WETGN/CHAPPEÜj GROOTE FIGUREN Plechtige Communie Drukkerij Dumortier De gruwelijke roofmoord van Cheluwe vóór het Assisenhof Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Verwoeste Cewesten 1921 Kalender der Vlamingen KERKBOEKEN COMMUNIEBEELDEKENS PATERNOSTERS 34, Boterstraat YPER HET YPERSCHE 20 - 3 -1942 DE WERKEN VAN ARCHIMEDES Archimedes was gewend, zijn mathematische ge schriften toe te zenden aan zijn vakgenooten te Alexan- drië ill. aan Konoon, Dositheos en Eratosthenes, die blijkbaar zorg droegen voor verder verspreiding. Het blijkt, dat hij gewoonlijk eerst alleen de stellingen zond met verzoek, die met andere wiskundigen te bespreken en hen er toe aan te sporen, zelf de bewijzen ervan te zoeken later (soms een jaar en meer) volgden dan de volledige verhandelingen. Archimedes deed zulks om dat hij gaarne aan ièderen mathematicus het genoegen heeft willen gunnen de dingen zelf uit te vinden. Voor het verspreiden der werken van den grooten Griek moeten we den VlaamsChen Dominicaan Willem Van Moerbeke (1) noemen, die door zijn vertalingen uit het Grieksch een belangrijk aandeel heeft gehad in de verspreiding van de Helleensche cultuur. (2). Het eerste gedrukt werk van Archimedes vindt men in 1503. Het is hier niet de plaats de werken van Archimedes te ontleden, echter willen we eens vluchtig zijn geschrif ten overloopen I. OVER BOL EN CYLINDER (2 boeken). Hierin jrfstudeerde hij de oppervlakten en de inhou den van den bol, den cylinder en de boldeelen er wordt bewezen, dat de inhoud van een kegel, een halve bol en een cylinder met gelijke grondvlakken en gelijke hoog ten zich verhouden als 12 3. Met uitvoerigheid behandelt hij het vraagstuk van de verdeeling van een bol door een plat vlak in twee dee- len. die een gegeven verhouding hebben. Bij dergelijke vraagstukken betreedt Archimedes een gebied, dat we tegenwoordig behandelen met de methoden der differen tiaal- en integraalrekening. Archimedes was alzoo de voörlooper dezer rekenmethodes. 2. OVER DE CIRKELMETING. In dit werk wordt aangetoond, dat de oppervlakte van een cirkel gelijk is aan deze van een driehoek waarvan de basis gelijk is aan den omtrek en de hoogte aan den straal van den cirkel. Alzoo was Archimedes een voor- looper van cirkelquadratuurzoekers. Hierin berekent hij met voor dien tijd groote nauw keurigheid de verhouding van cirkelomtrek tot middel lijn en vond, dat deze verhouding (pi) kleiner is dan 22/7, maar grooter dan 223/71 Dit vond hij door bere kening van de zijde van den regelmatigén 96-hoek. Hij zelf drukt dit uit als volgtDe omtrek van een cirkel is gelijk aan het drievoud van zijn middellijn, vermeerderd met een gedeelte van zijn middellijn, dat kleiner is dan 1/7 van deze middellijn en grooter dan 1#/71 van deze zelfde middellijn. De waarde 22/7 wordt dikwijls de verhouding van Archimedes genoemd, maar door twee grenzen aan te geven waar pi tusschen ligt. deed hij veel meer dan hij zou gedaan hebben, wanneer hij slechts die ééne waarde had gezocht. Ook geeft hij hierin benaderende waarden op voor vierkantswortels men weet echter niet hoe hij die ge vonden heeft- 3. OVER CONOIDEN EN SPHAEROIDEN 4. OVER SPIRALEN De spiraal ontstaat, zegt Archimedes als een rechte lijn met eenparige snelheid wentelt om een vast punt en •ls tegelijk in de wentelende lijn een punt zich van het vaste punt uit met eenparige snelheid beweegt Het punt doorloopt dan een spiraal. 5. EVENWICHTEN VAN VLAKKE FIGUREN OF ZWAARTEPUNTEN VAN VLAKKE FIGUREN. (2 boeken). In dit werk behandelt 'hij de wetten der hefboomen hij ontwikkelt de stelling dat de twee lasten, die aan een hefboom elkander in evenwicht houden omgekeerd evenredig zijn aan de hefbocmarmen. 6. DE ZANDREKENAAR. Hierin berekent Archimedes den afstand van de zon tot de aarde, waarbij hij als basis voor zijn berekenin gen aanneemt dat de middellijn van de zon hoogstens dertig keer zoo groot is als die van de maan (3) Voor genoemden afstand wordt dan een bedrag van 10 000 aardstralen gevonden. (4). Daarna zoekt hij hoeveel zandkorrels (vandaar de eigenaardige titel) er noodig zijn om een bol te vullen die als straal heeft den afstand van de aarde tot den hemel der vaste sterren Om een voorstelling van dit getal te krijgen neemt Archimedes als nieuwe eenheid het getal 108= 100 000 000 Dit getal is een octade Door 100.000.000 van deze nieuwe een heid te nemen wordt een nieuwe octade gevormd die dus tot 1016 gaat. de derde gaat tot 10 24 enz Archimedes stelt 108 dezer octade op en noemt het aldus verkregen getal een periode. Het aantal zandkor rels is volgens Archimedes 1000 eenheden van de achtste octade der eerste periode (Dus 1064 x 1000 1067 of een getal bestaande uit de eenheid gevolgd door 67 nullen 7. DE QUADRATUUR VAN DE PARABOOL. (Vervolgt). (1) Willem van Moerbeke: geboren circa 1215 te Moerbeke-bij-Geeraardsbergen, hij trad in de orde van den H. Dominicus en volgde te Keulen de lessen van Albertus Magnus. Daarna verbleef hij lang in het Oosten, waar hij het Grieksch en de Oostersche talen grondig bestudeerde Werd kapelaan van den Paus en aartsbisschop van Korinthe. (2) Door hem zijn Thomas van Aquino en andere doctores der Scholastiek in de 13° eeuw in kennis ge komen met een deel van de werken van Aristoteles. (3) In werkelijkheid is de diameter van de zon onge veer 400 maal zoo groot als die van de maan. (4) In werkelijkheid is genoemde afstand gelijk aan ongeveer 23 400 aardstralen. De daders tot de doodstraf verwezen. De debatten over deze afschuwelijke, drievoudige moord en brandstichting, welke nu iets meer dan een jaar geleden namelijk in den nacht van den 21 op 22 Februari 1941. te Gheluwe gepleegd werd. eindigden Zaterdag laatstleden met de ter dood veroordeeiing van de drie booswichten, die deze onmenschelijke misdaad op hun geweten hebben De eerste dagen van het proces, welke verleden week Dinsdag vóór het Assisenhof een aanvang nam. werden besteed aan de lezing der beschuldigingsakte. aan het verhoor der drie betichten, aan de ondervraging van de gerechtsdienaars diq het eerste onderzoek deden en ver volgens van de getuigen ten laste en ter ontlasting Dit alles bracht weinig nieuwe feiten aan het licht en ook geen antwoord op de vraag wie de doodende revolverschoten op het echtpaar Degrande gelest heeft, gezien eenerzijds de drie beschuldigden volhardden in hun pogingen om zich wederkeeriglijk ervan te betich ten en anderzijds de eenige mogelijke getuige, het ne genjarig dochtertje der vermoorde echtgenooten, jam merlijk omgekomen is in den brand, die door de bandie ten moedwillig gesticht werd om de sporen hunner mis daad te deen verdwijnen. Het verhoor der getuigen liep dan ook voornamelijk over het verleden der betichten, hun karakter, hun gedrag en omgang. Over het alge meen waren de inlichtingen weinig gunstig. Vander Plancke. die vroeger reeds gestraft werd en een tijd lang in Congo verbleven had. waar hij een ziekte zou opgedaan hebben, was gekend als smokkelaar, en wei nigen hadden vertrouwen in hem. De twee anderen. Lefever en Vandewalle. gaven zich aan den drank over en staan op zedelijk gebied niet goed opgeschreven Meester Leuridan. die namens de burgerlijke partij optrad, kwam dan de eerste aan het woord en schetste al het afschuwelijke der begane misdaad van de drie bandieten, die thans nog niet het minste spijt over hunne daad betoonen. doch er alleen op uit zijn hun eigen vel te redden door elkander de grootste schuld op de schouders te willen leggen. Hun verdedigingsstel sel echter bedriegt niemand- Niet een alleen, doch alle drie zijn even plichtig aan den beganen moord en dienen hiervoor gestraft te werden Dergelijk misdrijf, een der ergste die we ooit gekend hebben, roept om wraak en gerechtigheid zal geschieden Ook meester Delobel onderlijnde nog het cynisme der booswichten die. enkele minuten vóór zij hun slacht offers neerschoten/samen met hen nog aan tafel zaten. Het openbaar ministerie was even onbarmhartig in zijn rekwisitorium tegen de drie betichten die allen even schuldig zijn en niet het minste medelijden ver dienen. Vervolgens traden de verdedigers der beschuldigden cp. Ieder van hen. alhoewel bewust van de moeilijke taak die zij te vervullen hadden, poogde de yerantwoor- delijkheid van zijn kliënt te verminderen. Na de replieken van Meester Leuridan en van het Openbaar Ministerie, heer substituut Rubbrecht. namen de verdedigers nog een laatste maal het woord, waarna aan de beschuldigden gevraagd werd of ze nog iets ,te zeggen hadden Vander Plancke en Vandewalle ant woordden hierop ontkennend, terwijl Lefever nogmaals •beweerde dat het Vander Plancke is die de schoten ge lost heeft, terwijl hij zelf alleen gestolen heeft. Aan de jury werden niet minder dan 21 vragen ge steld met betrekking op den diefstal met moord als be zwarende omstandigheid, op de brandstichting met doo- delijke gevolgen en ook nog op de toerekenbaarheid van Vander Plancke Na een beraadslaging van meer dan een uur betrad de jury opnieuw de gerechtszaal, waar lezing gegeven werd van de antwoorden, die bijna allen bevestigend waren Het Openbaar Ministerie eischte hierop de doodstraf voor de betichten en na nog een laatste poging der ver dediging. trok het Hof zich terug om over de uit te spreken straf te beraadslagen. Na een korte poos kwamen de magistraten en de jury terug en de voorzitter gaf lezing van het vonnis, waar bij de drie beschuldigden tot de doodstraf veroordeeld worden en waarmede het talrijk aanwezig puhliek zijne instemming betuigde. Doo Meester Leuridan werd een vergoeding gevraagd van 432.329 fr. en de betichten werden nog verwezen- tot het betalen der gerechtskosten die de som van 24.651 fr bedragen. «SS*.- van 22 tot 28 Maart 1942. Zondag 22 MaartBasilius, Renelde. Maandag 23 MaartVictorianus. Dinsdag 24 MaartGabriël. Simon. Woensdag 25 MaartO. L. Vrouw Boodschap Donderdag 26 MaartLudgerus, Emmanuel. Vrijdag 27 MaartJoannes Damascenus. Rupertus, Amedeus. Zaterdag 28 MaartJoannes van Capistrano. Sixtus, Gontran. Dorothea Opgang Ondergang Zondag 22 Maart 7 U- 43 19 u. 57 Maandag 23 Maart 7 u. 41 19 tl. 59 Dinsdag 24 Ma,art 7 u 39 20 u. 01 Woensdag 25 Maart 7 u. 36 20 ti. 02 Donderdag 26 Maart 7 u. 34 20 u. 04 Vrijdag 27 Maart 7 u. 32 20 tl. 06 Zaterdag 28 Maart 7 u. 29 20 11. 07 Opgang Ondergang Zondag 22 Maart 10 u. 34 1 tl. 43 Maandag 23 Maart 11 u. 08 2 u. 00 Dinsdag 24 Maart 11 u. 51 2 U- 38 Woensdag 25 Maart 12 ti 37 3 tl. 29 Donderdag 26 Maart 13 ll. 30 4 u. 14 Vrijdag 27 Maart 14 u. 29 4 u. 55 Zaterdag 28 Maart 15 u. 33 5 u. 31 Eerste kwartier25 Maart, te 2 u. 1 Volle maan 1 April, te 14 u. 32. Laatste kwartier8 April, te 6 u- 43. Nieuwe maan15 April, te 16 u. 33. De licht/verduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. 168' trekking van 14 Maart 1942. Het lot van 1 miljoen frank is toegekend aan Nr 5 van de serie 038404. JOHANN SEBASTIAN BACH Bach werd op 21 Maart 1685 geboren. Hij stamt uit een oude familie van musici Op 10 jarigen ouder dom was hij reeds wees en werd hij in huis genomen door zijn oudsten broer, die hem het eerste muziekon- derricht gaf. Nadat hij het gymnasium had afgeloopen. kreeg hij een plaats als violist, doch spoedig volgde in 1704 zijn benoeming tot organist te Arnstadt. In 1705 kreeg hij vier weken verlof om naar het spel van den beroemden organist Buxtehude te gaan luisteren, doch Sebastian bleef een paar maand weg. zoodat bij zijn terugkomst de kerkeraad hem ter verantwoording riep Doch Bach had een zeer autoritair karakter en hij wenschte zich zelf niet te verontschuldigen. Dit opvlie gend temperament bracht hem herhaaldelijk in moeilijk heden. De raad maakte van de gelegenheid gebruik, om oude grieven tegen hem te luchten, ook werd hem ver weten, dat hij met een vreemde Joffer in de kerk op een werkdag gemusiceerd had, wat toen erger werd gevonden dan nu, omdat het zingen door vrouwen in het Protestantische Godshuis verboden was. Bach's toe stand bleek onhoudbaar en dus liet hij zich gaarne benoemen tot organist te Mühlhausen. Hetzelfde jaar trouwde hij met zijn nichtje Maria Barbara Bach. In Mühlhausen had men een organisator noodig. nu Bach was hiervoor weinig geschikt, zoodat hij. alhoe wel hij er goed betaald werd, spoedig ontslag Vroeg Bach's volgende betrekking was die van hoforganist en kamermusicus van hertog Willem Ernst te Weimar. Hij kreeg hier herhaaldelijk verhooging van salaris en werd zelfs tot concertmeester bevorderd. Maar toen de kapelmeester stierf, benoemde men diens zoon en dit zat Bach dwars en daarom wou hij weg Hij nam alzoo het ambt van kapelmeester te Cöthen aan. alhoewel het hof gereformeerd was en men alzoo niet aan kerk muziek deed Het ging hem hier absoluut niet en hij had zulk een haast om weg te komen dat hij zijn ont slag eischte wat aan de hooge 'heeren niet aan stond en zoo werd hij gewoon een maand lang in arrest gehouden. Maar al die narigheid was niet vergeefs ge weest, want In Cöthen vond Bach een beschermheer, vorst Leopold, die zijn genialiteit volkomen besefte, zoodat er tusschen hen beiden een hartelijke vriendschap groeide, welke aanhield na Bach's vertrek uit Cöthen. Hier stierf Maria Barbara, die voor den componist een goede vrouw was geweest en hem drie kinderen in leven naliet (drie andere waren gestorven). Anderhalf jaar later vond Bach in Anna Magdalena Wülken een tweede ideale vrouw. Het was niet alleen een lieve stief moeder, maar 'ook een beste moeder voor haar eigen dertien nakomelingen (zoodat Bach 19 kinderen gehad heeft). Zij toonde bijzonder veel belangstelling voor het vak van haar man. zij heeft tal van composities van hem in 't net geschreven en ook kreeg zij les van haar echtgenoot. (Slot volgt). De schilder Karei Ooms overleed op 20 Maart 1900 te Cannes. Hij schilderde vooral geschiedkundige onder werpen. zooals Filips II bewijst zijn broeder de laatste eer». «Gerechtelijk onderzoek in de Drukkerij Plan- tijn«De stervende Hertog van Alvaen «Rubens' laatste dagen Het doek Verboden Lectuur is ech ter het best bekend De Vlaamsche grootmeester Antoon van Dyck kwam op 22 Maart 1599 ter wereld. Leerling van Rubens, schil derde hij reeds op 13-jarigen leeftijd apostelkoppen en portretten. Hij ging naar Italië, waar hij zijn kunst door het bestudeeren o. a. van Titiaan's werken volmaakte. In 1632 was hij hofschilder van Karei I te Londen, waar hij in 1641 overleed Van Dyck is. vooral als portret schilder, een der grootste meesters aller tijden. Hij schil derde 1500 stukken. Hij was een aristocraat, een stille weemoedige en ietwat vrouwelijke natuur. De Limburgsche dichter, Arnold Sauwen, die zuiver landelijke natuurimpressies schreef, werd op dezen dag in 1857 geboren Op 23 Maart 1606 overleed te Leuven de befaamde taalgeleerde Justus Lipsius, geboren te Overijsche. In 1938 sloot, op-62 jarigen leeftijd, de letterkundige Johan De Maeght, algemeen bekend om zijn Verloren Hoek jes de oogen. 24 Maart 1866, ziet het overlijden van Kanunnik J. B. David, naar wien het Davidsfonds werd genoemd. Op 25 Maart 1872 werd te Antwerpen de letterkundige Hubert Melis geboren en in 1891 te Hamme den letter kundige Dr. Filip De Pillecijn. Hij schreef Onder den Hiel», «De Rit». «Hugo Verriest». Pieter Fardé», «Pastor Denys». Mgr Bermijn», Blauwbaart «Hans van Malmedy en De Soldaat Johan dit laat ste werk is zoo pas verschenen in goedkoope uitgave op 50.000 exemplaren. Als journalist, werd hij bijzonder graag gelezen, toen hij hoofdopsteller van Pallieter was. Op denzelfden dag in 1925 ontviel ons de beeldhouwer Thomas Vingotte, hij beitelde o. a. het fronton van het Koninklijk Paleis, het standbeeld van Anneessens. en in samenwerking met Lagae, het Vierspan op den triomf boog in het Jubelpark.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 9