Voor Duitschland worden gevraagd Arbeidskrachten MANNEN. VRODWEN DUITSCHE LEGERBERICHTEN VERKOOPERS, VERKOOPSTERS BUREAU=BEDIENDEN IN HET BIJZONDER voor Levensmiddelen, Kleinyzerwaren, Werktuigen. VERDER NOG Zich persoonlijk melden met identiteitskaart Werbestelle des Reichsarbeitsministeriums IEPER, Kaaistraat, 12 Arbeidsambt VEURNE, De Pannestraat, 13. Vlaamsche Toeristenbond leper Bij de voordracht van den E. H. Gantois... Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper HKT YPERSCHE 17 - 4 -1942 Een Biitsche aanval in Cyrenaika mislukt. - Malta wordt steeds voort met succes gebombardeerd. - Goed geslaagde Duitsche aanvallen op het Oostfront. - Voor de Amerikaansche Oostkust werden 12 vijandelijke handelsschepen door Duitsche duikbooten gekelderd. - In Noord-Afrika geen merkwaar dige veranderingen. - De Britsche luchtmacht, bij haar aanvallen tegen de bezette gebieden en tegen Duitschland. lijdt telkens groote verliezen. - Opnieuw 15 koopvaardijschepen, 120.000 BRT. metend, in den grond geboord. DONDERDAG 9 APRIL 1942 ln den centralen en Noordelijken sector van het Oos telijk front werden afzonderlijke sterke aanvallen van der. vijand afgeslagen. In de Finsche golf leden aanval len 'r. de Sovjets op het door Duitsche en Finsche troepen bezette eiland Tytaersaari schipbreuk De vi'- nd verkor 270 dooden Aan de kust van het Kaukasus- .lebergte vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen dag en nacht haveninstallaties en een petroleumraffinaderij met succes aan In de periode van 31 Maart tot 8 April wer den aan het Oostelijk front 133 vijandelijke pantsers buiten gt vech* gesteld In Noord-Afrika mislukte een aanval van sterke Brit- ,-che verkenningstroepen tegen de Duitsch-Italiaansche stellingen in Cyrenaika Het luchtwapen zette zijn hevige aanvallen op het euand Malta met het beste resultaat voort Vliegvelden en militaire installaties, bevoorradingsinrichtingen als mede vijandelijke schepen werden door talrijke treffers opnieuw zwaar getroffen. Tijdens gewapende verkenningstochten boven het Ka naal beschadigden Duitsche jagers een Britsche voor postenboot met bommen. Aan de Zuidkust van Enge land werd een uitzendingsinstallatie met goed resul taat gebombardeerd Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht eenige steden ln het kustgebied van Noord-Duitsch- land aan Vier vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten Afzonderlijke Britsche vliegtuigen voer der storingsvluchten uit tot boven Oost- en Zuid- Duitschland. VRIJDAG 10 APRIL Op het schiereiland Kertsch werd tegenover sterke, door pantsers en vliegtuigen gesteunde aanvallen, een volkomen afweersucces behaald Naast hooge bloedige verliezen werden volgens tot hiertoe binnengekomen berichten 56 vijandelijke pantsers vernietigd en 26 an dere buiten gevecht gesteld. In verscheidene andere sec toren van het Oostelijk front werden onze eigen aan- valsondernemingen met succes bekroond Aan den Wol- onov werd een afdeeling van de Sovjets omsingeld en vernietigd In Noord-Afrika werden verscheidene gepantserde v erkenningswagens en kanonnen vernield of buitge maakt. De aanvallen op het eiland Malta werden dag en vacht door Duitsche formaties Stuka's. gevechtsvlieg tuigen en jagers voortgezet. In de staatswerven. haven en dokinstallaties evenals in de vliegveldinstallaties veroorzaakten treffers nieuwe zware schade. Aan de Engelsche Oostkust plaatsten lichte gevechts vliegtuigen treffers op een gasfabriek De ontploffing van een gasmeter veroorzaakte zware schade In de om liggende fabriekinstallaties. Boven de Duitsche bocht schoot de marineartillerie Britsche bommenwerpers neer. Obergefreiter Feld. van een afdeeling pantserwagens, -choot bij de gevechten op het schiereiland Kertsch op 9 April, ondanks het feit dat hij reeds gewond was. 7 vijandelijke pantserwagens stuk. ZATERDAG 11 APRIL Op het schiereiland Kertsch vonden na de met groote verliezen gepaarde ineenstorting der vijandelijke aan vallen van 9 April geen gevechten van omvang meer plaats Het aantal vernietigde tanks heeft zich tot 72 en dat der onbruikbaar gemaakte tot 29 stuks verhoogd. Aan de kust van de Zwarte Zee bombardeerden Duit sche gevechtsvliegtuigen haveninrichtingen der Sovjets en brachten aan twee groote koopvaardijschepen schade toe door voltreffers. In den centralen sector van het Oostelijk front wer den verscheidene omsingelde vijandelijke strijdkrachten vernietigd. Tijdens succesvolle aanvallen van Duitsche troepen leed de vijand hooge, bloedige verliezen In den Noordelijken frontsector leden sterke, door tanks gesteunde aanvallen der Sovjets, schipbreuk In Lapland namen Duitsche Alpenjagers te zamen met Finsche formaties door het uitvoeren van een stoutmoe- digen aanval een krachtig versterkt vijandelijk steun punt in en vernietigden 40 gevechtsstellingen met hun bezettingen Vcor de kust van Noord-Noorwegen liep een duik boot der Sovjets op een Duitsche mijnversperring. In Noord-Afrika werden ten Zuiden van Tmimi zwak ke Britsche afdeelingen teruggeslagen. Een aantal man schappen van den vijand werden gevangen gemaakt Formaties van gevechts- en jachtvliegtuigen vielen met goed resultaat Britsche stellingen te velde en auto mobielconcentraties in Marmarica aan en bestookten den woestijnspoorweg en andere achterwaartsche ver bindingen van den vijand met bommen Het luchtwapen zette haar massale aanvallen op Malta vcort Tijdens luchtgevechten haalden Duitsche jagers 11 Britsche toestellen naar beneden Naar reeds door een extra-bericht werd bekend ge maakt. brachten Duitsche duikbooten in de onmiddel lijke nabijheid van de Oostkust van Amerika 12 vijan delijke koopvaardijschepen met in totaal 94.000 BRT., waaronder vier groote tankbooten, tot zinken. Aan het Kanaal en voor de Ncorsche kust haalden Duitsche jagers tijdens luchtgevechten gisteren 7 Brit sche vliegtuigen naar beneden. Uit Britsche bommenwerpersformaties, die tijdens den afgeloopen nacht storingsaanvallen op West- en Noord- Duitschland uitvoerden, haalden nachtjagers en afweer geschut 12 vliegtuigen naar beneden Luitenant-kapitein Topp. die zich bij de operaties van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust. op nieuw op bijzondere wijze heeft onderscheiden, heeft tot nu toe 31 schepen, met in totaal 208 000 BRT als mede een destroyer en een begeleidingsvaartuig tot zin ken gebracht. De lc korporaal Cernec en korporaal Recksiegel, deel uitmakende van een regiment jagers, wisten op 9 April van op uiterst geringen afstand met hun am.i-tann.ge- weren II tanks der Sovjets onschadelijk te maken ZONDAG 12 APRIL Op het schiereiland Kertsch hebben nieuwe aanval len welke door den vijand ondernomen werden met be hulp van pantserwagens en van het luchtwapen. schip breuk geleden 14 andere pantserwagens werden ver nietigd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de havenlnstel- lingen aan de Kaukasische kust aangevallen en een Sovjetische vrachtboot van groote tonnemaat door bom men beschadigd- In de midden en noordelijke sectoren van het Oost front heeft de vijand, op verscheidene plaatsen, zijne vergeefsche aanvallen hernieuwd. In de Noordelijke IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een beschermd vijandelijk konvooi aangevallen en twee handelsschepen in brand geworpeneen ander werd door bommentreffers beschadigd. In Noord Afrika, levendige bedrijvigheid der artille rie en van patroeljes. Zware en lichte gevechtsvliegtuigen hebben, in Mar- marika, de achterhoeden der Britten met succes aan gevallen begeleidende jachtvliegtuigen hebben, in luchtgevechten, zes vijandelijke toestellen neergehaald Tijdens luchtaanvallen, uitgevoerd tegen de mili taire instellingen van het eiland Malta, werd een Brit sche destroyer, die zich in het droog dok bevond, door verscheidene bommen getroffen. In luchtgevechten werden, boven het eiland, door Duit. f,e jagers 19 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Den 5 April heeft de S.S-sturmann Schulz, eener een heid der Waffen-S S gansch alleen een door den vijand bezetten onderstand ingenomen, de bezetters gedood en. niettegenstaande een hevig vuur. een vijandelijken ultra modernen pantserwagen doen springen. MAANDAG 13 APRIL Na de zware verliezen van den vorigen dag deed de vijand op het schiereiland Kertsch slechts op enkele plaatsen aanvallen met zwakke krachten. Alle aanval len werden afgeslagen. In de overige sectors van het Oostfront werden ge ïsoleerde aanvallen van sterke vijandelijke krachten afgeweerd. Door een verrassenden aanval, uitgevoerd door de troepen eener Duitsche gemotoriseerde infanteriedi visie. verloor de vijand 650 man aan gevangenen en 1000 man aan gesneuvelden, benevens 3 pantserwagens en 40 machinegeweren. ln den centralen sector van het Oostfront steunden formaties gevechts- en jachtvliegtuigen op doelmatige wijze de operaties van het leger. In Lapland werden den vijand de laatste dagen tij dens succesvolle verkenningsondernemingen zware en bloedige verliezen toegebracht Gevechtsvliegtuigen vielen de haveninstallaties van Moermansk met succes aan In Noord-Afrika wederzijdsche artillerie- en pa troel- jebedrijvigheid Britsche concentraties van autovoertuigen werden- met succes gebombardeerd De zoowel bij dag als tijdens den nacht voortgezette aanvallen op de militaire Installaties van vliegvelden van het eiland Malta veroorzaakten nieuwe groote schade aan deze objectieven Over dag schoten Duitsche jagers en afweerartillerie- aan het Kanaal, in het Noord-Duitsche kustgebied en voor de Noorsche kust 15 vijandelijke vliegtuigen neer Tijdens den afgeloopen nacht vielen Britsche bom menwerpers West-Duitschland aan. Onder de burger bevolking betreurt men eenige dooden en gekwetsten Het afweergeschut en de nachtjagers haaiden 9 der aanvallendé vliegtuigen naar beneden DINSDAG 14 APRIL Op het schiereiland Kertsch en in het Donetzgebied vonden buiten de lokale aanvallen van zwakke vijan delijke krachten geen eigenlijke gevechtsoperaties plaats Duitsche gevechtsvliegtuigen beschadigden in een haven van de kust van den Kaukasus een groot tank schip der Sovjets door middel van bomtreffers In den centralen sector van het Oostelijk front wer den tijdens succesvolle eigen aanvalsoperaties een groot aantal localiteiten ingenomen. Op afzonderlijke plaatsen werden sterke door tanks gesteunde aanvallen van den vijand afgeslagen In den Noordelijken frontsector, werd een afdeeling vijandelijke krachten ingesloten en vernietigd. Tijdens de periode van 9 tot 13 April werden aan het Oostelijk front 175 vijandelijke tanks onschadelijk ge maakt Duitsche duikbooten en gevechtsvliegtuigen hebben aan de vijandelijke bevoorradingsscheepvaart nieuwe zware slagen toegebracht In de Noordelijke IJszee vielen onderzeeërs een uit Moermansk uitgeloopen kon vooi aan erp brachten twee Amerikaansche transport schepen mtpnn totaal 12.200 BRT tot zinken, waarvan er een reeds door bommen van Duitsche vliegtuigen schade had opgeloopen Uit hetzelfde konvooi kelderden gevechtsvliegtuigen een tankschip van 4.000 BRT. en brachten aan een groot koopvaardijschip zulke zware beschadigingen toe dat met zijn verlies rekening dient te worden gehouden In den Atlantischen Oceaan brachten duikbooten twaalf vijandelijke koopvaarders met in totaal 104.000 BRT tot zinken Bijna al deze schepen, waaronder zich 7 groote tankschepen bevonden, werden vlak bij de Ame rikaansche oostkust getorpedeerd. Dientengevolge, heeft de vijand opnieuw 15 koop vaardijschepen met een inhoud van 120 000 BRT. ver loren In Noord-Afrika werden aanvallen van sterke Brit sche strijdkrachten afgeslagen en tijdens de achter volging aan den vijand gevoelige verliezen toegebracht 7 gepantserde strijdwagens en ander oorlogstuig werden vernietigd of buit gemaakt. In Marmarika werden Britsche automobielconcentra ties en een vliegtuig gebombardeerd. De aanvallen op militaire inrichtingen van Malta wer den zoowel bij dag als bij nacht voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen bombardeerden met succes bij dag havenwerken en bevoorradingsinrichtingen aan de Engelsche Zuidkust en verwoestten een fabriekcom- plex Tijdens den afgeloopen nacht bombardeerden for maties van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de bevoorrading van belang zijnde haven aan de mon ding van de Humber, waarbij goede resultaten werden geboekt. Een gering aantal Britsche bommenwerpers poogde in den nacht van 13 op 14 April boven het Noord-West- Duitsche kustgebied door te dringen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. O Zooals reeds werd medegedeeld heeft Dinsdag e. k. in den Stadsschouw burg een merkwaardige voordracht plaats door niemand minder dan den E. H. Gantois, secretaris van het Vlaamsch Verbond van Frankrijk. Dit verbond heelt sedert jaren een prachtig orgaan Le Lion de Flandre dat samen verschijnt met het bekende blaadje dat heetemaai in het Vlaamsch is De Torrewach- ter Van dit eerste tijdschrift is de E. H. Gantois de ziel en een der voornaamste medewerkers. Geboortig van Watten, aan de A, op ongeveer 5 km. van St Omaars, op de grens van de streek waar nog Nederlandsch wordt gesproken, heeft de E. H. Gattois slechts betrekkelijk laat Vlaamtch geleerd Maar thans beheerscht hij de taal van Gezelle en Vondel zoogoed dat hij ons in het Nederlandsch zal komen vertellen hoe hij opnieuw bewust ging worden van zijn Vlaamsche afkomst. De Vlaamsche Toeristenbond heeft reeds jaren geleden aan de Vlamingen geleerd Fransch-Vlaanderen te omdtkken. Hoeveel brlang ve>-kender zal het echter zijn te hooren vet- kondigen hoe iemand uit deze heerlijke streek na jaren pas in eigen land eigen volk en eigen taal heeft teruggevonden. Daarom gaat elke bewuste Vlaming Dinsdag nair de voor dracht van E. H. Gantois. De voordracht heeft plaats in den Stadsschouwburg te 19 30 u. In de bat van den schouwburg zal een inteirrssante tentoonstelling plaats hebben van documentatiemateriaal be treffende den Vlaamschen strijd in Fransch-Vlaanderen. Het treffende studieboek van Van Bijleveld Nederland in Fransrijic zal er verkrijgbaar zijn (Prijs 20 fr Verd. r zul len enk-le liederen uit Fransch Vlaanderen worden gezongen. De toegang tot de voordracht is kosteloos Om in de kos ten van inrichting te voorzien, werden enkele plaatsen voor- b'h tulen. (i'numn>rde kaarten kunnen hiervoor worden afgehtali bi] den vertegenwoordig'r van d>-n VTB, Carton- straat, 16. te leper, tegen een vergoeding van 5 fr. De V r.B. rekent op de belangstelling van zijn leden. Zondag 19 April 1942, om 15 ure ALGEMEENE VERGADERING VOOR DE LEDEN. DAGORDE 1) Verslag vorige vergadering. 2) Staatsvoordracht door den Heer Casier 3) Uitdeeling zaden. 4) Nieuwe ledgn. 5) Tombola.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 4