André SEDEYN HERSTELLEN ALLE RADIO'S De bestemming der aangeslagen boter Bevoorrading der Schoolsoepen Peulvruchten in plaats van Aardappelen De bijrantsoenen voor zwangere vrouwen Hoe moeten de prijzen in de winkels kenbaar gemaakt worden Ontrupsing en Disteluitroeiing De werkverplichting voor het verrichten van werk van bijzonder belang Onderhandelingen voor het aanwerven van landbouwseizoenarbeiders HUIS 2, Rijsselstraat (Groote Markt) YPER RADIO S - PICK - UP S PHONO - PLATEN NAALDEN Kontant en Krediet MET WAARBORG Aankoop vah oude Platen aan de hoogste prijzen. DE KOLENBEDEELING 10 Luidens 5 van rondzendbrief van 11 Juli 1941. be- effende de wederve deoling van de ten bate van Win- tcrhulp aangeslagen eetwaren, dienen de aangeslagen «■veelheden boter van minder dan 20 kilogram, tegen ontvangstbewijs, afgestaan aan eene erkende melkerij. een aangesteld verdeeler of grossier Tot vergemakkelijking der verdeeling dienen deze er. voortaan, bij voorkeur, afgeleverd aan een Ge- Ke Botercentrale indien deze zich 'bevindt in de oijheid i«n de plaats uaar de inbeslagneming werd uitgevoerd Daar de aardappelvoorraden zijn uitgeput, werd het rantsoen van 50 gram aardappelen per dag en per leer- die do schoolsoepen bezoekt, voor het tijdperk van 2 ;ot 31 Mei 1942. vervangen door een maandelijkscb •-oeri van 150 gram peulvruchten. De bevoorradin gen werden uitgevoerd met Inachtneming van de lijsten model 2 voor haverderivaten Daarenboven zal Winterhulp insgelijks de in haar be- f t zijnde aangeslagen hoeveelheden peulvruchten ver- deelen. onder de door dit werk Ingerichte of gesteunde schoolsoepen Voor het tijdperk Juni, zal per leerling een rantsoen \an 175 gram peulvruchten worden verdeeld, insgelijks met inachtneming van de lijsten model 2 voor haver derivaten De bij artikel 2 van het besluit van 23 Februari 1942 Belgisch Staatsblad van 1 Maart 1942) ten bate van de kraamvrouwen voorziene voordeelen dienen bij mis kraam. zich voordoende na de derde en vóór de ze vende maand der zwangerschap, beperkt te worden tot de twee rantsoeneeringstijdperken volgend op het mis kraam. Daaruit blijkt dat. wanneer de mskraam zich voor doet vóór de vierde maand der zwangerschap, de be- ieken vrouw geen recht heeft op de bij bedoeld be- u rt voorziene voordeelen Indien zij bevalt na de zesde maand zwangerschap mag zij aanspraak maken op de normaal bij voormeld besluit van 23 Februari 1942 toe gestane voordeelen. Door de hoofdgroepeering Kleinhandel worden omtrent het kenbaar maken der prijzen (wet van 30 Juli 1923) volgende inlichtingen verstrekt Een kon besluit gegeven In uitvoering van genoemde wet en betreffende het kenbaar maken der prijzen duidt de koopwaren aan. Het zegt verder dat de kooper in de gelegenheid dient gesteld zich te vergewissen van de zakelijke waarde der te koop aangeboden koopwaren, zoowel binnenshuis als aan toonvensters, zonder daar voor van den handelaar afhankelijk te zijn. Het zijn voor voedingswarenmeel. brood- boter, -.unstboter. melk. kaas. eieren, vleesch. visch. aardappe len. vruchten en groenten, bier, kortom allerlei eetwa ren versch of ingemaaktallerlei kleedingstukken en weefsels uit wol katoen, linnen en andere, schoeisels al'erle ook reparaties, handschoenen, klompen en on- de houdsartikelen. als b. v. schoensmeer, verder allerlei zeep. Voor verlichtingallerlei lampen, ook electrische Voor verwarming kachels en verwarmingstoestellen van allen aard. kolen en brandhout Allerlei pannen en keukengerief. Zooals reeds gezegd geldt dit voor1. uitstalramen 2 binnen in den winkel uitgestelde koopwaren. De prijzen dienen op etiketten geschreven, die ge hecht worden aan de koopwaar. Eén etiket volstaat voor dezelfde gegroepeerde goederen. Voor al de koopwaren die ten huize van de verbrui kers aangeboden worden, moeten de prijzen op een tebel aan de buitenzijde van de voertuigen aangeduid zijn Op de markt aangeboden koopwaren maken geen uitzondering De Gouverneur a- i. van West-Vlaanderen Gezien het Landelijk Wetboek Gezien de koninklijke besluiten van 20 Januari en van 2 Mei 1887 in uitvoering van gezegd wetboek genomen BESLUIT Art 1. - Ieder eigenaar, pachter, huurder, vruchtge bruiker of andere gebruiker, die zijn eigene erven of die van anderen beheert, is gehouden onmiddellijk na den bloeitijd en uiterlijk vóór 15 Juni a. s. de boomen. struiken, hagen, of kreupelhout, op gemelde erven staande te ontrupsen of te doen ontrupsen. en dadelijk de beurzen of webben, die rupsennesten uitmaken, te verbranden. De ondernemers van het onderhoud der beplantingen langs de wegen zijn aan dezelfde verplichtingen onder worpen Art. 2. Alle personen, behoorende tot een der cate gorieën hierboven in artikel 1 aangehaald, zijn gehou den voor 1 Juli e. k. de schadelijke distels die te vinden rijn op de gronden welke ze bebouwen of gebruiken uit te roeien of te doen uitroeien. De belanghebbenden zullen op het Gemeentesecreta- riaat mededeellng kunnen bekomen van de lijst der eoiite distelsoorten welke, als zijnde waarlijk schadelijk voor den landbouw, moeten uitgeroeid worden. Art. 3 In geval de belanghebbenden verwaarloozen zich binnen den gestelden tijd naar de schikkingen der vorige artikels te gedragen, zal de bewerking van ambtswege en ten koste der overtreders, verricht wor den op bevel van den Burgemeester, onverminderd de ;--trafTen bij artikel 6 van het tegenwoordig besluit be paald De kosten der bewerkingen zullen in voorkomend ge val door het plaatselijk bestuur ingevorderd worden zooaLs in zake belasting. Art 4 Benevens de officieren en agenten van de gerechtelijke politie, zijn de agenten van den Wegen- dienst van het Bestuur van Bruggen en Wegen, van den Provincialen Technisch en Dienst en van het Bosch be- I eer van den Staat gelast de inbreuken op art. 1 van bet tegenwoordig besluit op te sporen en vast te stellen De veldwachters der gemeenten zijn aangesteld om op tiet grondgebied waartoe zij beëedigd zijn en gezamen lijk met de gendarmen, de overtredingen van art. 2 van h< tegenwoordig besluit op te sporen en vast te stellen. De boschwachters hebben insgelijks bevoegdheid om in de velden gezegde overtredingen vast te stellen. Art- 5 De Burgemeester waakt over de stipte uit- >ertng der maatregelen door het tegenwoordig besluit voorgeschreven Art 6 De overtredingen van de artikels 1 en 2 zullen gestraft worden met een boete van 5 tot 15 frank. De boete zal kunnen verminderd worden, indien er verzachtende omstandigheden bestaan; zij zal in geen geval tninder dan 1 fr. mogen wezen Art 7 Dit bevel zal in al de gemeenten der Pro- v o afgekondigd en aangeplakt worden Brugge den t April 1942 De Gouverneur a. i M BULCKAERT HET YPERSCHE 15 - 5 -1942 Het Verordnungsblattvan den militairen bevel hebber in België en Noord-Frankrijk, van 8 Mei 1942 publiceert een eerste uitvoeringsverordening van 30 April 1942, tot de verordening van 6 Maart 1942. inzake voorziening in de behoefte aan werkkrachten voor het verrichten van werk van bijzonder belang, waarvan de inhoud volgt Par 1 De werkverplichting wordt opgelegd door 'het arbeidsambt. in wiens gebied de werplichtige zijn woon, of gebruikelijke verblijfplaats heeft De werk verplichting wordt den betrokkenen bij schriftelijke be slissing medegedeeld. Een afschrift van deze beslissing wordt besteld aan den vroegeren en den nieuwen werk gever en aan het arbeidsambt, dat bevoegd is voor de plaats waar de werkplichtlge moet gaan werken. Par 2 Het arbeidsambt. dat bevoegd is voor de plaats waair de werkplichtlge moet gaan werken, ver leent zijn toestemming bij het beëindigen van de werk verplichting schriftelijk Een afschrift van deze schrif telijke toestemming wordt besteld aan den werkgever van den werkplichtlge en aan het voor dezes woonplaats bevoegde arbeidsambt. Par. 3 Indien van een werkverplichting wordt af gezien of indien een reeds opgelegde zoodanige ver plichting wordt ingetrokken, omdat de betrokken per soon vrijwillig elders is gaan werken, zoo moet den be langhebbende door het voor zijn woonplaats bevoegde arbeidsambt dienaangaande een schriftelijke beslissing ter hand worden gesteld. Een afschrift van deze beslis sing wordt ofwel aan den vroegeren werkgever besteld, bijaldien met de uitvoering van de werkverplichting nog niet begonnen werd. ofwel aan de diensten. vveLke een afschrift van de beslissing waarbij de werkverplich ting werd opgelegd, hebben ontvangen. Par 4. De leiders van particuliere ondernemingen zijn verplicht aan het voor de plaats, waarin de onder neming is gelegen bevoegde arbeidsambt. een lijst van het personeel te doen toekomen en voor de onderneming in een register met genummerde bladzijden een gelijk luidende lijst op te maken en regelmatig bij te houden Deze lijsten moeten overeenkomstig de wet van 15 Juni 1896 op het bedrijfsregiement voor alle leden van het personeel worden opgemaakt. Zij moeten volgens den toestand op 1 Mei 1942 opgemaakt en uiterlijk 31 Mei 1942 aan het overeenkomstig pair. 1 bevoegde ar beidsambt ingezonden worden. Par. 5. De leiders van particuliere ondernemingen zijn verplicht iedere aanwerving of afdanking, waartoe na 1 Mei 1942 wordt overgegaan, binnen 3 dagen na de aanwerving of na de afdanking bij het voor de plaats waar de onderneming is gelegen bevoegde arbeidsambt te melden. Indien de aanwerving door bemiddeling van het ar beidsambt geschiedt, volstaat het de kaart van toewij zing terug te zenden, na er het nummer van de lijst van het personeel te hebben op ingeschreven. Onbetaald verlof moet als afdanking worden beschouwd Par. 6 De beslissingen, welke overeenkomstig par. 1. 2 en 3 van deze verordening werden getroffen, zijn definitief. Par. 7. Het Rijksarbeidsambt is met de uitvoering van de uitvoeringsverordening belast. De Fransch-Belgische onderhandelingen, betreffende het aanwerven van seizoenarbeiders, bestemd voor den Franschen landbouw, hebben tot een volledig akkoord geleld In ruil der landbouivkrachten, waaraan het ten zeerste behoefte heeft, zal Frankrijk ons voedingswaren bezorgen. De afreizen der seizoenarbeiders, die weldra zullen beginnen, worden door de arbeidsambten georganiseerd. Deze zijn speciaal ingericht voor deze werving in ieder Arbeidsambt hebben specialisten, sinds verscheidene we ken de inschrijving en de selectie van de werkkrachten voorbereid. De Arbeidsambten alleen kunnen zich met de aan werving van seizoenarbeiders bezig houden zij bezor gen aan de afreizenden regelmatig geviseerde contrac ten. evenals brochures, die allerlei nuttige inlichtingen en raadgevingen betreffende het verblijf en het werk in Frankrijk bevatten. Vorderingen voor de kostelooze spoorreis tot aan de plaats van het werk worden even eens bezorgd Bovendien kunnen de arbeiders, dank zij een speciaal voor hen ontworpen werkwijze, door de clearing, in den kortst mogelijken tijd. hun loon naar huis overmaken Reeds enkele dagen na die storting, ontvangen de ge zinnen de loonen in Frankrijk verdiend. Onze seizoenarbeiders moeten weten dat dit jaar hun werk rechtstreeks bijdraagt tot het welzijn van het land. door een betere bevoorrading van de bevolking VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN VAN 0 VOOR DEGENEN DIE IN HET BUITENLAND WERKEN EN MET VERLOF NAAR BELGIK KOMEN. Het rondschrijven van Februari 1942 wordt als volgt aangevuld a) Belgische onderdanen of vreemdelingen in België in het bevolkings- of vreemdelingenregister ingeschre ven, die in het buitenland werken en voor een «rW van minstens tien dagen naar België terugkeeren, voor zoover zij geen contröiekaari Nr 30, geldig voor hun verlofperiode, bezitten en geen deel uitmaken van een gezin of een gemeenschap van verbruikers, die reeds in brandstof bevoorraad worden of reeds een contrölekaart Nr30, bezitten, geldig voor het tijdperk waarvan spraak. De belanghebbenden zullen zich bij den gemeente dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering aan bieden. die. na hun veriofbewijs te hebben onderzocht, een aanvraag tot bevoorradingsben aan het arrondisse- mentssecretariaat van de Bedrijfsgroepeering kolen- kleinhandel zal overmaken Bedoeld arrondissements secretariaat zal door bemiddeling van den gemeente dienst aan den belanghebbende een bon laten geworden met een waarde van zooveel maal één vijfde van tiet rantsoen der loopende maand als er volle vijf dagen verlof werden toegestaan. b) Verbruikers-gezinshoofden, die op regelmatige wij ze gemachtigd werden van leverancier te veranderen, voor zoover zij door deze verandering van écn of meer maandelijksche rantsoenen beroofd worden. Aan deze verbruikers wordt een bevoorrading toege staan voor een waarde gelijk aan het rantsoen der maa^id, gedurende dewelke de vroegere leverancier in gevolge heirkracht het rantsoen niet kon leveren. Ook voor de vorige maanden, tot en met December 1941, kunnen extra-bons worden toegestaan, indien de con trölekaart n- 30 uitwijst dat de vroegere leverancier de rantsoenen door de besluiten voorgeschreven niet heeft geleverd. Bovendien kan voor de volgende' maand een bevoor radingsbon toegekend worden, zoo de verandering van leverancier en de aflevering van de nieuwe controle- kaart n. 30 niet kon bekomen worden binnen de vijf eerste werkdagen van de maand van verandering van leverancier. VOOR DE NIEUWE GEZINNEN c) De verbruikers-gezinshoofden, met inbegrip van ie hoofden der nieuwe gezinnen, die wegens heirkracht hun inschrijving gedurende de vijf eerste werkdagen der maand niet konden aanvragen. Voor de loopende maand zal een bevoorradingsbon af geleverd worden waarvan het bedrag .berekend wordt op basis van één vijfde van het normaal rantsoen brand stof voor elke volle vijf dagen, te rekenen vanaf den dag waarop de aanvraag bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering ingediend werd. Ge beurlijk zal voor de volgende maand een tweede bon worden toegestaan, indien de contrölekaart n. 30 niet kon afgeleverd worden binnen de vijf eerste werkdagen van deze maand. Onder de bovenbedoelde verbruikers dienen bij voor beeld gerangschikt te worden vrijgelaten krijgsgevan genen. personen die een hospitaal of een sanatorium verlaten, vluchtelingen die uit het buitenland terug keeren en dergelijken. Als nieuwe gezinnen gelden niet alleen diegene die door huwelijk tot stand komen, maar ook deze die het gevolg zijn. hetzij van een echtscheiding, hetzij van een scheiding van tafel en bed. hetzij van een behoorlijk vastgestelde scheiding. Hetzelfde geldt voor een familie lid dat het ouderlijk dak verlaat en alleen gaat wonen. Nochtans zullen de gemeentediensten voor de bevoor rading en de rantsoeneering alle mogelijke inlichtingen dienen in te winnen met het oog op het achterhalen van ieder bedrog vooral zullen zij regelmatig den familie toestand nagaan van de personen die zich. bij voor beeld,, beriepen op de feitelijke scheiding of op het ver-, laten van het ouderlijk dak. VERANDERING VAN LEVERANCIER Met het oog op het vergemakkelijken van de controle, zal elke aanvraag tot verandering van leverancier schriftelijk moeten worden ingediend, onderteekend door den verbruiker, die de redenen, waarop hij steunt voor zijn aanvraag, zal aanduiden. Dit stuk wordt op den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoe neering bewaard en zal ter plaatse kunnen geraad- peegd worden, hetzij door de belanghebbende leveran ciers. hetzij door een afgevaardigde van de Bedrijfs groepeering Kolenkleinhandel. hetzij door den afge vaardigde van den voort/brenger. De gemeentediensten gelieven op te merken dat de verandering van leverancier slechts toegelaten wordt in gevallen van heirkracht. Als zoodanig gelden de verandering van woonplaats, voor zoover de bevoorra ding door den vroegeren leverancier hierdoor onmo gelijk wordt het stichten van een nieuw gezin vroe gere leverancier riiet bij de Bedrijfsgroepeering inge schreven stopzetten van den handel door den leve rancier verbruiker vroeger door een groothandelaar bevoorraad, enz. Daarentegen worden niet als gevallen van heirkracht aangezien het feit dat de verbruiker zijn rantsoenen kolen tot op heden niet regelmatig heeft ontvangen of dat hem de gewenschte hoedanigheid of categorie kolen niet geleverd wordt Deze opsomming dient slechts als voorbeeld en sluit bijgevolg andere gevallen van heirkracht geenszins uit. Twijfelachtige gevallen mogen door de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering door bemid deling van hun provinciale directie, aan den Dienst voor de verdeeling en de voorraden voorgelegd worden. AFLEVERING VAN EXTRA-BONS AAN DE TOEKOMSTIGE MOEDERS EN KRAAMVROUWEN Gedurende de maand die aan de bevalling voorafgaat, alsmede gedurende de twee daaropvolgende maanden, kan de Dienst voor de voeding der zieken, mits voorleg ging van een attest, van den geneesheer of van een ge diplomeerde vroedvrouw, een aanvullenden bon voor steenkolen afleveren, waarvan het bedrag, schommelend volgens het seizoen, door den Dienst voor de voeding der zieken zal vastgesteld worden, die zich hierover zal verstaan met den Dienst voor de verdeeling en de voor raden. VERLIES DER CONTRÖLEKAART De verbruikers die hun contrölekaart n- 30 verloren hebben, kunnen bij hun'gemeentedienst voor de bevoor rading en de rantsoeneering hiervan een duplicaat be komen. De houder van de kaart zal evenwel tot staving van zijn aanvraag een schriftelijk en door hem onder - teekend bewijs voorleggen, waarbij hij onder andere bevestigt dat hij zijn oorspronkelijke kaart verloren heeft en zich verbindt het duplicaat terug te geven in dien hij de verloren kaart weervindt. Bij dit bewijs zal een verklaring van den leverancier gevoegd worden, waarbij deze verklaart dat het rantsoen van de loo pende maand niet geleverd werd. Het duplicaat zal dui delijk de volgende vermelding dragen Duplicaat gel dig vanaf de maand... In geen geval kan dit duplicaat geldig gemaakt worden voor de maanden die de maand der aanvraag en der aflevering voorafgaan. In het belang uwer eigen veiligheid en deze uwer medeburgers, zorgt steeds dat alle vertrek ken van uw woning volledig verduisterd zijn en dat niet het minste licht «aar buiten schijne.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10