2 WINTERHULP - KRONIEK Lichtdempingsdienst Vereeniging van Schoenmakers en Schoenhandelaars, leper IEPERSCH KRONIEKSKE WINTERHULP IEPER Bericht aan de Ondersteunden Bedeeling van Vijgen Belangrijk Bericht aan de Geteisterden van Wervik, Komen, Waasten, Ploegsteert, Houthem en omliggende gemeenten Week van het Roode - Kruis Week van den Krijgsgevangene HET YPERSCHE 27 - 3-1942 laait het smeulende vuur op, de schellen vallen van vele Ofcpen, die ontnuchterd toezien. Zwart op wit staat het bewezen, dat de veipzaard zuur gewonnen spaarcenten van Qngelukkigen vermof. felde, zijn bloedverwanten achterbaks verloo chende en geen middel onverlet liet om een sport te winnen op den hierarchischen ladder Plunderaars en huichelaars, die op zulke ma nier hun overtuiging ih den steek laten, hebben een lage ziel. Aanmoediging verdient hij, die geen blad voor den mond neemt om hun die waarheid naar het hoofd te slingeren. Hij weze een alle- daagsche kerel en de beleedigers mannen van aanzien met verstrekkenden invloed, om het even, naar zijn zijde hellen alle heldere hoofden en rechtschapen harten. Inderdaad hij, die ovër anderen haerscht moei onbaatzuchtig aller dienaar zijn en met dien eénigen maatstaf, dient hij beoordeeld. Een beschaafd mensch is slechts kenbaar aan zijn tact en handigheid. Men kan zonder eenig verraad aan zijn beginsel hetzelfde op een min der kwetsende manier doen. Scherpe woorden zijn nooit noodig. Maar eerbied voor eens anders overtuiging is altijd vereischt. Het is volstrekt niet noodig al tijd gelijk te hebben en het is niet netjes altijd het laatste woord te willen hebben. Zoo behoeft men ook niet altijd alles tegen te spreken om geen jabroer te zijn. Of denkt ge, dat het noodig is blind te zijn voor het kwade om het goede te kunnen zien Breek daarom niet alles af zonder ooit iets op te bouwen. Het is niet flink iemand noodeloos tc kwetsen en zwijgen is dikwijls veel verdienste lijker dan te spreken. Waartoe kan het dienen uw tegenstander zijn minderheid te doen inzien en uwe meerderheid zonder noodzakelijkheid te doen gevoelen Is het niet beter uw argument te verliezen dan wel uw vriend Daarom moet tact niet ontaarden in vleierij en moet men niet eerst tegenspreken om daarna gelijk te geven, gelijk velen doen. Zeg nooit wat ge niet meent, maar zeg volstrekt niet altijd wat ge wel meent. Offer eveneens nooit iemand op aan een geestigheid. Meen ook niet, dat stijfhoofdigheid een bezit van karakter verraadt. Men kan zeer goed naar eigen inzichten handelen en vooraf kennis nemen van de inzichten van anderen. Het is verstandig den raad van anderen in te winnen. Tot een goede tactiek behoort, dat men al ziJn afspraken, ook de kleinste, trouw nakomt en dat men op zijn tijd komt. Een afspraak, wanneer ze goed is, is heilig. Laat een ander niet wachten, want door te laat "te komen, ontstemt men noo deloos. Een gentleman doet dit nooit. Tact geeft het middel om een harde taak pp een zachte manier uit te voeren. Denk scherp maar spreek zacht. Is het geraden nooit in drift te spreken, doe ook geen verzoek aan iemana, die ontstemd is. Wees niet te beslist en overdrijf niet. Vermijd over afwezigen kwaad te spreken. Maak, gelijk men zegt, van het kraken van een stoel geen donderslag en leer tegenspraak en scherts verdragen. Veroordeel niet voordat gij begrepen hebt. Het geheim van tapt fyestaat 4$ iedereen te ge ven wat hem toekomt en niet noodeloos vijanden te maken. Verveel niemand door uw langdradig heid. Spreek en denk niet steeds over u zeiven en zeg nooit tweemaal hetzelfde aan of in tegen woordigheid van denzelfden persoon. Streng voor u zelf en zacht voor anderen, weze de leus, altijd cn overal. DE KAARTSPELERS AAN DE EER! Op 22 Maart ging de aangekondigde wedstrijd In het kaarten door in het Continental Hotel en had een prach tig succes. Bravo voor de in-ichtende vereeniging, de «Continental Bridge Club»! Het kaartspeltornooi bracht «Je som op van 400 fr. Dat zoo een wedstrijd in het kaarten, benevens het ve-maak dat het uitmaakt, een uitstekend propaganda middel is. blijkt eens te meer uit het financieel resultaat er van. Dit moet stellig een aanwijzing zijn voor de andere kaa-tersvereenigingen of zelfs voor de afzon derlijke kaarte-s om in het vervolg «Winterhulp» bij de Inrichting van hunne tornooien te gedenken. Is de aan- b engit op z ch zelf telkens maar klein, toch zouden al de sommen bij elkaar een aanzienlijk bedrag bereiken en «Winterhulp» zou er stellig goed mee varen. Wie geeft een volgende n\aal het goede voorbeeld BR WO VOOR DE FOORKRAMERS. Wie had e- kunnen vermoeden dat een zoo laat aan gekondigde medewerking van wege de foorkramers nog een zoo onverwacht succes zou blijken En toch is zulks ■waar gebleken met de feestelijkheid van verleden week VrI dag. die de som van 1500 fr. heeft opgebracht Voeg daa-bij de oóbrengst van de collecte onder de foork -amers gehouden en iedereen zal moeten bekennen dat z'i zich schitterend van hun plicht gekweten heb ben. En dit vooral in de ongelukkige omstandigheden waarin de foorkramers sedert den oorlog moeten wer ken. Daarom sturen wij hen al'.en een speciaal woord van dank toe de Ieperllngen en in het bijzonder de noodlijdenden zullen hun gebaar niet licht vergeten. En een voorbeeld is het eveneens voor de talrijke nering- doener. waaronder er. jammer genoeg, nog steeds zijn d e «Winterhulp» niet schijnen te kennen. Het is echter nooit te laat om goed te doen. L. B. (Z. H. D.j Afdeeling Yper Hebben laa'ste waarschuwing ontvangen voor onvol doende lrchtdemp'ng. Vnrhee Ma-gucrite. St Jacobstraat. 39. Wed Forrez. Maarschalk Frenchlaan. 47 Alle schoenmakers en schoenhandelaars worden dringend verzocht tegenwoordig te zijn op de Maandelijksche Vergadering in 't Belfort Rijsselstraat, 9, leper, op Zondag a. s„ te 2 uur. HET BESTUUR. BABY KRIJGT EEN BABY, MAAR KRIJGT SLECHTS WEINIG TOESCHOUWERS. v Waarlijk, 'het gezelschap Cdticke heeft pech -te leper Niettegenstaande de zeer hoogstaande kunstwaarde van zijn opvoeringen heeft het reeds tweemaal voor half volle zalen moeten spelen. De eerste maal met Meisjes in Uniform» en nu met Baby krijgt een baby Is het een ondankbaar publiek of niet Wanneer we Zondag die vele openstaande plaatsen in den Schouwburg za gen. waren we wel eenigszins beschaamd tegenover de artisten. die nu wel een klein gedacht van de kunst liefde van de Iepersche bevolking zouden krijgen, en deze triestige uitblinkerij doorheen gansch het land zouden gaan vertellen. Welke de oorzaken wel zouden geweest zijn Er wordt gesproken van voetbal, foor en zoo meer Maar we kun nen ons toch niet voorstellen dat er Ieperlingen zouden te vinden zijn die deze vermakelijkheden'zouden ver kiezen boven een voorstelling van het gezelschap Rita Coucke. Anderen spreken van de prijzen der plaatsen. Daar steekt iets meer in Wat heelemaal niet beteekent dat het aan te nemen is. Vijftien of twintig frank was het bijwonen van de opvoering van Baby krijgt een baby toch wel waard. Al is het nu tcch wel eenigs zins verstaanbaar dat de menschen, die nu al zoo veel kosten hebben, daar eenigszins tegen opzien. Een ver mindering van de prijzen zou bij een volgende vertoo ning denkelijk gewenschte resultaten opleveren. En eindelijk schijnt ons de propaganda niet te wel gevoerd geweest te zijn. Vroeg beginnen is een woord dat niet mag vergeten worden. VEEL EN WEINIG ZEGGEN. Gelukkig de volkeren zonder geschiedenis, zegt men. Gelukkig ook de tooneelopvoeringen, waarvan men niet anders kan zeggen dan dat ze goed zijn. Wanneer er een liefhebberstroep optreedt kan men daar veel over praten, omdat men er alle graden van kunst in vindt soms van heel slecht tot zeer goed. Men kan er tien tallen opmerkingen over maken. Heel anders is het gewoonlijk bij een voorstelling van beroepsspelers Zooals in Baby krijgt een baby wor den alle rollen eens perfect gespeeld zooals ze het moe ten zijn. Natuurlijkheid is er de groote verdienste van. De acteurs en actrices handelen en spreken op het too- neel nu eens juist zooals de personen die ze voorstellen het zouden doen. Ze zijn, zooals men zegt, thuis op de planken. Het is dus niet noodig ervoor veel woorden den nek om te kraken. Doch dat is iets dat de lezers doorgaans niet goed begrijpen. Ze meenen dat hetgene-waarover veel gesproken wordt, immer zeer goed is, en dat dit waarover weinig gezegd wordt al mogen deze woor den nu nog zooveel lof bevatten minder goed is. Niets is minder waar. Maar het is onze vrees dat de lezers dit nu juist zouden denken als we er niet veel over uitwijden, en we zoo het succes bij een volgende opvoering van deze zeer verdienstelijke troep zouden schaden, terwijl we integendeel wenschen dat een talrijk publiek haar voorstellingen zou bijwonen telkenmale ze optreedt en het vroegere gemis aan belangstelling zou goed gemaakt worden. BABY KRIJGT EEN BABY EN WIE IS DE VADER 7 Baby krijgt een baby is een stuk dat een reeks mis verstanden bevat, en juist die misverstanden en de ge volgen. die ze op de gedachten en handelingen hebben, vormen gansch het komische van het stuk. Daar is eerst en vooral Dr. Plavius, een ietwat be deesd dokter, die bovendien beginneling Is en inwoont bij de familie Koschman. Die dokter is tot de vaststel ling gekomen dat de vrouw des huizes in blijde ver wachting verkeert. Maar eenerzijds het feit dat 'hij be deesd is, en anderzijds dat hij slecht bespraakt is, wordt oorzaak dat mevrouw Koschman niet al te goed verstaan heeft en denkt dat haar jongste dochter ln het geval is- Schandaal moet vermeden worden. Daarom wordt het dienstmeisje Paula voortaan allervriendelijkst be handeld en wordt ze zelfs een geschenk beloofd. Wat haar ertoe leidt te zeggen dat zij het is die iets zal krijgen. Dat is al nummer drie. Maar de moeder van de familie wil haar getrouwde dochter ertoe overhalen het kind. dat op komst zou zijn bij de jongste dochter, voor het hare te doen doorgaan- Waardoor er nu familieleden zijn die denken dat zij werkelijk in blijde verwachting is Dat is vier. Met de ware identiteit van de vaders is het al even erg gesteld. De vader van het kind der jongste dochter zou een leeraar uit de kostschool zijn. Doch. wanneer de oudste dochter dat haar man wil uitleggen, meent deze dat het gaat over den vader van haar kind, wat hem woedend en wraaklustig maakt. Bovendien wordt Roehus, de familievader, er zelf van verdacht de vader te zijn van dit van Paula Men kan zich gemakkelijk indenken tot wat al gekke voorvallen zoo'n gegeven kan aanleiding geven. Boven dien schort het stuk nergens. Alles steekt zoo fijntjes in eikaar. dat men het gebeuren haast voor werkelijk mogelijk houdt. DE OPVOERING. De vertolking was dan ook, zoöals we reeds zegden, piekfijn. In zulke stukken hangt het succes g ootelijks af van de interpretatie. We meenen wel dat cte spelers er het maximum hebben weten uit te halen. Rochus was een typische professorlang. mager, beenderig. stond de rol den heer Van den Borre physisch als gesneden, wat door een aangepaste kleedij nog on derlijnd werd. De echtgenoot die niet veel te zeggen heeft was door hem goed uitgebeeld. Mevrouw Leor.a De Vuyst typeerde in de rol van Bertha op een rake manier dit soort vrouwen die men soms ontmoetdie het hoofd verliezen bij eik voorval van eenig belang en maar zenuwachtig doorpraten zon de iets te vertellen dat aaneenhoudt. De rollen van de twee dochters El!y (-baby) en Agnes werden gehouden door de twee hoofdactrices die in Meisjes in Uniform zoo fel bewonderd we: den Clem. Van Outryve en Tilly Gryson. Ze waren beiden weer even sympathiek. De heer Roger Van Cauwenberghe heeft fel op de lachspieren gewerkt in de rol van doctor P'.avius. Ook hij heeft de aandacht van het publiek op zich getrokken. A! de andere rollen waren voortreffelijk. Niet een stord er beneden het algemeene waa-depeil. We weten niét of we mogen zeggen tot weerziens gezien het ondankbare onthaal dat het gezelschap te beurt is gevallen. Maar we hoDen wel dat deze kunste naars .als het eenigszins mogelijk is, ln onze stad terug komen. Eenerziids opdat de enkele liefhebbers. d:e ze gaa ne zien spelen, het verdienen en misschien komen de anderen dan ook wel eens in grooter getal. Wie aan houdt wint Een opvoering die we bij voorbeeld heel gaarne eens zouden z:en ware «Boefje». Een goede propaganda zou waarschl'nlijk meer toeschouwers aanlokken dan nu het geval was. Fernand DE BRUYN. BELAi^KYBERICHT Aardappelcontracten Alle inwoners van Yper die niet ln staaUjtijn ep^Jiet niet zullen zijn zich een contract voor pro visie aardappe len aan te schaffen moeten op MAANDAG 30, DINSDAG 31 MAART en WOENSDAG 1 APRIL a. s. aangifte to rnen doen bij onzen dienst LANDBOUW Cly verdiep.) Boterstlraat. 13 Al wie deze aangifte verwaarloost, stelt zich bloot,aan het gevaar gedurende den komenden Winter geen aard appelen te bezitten RANTSOENEERINGSKAARTEN of VISCHKAARTEN van het gezin medebrengen. De Burgemeester J. VandergUote. De ondersteunde gezinnen worden er aan herinnerd dat zij zich slechts- op de dagen en uren, verhield op hun lidkaart. op het secretariaat van Winterhulp mogen aanbieden teneinde er hun ticketten voor kolen, melk en brood af te halen Alle veranderingen in den gezinstóestand alsook alle veranderingen van werkgever en van Inkomsten moe ten verplichtend aangegeven worden den Maandag na de verandering. Wie hierin ln gebreke blijft zal voor een maand geschorst worden Erge gevallen kunnen volledige uitsluiting tot gevolg hebben Volgende week zullen er vijgen bedeeld worden aan alle houders van een lidkaart. van Winterhulp De aandacht wordt er op gevestigd dat de bedééling strikt zal geschieden op volgende dagen en uren'; Maandag van 9 u tot 10 uurLidkaarten Nrs 1 tot 5Q van 10 u. tot 11 uur: Lidkaarten Nrs 5,0 tot 100 van 11 u tót 12 uur: Lidkaarten Nrs 100 tot 150 van 14 u. tot 15 uurLidkaarten Nrs 150 tót 200 van 15 u. tot 16 uurLidkaarten Nrs 200 tót 250 van 16 u tot 17 uur Lidkaarten Nrs 250 tot 300 Dinsdag van 9 u tot 10 uurLidkaarten Nrs 300 tot 350 van 10 u tot 11 uur: Lidkaarten Nrs 350 tot 40Ö van 11 u tot 12 uur: LIdkaart°n Nrs 400 tot 450 van 14 u. tot 15 uur: Lidkaarten Nrs 450 tot 500 van 15 u. tot 16 uur: Lidkaarten Nrs 5O0 tot 550 van 16 u tot 17 uur Lidkaarten Nrs 550 tot 600 De hoeveelheid uitgedeelde vijgen zal 250 gram per lid van het gezin bedragen. Iedereen wordt verzocht zelf voor de noodige verpakking te zorgen. OPGELET Wie zich niet op het voor hem vastgesteld uur aanmeldt, verliest alle recht op bedeeling. Commissariaat voor 's Lands Wederopbouw o v Ten einde de geteisterden te helpen hun dossier Van oorlogsschade in orde te maken zal er een afgevaar digde van het Provinciaal Commissariaat voor Weder opbouw zitdag houden op volgende plaatsen en dagen Den 1" en 3" Maandag te Wervik. Den 2n en 4n Maandag te Komen. Den ln Dinsdag te Le Bizet-Ploegsteert. Den 2" Dinsdag te Waasten en Neerwaasten. Den 3» Dinsdag te Houthem. Gedurende de maanden April. Mei, en Juni staat de afgevaardigde dus ter beschikking der geteisterden om hen kosteloos alle noodige inlichtingen en formulieren te verschaffen. Sinds ruim één en twintig maanden verblijven dui zenden onzer landgenooten in kampen voor krijgsge vangenen, ver van huis en van hun gezin Het Rood-Kruls stelt alles in het werk om hun lot in de mate van het mogelijke te verzachten. Die' gevangenen moeten, meer nog dan wij. neer drukkende narigheden van dezen buitengewoon guren en langdurigen winter aan lichaam en aan geefet voelen In vele gevallen zijn hun verwanten niet meer bij machte voor 'hen te doen wat zij wenschen. daar de geldelijke middelen ontbreken. Daarom meent het Roode Kruis een bijzondere kracht inspanning te moeten doen ten voordeele der Belgische krijgsgevangenen. Met dit doel worden collecten uitgeschreven en wordt er beroep gedaan op de mildheid en den goeden wil üah allen die het goed meenen met onze beproefde landge nooten. Daarom ook Tekent het Roode-Kruis op een goed ont haal en op een flinke gift wanneer een zijner afgevaar digden zich bij u aanbiedt. WAT DOET HET ROODE KRUIS VOOR U, hier ,te Iëoer Het staat dag en nacht.met zijne ambulanclewageps gereed om zieken of gekwetsten te vervoeren, niet al leen ten dienste van de stad zelve maar uitgebreid tót de omliggende gemeenten. Het verzekert den verzendingsdienst van de pakketten voor de krijgsgevangenen. ,1 Het verzendt brieven naar den vreemde. Het heeft hulpposten ingericht voor het geval de stad door beschieting of luchtaanvallen geteisterd Wordt. Het heeft sanitaire hulpmiddelen en verbandkist'en uitgedeeld aan de L. B. posten van het omliggende. Het verschaft driemaal per week. g-ati's, aan 44 onder voede jongelieden versterkende producten onder don vorm van leve-traan, ovomalt'ne en melkDoeder- Het steunde financieel liefdadige instellingen. Het richt leergangen in ter vorming van ambpian- cie-sters en ambulanciers, werkt aldus mede aan volks- op!eid:ng en wekt den drang op naar meer kennis die ten dienste kan en zal gesteld worden van ons volk, In een woord het dient zijn land en zijn volk. WAT VRAAGT HET ROODE-KRUIS ALS WEDER- GUNST Het Roode-K-uis leeft uitsluitend van giften- DaaTom vraagt het uwen geldelljken steun, nu ter gelegenheid van de Roode-Kruis week. Daarom vraagt het uwe toetreding als lid van R. K. 10 fr. per jaar gewoon lid. 25 fr. De- jaar gewoon lid met recht op het maande- lijksch R K. tijdschrift. n 200 fr. lid voor het leven. Postoheckrekenlng Rood-Kruls Yper Nr 275106 Honderden nieuwe leden worden verwacht. De nood is nitoend en de behoeften ziin groot- Toon dat liefdadigheid voor u geen iidel woord is. Wij wachten on uw antwoo-d en inmiddels bieden wij u met onzen dapk bij voorbaat onze R. K. groeten. Het Bestuur R. K. leper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2