De Burgemeester van leper ontzet TOEGELATEN TAXIS Bedeeling ven Vijgen WINTERHULP - KRONIEK VLAAMSCHE TOERISTENBOND TAK IEPER HOE VOND IK MIJN VOLK EN M JN TAAL TERUG 2 TT- verkregen uil afval vau wallen sloffen-Wicot en confectie. Het is wel degelijk echte wSl. die wel uit lompen is gehaald en reeds gebruikt werd, doch opnieuw is verwerkt. Uit afval van rubber wordt de rubber terugge wonnen Ipij middel van een regeneratieproces, dat de rubber reinigt van bijgevoegde producten, waarmee de rubber vermengd is. De vulcanisatie wordt zoodoende vernietigd en al heeft de aldus verkregen geregenereerde rubber de eigenschap pen niet van nieuwe rubber, is ze toch zeer diens tig voor het maken van rijwielbanden bijvoor beeld. Op het oogenblik zijn er bijna geen andere meer in den handel. De katoenen garens en weefsels, die nu ver- Kocht worden, zijn vervaardigd uit den afval van katoen en zoodanig bewerkt, dat zij opnieuw ge bruikt kunnen worden. Bovengenoemde afvalstoffen zijn slechts van de voornaamste. Maar vele andere gaan ook naai de nijverheid terug. Metalen worden hersmolten lompen worden uitgerafeld en opnieuw tot draad versponnen glasafval wordt bij de bereiding van nieuw glas ten nutte gemaakt. Dit laatste in vorm van glasgruis, is van groote beteekenis nu de glasfabrieken zoo moeilijk aan het noodige soda geraken. De verwerking der afvalstoffen zal in het kort de oprichting van gespecialiseerde fabrieken noo- dig maken. Reeds werd in ons land in dien zin d verwerking ondernomen van dierlijken afval en van afvalvet uit vetafscheiders. Wat misschien meer opzien baart, is dat ook het stadsvuil gis meststof kan benuttigd worden. Op verscheiden wijzen zou men kunnen te werk gaan, mag men de uiteenzetting gelooven van den technischen adviseur bij den studiedienst van het Ministerie van Economische zaken, ingenieur Van Ganse. Door het vuil te verbranden in speciale ovens verkrijgt men warmte, die voor de vorming van stoom en het opwekken van electricfteit kan be nuttigd worden. Deze bewerking zou echter op verre na de onkosten niet dekken, maar blijft niet zonder hygiënische voordeelen. De vaste stoffen, die na de verbranding overblijven, zouden kun nen dienen voor het verharden van wegen of om gezet worden in kunstmatig basalt door smelting. Het zwakke punt blijft ook hier de financieele last. Om nu meststof te halen uit het stadsvuil zou den eerst de onverteerbare stoffen moeten -ver wijderd worden. Vervolgens moet het stadsvuil tot poeder gemalen worden. Het mengsel van asch en bederfbare stoffen verandert dan, na enkele maanden aan zichzelf overgelaten te zijn, in een bruinzwarte stof. De bekomen meststof is niet zeer rijk, maar goedkoop. Bij het ontginnen van woeste gronden zou het vele diensten bewij zen. Weet men door middel van zeven een deel van de asch uit het vuil af te scheiden en de over. blijvende, overwegend organische bestanddeelen aan een gisting te onderwerpen, dan bekomt men een meststof van tamelijk goede hoedanigheid De totale hoeveelheid huisvuil welke door de steden opgeleverd wordt, bedraagt in vredestijd ongeveer 900.000 ton per jaar. In normale om standigheden zou hieruit een hoeveelheid mest stof kunnen bereid worden, die voldoende zou zijn om jaarlijks ruim 1000 Ha. heidegronden te ontginnen. De afvalwaters hebben ook de aandacht der des kundigen getrokken Het is een verheugend feit, dat de studie der af. valstoffen in vollen gang is. Want in een landeke gelijk het onze dient men de hygiënische en eco nomische bezwaren niet uit het oog te verliezen. Onze bevolkingsdichtheid is te groot en het is onrustbarend in de nabijheid van sommige groote steden het steeds opstapelend vuil geheele vlak ten in beslag te zien nemen. België zou zich bo vendien gedeeltelijk kunnen onafhankelijk ma ken van buitenlandsche grondstoffenvoorziening door het benuttigen der afvalswaarden. Vele land- genooten zouden fer werk bij vinden, de opbrengst van landbouw en veeteelt zou aanzienlijk ver- hoogen. Ten slotte geldt de noodzakelijkheid, dat onze industrie moet blijven draaien, niet alleen om de werkgelegenheid van velen, die zij vormt, maar vooral in het belang van de voorziening van ons allen met haar voortbrengselen. Wij weten het, de inzameling gaat vooral de huisvrouwen aan en op hare medewerking is zij grootendeels gebaseerd. Het is misschien verve lend, dat zij hare zorgen ook nog met het apart- houden van afvalstoffen vermeerderd zien, maar zij zullen zich gaarne deze moeite getroosten als zij de waarde willen bedenken, die deze voor het bedrijfsleven hebben. De afgifte is overigens verplicht en vernietiging ervan is strafbaar. Wij vragen slechts, dat van hoogerhand er ook naar gestreefd worde de gele genheden te vermenigvuldigen om haar van hare voorraden af te helpen. HET YPERSCHE 17 4 - 1942 A JEPERSCH KRONIEKSKE KINDEREN. V Kinderen hebben, steeds in de belangstelling gestaan en zullen er ook steeds in staan. Ze zijn zeldzaam te vinden, die rnenschen die niet van kinderen houden En toch zijn er. Die uitzonderlijke gevallen zijn zoo tegennatuurlijk dat we ze dadelijk opmerken En door dat we er zoo de aandacht op vestigen, krijgen we wel soms den indruk dat er nogal veel zulke rnenschen zijn. Stellen wij ons gerustze zijp ver te zoeken Toch kunnen we ze in categorieën onderscheiden Sommigen kunnen zich alleen niet met kindeten bezig houden, hoe ze er zich ock voor inspannen. Dat zijn nog rnenschen van goeden wil. Dikwijls gebeurt het en dan kunnen we eigenlijk niet meer spreken van afkeer voor het kind dat zc daarover treurig zijn. Zoo ken nen we een heer die. als hij zich zoo vriendelijk moge lijk voor een kleine buigt om te zeggen En geef mij np ecus een handje» pijnlijk aangedaan is telkens het kind zich van hem afkeert en huilend paar zijn moeder loopt. Wat wilt ge. daar is nu eenmaal niets aan te doen. Kinderen hebben zulke grilleniets in het uiterlijke van den persoon, die hen aanspreekt, staat hen niet aan en dan heeft die voor goed afgedaan OUD EN JONG. Er zijn nu ook rnenschen die werkelijk geen belang kunnen stellen in de kleinen. Ze kunnen zich niet in hun wereld verplaatsen, ze kunnen niet kinderlijk zijn Ze herinneren zieh die jonge jaren uit htm leven niet meer en daardoor vinden ze geen aanknoopingspunten om het met de jonge vriendjes eens te worden Sedert die jaren is al zooveel over hun hoofd gewaaid, hebben ze zich met zooveel groote rnenschen bekommer nissen moeten ophouden dat een breuk tusschen dien tijd en hun verdere leven is ontstaan. In gezelschap van kinderen voelen ze zich onbehaag lijk Op de henderde vragen, die tientallen keeren her haald worden, weten ze niet te antwoorden op een ma nier die het kind voldoet, en ten laatste vinden ze de kléinen vervelend En toch Hoe gelukkig zouden ze zijn indien ze. met wat inspanning misschien, weer deden alsof ze zelf klein waren, alsof buiten de mooie kinderwe: eld niets anders bestond, alsof dit hen ganseh ln beslag nam Spoedig zouden ze de liefhebbende oogjes van de kleuters stra lend op zich gevestigd zien. Ze zouden zich gelukkig voelen door die genegenheid en blij zijn in die eenvou dige wereld te wandelen, waar alles zoo spontaan, zoo echt. zoo frisch. zoo onomwonden, zoo rechtuit, zoo wel gemeend is. Die soort rnenschen vinden we dikwerf bij ouderlin gen. Ze hebben het geduld niet meer. Ziekten en onge makken zijn er ook voor iets in tusschen. Ze kunnen het niet helpen. We mogen ze niet verwijten, doch we moeten ze beklagen. VROUW EN KIND. Maar zooals we reeds zegden, houdt de overgroote meerderheid der rnenschen wel van kinderen. Velen zijn er zelfs onder die welke, wanneer ze jong waren, er niet goed weg mee konden, die. eens dat ze zelf ouder zijn, het met hun eigen kleuters leeren en dan wel voor beeldige huisvaders blijken te zijn. Huisvaders hebben we gezegd, want dit komt vooral bij mannen voor Een vrouw houdt inderdaad bijna altijd van kinde ren Dat ligt in haar aard. Er bestaat geen nauwere betrekking dan van vrouw tot kind Wie aan een vrouw denkt, denkt bijna immer aan kinderen en van een kind gaan de gedachten -heel gewoon naar een vrouw. Over het algemeen kan een vrouw altijd veel beter met een kind omgaan dan een man Het moederschap verplicht haar immers meer dan gelijk wie met haar kinderen, bezig te zijn en dus moet ze dat best kunnen. Niets is immers schooner dan een vrouw bezig te zien met haar kroost. Wat al bezorgdheden, wat streelingen, wat kusjes en liefkoozingen, welke mooie woordjes heeft ze er niet voor over. Vooral dit laatste is interes sant om na te gaan Wat een moeder haar kind vertelt. Daar bestaat een speciale woordenschat voor, die uit haar moederliefde is gesproten. Een vrouw door kinderen omringd is veel schooner dan wanneer ze alleen is. Hebben de lezers daar reeds eens op gelet hoe een vrouw ons veel meer als vrouw voorkomt als ze in gezelschap Is van kleuters, vooral als ze de moeder ervan is Het moederschap ls de bekroning van het vrouw-zijn. Een vrouw die geen kinderen heeft gehad in haar leven is een wezen dat niet tot zijn volle ontplooiing is gekomen. BEGRIJPEN. Hoe kleiner de kinderen zijn. hoe meer ze op mekaar gelijken. Maar kinderen worden groot. En met op te groeien, groeien ook in de kleine kopjes en hartjes eigen gedachten en neigingen en een eigen wil. En hoe groo- ter ze worden, hoe meer uitgesproken ze ook worden. Stilaan worden ze rnenschen en willen ze ook wat mee te vertellen hebben in de wereld. En dan gebeurt het dat die gedachten en neigingen en willen niet bepaald overeenkomen met die der ouderen. Dan ontstaan er soms wrijvingen. Heel dikwijls is een niet-begrijpen er de oorzaak van. Niet sieeds hebben die onkome'inpen ongelijk. Maar de ouderen hebben de evolutie, die de wereld ondergaat, niet weten te volgen en dan staan ze in een verouderde wereld, met oude gedachten tegen over de jonge rnenschen. kinderen van hun tijd die nieuwe gedachten dragen. Dat is de tragedie van de we reld die kinderen, d:e ze zoo liefhebben en waarmede ze het zoo gaarne eens zouden zijn, kunnen ze niet meer begrijpen. Kunnen, zeggen we, maar dikwijls komt het doordat ze zich niet inspannen om mee te voelen met de jongeren, omdat ze niet pogen ze te verspan. En fei telijk is het ganseh natuurlijk zij, de oude: en. weten het toch beter dan de <t kinderen zij hebben toch meer ondervinding. Maa- ze vergeten dat deze kinde ren nu ook volwassen rnenschen zijn geworden met een volledig ontwikkeld verstand, gevoelen en wil. EEN JÖNG HART... En hierop zijn weeral uitzonderingen. Maar... iroelcn we nog herhalen dat de uitzondering den regel beves tigt Er zijn otioe rnenschen die wonderwel de jeugd be- gri.'ceri. Gcwoon'.iik wo-den de ouden van dagen riet veel geceérd in de crzelschaonen van jeucdlge rnen schen. Ze worden dan bestempeld hoe spijtig en noe oneerbiedig als oude zagen Doch wie de jeugd beg:ijpt is altijd welkom bij haar. We kennen berm- pelde grootmoede-s van over de zeventig d e bijna niet meer weg kunnen uit haar zetel, doch met jongens en me;s'es van driemaal zeven kunnen vertel'en en lachen en zelfs kaartspelen als hadden ze ze'f nog dien leef tijd. Wanneer ze dan wat verhalen, dateert dit toch wel uit «hun tijd», maar dan beschouwen ze dat met een critischen zin die alle plaats open laat voor het nieuwe leven van heden. Dan wordt e: eens gelachen en gegek scheerd bij de ve-gelijking van het oude met het n euwe. Oude rnenschen met een jong hart zijn het. Overal zijn ze we'sekomen. Ze bezitten de eeuwige jeugd. EN EEN OUD. Het omgekee-de bestaat ookjonge rnenschen met een oud hart. Niets is treuriger. Ze zeuren en zeeveren over alles. Aan niets kunnen ze meedoen. In alles trekken ze aeh'erult. Ze houden zich afzijdig van alles waa aan hun kameraden meedoen. Noch spo-t, noch ontw:kke- ling. niets ls bij hun leeftlid aangeoast. Mee-: ze bren gen hun tijd in ledigheid door. vermits ze niets ter ver vanging kunnen vindenze rrvssen wat ze noodig heb ben en dat kan niet vervangen worden. Ook hun gedachten zi n oud Ze denken niet normaal. Ze leven met een jong lijf in een oude wereld. Ze be grijpen niets van hun tijd en z-ltten nog over p.ob'emen te sarren, die reeds lang opgelost en vergeten zijn. Ze zijn grootvader of grootmoeder vóór ze jongeling of jong meisje feefpfeèst zijn Ze letten buiten hun were kt Het zijn vreemdelingen, schimmen van lang begraverten die weer op de aarde komen sproken Deze oudheid én van leefwijze, én van gedachten ma ken ze afschuwelijk Er is geen harmonie in hen. Er bestaat geen verhouding tusschen den geest en het li chaam Alles waar harmonie ontbreekt is leelijk Ook bij den mensch is het zoo. Ze hebben geleefd voor ze geboren zijn en zijn gestorven voor ze geleefd hebben EEK HEEFT ZIJN KANS Oud en jong. het eeuwige getij van het leven de eeuwige opvolging, de eeuwige omwenteling, de eeuwige vernieuwing, de eeuwige strijd, waar het jonge hef oude overleeft. Zoo is het bij de planten, zoo bij de die ren. zoo in ganseh de natuur. Het is -het rhythme dat we overal weervinden, de polsslag van het menschdom. Zoo zijn duizenden geslachten voorbijgegaan, zoo had elk eens de gelegenheid van te kömen. te groeien, te bloeier» en te verwelken Zoo kreeg eikeen de gelegenheid er -het zijne toe bij te dragen tot den vooruitgang van zijn volk en van de wereld. Daarover moet dan elkeen re kenschap geven aan de andere zijde Maar hoe weinig wordt aan deze verantwoordelijkheid gedacht! Begre pen of niet begrepen, gelukt of niet gelukt, gelukkig geweest of niet gelukkig geweest, over de geslachten- slaat de tijd zijn zweep Vooruitniet terugkomen Ge hebt uw kans gekregen 1 Fernand DE BRUYN Bij besluit van 10 April 1942 is de Heer Vanderghote J. uit zijn ambt van burgemeester van leper ontzet. Dit besluit is als volgt gemotiveerd i Overwegende dat de Heer Vanderghote J., burgej meester van leper, ten aanzien der aardappelverbou - wers zijner gemeente, de door het Ministerie van Land* bouw en Voedselvoorziening voorgeschreven opvoering der opbrenght niet heeft toegepast; da daardoor voor de normale jvoorradin-g der bevolking meer dan 300.000 kgr. aardappelen verloren gingen dat -hij anderdeels van nalatigheid heeft blijk gegeven in de uitvoering van de maatregelen die door de hoogere overheid wo-r-i den getroffen met het oog op de- bedeeling der motor brandstoffen dat hij aldus grootelijks aan zijn amMts plichten is tekort gekomen. -I van Maandag morgen 20 April 1942 tot Zondag 26 April inbegrepen. PATTYN Arthur, Fochlaan. SEDEYN Michel, Statiestraat. Op Woensdag 22 April zullen er, in het lokaal van Winterhulp, vijgen bedeeld worden aan alle kinderen- van 14 tot 19 jaar. (Deze. die den ouderdom van 19 jaar bereikt hebben, komen niet in aanmerking) - Volgende uurregeling wordt gesteld Beginletters A tot en met D van 9 u. tot 10 u Beginletters E tot en met L van 10 u. tot 11 u Beginletters M tot en met R van 11 u. tot 12 u Beginletters S tot en met V van 14 u. tot 15 u Beginletters W tot en met Z van 15 u. tot 16 u De prijs wordt als volgt bepaald Kinderen van ondersteunde gezinnen, op voorlegging van hun lidkaart van Winterhulp 0,50 fr. Kinderen van niet-ondersteunde kroostrijke gezinnen op voorlegging van hun lidkaart van den bond 2,00 fr Kinderen van niet-ondersteunde gezinnen 4,00 fr Het rantsoen per kind bedraagt 500 gram De rantsoeneeringskaart is .verplichtend Strauss, de Koning der Walsen Na de reeks succesrijke opvoeringen van Sepp'l en Als de Bruine Aarde is het thans de beurt aan de bekende operette WEE- NERWALSEN op muziek van Johan Strauss, vader en zoon. Het is gikend dat de eerste Johan Straussde toondichter van meer dan 250 composities, wal sen, marschen, enzmet zijn meer begaafden zoon Johan, den compositeur van den Schoo- nen Blauwen Donau Weenerbloed Kuns tenaarsleven Wmdlegenden De Zigeu nerbaron en «De Vledermuis in botsing is gekomen De librettisten van de operette Wee- nei walsen hebben dit handig geromanceerd, alhoewel zij er niet toe gekomen zijn er iets bij zonders van te maken, soms zelfs in het gefor ceerde vervallen en de geschiedenis geweld aan- do n. Alles werd zoo bedacht dat het een aan eenschakeling is geworden van gekende walsen, melodieën en gekende schlagers der twee beroemd walskoningenzoodat «Weenerwalsen» een frisch en opwekkend spectakel te noemen is, waaraan de liefhebbers van lichte muziek hun hartje ophalen De k iartenverkoop gaat z jn vollen gang Er is nog niets beslist voor bjk amende vertooningen, zoodat dezen welke zeker willen zijn deze prach tige operette te zien, zich haasten moeten. Er zijn nog enk.de interessante plaatsen, die ech ter o k gauw zullen verkocht zijn. Locatie in Ast rid Vandenpeereboomplaats, eiken dag. DINSDAG 21 APRIL 1942, te 19.30 uur (Stadsschouwburg) MERKWAARDIGE VOORDRACHT door t Z. E. Heer J M. GANTOIS uit Rijsel Toegang Vrij Voorbehouden plaatsen 5 Fr. bij den vertegen woordiger Cartonstraat, 16, leper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2