ONZE FILMKRONIEK in LAPIERE'S Zaal, d'Hondtstraat 5 STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS leper Vlaamsche Toeristenbond Aan de kleinhandelaars in Textielwaren YPERSCHE VOETBALKRONIEK Zondag S4 Mei (Sinksen) Maandag Mei, verandering van Programma KAMPIOENSCHAP WESTLAND FLORA Groote Markt MAJESTIC Hijselstraat OUD 1EPER H Colaertplaats Kadetten Duijsch gesproken De Straatzangeres Fransch gesproken Moord in Musie-Hall Duitsch gesproken met Mathias Wiemann Andrew Engelman en Carsta Lock met Constant Remy, Dorville Jean Martinetli en Marg. Pierry. Kinderen NIET toegelaten. Vrijdag, Zaterdag, om 8 u. Zondag., 2 J, 5 en 8 uur Maandag, om 2 i, 5 en 8 u. Woensdag, om 8 uur. Zaterdag, om 7 i uur Zondag, om 2 J, 5 en 7 J u. Maandag om 2 i, 5 en 7 i uur met Anneliese Uhlig en Hilde Sessak. Zaterdag, om 7 i uur. Zondag, om 2 i, 5 en 7 I u. Maandag om 2 i, 5 en 7 i uur Re film der week. KADETTEN van Karl Ritter October 1760 Terwijl Frederik de Groote de Oosten rijkers bij Liegnitz verslaat, rukken de Russen op naar Berlijn en het garnizoen is te klein om de open stad te verdedigen. Het zal zich op Spandau terugtrekken en mei het garnizoen rukken ook de kadetten op, behalve de jongeren van 9 tot 12 jaar, die toch niet als soldaten kunnen beschouwd worden Goroschew, de Russische kozakkenaanvoerder denkt er anders over en wil de knapen behandelen als gijze laars Wanneer de oude Feldwebel Schönbrunn hier tegen protesteert, wordt hij onder de voeten geloopen. En Goroschew voert zijn voornemen uit Rit mi begint een martelgang voor de kleine snaken. Gelukkig waakt Sophie over hen als een moeder, en wanneer de nood het hoogst is en vooral de honger snood vindt zij er wel raad op met een korst brood of wat gekaapte veldvruchten. Maar in die jonge, trot- sche gemoederen welt verzet. Eén hunner tracht ge vangen genomen boeren te verlossen en dankt zijn le ven aan een zekeren von Trülow. thans bij de Russen omdat hij onrechtvaardig behandeld werd door den Pruisisehen koning. Bi.' het zicht van zijn ongelukkige landgenootjes spreekt bij hem echter het geweten weer en aan Sophie geeft hij inlichtingen over de wijze waarop hij inge val hij nog kadet was in deze omstandigheden zou gehandeld hebben. Het kleine korps trekt af en sluit zich op in de vervallen redoute Viktoria Von Trülow achtervolgt de kadetten. Hij meldt zich aan in het fort, dat de kadetten in staat van verdediging hebben ge bracht en sluit zich bij hen aan. Aan deze uitdaging kunnen de Russen zich echter niet onderwerpen. Een belegering in regel begint De kadet ten worden zwaar op proef gesteld, maar het heldhaftig voorbeeld van von Trülow sterkt ze in hun verzet. Eén hunner vertrekt naar het legerkamp der Pruisen en zal op tijd met hulp aankomen, maar intusschen beklim men de kleine kadetten maar steeds verder hun kalva- rie Door overmacht gedwongen kan alleen overgave de overblijvenden redden. Maar dan slaat von Trülow's uur Hij meldt zich bij de belegeraars, zijn vroegere vrienden aan en schiet Goroschew koelbloedig neer. Hij zal den triomphantelijken intocht van de kadetten in het verloste Berlijn niet beleven. Deze nieuwe Karl Ritterfilm, die overal zoo'n grooten bijval mocht genieten, heeft zeker veel goede eigen schappen. De fotografie, de bewegingen van het volk, de (montage zijn zeer goed gelukt. De interpretatie is zeer gelukkig en wordt verzekerd door Mathias Wiemann, Andrew Engelman en Carsta LoeJi zonder van de talrijke kleine jongens te spreken, waarvbn verscheidene, alhoewel geen beroepsspelers zijnde toch de kiemen van een echt talent dragen. VOORBARIGE WOORDEN OVER EN ROND DE KLEURENFILM- De meening van Veil Harlan. De Studio-berichten over het ontstaan van een tweede en een derde kleurenfilm, na de eerste proef met Vrou wen zijn toch betere Diplomaten», hebben reeds een discussie ontketend over wat deze film kan zijn, wil zijn, mag zijn en... niet zou mogen zijn- Die voorbarige discussie ontstond rond de wensche- lijkheid de stomme film te laten groeien tot een geluids film- De geluidsfilm brak door trots kolommenlange bar- rikaden, en wanneer thans één der voorstanders van de stomme film onverwacht op 'n stom voorhistorisch product moest vergast worden, dan zal hij wel licht wel willen bekennen, dat hij in zijn sceptisch verzet eenigszins overdreef. De geluidsfilm heeft haar weg gemaakt, omdat die weg nu eenmaal de logische ontwikkeling uitstippelde van een zeer jonge en nog in de kinderschoenen trappelende uitvindingde film zelf. Zoomin als de tegenstanders van de geluidsfilm des tijds veel doorzicht gaven van de ontwikkelingsmogelijk heden op technisch gebied en van de filmwaarde van het geluid op artistiek gebied, zoo zien wij de tegen standers van de kleurenfilm thans in het sceptische ver vallen met een gelijkaardig gebrek aan doorzicht. Aan de stomme film werd geen geluid gegeven uit liefde voor het geluid op zichzelf, en de zwart-wit-film wordt niet gekleurd om aan de nieuwsgierigheid van het publiek te voldoen. De kleurenfilm zal geen ge kleurde film worden. Zooals de beweging alleen in de stomme-film de filmwaarde vertegenwoordigde, het ge luid een filmwaarde werd in de geluidsfilm, zoo is ook de kleur geroepen een derde filmwaarde te worden, in afwachting dat, langs de kleurenfilm om, de relief-film een vierde waarde brengen zal. Een staatsgeheim ver klappen wij feitelijk niet, wanneer wij hier verklaren, dat langs de kleurfilm om het vraagstuk van de derde afmeting inderdaad reeds grootendeels opgelost is. De eerste Duitsche proef met een kleurfilm zal niet in het buitenland aan het publiek worden vertoond, omdat deze film inderdaad maar een proef was, maar dat is een des te moediger besluit, daar zelfs in haar onvolmaaktheid de film Vrouwen zijn toch betere Diplomaten» geregistreerd door Geo-g Jocoby en met Marikka Rökk in de hoofdrol naast Willy Fritsch, ge- roepen was om hier een commercieel succes te worden, dat Kora Terryzelfs in de schaduw zetten zou. Maar tusschen den aanvang en de voltooiing van deze proef, werden er in de laboratoria zoovele studies met succes bekroond, dat de promotors van de Duitsche film industrie verkozen de film slechts in het binnenland te j laten loopen als een demonstratie van documentair be- lang. en de nieuwe kleurenfilm, «Die goldene Stadt», i die thans ontstond onder de leiding van Veit Harlan en met Krishna Söderbaum in de hoofdrol, als eerste Duitsche kleurenfilm aan het internationaal filmpubliek te vertoonen. Het inzicht van dezen kleurenpionier kan ons gerust stellen. Niet het genoegen van gekleurde prentjes te kunnen vertoonen. maakt van Veit Harlan een kleuren- enthousiast. Bij deze evolutie, die wij doormaken schrijft de gevierde spelleider, moet men er zich voor ;n.acht nemen, dat een liefde voor de kleur ons niet tot een kakelbonte film brengt, want de wereld is niet overal bont gekleurd en het is een voorrecht van de bloemen, van feestelijkheden of van andere uitzonder lijke gebeurtenissen met hun bonte kleurenpracht het oog te streelen. Wordt van de kleur misbruik gemaakt dan verspeelt deze in de film haar kans En zeer te recht betoogt dan de kunstenaar, dat de kleur, evenals de klank het werd, geroepen is om een nieuwe factor van uitdrukking te worden, waarmee zooveel stemming kan gegeven worden aan een milieu als diepte aan een beweging, met andere woorden, dat de kleur juist die filmwaarde zal krijgen, die de regisseur eraan weet te geven, of eruit weet te halen. Ten andere zoo kleurloos was de huidige ten on rechte zwart-witgenoemde film wel niet. Een haast oneindig aantal schakeeringen van grijze tinten brach ten reeds een kleurstemmingen werden heel vaak door de regisseurs zeer handig aangewendde kleuren- techniek stelt nu ruimere uitdrukkingsmiddelen tot hun beschikking, maar vergroot dan ook hun verantwoorde lijkheid op ontzaglijke wijze. Inderdaad, alleen deze individuen die zin hebben voor kleurzien en waar- deeren kleur in de werkelijkheid. Maar zooals sommi gen snakken naar kleur, hebben anderen een afkeer voor kleur. Hoe zullen deze zich gedragen voor de kleurenfilm Ook deze mogelijkheid heeft de regisseur voorzien en onderzocht, en ziehier zijn standpunt in dezeOns dringt de kleur van de werkelijkheid slechts tot het bewustzijn door, wanneer wij ons daarmede bewust bezighouden. Het publiek nu houdt zich hoegenaamd niet bewust met de kleur bezig, het wil de totale voor stelling bijwonen als zat het voor de werkelijkheid zelf. De regisseur zal dus vaak voor de opgave staan de kleu- renproductie te milderen, te vergrijzen, te vermatten, om ze weer te voorschijn te roepen, wanneer ze inder daad een filmwaarde krijgt. De sceptici, die vreesden dat de kleurenfilm zonder meer een gekleurde film zou worden,- zullen met deze eerste uitlating van een technicus wellicht ervaren dat deze man. die dagelijks met de werkelijkheid in de studio te kampen heeft, al heel wat verder staat en zit. dan daar waar zij geraakten met een theoretische be schouwing. Victor NEYTS- MEESEN Een leerrijk bezoek aan onze kerk. Door het dreigende slechte weer op O. H. Hemelvaart was het aantal deelnemers aan den uitstap van den V.T.B. eerder klein, maar de belangstelling bij de on derscheidene bezoeken was zooveel te grooter Het groepje toeristen werd door den E. H. Pastoor ontvangen in de sacristie van de kerk, alwaar hij een schoone uiteenzetting gaf van het ontstaan van Meesen in het algemeen en van de kerk en de vereering van O. L. V. van Meesen in het bijzonder. Menige treffende en typische bijzonderheid vernam men aangaande het klooster van Meesen, het vroegere wonderbeeld van O. L. V en eindelijk ook nog uit den wereldoorlog. Na deze boeiende uiteenzetting werd de kerk bezocht en vooral de in 1931 fijn herstelde crypte, misschien wel de oudste van het land Ter illustratie van den staat waar in zich al deze monumenten bevonden toonde E. H. pastoor De Coninck een interessante reeks foto's van onmiddellijk na den wereldoorlog, eigendom van M. E. Vestibule, welke deze zeldzame documenten graag ter beschikking stelde. De leider van het groepje bedankte hierna den E. H. Pastoor om de bereidwilligheid welke hij had betoond om zoo spontaan de bezoekers te willen ontvangen, en beloofde bij een volgende gelegenheid met een grooter aantal belangstellenden af te komen. Voorwaar, een leer rijk bezoek De kleinhandelaars in textielwaren zullen met genoe gen kennis hebben genomen van art. 2, 2° van het besluit van 27 April 1942, verschenen in het Staatsblad van 12 Mei 1942, en krachtens hetwelk de omruiling van pun- tenvakjes tegen puntenchecks A in het vervolg zonder verlies zal geschieden. De bedrijfsgroepeering Kleeding- en Lederkleinhandel zal haar actie tot verdediging der rechtmatige beroeps- belangen hierbij niet bepe-ken en steeds verder, in het kader van het algemeen belang, voortzetten. Uw be drijfsgroepeering heeft als opdracht u met raad en daad bij te staanmaakt hier dan ook gebruik vaii. GALA AVOND Orkest van 14 man ATTRACTIËN. Mejuffer SUZY, Eerste Danseres, en Mejuffer LEONIDA, Zangeres, beiden uit Gent telkens van 6 tot 11 ure. w. s. Houthulst 3 c. S. Yper 3 Op O H. Hemelvaart trokken onze Cerclemar.mn zonder Maurice Gauquie. naar Woudsport Houthulst om er een vriendenkamp te betwisten Daar de Woud sporters. dank zij een 3-1 overwinning op S. K. Vt«- mertinge, volgend seizoen in II" Provinciaal zullen uit komen. was deze ontmoeting eerder een voorsmaakje van het komende kampioenschap Niet te verwonder- dus dat menig Ypersch supporter het fietstochtje mede- maakte. ten einde de rood-witten tegen de Nieuwe lingen aan het werk te zien Ziehier het verloop van den wedstrijd Wanneer de Heer Cardoen de ploegen in lijn fluit, komt Cercle op met volgende samenstelling Dewulf R Doolaeghe C Versavel V Dauchy C. Dumalin C. Lesage A L Knockaert Cherchye E Dumalin M Deplancke A. [Godderis A. Wardje wint den opgooi en verkiest, in de eerste helft, berg op te spelen De localen, opgezweept door hun talrijke supporters, zijn aanstonds in acti,e en De- wulf krijgt gelegenheid om zijn kunde ten toon te sprei den Aan de IV minuut lukken onze mannen erin het initiatief te nemen en Rollez wordt op proef gesteld Hij zuivert zijn kamp. doch voor niet lang. want op scherp inzenden van L. Knockaert. herneemt A. Godderis en het is roos. Dit maakt effect en een paar oogenblik- ken later is het M Dumalin die. van uit een moeilijke positie, de bordjes op 0-2 brengt. De gastheeren spelen zonder samenhang en het is een zorgeloos trappen naar het leder, toch weten ze. geholpen door het nauwe ter rein. met hun kick and rush af en toe onheil te zaaien in onze gelederen. Aan het halfuur dwingt Schol- laert hoekschop af. de bal goed door Uleyn gegeven botst op de hand van Dewulf en vandaar in de touwen (1-2). Nu krijgen Gunst en Ck er wederom moed op en ever, vóór de poos weten ze op verrassende wijze een tweede doelpunt te scoren. Daarop volgt de rust met als stand 2-2. Na de koffie vallen beide ploegen goed en gevaarlijk aan. Houthulst nochtans verwaarloost soms een weinig de regels der sportiviteit en de Cercleboys krijgen een strafschop te nemen. Zooals vóór de match,met de tegen strevers. overeengekomen, zet Cherchye de penalty om. C. Dumalin verandert van plaats met zijn broeder Maurice en Camiel krijgt dadelijk een kans om den stand op te voeren, hij mist echter nipt. Uleyn dringt nu gevaarlijk aan en Dewulf. die te laat komt uitge- loopen. is een derde maal verschalkt. Nadat Cherchye. - wanneer hij alleen door was. nog op onfaire manier wordt gehaakt, weerklinkt het eindsignaal, met als uit slag dus een gelijk spel (3-3) Een beker, die de inzet was van deze spannende partii wordt dan aan onze mannen overhandigd. Bondige beschouwing. Over het algemeen genomen bleef het spel aan de middelmaat en presteerden de Yperlingen Piet zoo goed 1 als naar gewoonte Sommige elementen vreesden het zwaar, doordrijvend optreden der gastheeren. Wat miri- denhalf C. Dumalin betreft, hij speelde goed. doch we zien hem toch nog liever tusschen de doelpalen fun- geeren Dewulf opereerde, na een aarzelend begin, voor treffelijk, alhoewel hij op verre na zijn voorganger niet benaderde. Iets wat de jongen vooral moet leeren is. bij het terug in het spel brengen van den bal. kijke» waar zijn medespelers zijn opgesteld Zoo mogen we achter het seizoen 41-42 een punt plaat sen. R. Ploeg B versloeg Zondag morgen een samenstelling der Wehrmacht met 7-1. na aan de rust met 3-1 geleid te hebben WEDSTRIJD OUDE GLOEIEN C. S. Yper W. S. Yper Op Zondag 7 Juni, om 15 u.. gaat de revanchewed strijd door. die de weergave zal worden van de ont moeting die op Paaschmaandag doorging en onbeslist eindigde met 1-1 als standcijfers. Ditmaal gaat de wed strijd door ten voordeele der uitrusting van de spelers van beide clubs. Kaarten zullen op voorhand verkocht worden. Het gaat er om den materieelen toestand van beide clubs, die in de huidige omstandigheden met veel 'hooge onkosten af te rekenen hebben, te helpen verbe teren. Dit alles de voetbalsport ten bate. Liefhebbers, er wordt gerekend op uwe geleende sportiviteit. Al len naar het plein der Augustijnenstraat op 7 Juni 3—4 2—9 I—1 Uitslagen van 14 Mei 1942 W S Passchendale B. S. Poperinge S K. Reningelst S. K. Zillebeke Uitslagen van 17 Mei 1942 S. K. Zillebeke B. S. Poperinge W- S. leper W. S. Passchendale KALENDER EINDRONDE WESTLAND IEPER Matchen van Zondag 24 Mei 1942 15 00 u. S. K. Zillebeke W. S. leper 14.30 u. B. S. Poperinge S. K. Reningelst Matchen van Zondag 31 Mei 1942 14.30 u. W. S. leper B. S. Poperinge 14.30 u. S. K. Reningelst W. S. -Passchendale TORNOOI S. K. ELVERDINGE 24 Mei 1942 14.00 u. E. Boezinge Brielen Sport 16 00 u. S. K. Elverdinge S. K. Vlamertinge TORNOOI F. C. HOUTHEM 24 Mei 1942 15.00 u. S. K. Nieuwkerke F. C. Zandvoorde 17.00 u. F. C. Houtem Sport W. S. Ten Brielen TORNOOI W. S. PROVEN 24 Mei 1942 14.30 u. W. S. Proven II Prior Langemark II 16.00 u. W. S. Proven I Prior Langemark I VRIENDENWEDSTRIJD 24 Mei 1942 17 00 u. S. K. Zillebeke B W. S. leper B TORNOOI S. K. ELVERDINGE Maandag 25 Mei 1942 14.00 u. Troostmatch der verlieze-s van den Zondag. 46.00 u.Finaal tusschen de winnaars van den Zondag TORNOOI F. C. HOUTHEM SPORT 15 00 u. Troosïmatch der verliezers van den Zondag 17 00 u. Finaal voor den beker. Algemeene Rangschikking Eindronde Westland B. S. Poperinge 2 2 0 0 6 4 4 W. S. leper 2 1 1 0 9 6 2 W. S. Passchendale 2 1 1 0 9 8 2 S. K. Zillebeke 2 0 1 1 3 4 1 S. K. Reningelst 2 0 1 1 2 7 1 FINAAL VAN T WESTLAND White Star leper White Star Passchendale: 4— (rust15) Een aardig gevalzoo heet een film. en zoo heet ook de match der twee White Star's, 'n Warme zon in de lucht, 'n lederen zon op 't veld, veel volk. en twee strak gespannen ploegenzoo begon op 17 Mei. te 2.30 u. de inzet, en het ging om een kapitaie matchiedereen voelde het. Van meet af aan zet Passchendale het offensief in. Zij kenden waarschijnlijk de teedere plek van leper. In dien beginaanval wierp Passchendale man en macht, ver bazend doordrijvend Rap werden onze W. S.-mannen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 5