomde dat hij deze rondvaar de Was het Lilienthal niet die de vogels zag en droomde dat hij vloog Was het Montgolfler niet die de rookwolkjes omhoog zag stijgen en droomde dat hij met een ballon de hoogte inging Was het later Graf Zeppelin niet die droomde dat hij, steunend op dit principe, reuzenluchtschepen bouwde En was het, om willekeurig te nemen, niet Newton die een appel zag vallen en daaruit de wetten der aantrekkingskracht tooverde, die onze wereld en al die welke errond zweven beheerschen Al deze menschen en nog zooveel meer. die we niet kunnen opnoemen, omdat hun geschiedenissen boeken zouden vullen, droomden eens en we hebben nun ver wezenlijkingen gezien. DE «DROOMERS». Dan hebben we de droomersDe menschen die losweg zich allerlei dingen verbeelden, die niet bestaan of nooit kunnen bestaan. Het zijn droomen die niet door de gedachten geleid zijn. Ze varen op het wafer der ver beelding zonder roei. Het zijn de woekerplanten der fantasie, die zonder bepaalde richting links en rechts in het wilde groeien. Uitgenomen bij dichters en schrijf vers, bij wie ze een opoouwenden factor vinden, d.e soms aan het geniale grenst, en een reden tot uiting van hun woordkunst vormen, brengen ze den mensen, in wiens brein ze woelen maar weinig nut en dienen ze sléchts tot tijdverlies. Hoogstens kan het ons wat verma ken, wanneer de werkelijkheid ons niets beters biedt, wat te spelen met deze blanke kinderen. Maar ze zijn niet echt, ze zijn maar feeën, die verdwijnen als we de oogen goed openen. Ze zijn nauw verwant met de droomen-al-slapen, die onze verbeelding bekruipen als we wil en gedaenten te ruste 'hebben gelegd. Droomen-al-waken is een gevaarlijke bezigheid. Het doet den mènsch, die er zich aan overgeeft, het leven voorb.jgaan zonder het eens werkelijk aan te vatten. Hij leeft in een andere wereld. Een wereld, die hij zich heeft gebouwd uit ijlte en hem niet toelaat zijn werke- li;ke leven op te passen. DE GEZEGDEN VAN DE MENSCHEN. Wij grijpen bij voorkeur de gezegden van de men schen aan. De menschen d.e we ontmoeten op straat, in café, op treinbij toeval en die welke we dikwijls zien, onze v.ienden, onze familie. Zelfs de gezegden van die menschen, waarmede we niet eens spreken, maar die we hooren edekavelen ondereen. En steeds om dezelfde reden omdat nu eenmaal voor den mensch niets inte- ressanters bestaat dan de mensch. Omdat al die gezeg den nu eenmaal «de publieke opinie» vormen. De publieke opin.e over alles, maar vooral over het leven. We hoo ren zoo graag wat de menschen daarover vertellen, om dat dit een spiegel is van hun leven. En wie, die van zijn evenmensch houdt, is niet blij als h.j hoort dat zijn evenmensch een goede levensbeschouwing heeft, die de weerspiegeling is van een goed leven Wie. die van zijn evenmensch houdt, is niet bedroefd te hooren dat die een treurige levensbeschouwing heeft De menschen sp. eken over het leven. Ze spreken er eiken dag over Elk heeft zijn levensbeschouwing, ge groeid uit zijn hart, uit zijn overtuiging, uit zijn geluk of uit zi;'n miserie. Daarin bekampen wat verkeerd ls. daarin aanwakke ren wat juist is, daarin recht trekken wat krom is. vormt een schoone taak. Een taak die we met blijheid ver richten. Daa:om luisteren we naar wat de menschen vertellen en grijpen we hun gezegden vast. HET LEVEN EEN DROOM Er zijn nu menschen die zeggen dat het werkelijke "'""H'nw—7 leven niet mooi'is. 3<rt het leven weinig gelijkénis heeft met een droom ,.,,j Dat is de bittere opinie van de ontgoochelden, van hen die eens van schoone dingen gedroomd hebben en de kracht niet hadden ze uit te bouwen. Waar ze zelf te kort schoten, zoeken ze de oorzaken in de omstandig heden die hun zouden te machtig geweest zijn. En met deze bittere opmerkingen trachten ze de jongeren, die voor 't leven staan en dit terecht vol verwachtingen te gemoet zien, in hun pessimisme meê te sleuren. Zij had den ook gedroomd van schoone dingen Maar wanneer hun de opofferingen werden gevraagd, die noodig wa ren om ze te verwezenlijken, zijn ze teruggedeinsd eb nebben den hamer laten vallen. Ze verkozen het gemak kelijke en begrepen niet dat de zelfopoffering hun het warelevensgeluk zou geven. Nu beklagen ze er zich over die vreugde niet te smaken. Ja. het leven is mooi. Het is mooi als men liet kan op bouwen. steen voor steen, tot het een prachtige kathe draal is geworden. Maar elke steen is een opoffering, een overwinning op zichzelf, een verzaken aan iets van minder waarde, maar dat ons toch nauw aan hef hart lag, voor iets beters, iets hoogers dat we moeten leeren liefhebben. Wanneer de kathedraal volbouwd zal zijn. kunnen wé ons ervoor neerzetten. We kunnen ze beschouwen met tevredenheid en geluk. We zullen ons zelf dankbaar zijnj EENVOUDIGE HELDHAFTIGHEID. Zoo'n kathedraal wordt meestal door eenvoudige men schen gebouwd. Wanneer men soms het simpele leven van volksmenschen nagaat of hoort vertellen, staat men dikwijls verstomd voor hun heldhaftigheid 'hoe zé dag aan dag de eene opoffering op de andere hebben estapeld, de eene last bij de andere hebben gelegd.En oe ze verduldig de ongelukken en tegenslagen, die ze erbij kregen, ook hebben aanvaard tot ze zoo zou men het meenen een te zware vracht voor hen vorm den. En toch hebben ze alles met licht gemóed zélfs verdragen, dag aan dag zonder klagen, zonder onge duld of zwakte. Wanneer men zulke menschen ontmoet, begint men ervan te houden. En wanneer het eenvoudige menschen zijn, begint men hun simpelheid lief te hebben. Waar lijk er kan meer grootheid in een klein huisje wonen dan in een kasteel Hoevelen zouden aan het moeilijke leven van die in schijn nietige menschen geen voorbeeld kunnen nemenMaar meestal leven ze heel verdoken en valt him heldhaftigheid niet op. Zoo leefden véél heiligen. Er wordt beweerd dat elke tijd zijn heiligen heeft. En men vraagt zich soms af waar de toekomstige •heiligen van onze eeuw te vinden zijn. Men moe^ niet ver zoeken. We vinden ze onder ons volk. Maar we moeten eenvoudig leeren kijken, en we zullen die een voudige heiligen zien. Fernand De Bruyn- Hebt gij reeds uw penning gestort bij R. K. voor onze krijgsgevangenen ONZE FOORKRAMERS AAN DE EER I Ter gelegenheid van het einde van het Kattefeest hebben onze foorkramers een geschenk aan Winterhulp overhandigd namelijk de som van 750 fr. Onzen bes ten dank voor dit schoone gebaar. Weeral iets waarvan onze beschermelingen zullen kunnen genieten. Maar hunne goede inzichten strekken nog verder. Heden avond van 4 u. af wordt de ontvangst gereser veerd voor Winterhulp. Daarom hoewel het bericht ons wat laat bereikte durven wij onze medeburgers toch aansporen nog even de foor te bezoeken en him penning te gunnen 't Is immers voor een goede zaak TOONEEL. De voorbereidingen voor de nieuwe operette vorderen flink. Eigenlijk zullen de tooneelliefhebbers iets krijgen van de bovenste plank. Het is namelijk een operette wij mogen den titel vooralsnog niet verklappen die in het buitenland een machtig succes heeft genoten en die nu in een nieuwe vertaling alhier zal worden opgevoerd. Ook aan de regie zal de meeste zorg worden besteed. Misschien wordt de datum nog ietwat verschoven, maar zeer lang zullen de liefhebbers niet meer moeten wachten Volgende week zal er visch uitgedeeld worden aan alle houders van een lidkaart van Winterhulp. De aandacht wordt er op gevestigd dat de bedeeling strikt zal geschieden op volgende dagen, en uren Maandag van 9 u. tot 10 uurLidkaarten Nrs 1 tot 25 van 10 u. tot 11 uur: Lidkaarten Nrs 25 tot 50 van 11 u. tot 12 uurLidkaarten Nrs 50 tot 75 van 14 u. tot 15 uurLidkaarten Nrs 75 tot 100 van 15 u. tot 16 uurLidkaarten Nrs 1O0 tot 125 van 16 u. tot 17 uurLidkaarten Nrs 125 tot 150 Dinsdag van 9 u. tot 10 uurLidkaarten Nrs 150 tot 175 van 10 u. tot 11 uur: Lidkaarten Nrs 175 tot 200 van 11 u. tot 12 uur: Lidkaarten Nrs 200 tot 225 van 14 u. tot 15 uurLidkaarten Nrs 225 tot 250 van 15 u. tot 16 uurLidkaarten Nrs 250 tot 275 van 16 u. tot 17 uurLidkaarten Nrs 275 tot 300 Woensdag van 9 u. tot 10 uurLidkaarten Nrs 300 tot 325 van 10 u. tot. 11 uurL'dkaarten Nrs 325 tot 350 van 11 u. tot 12 uur: Lidkaarten Nrs 350 tot 375 van 14 u. tot 15 uurLidkaarten Nrs 375 tot 400 van 15 u. tot 16 uurLidkaarten N s 400 tot 425 van 16 u. tot 17 uurLidkaarten Nrs 425 tot 450 Donderdag van 9 u. tot 10 uurL'dkaarten Nrs 450 tot 475 van 10 u. tot 11 uurLidkaarten Nrs 475 tot 500 van 11 u. tot 12 uur: L:dkaa:ten Nrs 500 tot 550 van 14 u. tot 15 uur: Lidkaarten Nrs 550 en meer De hoeveelheid uitgedeelde visch zal 250 gram per lid van het gezin bedragen. Iedereen wordt verzocht zelf voor de noodige verpakking te zorgen. Opgelet: Wie zich niet. op het voor hem vastgesteld uur. aanmeldt verliest alle recht op bedeeling. De ouders of de echtgenoote van krijgsgevangenen, die in het bezit zijn van een verzendingsbulletijn, kun nen nog steeds doozen sardienen bekomen, ze halen ze best af. op ons secietariaat, St Jacobsstraat, 16, den Maandag namiddag. 102" trekking van 18 Maart 1942. Een lot van 500.000 fr. is toegekend aan de serie 393051. Vi'f-en-veertlg loten van 25.000 frank zijn toegekend aan de volgende series 102824 103085 103558 108219 111617 119272 122486 127683 132408 138444 140193 142058 158081 163345 177772 191261 204730 205655 212183 218571 223207 224091 226551 228562 230972 245907 261390 269918 270116 271285 277679 291651 302545 316379 318749 320876 334313 347117 356793 359794 368368 369384 381015 382758 396664

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2