HO V. Cuvelie - Bernolèt WCTGN/CHAPPEÜj k Leon GRILLET Naamdagen Maanstanden NIEUWE STAATSLEENING VOOR UW VERVEN KUISCHEN -- NIEUWWASSCHEN Boterstraat, 1, Yper HET YPERSCHE 22 -5 - 1942 Wist ge dat de laagste temperatuur bij welke lichamen kunnen gloeien 415° C is. temperatuur waarop het ijzer gloeit Bij deze temperatuur, verdwijnt het rood en maakt plaats voor een niet te bepalen schijnsel dat blijft voortduren tot 405" dat de standaardmeter, vervaardigd in 1799. op grond van de metingen verricht door de Fransche na tuurkundigen. Méchain en Delambre. tusschen Duin kerken en Barcelona, twee tienden millimeter te kort is. aoodat men de bepaling van den meter heeft moeten veranderen. dat de metronoom uitgevonden werd door den Am- sterdamschen mechanicus D. N Winkel en ook in de natuurkunde voor de tijdmeting wordt aangewend. dat de grootste ster Epsilon (uit het sterrenbeeld Voerman) is Het is een roode reus met een diameter van niet minder dan 3000 maal dien der zon. dit maakt dat deze ster een inhoud heeft 3 000.000 000.000.000 (3000 billioen) maal zoo groot als deze van onzen aardbol. Een trein zou (gesteld dat er daar de noodige spoor banen zijn) met een uursnelheid van 100 km. niet min der dan 150 eeuwen noodig hebben om er rond te rijden. dat, hadden wij maar één oog.- wij het relief van de voorwerpen niet zouden kunnen waarnemen Even min zouden wij ze kunnen zien schitteren. dat- wanneer in de uitgravingen langs de spoorlij nen soms planten groeien die gansch verschillend zijn van deze welke men vindt in hun nabijheid, zij voort komen vao zaden sinds eeuwen bedolven, door het gra ven blootgelegd en die hun kiemkracht nog behouden hebben dat. in 1709. Bon de Saint Hilaire er in slaagde uit de eierzakjes van sommige spinnen genoeg zijde te ha len om er kousen van te weven Hij bood zulk een paar kousen aan de keizerin, gemalin van Karei VI aan. dat onder den evenaar de schemering zeer kort duurt, olndat de zon aldaar loodrecht beneden den ge zichtseinder daalt Hoe meer men de polen nadert des te langer duurt de schemering. In onze streken, van 18 Mei tot 26 Juli. heerscht eigenlijk geen nacht, omdat de morgenschemering zich aan de avondschemering sluit dat het grootste kanon noch in den oorlog 1914-1918. ««dl jn den huidigen krijg gegoten werd Maar wel in 1586 Het is de Tsaar Puskka den Tsaar aller ka rtonnen. een stuk. dat 40.000 kg. weegt, met een kaliber van één meter, waarvan iedere weggeslingerde gra naat 2000 kg. woog Dit kanon werd te Meskou gegoten en bevond zich voor den oorlog in het groot paleis van het Kremlin te Moskou dat er brandkwallen (medusen) bestaan van om trent twee meter middellijn, die met hun tentakels (■brandharen) van ongeveer 30 meter in wijd uitgesprei- den toestand een kring van ruim 60 meter diameter zeer •nveilig kunnen maken. Vooral in de arctische «Noor delijke streken) komen deze «beestjes» veel voor. dat een vloo van nauwelijks 3 millimeter een sjM-ong van 1 meter kan doen. dat zij dus 100-keer beter springt dan een mensch. dat een gewone meikever een last kan trekken, die 14 maal zijn eigen gewicht wèegteen loopkever trekt een massa, die 17 maal zwaarder is dan hij zelf De mestkever verricht in dit opzicht wonderen, en duwt een last die zijn lichaamsgewicht' 79 maal overtreft. dat de edelsteenen naar hun hardheid in 10 graden verdeeld zijn. Diamant, de hardste heeft graad 10 op hem volgt de korund met 9. de topaas met 8. kwarts ■net 7. véldspaat met 6. enz. dat de kleinste ster (ster niet verwarren met pla- ■eqt) de ster van Maanen is Zij is zoo groot als onze aarde, maar zij weegt 66 600 maal zoo zwaar. Een luci ferdoosje gevuld met materie van deze ster weegt on geveer 5000 kg. Dat zilver de beste geleider is van warmte en daar- »a koper en goud. dat glas 1000 maal slechter de warmte geleidt dan zilver en de lucht wel 17,000 maal slechter dat men bij een boerenzwaluw een snelheid van 324 'km per uur heeft geregistreerd. dat de grootste bibliotheek de Bibliothèque Na tionale van Parijs is met niet minder dan 4 500 000 b*ekdeelen. Vergelijk dit met de grootste boekenverza meling van ons land de Koninklijke Bibliotheek van Brussel met 850 000 werken. dat ons land. na de Vereenigde Staten van Ame rika. de grootste zinkertsproductie heeft Verordening der Bezettende Overheid aangaande de rechtsgeldigheid van de Besluiten der Secretarissen-Generaal Het «iVerordnungsblattvan den militairen bevel hebber in België en Noord-Frankrijk van 15 Mei 1942 publiceert een verordening van 14 Mei 1942. betreffende de toepassing van besluiten der secretarissen-generaal, waarvan hieronder de tekst: Met het oog op de handhaving van de veiligheid m bet openbaar leven en van de openbare orde en rust. verorden ik op grond van de mij verleende volmacht. v«w België het hierna volgende 1het is niet geoorloofd de rechtsgeldigheid na te aoan van de algemeene besluiten der secretarissen-ge neraal welke uitdrukkelijk onder verwijzing naar de wet van 10 Mei 1940 betreffende de overdracht der be voegdheden in oorlogstijd (Belgisch Staatsblad, blz. 3860' uitgevaardigd zijn of uitgevaardigd zullen wor- 21 deze verordening maakt in geenen deele inbreuk op het persoonlijk statuut en de bevoegdheden der se- cretariss^n-igBncraal- Deze blijven onaangetast zooalb Zij j bii de Belgische wet zijn omschreven. De militaire bevelhebber J in België en Noord-Frankrijk i van 24 tot 30 Mei 1942. Zondag 24 Mei SINXEN Irma. Maandag 25 MeiGregorius Urbanus Dinsdag 26 Mei: Philippus Neri, Eleutherius. Woensdag 27 Mei Frederik, Johannes. Beda. Donderdag 28 Mei Germanus. Oliverius. Augustinus. Vrijdag 29 MeiMaria-Magdalena de Pazzi. Maxi- minus. Zaterdag 30 Mei Ferdinandus, Felix. Opgang Ondergang Zondag 24 Mei 5 u. 43 21 u. 36 Maandag 25 Mei 5 u 42 21 u. 37 Dinsdag 26 Mei 5 u. 41 21 u. 39 Woensdag 27 Mei 5 u. 40 21 u 40 Donderdag 28 Mei 5 u. 39 21 u. 41 Vrijdag 29 Mei 5 u 38 21 u 42 Zaterdag 30 Mei 5 u. 37 21 u 43 ^aan Opgang Ondergang Zondag 24 Mei 14 u. 19 3 u. 02 Maandag 25 Mei 15 u. 30 3 u 28 Dinsdag 26 Mei 16 u. 45 3 u. 55 Woensdag 27 Mei 18 u. 02 4 u. 23 Donderdag 28 Mei 19 u. 21 4 u 52 Vrijdag 29 Mei 20 u 40 5 u 29 Zaterdag 30 Mei 21 u. 58 6 u 12 Volle maan 30 Mei, te 7 u. 29. Laatste kwartier5 Juni. te 23 u 26. Nieuwe maan 13 Juni. te 23 u. 2. Eerste kwartier21 Juni, te 22 u 44 Uitgifte van 3 i Schatkistcertificaten OP 5, 10 OF 15 JAAR. Deze obligaties, uitgegeven aan pari, zijn terug betaalbaar Na 5 jaar, met een Premie van 10 frank op een kapitaal van 1000 fr. Na 10 jaar, met een Premie vaji 70 frank op een kapitaal van 1000 fr. Na 15 jaar, met een Premie van 150 frank op een kapitaal van 1000 fr. De inschrijvingen mogen ook naamloos geschie den. Voor verdere inlichtingen, wendt U in volle vertrouwen, tot den Heer Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel 19, Meenenstraat, Yper Tel. 144. Verwoeste Gewesten 1921 169'' trekking van 15 Mei 1942 Serie 099 264 Nr 6 wint een lot van 250 000 frank. Serie 010.534 Nr 1 wint een lot van 100.000 frank Serie 099.264 Nr 5, 099.264 Nr 1 en 010.534 Nr 16 win nen elk 50.000 frank. De volgende series worden terugbetaald zonder lot 133 335. 135 798. 146 106 Opgepast voor valsche 5-frankstukken Sedert enkele weken zijn valsche 5 fr. stukken in zink door handige muntvervalschers in omloop gebracht. De namaak dezer stukken was trouwens te voorzien en heer G Verlinden, directeur bij het bestuur der munten» schreef reeds in het nummer van 18 Juni 1941 van het tijdschrift der Non-ferro-metalen dat inge volge het feit. dat zink een gemeen metaal en de smelt- temperatuur uiterst laag is, het voor den muntverval- scher niet moeilijk valt de wettelijke legeering samen te stellen Het publiek dient bijgevolg gewaarschuwd, te meer daar de «Nationale Bank van België» de valsche munt stukken niet terugbetaalt. Een nauwgezet onderzoek van de afbeeldingen en hoofdzakelijk van den rand der muntstukken laat. in het algemeen, zonder groote moei lijkheden. toe de valsche van de echte te onderscheiden. De rand der zinken 5 frank stukken is gecanneleerd (van groeven voorzien) en uiterst verzorgd. De groeven (cannelures) der nagemaakte stukken laten doorgaans veel te wenschen overhet onderzoek van een stapeltje van enkele tientallen muntstukken zal zelfs aan een weinig geoefend oog toelaten onmiddellijk de valsche te onderschelden. De valsche worden inderdaad gegoten en niet geslagenook is de gravuur niet onberispelijk Aan de ambtenaren der openbare instellingen, als mede aan de bedienden der Nationale Bank van Bel gië werden richtlijnen in dien zin gegeven. wend U in volle vertrouwen In den Rozeboom by Bezorgd werk Matige prijzen Snelle bediening Rouw in 8 uur Werkhuis d'Hondtstraat, 84 ALICE NAHON Vervolg) Heel veel dwaalde Alice buiten in den omtrek van het gesticht, en genoot dan van alles uit de natuur, van den zacht blauwen hemel, de zon, de kleine bloempje- Zeer dankbaar is ze. voer al het wonderbare dat de schoone natuur haar biedt, en zoo begint ze soms een klein beetje te berusten in haar lot. Als bewijs ervan: 't Is goed in 't eigen hert te kijken nog even vóór het slapen gaan of ik van dageraad tot avond geen enkel hert heb zeer gedaan»... Naast haar stille genieting voor de schoone natuur komen weer haar onvoldane verlangens op. Zoo schreef ze Aan een kindeken ik had zoo geern uw wiegsken met bloemekens getooid...» "Wat leeft de jonge dichteres mee met het jonge bui tenleven rondom. zi,e hoe kleurig ze de boerenkinderen beschrijft die 's morgens naar de dorpsschool trekken, hoe uit Idylle Mieke zingend achter haar kruiwagen stapt, en een maaier haar van verre groet, en het oud moedertje uit Heur lest-vroegmis Ook zij. het stille meisje, was vol fierheid wanneer ze over haar Vlaanderen, en z'n grooten meester sprak. Ze bewondert Guido Gezelle. z'n verzen, z'n taal en z'n strijd voor z'n volk. Ze weet het. Hij heeft ook veel geledenHier volgen de eerste en laatste strofe uit «Aan Guido Gezelle». Daar weet geen een den stillen troost Die door m'n kale kamer blaast. 't En is geen zonlicht van den Oost 't En is geen lief dat kust en koost... Het is een oude beeltenis Van hem. die schoon van eenvoud is En prachtig droeg z'n droefenis... Gezelle... m'n goede Gezelle». O geef me van uw eêl gezicht De ziel die in uw oogen ligt De ziel. die. lijk een bron naar 't licht Naar God en Vlaanderen stond gericht En leer het. zanger, leer het mij Door levensvreugd en stervenstij Te dichten, simpel zooals gij Gezelle. m'n meester Gezelle Zoo was Alice Nahon in haar gedichten, het simpele Vlaamsche meisje met een groote vereering voor den meester Gezelle. In 1928 verscheen de laatste verzen bundel Schaduw in m'n gemoed draag ik een onweerstaanbare melancholie verklaarde ze aan den Vlaamschen jour nalist Johan De Maeght Ik heb vroeg geweten, dat ik geen leven zou hebben als andere vrouwen. Ik heb veel en innig leed gekend..:» Verder spreekt ze nog over haar werk dat nog niet bestaat. Dat er een groot verschil is tusschen Schaduw en de vorige bundels zien we duidelijk, maar in alles vin den we steeds dezelfde Alice Nahon terug. Dat ze veel en innig leed kende, blijkt ook uit het gedicht Ster venspijn Mijn God. ik kan ik kan nog niet. Veel heeft de jonge dichteres ens niet nagelaten. Maar wat we hebben werd door gansch het Vlaamsche land. Holland, zelfs Zuid-Afrika met bewondering gelezen G- D B (16 jaari. (3426) Kalender der Vlamingen De beeldhouwer Oscar Jespers, onze constructieve expressionist, zag op 22 Mei 1887 het levenslicht te Bor- gerhout. Hij beitelde "o. aeen Gezellekop die zich in het Museum te Gent bevindt. Het was op 23 Mei 1875 dat de eerste algemeene ver gadering en meteen de stichting doorging van het Da- vidsfonds In het jaar 1545 werd te Brugge Frans Pour- bus de oude geboren, hij was leerling van Floris te Ant werpen. waar hij in 1581 overleed; hij schilderde por tretten in den trant van de latere Vlaamsche primitieven. Zijn zoon Frans Pourbus de Jonge was eveneens een zeer gezocht portretschilder. In 1846 werd te Gent de pedagoog Jozef Miiuiaert ge boren. 24 Mei 1894 ziet de geboorte van den schrijver Dirk van Sina. Buiten zijn verdienstelijke prestatie op gebied van de tooneelletterkunde. is hij ook de auteur van een boek over Cyriel Verschaeve. een boek dat blijft. Op 25 Mei 1880, geboorte te Lede-bij-Aalst, van den dichter Julius de Geyter, bewerker van onzen Rey- naerten auteur van het, in sommige deelen. verrassend gewrochtKeizer Karei, of het rijk der Nederlanden. Hij was een goed medewerker voor Peter Bcnoit en schreef o. m. De Wereld in en de Genius des Va derlands In 1912 op 26 Mei overleed de Antwerpenaar Jan Blockx. Zooals zijn leermeester Peter Benoit. wiens opvolger hij was aan het Vlaamsch Conservatorium, diende deze toonkundige in zijn werken, waaronder vooral De Bruid der Zee Milenka en Herberg prinses overbekend zijn, de Vlaamsche muziek. 27 Mei 1902 ziet het afsterven van Jan Van Droogen- broeek, dichter van Makamen en GhazelenDit zijn Zonnestralenen van Spreuken en Sproken Deze onderwijzer, geboren te St Amands. schreef vooral onder den schuilnaam Jan Ferguut Zijn gedichten ge tuigen van groote bedrevenheid in uiuheemsche vers maten, waarvan hij vele voor 't eerst in 't Nederiandsch gebruikte In 1940 sneuvelde te Meulebeke. in West-Vlaanderen. F rans Meire, wiens naam, in de geschiedenis van onze letteren blijven zal, met schoonen glans, wegens zijn schitterende dramatische schepping «De Leeuw van Vlaanderen» naar den gelijknamlgen roman van Hen drik' Conscience. De jonge moderne tooneelregisseur Lode Geysen, werd op dezen dag in 1903 geboren. De man die de boekdrukkerij in de Nederlanden lr. voerde. Dirk Maertens. overleed op 2» Mei 1584 Hij was in 1454 te Aalst getoorea

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 9