V. Cuvelie - Bernolet WETEN/CHAPPE DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Naamdagen Zon Maan Verwoeste Gewesten 1922 Liefdadigheidsfeesten en geldinzamelingen zijn aan een voorafgaandelijke toelating onderworpen Hef vervoer van colli in reizigerstreinen Vervoer van gerantsoeneerde waren Kalender der Vlamingen LET OP Gij die roerende of onroerende goederen bezit. BRAND - LEVEN - ONGEVALLEN - Bijkantoor IEPER, Patersstraat, Nr 8. HOOFD - OPZIENER Omer ROBYN - TEMPERMAN. HET YPERSCHE 15-5-1942 ONHOORBAAR GELUID (Slot) Sommige lichamen kan men niet vermengen, bv olie en water, kwik en water, enz., welnu dank zij de ultra sone trillingen is men er in geslaagd deze onmogelijke mengselstoch tot stand te brengen, en wat beter is deee mengsels zijn bestendig. Bij het vervaardigen van fotographische laagjes heeft men met trillende kristal len een zoo innige verdeeling van de brocmzilverdeeltjes in de gelatine kunnen bereiken, dat de gevoeligheid van de film merkelijk verhoogd is Een oude droom het litAtte aluminium met het zware lood te legeeren, een schijrfbaar onmogelijk proces, is door het onhoorbaar geluid tot oplossing gekomen. Men maakt eerst de me talen vloeibaar en dan worden ze door de ultrasone trillingen in uiterste fijne kleine deeltjes gerukt die dan wild door elkaar werden geschud Het resultaat is een legeering van ongelooflijk fijne verdeeling aluminium en lood werden vermengd tot deeltjes met een diameter van 1/1000 mm. Met behulp dezer aldoende trillingen verwijdert men de laatste gasresten uit vloeistoffenbij belangrijke gietstukken kan op die manier het insluiten van gevaar lijke gasbellen verhinderd worden. Ook kunnen zwe vende deeltjes als roet. rook en waterdruppeltjes uit de lucht neergeslaan worden. Scheikundige reacties die vroeger moeilijk of niet verliepen, worden versneld of teweeggebracht. Hoe kun nen deze trillingen dat alles verwezenlijken wel we moeten weten dat de energie van deze trillingen reus achtig groot is in vergelijking met normale geluidsgol ven De geluidsintensiteit van een pick-up kan reeds zeer onaangenaam zijn deze van een kanonschot is on geveer een millioen maal sterker en deze van sommige ulrasone trillingen is nog 10 000 maal zoo sterk. Ook op physiologisch gebied heeft men al heel wat met het ultrageluid teweeg gebracht. 20 000 trillingen per seconde is doodelijk voor sommige visschen en kik kers- hun hart raakt van slag en valt na enkele minuten stil50000 trillingen per sec. is doodelijk voor levende cellenIn de geneeskunde heeft men ook reeds proeven gemaakt met hoopvolle resultaten, men is zelfs tot fto.900 Hz gegaan. Medicijnen die pnen op de huid krengt worden diep in de daaronder liggende lagen gefloten Men heeft ook - reeds deze doodelijke uitwerking op ziekteverwekkers toegepast, alzoo zijn een paar Ame- rikaansche onderzoekers er in geslaagd een nieuwe methode te vinden voor het kiemvrij maken der melk. Zij dooden nl. de bacteriën door de zeer hcsoge fluitto nen Deze veroorzaken ze langs electrischen weg in een nikkelen buis in direct contact is, bleek het dat het van snel wisselende electro magnetische velden. De nik kelen buis wordt nu gebracht in een van rubber, waar «leorheen de te pasteuriseeren melk loopt. Hoewel de melk slechts ongeveer gedufervde één seconde met de nikkelen buis In direct contact is bleek het dat het aantal bacteriën tusschen de 80 en de 100 afnam Verder vond men. dat ook bacteriën, die bij de gewone pasteurisatie niet gedood werden, bi.i deze bewerking niet konden blijven leven Wellicht is het pasteuriseeren •p deze wijze goedkoóper en sneller uit te voeren dan volgens de klassieke verwarmingsmethoden. VAN WELKE NATIONALITEIT IS DEZE VLIEGMACHINE Sommige menschen beweren de nationaliteit der vlieg machines te kunnen herkennen aan het geronk van den motor Inderdaad is dit mogelijk, doch men moet dan een specialist zijn in het vak en een groote routine be zitten Maar wat grappiger is, is. dat deze motorken- aers vaak den motor niet hooren Bij zeer hoog vlie gende machines wordt nl. de motor vrijwel niet gehoord, doch de luchtsch roeven, welke 30 a 60 omwentelingen per seconde maken. Dit geluid van deze hoog vliegende vliegmachines (hetzij Duitsche of Engelsche) is vaas eigenaardig op en neergaand heeft hét toestel twee of meer schroeven, dan zouden die theoretisch even snel moeten wentelen, maar in de practijk verschillen de trillingsgetallen een zeer gering bedrag In zoo'n geval •ntstaan zwevingen De zwevingen versterken of verewakken om de beurt het geluid, zoodat men een •p- en neergaand geluid hoort (een versterking en een verzwakking vormen samen een zweving en 'het aantal zwevingen per seconde is gelijk aan het verschil der trillingsgetallen). Daar de Engelsche vliegtuigen ons grondgebied meestal zeer hoog overvliegen, komt dit verschijnsel bij deze machines het meest voor en de k motarkenners raden alzoo dikwijls juist. Mad. CH. CUVELIE heeft de eer haar vrienden en kennissen te melden dat zij haar bedrijf van VERVEN - NIEUW WAS- SCHEN - KUISCHEN voort uitoefent. Bezorgd werk Snelle bediening Rouw in 8 unr Werkhuis d'Hondtstraat, 84 Ontvangst huis In den Rozeboom bjj Boterstraat, 1, Yper Depot Munier, Meenenstraat, 41. (3427) van 17 ot 23 Mei 1942 Zondag 17 Mei Paschalis Baylon. Montanus. Maandag 18 MeiQuinibert. Venantius. Honoratus Dinsdag 19 Mei Petrus, Celestinus. Yves. Pudentiana Woensdag 20 Mei: Bernardinus van Sienna Donderdag 21 MeiHospicius, Itsberga. Juliette. Va- lenüus Vrijdag 22 Mei Emile, Julia. Vincentius. Zaterdag 23 Mei: Didier Joannes-Baptist. Guibertus Opgang Ondergang Zondag 17 Mei 5 u. 52 21 u. 26 Maandag 18 Mei 5 11- 51 21 u. 28 Dinsdag 19 Mei 5 u- 49 21 u. 29 Woensdag 20 Mei 5 u. 48 21 U- 31 Donderdag 21 Mei 5 u. 47 21 u. 32 Vrijdag 22 Mei 5 u. 45 21 11. 34 Zaterdag 23 Mei 5 u 44 21 ,u. 35 Opgang Ondergang Zondag 17 Mei 7 u. 41 23 11. 17 Maandag 18 Mei 8 u. 23 0 u. 07 Dinsdag 19 Mei 9 u. 12 0 u. 51 Woensdag 20 Mei 10 u. 04 1 11. 30 Donderdag 21 Mei 11 11. 03 2 u. 00 Vrijdag 22 Mei 12 u. 05 2 11- 05 Zaterdag 23 Mei 13 u. 12 2 u. 36 240'' trekking van 9 Mei 1942 Een lot van 250.000 fr. is toegekend aan Nr 20 der serie 128 880 Een lot van 100 000 fr. is toegekend aan Nr 19 der serie 51694 De obligaties van deze series die geen lot winnen, worden terugbetaald met 312 fr. 50 of 300 fr. volgens dat ze. al dan niet. omgezet werden krachtens het Kon. besluit van 11 Mei 1935 Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid deelt mede Verschillende personen of groepeeringen hebben het initiatief opgevat collecten of feesten in te richten ten bate der slachtoffers van Tessenderloo. In dit verband dient de aandacht van het publiek er op gevestigd dat. krachtens een besluit van 22 October 1940, alle collecten, loterijen en andere liefdadige uitin gen. die een oproep tot de liefdadigheid van het pu bliek bevatten, aan een voorafgaandelijke toelating van het hoofd van het Ministerie van binnenlandsche zaken en volksgezondheid zijn onderworpen. De personen, die op dit gebied een actie wenschen op touw te zetten, gelleven zich voor het bekomen van deze vergunning vooraf schriftelijk tot het departement van binnenland sche zaken en volksgezondheid te richten (adres Leu- vensche weg. 3. Brussel) Het nationaal steunfonds voor de geteisterden van Tessenderloo heeft een algemeene vrijstelling op boven vermeld besluit bekomen Alle sommen voortkomende van reeds genomen initiatieven zullen worden afgedra gen op de postcheckrekening nummer 26800 van het Steunfonds voor geteisterden van Tessenderloo, Brussel. De controle op al de collecten, die zullën gehouden worden ten bate van de slachtoffers van Tessenderloo. zal geschieden door de plaatselijke afdeelingen van Winterhulp. Roode Kruis en Vlaamsche Kruis De Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen deelt mede Krachtens de schikkingen van het Verordnungsblatt. zal het vervoer van sperrige colli die in de rijtuigen van de reizigerstreinen worden ondergebracht, voortaan aan leiding geven tot volgende boeten 10 fr per collo wanneer de reiziger plaats genomen heeft in den trein bij vertrek uit een onbediend punt (onbewaakte stopplaats). 20 fr. per collo wanneer de reiziger uit een punt ver trekt waar een dienst van de Nationale Maatschappij ingericht is) station, aanhoorigheid. bewaakte stop plaats). Deze taxes dekken het vervoer tot aan het bestem mingspunt indien dit laatste op het parcours van den trein gelegen is of tot het station van aansluiting indien de reiziger onderweg van trein moet veranderen. In dit laatste geval moet de reiziger zich bij het per soneel van het aansluitingsstaticn aanbieden om zijn bagage voor het nog af te leggen parcours regelmatig te laten verschijnen In overeenstemming met het geval der toeristen en der particulieren in zomerverblijf, mogen de van woon plaats veranderende personen, voor het vervoer van hun voorraad gerantsoeneerde eetwaren, zich wenden tot het gemeentebestuur hunner woonplaats tot het be komen van een getuigschrift geldend als geleibrief, met als aanduidingen 1. De namen en het adres van de personen die van verblijf veranderen 2. Hun nieuw adres 3. De opsomming en het gewicht der te -vervoeren eetwaren 4 den datum waarop het bedoeld vervoer zal ge schieden De leden van een producentengezin ten bate waarvan de reglementaire voorafnemingen werden uitgevoerd, mogen bij vertrek, b v. wegens huwelijk, hun overblij- venden voorraad broodgranen en aardappelen medene- men. In zulk geval, dient de producentensteekkaart van het gezinshoofd in overeenstemming daarmede gewij zigd, en indien de nieuwe woonplaats van een belang hebbende gevestigd is in een- andere gemeente moet de burgemeester van die gemeente worden ingelicht nopens het overbrengen der reserve, om de uitreiking der rant- soenzegeis en de aflevering der maalvergunningen te kunnen regelen. In verband daarmede wordt in herinnering gebracht dat de in pensioen verwijvende kinderen van produ centen (studenten, kostgangers, enz geen geleibrief mogen ontvangen voor het vervoer van broodgranen, doch uitsluitend voor het vervoer van het meel of brood overeenstemmend met het hun als lid van een produ- cewtengezin toekomend rantsoe*. ALICE NAHON I. Leven. 1896-1963. In Vlaanderen waar eens de groote Guido Gezelie werkte, blijft nog steeds z'n geest. Zoo werd er te Ant werpen Alice Nahon geboren op 16 Oogst 1896, die een overvloed van genegenheid bezat voer de schamelste en simpelste dingen, waar andere menschen voorbijgaan omdat ze ze niet zien. De kleine Alice doorliep de lagere school en verbleef vervolgens gedurende twee jaar op de Landbouwhuis- houdschoolAnderen kón ze niet zien lijden en door haar groote liefde voor haar medemensdien werd ze verpleegster. Toen was ze pas zeventien jaar. Dat was een te zware dienst voor het zwakke meisje. Doch moe dig werkte ze gedurende meer dan twee jaar aan haar edelmoedigen dienst tot plots een zware verkoudheid tering werd. Ze werd opgenomen in het sanatorium te Tessenderloo, waar ze zes jaar verbleef, zonder dat het eenige verandering opbracht. Door haar groote liefde voor haar medemenschen, was ze ook zeer bemind en door de hulp van haar vrienden kon ze een tijdje naar Zwitserland vertrekken. Vervolgens ging ze naar de Landes '(Frankrijk), naar Holland, en kwam eindelijk terug naar haar vaderland waar men haar als genezen beschouwde. Ze werd bibliotheca risse van de stadsbibliotheek te Mechelen. en overleed den 21 Mei 1933. II Haar werk. Uit haar treurige levensgeschiedenis, de groote des illusie van het leven, moeten we de stemming uit de ge dichtjes begrijpen. Overal treffen we een ontróerenden weemoed aan. door haar groot verlangen naar het leven en het weten dat deze hoop niet kan vervuld worden. Drie verzenbundels werden uitgegeven Vondelings- kens Op zachte Vooizekens en «Schaduw». In haar eerste twee bundels is ze nog het eenvoudige meisje maar in «Schaduw» is ze de diepe ernstige vrouw wier verzen niet meer zoo simpel en vol eenvoud zijn. maar met veel zwaarderen klank dan de vorige. In het gedichtje Armoe brandt ze van verlangen naar de levensblijheid cn da levenskracht, vanuit, haar enge. kale ziekenkamer van het sanatorium. 'k Heb zoo'n hanger naar een lieo In dit huis van eenzaam wezen Waar 'k nog in geen blik mocht lezen Dat een mensch me geren ziet»... Leven, dat ik leven moet Leven. kunt ge zoo me later.» Zonder liefde..., zonder haten?» 'k Heb zoo'n honger naar uw gloed Ook een zeer fijn gedichtje is Goênavond Eer ze slapen gaat. fluistert ze «goênavond» tot g.inscïi haar schamel bezit. Meestal klinkt in haar verzen de eenzaamheid en is smart om het verloren geluk ('t Vervolgt Op 15 Mei 1434 overleed Pieter Appelmans. den bou wer van den Onze-Lieve-Vrouwetoren te Antwerpen Op 16 Mei 1911 overlijden van den letterkundige Jan Bouchery. 1818 geboorte van den toondichter Benedictus Raes en 1783 geboorte van den bouwmeester Tilman Suys architect der Koninklijke paleizen Van zijn bouw werken noemen we De Beurs en het Hotel d'Arem- berg te Antwerpen, verder het kasteel van Marimont. Op 17 Mei 1836 werd te Nevele de bekende dichteres en romanschrijfster Virginie Loveling geboren. De Vlaamsche schrijver Frans Delbeke werd op 19 Mei 1891 geboren. In samenwerking met Walschap schreef hij enkele goede tooneelstukken met sentimen- teelen inslag. Denzelfden dag van het jaar 1900 overleed de mu- zikoloog Florimond van Duysé zijn Liederboeken maken een standaardwerk uit. Den 19n Mei 1593 kwam de Vlaamsche schilder Jacob Jordaens te Antwerpen ter wereld De musicus Arthur Meulemans zag op denzeLfden dag in 1884 te Aarschot het levenslicht. Hij schreef Oratoria, een opera De Vikingsbenevens talrijke liederen Op 21 Mei 1888 zag Jef Simons het levenslicht. Hij heeft op zijn actief een groot aantal populaire verhalen die de vrome en hartelijke atmosfeer van de Kempen weergeven. Het is U zeker bekend hoe de prijs van om het even welke soort goederen gestegen is, zoowei van gebouwen als andere soorten goed. Hebt U dan ook eens aan uwe verzekering ge dacht Is de dekking wel groot genoeg Zoo niet vraagt eens inlichtingen in vertrouwen bij de VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ N. V.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 9