DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE WINTERHULP - KRONIEK Benoeming van een nieuwen Gemeentesecretaris te Yper Ontslag van Burgemeester Kent U Philatel IEPERSCH KRONIEKSKE CONTROLEDIENSTEN LET OP Cij die roerende of onroerende goederen bezit. BRAND - LEVEN - ONCEVALLEN - Bijkantoor IEPER, Patersstraat, Nr 8. HOOFD - OPZIENER Omer ROBYN TEMPERMAN. HET YPERSCHE 5-6-1942 men door de donkere partijen in 't duister te s tettert-* Komt rtfrart tfltt "het best uit op wif Gaat het niet onze gewaarwordingen anders Weten we niet wat gezondheid waard is, wanneer we door ziekte worden bezocht In tijd van oor- lot; en omwenteling weten we best wat vrede waard is. Die kracht der tegenstelling doet krachtig en juis; denkbeelden in ons oprijzen, die bij het be oefenen der wetenschap, licht zullen verspreiden op het voorwerp, dat we bestudeeren. De gekende geschiedschrijver Gibbon zat te Rome op de puin. hoopen van het Kapitool te mijmeren, toen plot seling het gezang der monniken in den voormali- gen tempel van Jupiter zijn aandacht trok. Be geesterd door den aanblik der stad en onder den indruk van den samenzang, rees het denkbeeld in hem op der grootheid dezer eens wereldbe- heerschende stad. Hij vergeleek hierbij het ver~ val. waarvan hij getuige was en dit deed hem be sluiten tot zijl onsterfelijke beschrijving van Rome's grootheid en val. Het vermogen der aaneenschakeling maakt, dat wij denken en redeneeren kunnen en dat wij onze kennissen kunnen uitbreiden en ontwikkelen. Dit is echter niet voldoendewe moeten ook geregeld en juist redeneeren en den kring onzer kennis op een gemakkelijke en doeltreffende ma nier uitbreiden. Dat kunnen we slechts door ge stadige oefening. Wie vroegtijdig zijn beschouwing op schoone en leerzame dingen zet, wie zich oefent om zich denkbeelden te vormen van nuttige en wetens waardige dingen, met terzijdestelling van alles, wat onedel en onzedelijk is, zal weinig moeite hebben om zijn kennis op een waardige manier te vermeerderen. Het groote en onmisbare hulpmiddel tot alles, wat wetenschap heet, blijft het geheugen, dat op aaneenschakeling hoofdzakelijk steunt. Willen wij ons het geheugen ten nutte maken, dan hoe ven wij slechts op te merken HOE voor onzen geest de eene voorstelling zich aan de andere het gemakkelijkst verbindt of laat verbinden. Wij behoeven dan slechts dien schakel te volgen, om te vinden, wat we willen weten. Wij hebben deze wenken noodig geacht om de methode te vestigen, die bij zelfstudie en bij alle onderwijs onontbeerlijk is, wil men eenig resul taat bij zijn arbeid verwachten. WINTERHULP EN DE PLECHTIGE COMMUNIE KANTJES. Het was een aandoenlijk schouwspel bij het ontbijt en het noenmaal de 103 aanwezigen smakelijk te zien eten op het feestje dat door Winterhulpaan de Plechtige Communiekanten en hun ouders werd aange boden in de mooi versierde feestzaal van het Gesticht der H. Familie in onze stad. Op de tafels prijkten sier lijke bloemen en de pick-up liet gepaste muziek door de zaal weerklinken. De maaltijden zelf waren fijn verzorgd en het deed de kinderen en ook de ouders genoegen dat alles zoo schoon geschikt was en dat zij zoo fijntjes door de da- men en juffrouwen werden gediend. Een bijzonderen dank sturen wij hier tot allen die aan het welgelukken er van hebben meegewerkt en niet het minst aan de Eerwaarde Zusters van het gesticht. Ook de heeren Mahieu en M Van Wassenhove, respectievelijk leiders van de afdeelingen Bevoorrading en Bedeeling waren op post en zorgden er voor dat alles in orde was. Pro ficiat WINTERHULP IN DE KINEMA'S. Deze week, nl. van 5 tot 11 Juni wordt in alle kine ma's van de stad een propaganda-film afgerold ten voordeele van Winterhulp. Wij vestigen in het bijzon der de aandacht van het filmvolgend publiek er op dat deze rolprent hun de uitslagen van de werking van Winte-hulp zal laten kennenzij zullen er misschien een aanleiding in vinden om nog meer dan te voren dit bij uitstek goede werk te ondersteunen. BIJ besluit van den Heer secretaris-generaal van Blnnen- Undsche Zaken en Volksgezondheid werd de Heer André Versailles tot gemeentesecretaris van Yper benoemd in ver vanging van den Heer Georges Versailles, die de ouderdomt- grens bereikt heeft Bij besluit van 29 Mei 1942 is ontslag uit zijn ambt verleend aan Baron de Coninck de Merckem P.. burge meester der gemeente Merkem. arrondissement Diks- muide. Zekerlijk neen Welaan dan, kom dan eens op onze e. k vergadering die zal plaats hebben op Zondag 7 Jani, van 10 tot 12.30 u. Daar zult U postzegelverzamelaars aantreffen met wi*n ge zult kunnen rullen en zeer nuttige inlichtingen zullen U gegeven worden. Om 11 uur zal Haar Arthur Botaye, advokaat, spreken over Haa maat ik mija verzameling bijhonden Phllatellsten op post dus en tot Zondag In ons lokaal Café Centrum bij Ach. Laira-Debanf, Stuarsatraat, to Yper. Nieuwe leden worden steeds ingeschreven Alwle schrift lij ke Inlichtingen wil bekomen, wende zich tot Heer M. Teueur. 289, Nieuwstraat, Kemmel. (Zegel bijvoegen voor *t antwoord a. s. b.) Namens Philatel Rul'groep, Sectie Yper - Poperinghe. DE ARBEIDER. Ik heb steeds veel belangstelling gehad voor den ar beider Waarom is misschien niet gemakkelijk' uit te leggen Vooreerst cyndat de arbeider een onmisbaar rad is in de maatschappij evenals de boer, de handelaar en de intellectueel Ik heb het hier inzonderheid over den handarbeider Tweedens draagt hij met den boer een der zwaarste -lasten in de maatschappij Zeker staat hij in de waardetrappen lager dan den intellectueel, maar het feit dat bij piet die verstandelijke begaafd heden heeft, beteekent niet dat hij er iets kan aan ver helpen. Dus mogen we hem zeker en vast niet misprij zen Doch we moeten hem ook achten, omdat hij zich met de krachten en talenten die bij bezit ten dienste stelt der maatschappij Niet wie het meeste begaafd is mag de verdienstelijkste genoemd worden, doch hij die uit die begaafdheid het meeste nut trekt voor de ge meenschap. Er kunnen groote geesten zijn die veel min der onze achting waard zijn dan sommige eenvoudige arbeiders, omdat ze zich slechts weinig inspanning ge troosten om die begaafdheden ten dienste van hun volk en de wereld te stellen. Bovendien is niet alles materieel in den arbeid. Goede arbeid moet door een verstand geleid worden. Met automaten kan niets -bekomen wor den. want die kunnen maar steeds hetzelfde werk en dan nog op een onvolmaakte manier verrichten Er zijn natuurlijk nog soorten werklieden. De verscheidenheid gaat van den fijnen ambachtsman tot den stiellooze, die nauwelijks een spade kan hanteeren. Het is iedereen voldoende b.ekend dat de eerste een wonderlijke vol maaktheid kan bereikenschilders, steenkappers meu belmakers enz wiens arbeid het domein van de kunst bereikt. ARBEIDER EN VOLK. Een ander reden waarom ik zooveel belangstelling heb voor den arbeider is dat hij het grootste gedeelte van de massa vormt. In den arbeider zie en herken ik mijn volk met zijn gaven en ook met zijn gebreken, zijn el lenden, zijn verzuchtingen, zijn hoop, zijn vreugde, zijn nelgingen, zijn opwellingen. Gansch het karakter van mijn volk vind ik erin terug. Daarom hou ik van den arbeider. Uit zijn handen is voor een groot deel ge groeid wat schoon en groot is in ons landde rijzige en slanke torens zooals de machtige logge reuzen uit dit torenland. de prachtige kerken, stadhuizen, musea, de breede blinkende rechte banen die ons land door kruisen. de groote fabrieken waaruit steeds nieuwe pro ducten uit de arbeidersbanden geboren worden, uit den arbeid zijn ook de uitgestrekte lage boerderijen ge groeid die zoo kenmerkend zijn voor ons land, ook door den arbeid groeien de vele boomen bij ons en ligt het rijke land bevrucht met het zaad. Al dit schoone en nuttige is de belooning voor den arbeid. Hij brengt zegen. De arbeid is door God gewild Iedereen moet arbeiden of is ongelukkig. Het is een natuurwet. Het brengt ons brood en welstand. Het maakt ons sterk en bouwt ons volledig uit. Het geeft ons bo vendien ons levensgeluk, de vreugde nuttig te zijn, mee te tellen in de maatschappij en iets voort te brengen. Wie zou het nog niet ondervonden hebben, dit blije ge voel na de afgedane taak. vooral als we Iets voortge bracht hebben, en zelfs niettegenstaande de vermoeienis Want de mensch vindt zijn vreugde in het scheppen van iets. Het Is een afstraling van den Schepper. Zonder arbeid zou de wereld dood zijn. WAARDEBEWUSTZIJN. Zou de arbeider wel bewust zijn van zijn waarde Eigenlijk philosofeert hij daar niet veel over. Hij werkt om zijn familie te onderhouden en omdat het voor elk rechtgeaard mensch een drang is. Toch Is het noodig dat hij dit gevoel van eigenwaarde bezitte. Hij moet het weten dat hij nuttig is Dit bewustzijn van zijn waarde zal hem veel grooter makenhii zal meer het gevoel hebben mensch te zijn, daardoor zal zijn levensgeluk vergrooten, zijn verantwoordelijkheidsgevoel en zijn broederlijkheid tegenover de anderen. De waarde van zijn arbeid zal erdoor verbeteren en zijn opbrengst ver- hoogen. In den laatsten tijd werd er veel gedaan om daaraan te verhelpen Dat is lofwaardig, dat is noodig. De tijd dat de arbeider een slaaf was, Is lang voorbij. Hij is een heer geworden. Vroeger moest hij voor hongerloonen 14 uur per dag werken. Sedertdien hebben hun leiders hun onmisbaarheid en vandaar hun macht tegenover hun vroegere uitbuiters aangetoond. Ze hebben zich weten te vereenigen en hun rechten te etschen. Verstandige bazen hebben die ook niet geweigerd. Sommige fabrie ken zijn voorzien van prachtige eetzalen, badinstellin- gen, enz. Ook de gezondheidsvoorwaarden in de werk plaatsen zijn geweldig verbeterd. Lucht en licht komen in overvloed binnen en de groote strijd tegen het stof is aangebonden. Sommige fabrieken zijn voorzien van speciale instellingen om het stof te verwijderen. Maar toen is het plots ook misgeloopen. Sommige po litiekers. die er het voordeel van inzagen die macht aan hun kant te hebben, beloofden hemel en aarde en... zorgden voor niets. Het werd de tijd van de demagogie. De arbeiders moeten eendrachtig en onafhankelijk staan in den dienst van de volksgemeenschap. HOOGERE BELANGSTELLING. Langen tijd heeft de arbeider geen hoogere zaken in zijn belangstellingssfeer gehad dan een pint bier, wat prietpraat op den hoek van de straat en... de eeuwige sport. Sport Is zeker goed voor den arbeider. De sport ont spant hem. doet hem de zuivere luoht inademen en her stelt de lichamelijke misvormingen die hij bij het uit oefenen van zijn ambacht heeft opgedaan. Doch het zou treurig zijn moest dat zijn hoogste be- langstellingspunt zijn. En wat nog verkeerder zou zijn. ware indien deze sportbelangstelling maar bestond in het volgen in de dagbladen van de wedstrijden of het passieve toezien zonder zelf te oefenen, zooals dit ove rigens dikwijls gebeurt. Nochtans hebben veel arbeiders ook belangstelling voor allerlei kunstuitingen en we gelöoven dat de mu ziek wel op de eerste plaats staat. Hoe veel muziekver- eenigingen, fanfares zijn er niet. in steden en dorpen waarvan meestal arbeiders lid zijn. Het is een aange naam tijdverdrijf Kunst adelt. De kunst adelt ook den arbeider. Ze verfijnt hem waar hij door den omgang met grove werktuigen dikwijls ruw geworden is. Ook het tooneel Is hem stilaan belangstelling gaan in boezemen. In den laatsten tijd werden veel tooneelvoor- stellingen de arbeiders ten beste gegeven. Het ware ook wenschelijk dat ze zelf aan tooneel gingen doen. Ze zouden erdoor met hun eigen cultuur ln aan-aking ge bracht worden. Ze zouden hun eigen taal behoorlijk leeren spreken. Waarom zou dit den intellectueel gere serveerd blijven Ze zouden in kennis gebracht worden met onze groote schrijvers en dichters. Of hebben die hun werk maar geschreven voor een kleine groep men- schen, de zoogezegde aristocratie ARBEIDER EN INTELLECTUEEL. Hoe schoon zou het zijn moesten vele onzer arbeiders kunnen deelmaken van deze aristocratie, de ware, niet de aristocratie van het geld, maar in zijn ethimologische beteekenis d. w. z. de beste van het volk. Hoe schoon ware het moesten vele arbeiders kunnen meespreken over Vondel, Coster, Bilderdijk, Douwes Dekker en zooveel andereHoe zou ons volk met reuzenschreden vooruit gaanHoe zou er met lof over de Vlamingen gesp-oken worden Doch spijtig genoeg is er steeds te groote diepte ge weest tusschen de arbeiders en die welke hun die cul tuur moeten mededeelen. De schuld ligt veeleer bij de intellectueelen die nooit iets gedaan hebben om dezen afgrond te overbruggen, om ermede te beginnen, om onze arbeiders over deze schoonheden te spreken Geea wonder dan dat die welke de dragers rijn vdn die cul tuur steeds als vreemden in eigen land beschouwd wer den. Steeds voelden de arbeiders zich verstooten van deze cultuur, die nochtans de hunne is, en ze warem zeker niet mis in hun gevoelens, want ze werden erva* verstooten juist door die welke het hun hadden moeten mede deelen. Zeker, niet allen zijn ervoor vatbaar We weten zeer goed dat er velen spiotten wanneer men hen inzonder heid over letterkunde spreekt. Maar eens dat men zal gepoogd hebben hun er wat meer van te doen bégrij- pen, zal een niet gering percentage nader treden, Dat weten we even goed dat veel onzer arbeiders vatbaaf zijn voor hcogere zaken. DE VEREDELING VAN DEN ARBEIDER. Waarom zouden onze arbeiders niet evengoed als ge lijk wie eens pogen hun taal op een behoorlijke manier te spreken Buiteng woon zou dat wel eenigszins kun nen lijken, omdat het spijtig genoeg weinig gedaan werd. maar ganseh normaal zou het zijn Spot zou er wel rond hen ontstaan, doch welke man die het werkelijk is vreest sp>ot En misschien zou de taal nooit juist ge sproken worden. Doch de uitspraak zou al heel fijner klinken. Wanneer de arbeider dan in een. bijzonder^ gelegenheid komt. waar hij zich deftig moét gedragen, zou hij er niet onhandig en onwetend staan. Ook wan neer hij tegenover zijn patroon staat, zou hij er al veel waardiger zijn Hij zou er staan als een waardevol ar beider. niet alleen door zichzelf, maar ook door zijn uiterlijk voorkomen. Op het gebied van de wellevendheid zou tevens een gelijklooplende verbetering moeten geschieden We schre ven reeds vroeger dat sommige arbeiders ook hoffelijk kunnen zijn. Een bewijs dat een totale verbetering niet uitgesloten is. Niettegenstaande het hooger geschrevene is er nog zeer veel te doen. Tusschen ouders gezegd is het niet algemeen bekend dat we op dit gebied een eindje achter staan bij zekere andere volkeren Het is een schaduwzijde van de Vlamingen. Maar deze be merking mag ons niet passief daartegenover laten. Wan neer dan onze arbeiders op dit gebied een vooruitgang maken, zal dit gansch het volk ten goede komen. Dan zullen de Vlamingen benevens voor al de andere gaven die ze bezitten, nog voor deze geloofd en gegeerd wor den. Wie schrijft eens een boekje over De Wellevend heid voor den Arbeider Actief aan deze verandering medewerken kunnen we spijtig genoeg niet, omdat we weinig met de arbeiders te maken hebben. Doch aan die weike het wel kunnen, zeggen weziedaar een programma. En een programma dat een revolutie insluit. WAT OMLAAG TREKT. We kwamen ertoe het voorgaande te schrijven door. in onze belangstelling voor de arbeiders, te bemerken dat een bepiaalde soort prulleromanetjes veel aan hen verkocht de laatste in de soort. Een vluchtig doorblade ren van een verzameling ervan, die ons toevallig onder de hand kwam. zegde ons genoeg. Ze zijn niet alleen op literair gebied volledig waardeloos, maar bovendien nog vuil. Oniet te veel hoor! De gulden middenweg is altijd goed om zaakjes te drijven Bijna elk opischrift van die serie bevat het woord liefdeof vergissingof hartNatuurlijk gaat het niet om die mooie liefde die we allen genoeg kunnen onderscheiden van die... welke juist geen liefde is. De inhoud riekt... vies. Gewoonlijk bevatten ze maar een zin of twee drie. die eigenlijk niet proper zijn, de rest is schuins bedoeld. (Anders zou de reactie wel te hevig zijn). Ëen vervolgverhaal vindt men er ook al in (Dan krijgen ze geregelde klanten) en dat munt nog uit door de vuiligheid. Eigenaardig dat er nog geen t Raadgevingen voor verliefdenin staan. Het titelblad is van dezeifde soort als de inhoud Meest al verdacht. Teekeningen van omhelzingen (dat is nog zoo erg niet, maar welke omhelzingen) en natuurlijk vrouwen in weinig kleedende kleedijen. Kortom, alles er op berekend om gulden zaakjes te doen. Natuurlijk is de verkoopprijs spiotgoedkoop (objectief beschouwd, eigenlijk zijn ze dien prijs nog niet waard). En dat lezen onze arbeiders gretig Hoe droevig Ter wijl de uitstekende boeken van onze beste schrijvers in populaire uitgave waarschijnlijk nog geen tiende van die belangstelling krijgen onder de arbeiders. Nochtans is de verkoopprijs maar 8 frank- dat is nog geen zes maal zoo veel. Ze zijn nochtans wel zesmaal zoo dik d. als ge nu van dikte wilt spreken. Maar alles komt erop aan de echte waarden te kun nen onderscheiden. Fernand DE BRUYN. Het Bestuur der Controlediensten deelt de nieuwe maatregelen mede getroffen door de Nationale Maat schappij der Belgische Spioorwegen betreffende het ver voer van handbagage. Teneinde het reizigersverkeer door het opstapelen van colli in de rijtuigen niet te hinderen, wordt nog maals nadruk gelegd op art. 59 van de Reglements bepalingen van reizigers en bagage ln het Belgisch bin- nenverkeer. Het is verboden handbagage in de rijtuigen mede te nemen die o, m. wegens haar omvang hinderlijk kan zijn voor de andere reizigers. Zulke colli moeten als ingeschreven bagage worden aangenomen en in den pakwagen der treinen worden vervoerd. Het is insgelijks verboden als handbagage in de rij tuigen mede te nemen colli waarvan uiterlijk blükt dat zij .goederen bevatten (aardappelen, b. v.) waarvan het vervoer aan vergunning onderworpen is. Voortaan zal de toegang tot de oerrons worden ont zegd aan de reizigers die drager zijn van colli die aan bovengemelde voorschriften niet voldoen. De reizigers die op bedekte wijze hinderlijke colli in de rijtuigen zullen hebben medegevoerd, staan bloot aan de boeten door het Reglement voorzien Het is U zeker bekend hoe de prijs van om het even welke soort goederen gestegen is, zoowel van gebouwen als andere soorten goed. Hebt U dan ook eens aan uwe verzekering ge dacht Is de dekking wel groot genoeg Zoo nie* vraagt eens inlichtingen in vertrouwen bij de VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ N V.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2