Zij sterven niet meer! LAPINEOL VERZEKERINGEN Edgard MISSIAEN 10 De nog niet benuttigde zegels 3. 4. 7 en 9 mogen vooraf ingezameld worden Appelsienen voor de zieke menschen De rantsoeneering van kolen Kolenbevoorrading aan de Bevolking Meststoffen voor ontgonnen braakgronden en voor gescheurde weiden Aardappelen op braakliggende gronden en gescheurde weiden TER APOTHEEK DELANOTE LANCEMARK. De vleeschvoorziening in ons land Het1 vee wordt opgeëischt Rantsoenen voor Dieren VRAAGT CRISTAL - CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIj j. C. DONCK Uitslag der Keuring en Prijskamp der Stieren en Melkkoeien Geen broodkaarten in België Het Gewestelijk Bureel van de Unie van Hand- en Geestesarbeiders te Kortrijk. Prijs van Rome voor de Bouwkunst- VOOR UWE Oude Hout-marktstraat, 6 - YPER HET YPERSCHE 27 -3 - 1942 Het Staatsblad van 25 Maart publiceert volgenden rondzendbrief van secretaris-generaal De Winter aan de gemeentediensten voor ravitaillee.ing en rantsoenee- ring betreffende de verdeeling van boter, peulvruchten, na\crderivaten en margarine voor het tijdperk van 3 Maart tot 1 April 1942. Gezien de ve.-tragfng welke zich heeft voorgedaan bij de bevoorrading der kleinhandelaars ln boter, peul vruchten en haverderivaten zullen de verbruikers, die nun gansch rantsoen. niet bekomen vóór het verstrijken van den geldigheidsduur hunner rantsoenzegels, het ontbrekend rafttsoen boter, peulvruchten en haverderi vaten ontvangen tijdens het volgend tijdperk Te dien einde en in navolging van hetgeen reeds werd vocrzien gedurende vroegere periode wat betreft de vertragingen bij de leveringen wegens vervoermcei- li sneden zijn de kleinhandelaars er uitzonderlijk toe vi nachtigd. vóór de levering van de overeenstemmende w aar de nog door hun ingeschreven klanten niet benut tigde rantsoenzegels in te zamelen en ze. binnen den Bestelden termijn in te dienen bij den gemeentedienst voe ravitailleering en rantsoeneering met het oog op hun zegelafrekening model 6 B..i ontvangst van de waar mogen zij. zonder andere formaliteit overgaan tot de verdeeling van de nog aan hun ingeschreven klanten verschuldigde rantsoenen. Dezelfde procedure mag worden gevolgd in geval van vertraging bij de levering van margarine wegens ver- voermoéilijkheden Wat de haverderivaten aangaat, waarvan het rantsoen werd'verdubbeld na indiening der lijsten model 2 voor iet loopend tijdperk, wordt de aandacht van de gemeen tediensten gevestigd op het feit dat. krachtens de schik kingen van rondzendbrief dd 28 Januari laatstleden Belgisch Staatsblad van 31 dito», het hun is toegelaten in voorkomend geval, met het oog op de regeling van uitzonderlijke toestanden, aanvullende lijsten model 2 n te sturen, derwijze, ten allen tijde, de kleinhande laars een «serve te verschaffen overeenstemmend met ten minste 5 t h van het .getal ingeschreven klanten Zooals men weet werden in de groote agglomeraties oranje-appelen onder controle te koop gesteld in enkele daarvoor aangeduide winkels aan de verbruikers. In verband hiermede doet men opmerken dat zieke menschen. die thuis verpleegd worden, eerst en vooral zouden moeten in aanmerking komen voor deze appel- sienen-bedeeling De belanghebbenden doen wij echter opmerken dat voor zieke menschen oranje-appelen ter beschikking zi;n. zoolang er voorhanden zijn Hiervoor volstaat het een getuigschrift te vragen aan den huisdokter en zich te wenden tot de Hoofdgroepeering Tuinbouwproduc ten Verdeeling van oranje-appelen. Schildknaapstraat. 41. te Brussel. Hier ontvangt men een bon voor aankoop van 5 kilo appelsienen bij een grossist Naar blijkt zal het kolenrantsoen ook gedurende de zomermaanden worden verstrektmet onderbreking van een maand In den loop van de maand gedurende dewelke geen kolen worden verstrekt, zal het distribu tie-systeem worden herzien Naar gemeld wordt zal het rantsoen vermoedelijk op dezelfde basis worden bere kend als voor de vorige wintermaanden. De Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel wordt er over ingelicht dat 't publiek de groote vertragingen, in 't uitvoeren der rantsoenen, aan de kleinhandelaars ten laste legt. Wij houden eraan de gezins- en ondernemingsihoofden in te lichten dat de vertraging voornamelijk voortkomt uit 't gebrek aan vervoer en de goede wil van de kleinhandelaars buiten twijfel is. Wij verzoeken de verbruikers wat geduld te hebben daar dé rantsoenen van vorige maanden welke niet uitbesteld werden, niet verloren zijn. en zullen uitge voerd worden zoodra de mogelijkheden dit toelaten. De Hoofdgroepeering Grondstoffen voor den Land bouw Zwaluwenstraat. 13a, Brussel, deelt mede dat, ten behoeve van de organismen die braakgronden ont ginnen en weiden voor bebouwing aanwenden, zal over gegaan worden tot een bijzondere bedeeling van mest stoffen. zulks in uitvoering van het rondschrijven van 16 Februari van het Ministerie van Landbouw. Per be- teelde Hectare zullen 20 kgr. stikstof en 400 kgr. Tho masslakken of een gelijke hoeveelheid van een andere fosfaat-meststof, worden uitgereikt. De aanvragen moe ten vóór 15 April op de Hoofdgroepeering toekomen, vergezeld van een getuigschrift van den Staatsagro- noom en van het Gemeentebestuur waar de perceelen die ontgonnen worden gelegen zijn. Aan de uitbaters van braakliggende gronden en ge scheurde weiden, die bij het Secretariaat der Hoofd groepeering Aardappelen een aanvraag tot het be nomen van pootgoed tot 15 Maart konden indienen, wordt medegedeeld dat de bestellingen, in de voorziene voorwaarden gedaan, nog tot 10 April 1942 aanvaard worden. U kunt gemakkelijk de konijnen redden en t aldus een smakelijk voedsel verschaffer Geeft ze daarom LAPINEOL redt ze zeker Schrijft ons en Lapineol wordt U vrachtvn; ten huize besteld. Ver-drachtige en volop melk gevende koeien mogen niet geleverd worden. Het Staatsblad van 21 Maart publiceert volgenden om zendbrief van secretaris-generaal De Winter, aangaande de levering als slachtdieren, van de in gevorderden staat van drachtigheid zijnde beesten en van de koeien die volop melk geven Ter aanvulling van de onderrichtingen, die u werden gegeven aangaande het nieuw leveringsplan voor het slachtvee, en ten einde te vermijden, eenerzijds. dat er vleesch zou verloren gaan wegens het slachten van die ren. die in gevorderden staat van drachtigheid verkee- ren. en anderzijds, dat de voortbrenging van zuivelpro ducten zou geschaad werden door het slachten van koeien die volop melk geven, verzoek ik u rekening te houden met volgende beschikkingen Het is aan de landbouwers streng verboden, als slacht dieren. beesten te leveren, die in gevorderden staat van drachtigheid zijn of die sinds minder dan drie maand gekalfd hebben Wanneer om aan een leveringsbevel te voldoen, een landbouwer slechts beschikt over beesten, die In gevorderden staat van drachtigheid zijn (zeven maand en meer) of die sinds minder dan drie maand gekalfd hebben, dan mag de in te brengen hoeveelheid eerst drie maand na het kalven geleverd worden. De landbouwers wien deze maatregel aanbelangt, zijn er toe gehouden zich met een. getuigschrift van den plaat selijken secretaris der N L V. C binnen vier en twin tig uren na ontvangst van het leveringsbevel, bij den burgemeester hunner gemeente aan te melden. Aldus zal de burgemeester een anderen landbouwer kunnen doen leveren, in plaats van den eersten, opdat de gemeente alleszins haar wekelijksch contingent le- vere. Deze maatregel geldt echter niet wanneer het gaat om koeien die door de Groepeering Zuivel, Vetten en Eieren wegens onvoldoende melkleverfng worden op- geëischt. Strenge straffen voorzien bij niet-Ievering Het Staatsblad publiceert volgend bericht van den voorzitter der Hoofdgroepeering. H-L Molitor. aan de veehouders In uitvoering van het besluit van 25" Februari 1941. waarbij de Hoofdgroepeering Vee. Vleesch en Bijpro ducten gemachtigd wordt tot opeisching van vee over te gaan, en overeenkomstig de beschikkingen van het besluit van 15 Mei 1941. betreffende de opeischingen in zake voedselvoorziening, wordt bij eiken veehouder het aantal dieren opgeëischt, noodig om het contingent vleesch te leveren dat voor eiken veehouder door de zorgen der Nationale Landbouw- en Vcedingscorporatie werd vastgesteld voor de periode gaande van 1 Decem ber 1941 tot 12 September 1942 Elke veehouder, die niet voldoet aan de levering op den datum vastgesteld door het leveringsbevel hem overgemaakt door den burgemeester, ig^ op grond van de besluiten van 25 Februari en 15 Mei 1941 strafbaar met de straffen voorzien In de besluitwet van 27 Octo ber 1939 Elke veehouder moet de noodige schikkingen nemen n te kunnen voldoen, op de vastgestelde data. aan de hem ter hand gestelde leveringsbevelen en dient hier voor het vereischte vee in zijn bezit te houden. Onverminderd de voorziene strafvervolging zal de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, op grond van artikel 14 van het besluit van 27 Augustus 1940. tuchtboeten toepassen van 40 frank voor elke kilogram vleesch welke niet werd geleverd. Voor de maand April 1942 zijn de rantsoenen voor de paarden vastgesteld als volgt De niet-landbouwpaarden van meer dan 450 kilogram hebben recht op 300 kilogram samengesteld voeder (3 zegels) Deze van minder dan 450 kilogram hebben recht op 200 kilogram samengesteld voeder (2 zegels) De half-landbouwpaarden worden niet meer bevoor raad Melkvee voor de maand April 1942 is er geen 'bevoor rading voor de melkkoeien voorzien. Voor stamboekdieren en voor speciale rassen is een bijzondere regeling voorzien. 8, Lombaardstraat, YPER. Tel. 255. gehouden te GELUWE, den 21 Maart 1942 Er werden 20 stieren voorgesteld, waarvan 10 aan vaard en 10 geweigerd. A. Stieren zonder tand van volwassene. - (3 mededingers) 3« prijs: 250 fr. aan Demyttenaere Willy, Geluwe. 4r prijs 200 fr. aan Vandaele Camiel. Beselare. B. Stieren met één of twee tanden van volwassene. (2 mededingers) 1" prijs 400 fr. aan Casier Bavo, Wervik. C. Stieren met ten minste drie tanden van volwassene. (3 mededingers) 1'' prijs 600 fr aan Ghesquiere Antoon. Geluwe. 21 prijs 400 fr. aan Vandaele Camiel. Beselare. D. Eerste annuiteit (800 fr.) van Bewaringspremie. 1 Couhe Leon. Wervik. 2. Lammerant Cyriel. Geluwe. Accessieten 1 Casier Bavo. Wervik 2 Ghesquiere Antoon. Geluwe. Benevens de bekroonde dieren werden nog de stieren aanvaard van Marescauw Jules. Wervik. en Dervaux Charles-Louis. Geluwe Melkkoeien A Gewone premiën (7 mededingsters) 1* prijs 500 fr. aan Ghesquiere Antoon. Geluwe. 2» prijs 400 fr. aan Ghesquiere Antoon Geluwe. y prijs300 fr. aan Ghesquiere Jozef. Meenen 4® prijs200 fr. aan Deneut Anselme, Wervik. 5» prijs 200 fr. aan Ghesquiere Antoon, Geluwe. 6® prijs 200 fr. aan Ghesquiere Antoon. Geluwe D. Eerste annuiteit (400 fr.) van Bewaringspremie 1 Ghesqujere Antoon. Geluwe E. Tweede annuiteit (300 fr.) of derde annuiteit (300 fr.) van Bewaringspremie. Ghesquiere Jozcl. Meenen. 2® annuiteit Deneut Anselme. Wervik. 3* annuiteit Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede Het i^prucht doet de ronde dat de bevoegde diensten het inzicht zouden hebben eerlang een broodkaart in te voeren. Het Departement van Landbouw en Voedselvoorzie ning verzoekt ons te melden dat deze bewering van allen grond ontbloot is en dat het niet in zijn bedoeling ligt de minste verandering aan het huidige regiem te brengen. Sedert enkele dagen heeft het Interprofessioneel Bu reel der U. H G A te Kcrtrijk. zijn gebouw gelegen 29. O L. Vrouwstraat, op een boogscheut van de Groote Markt, betrokken De ligging van dit lokaal kon niet beter zijn in het hart van de nijverige stede Kortrijk. van waaruit weldra de activiteit van de U H G A. over gansch het arron dissement Kortrijk zal uitstralen Het Gewestelijk Bureel staat onder de leiding van den heer V. Libbrecht, Interprofessioneel secretaris, die se dert meer dan twintig jaar verschillende actieve posten heeft vervuld in de voormalige socialistische arbeidersbe weging Hij is omringd door een schaar sociale werkers, die reeds sedert vele jaren hun sporen hebben verdiend in de arbeidersbeweging, van welke strekking die ook was Hij heeft als onmiddellijke medewerkers de heeren Ostyn, gewezen secretaris der kristen organisaties te Marke. M. Hofman, gewezen alg, secretaris van de Vrije Vakvereenigingen van het Kortrijksche. L. Pattyn, voor heen secretaris van Arbeidsorde in het Kortrijksche. H. Bonnet, gelastigde van het Bureel voor Arbeidsrecht van de gewezen Federatie vari Vakbonden van Midden- en Zuid-West-Vlaanderen en Juf E. Dejongtie, voor heen insgelijks gehecht aan genoemd Bureel voor Ar beidsrecht. Beide laatstgenoemden zullen zich belasten met den belangrijken dienst voor Arbeidsrecht en Rechtskundigen Dienst, die voortaan zal functlonneeren voor gansch de provincie West-Vlaanderen Zijn nog aan het Interprofessioneel Bureel toege voegd de heeren M. Teirlinck, gewezen alg. Voorzitter der Vrije Vakvereenigingen van het Kortrijksche en V. Lefebvre, gewezen secretaris der socialistische vak bonden te- Dotten! js, respectievelijk benoemd als ge westelijke secretarissen van de Beroepscentralen van Bouw en Hout en Textiel. Met dergelijke ploeg medewerkers is de degelijke werking van het Gewestelijk Bureel der UNIEte Kortrijk verzekerd en zullen de resultaten, ten gunste der hand- en geestesarbeiders van het Kortrijksche op zich niet laten wachten. Veelvuldige maatschappelijke diensten zijn in den schoot van het gewestelijk Bureel ingericht. Sommen wij er de voornaamste van opAdministratieve dienst, zooals het ontvangen der bijdragen, de uitbetalingen der verschillende statutaire vergoedingen bij werkongeval len, ziekte, geboorte, rustvergoeding. enz Arbeidsrecht en Rechtskundige Dienst zooals tusschenkomst in zaken van werkongevallen, gezinsvergoedingen, verlof, pen sioenen, achterstallig loon en tal van andere tusscnen- komsten met een karakter van maatschappelijk dienst betoon. Verder werd een dienst voor Familiehulp ingericht, vooral ten bate van de gezinnen, waarvan het hoofd in 't buitenland is tewerk gesteld, evenals een Propaga"- dadienst en de Organisatie van den vrijen tijd van den Arbeider. Leggen wij vervolgens nog den nadruk op de actieve rol, die de gewestelijke secretarissen der Beroepscen tralen zullen spelen, in de verdediging der algemeene beroepsbelangen van de aangesloten leden Alle zaken betreffende de specifieke beroepsbelangen van de arbei ders, zullen door deze gewestelijke secretarissen behan deld worden. Onnoodig te zeggen dat het Gewestelijk Bureel der Unie te Kortrijk weldra een centrum zal worden van een rustelooze activiteit die in het belangrijk nijver heidsgewest. die het Kortrijksche is. heel het maat schappelijk leven van alle arbeiders zal omvatten. Het Gewestelijk Bureel is toegankelijk voor het pu bliek, eiken werkdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. ('s Zaterdagsnamiddags zijn de bureelen gesloten) Alle arbeiders zijn er welkom Hun moeilijkheden, hun wenschen en hun grieven zullen er door een dege lijk en sociaalvoelend personeel aanhoord, onderzocht, en bij zoover het mogelijk is. opgelost worden. Daarom is de plaats van ieder weldenkend arbeider, die bewust is van de geweldige socialistische revolutie die wij doormaken, in de «UNIE», waar de eenheid van alle arbeiders eindelijk een voltrokken feit is ge worden Er wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht dat de groote wedstrijd, gezegd van Romeln de bouwkunst voor 1942 voorbehouden is aan de kunste naars van Belgische nationaliteit ten minste 21 jaar oud en ten hoogste 30, op 1 Januari 1942. De aanvragen tot deelneming aan den wedstrijd, ver gezeld van een uittreksel uit de geboorteakte van den mededinger en van een getuigschrift van nationaliteit, dienen gericht te worden tot het bestuur van schoone kunsten, letteren en volksopleiding, 52, Nijverheidstraat, te Brussel, vóór 1 April 1942. TEGEN BRAND, OP HET LEVEN, ONGEVALLEN, VOOR AUTOS, BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID, VOOR 1® KOMMUNIE, HUWELIJK - en alle andere verzekeringen, - WENDT U TOT die U de beste voorwaarden en zekerste waarborg biedt. (3206)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10