Valsch geld in omloop DICKSON gezelschap Bonte Avond Zondag SI Juni, om Ct uur en 1,30 uur* 2 VERTOONINGEN van het groot succes van het - DE GROOT GEMONTEERDE REVUE - OP ZATERDAG 20 JUNI, om 7 uur 30, richt DICKRO .X' - gezelschap een in, ten voordeele der slachtoffers van Tessenderloo Voor de Slachtoffers van Tessenderloo HET YPERSCHE 12 - 6 - 1942 pooten eerst of doen ze het beide op dezelfde manier? Men oefene en verbetere zijne belangstelling. Geleidelijk zal zich de graad van oplettendheid verhoogen. Niet het oog moet afgericht worden, maar dat deel van het gemoed, dat ziet door middel van het oog. Dit laatste is de camera, terwijl het gemoed de gevoelige plaat verbeeldt. Wijdt dus uwe aandacht aan het onderwerp en aan de onderdeden van het plan. Zie goed en berg alles op als dingen van waarde: met heldere indrukken te nemen en er zorgvuldig alle bijhoorende gedachten bij te beschouwen, oefent men zijn waarnemingsvermogen. Wie zich op de studie toelegt, zal zich door deze oefening ruimschoots schadeloos gesteld zien voor den tijd en den arbeid hieraan besteed. Het werk is op zichzelf noch hinderlijk, noch ver velend, mits het vergezeld gaat van een duidelijk te bespeuren verbetering, die behaaglijk stemt en last en moeiten doet vergeten. IEPFRSCH KRONIEKSKE COMMUNICANTEN. We hebben ze gezien, de meisjes in hun witte s&tgnen kleedjes, met de sluiers en hun handtasch en dd jongens in hun nette kostuumpjes. Moeder is wel in de weer geweest om dat alles tip-top in orde te krijgen. Het was de groote dag evenzeer voor de ouders als voor de kinderen. En fier waren ze allen. Moeder heeft er wel het meest reden om. Want God weet hoeveel opofferingen dat allemaal gekost heeft, vooral nu die gröote dag in dien oorlogstijd moest vallen. De noodige stof voor het vervaardigen van de kleedjes of het kostuumpje was moeilijk te vinden. Sommige van die moeders hebben het dan wellicht nog zelf vervaardigd om te groote onkosten te ver mijden. En dan moest er ook iets ten beste gegeven worden om te eten. We zijn dit jaar bij geen plech tige communie tegenwoordig geweest. Maar we vragen ons af wat er wel op vele tafels kan gekomen zijn. En toch weten we dat vele moeders met het weinige waarover ze beschikken wonderen gedaan hebben, want een moeder is vindingrijk. En wanneer alles in order was. wanneer de ouders in de kerk waren en tusschen de witte of bonte troep hun meisje of jongen zagen zitten, toen dachten ze er met fier heid aan dat him kind nu al een heel persoontje geworden is en kon meetellen onder de anderen. Toen werd ook wel hier en daar een traantje weg gepinkt wanneer die vaders en moeders dachten aan de vele moeite en inspanning die het gekost had om die kinderen van uit de wieg tot aan hun plechtige communie te brengen. En nog is de taak niet afge werkt. Maar ze waren gelukkig op dien dag, een welver diend geluk. GELD EN GELUK. Met geld zgt ge alles hoort men soms wel eens zeggen. Eigenaardig is het dat dit meestal gezegd wordt door wie weinig geld heeft. De rijken zijn het daarmede niet eens. Er wordt in de wereld enorm veel gedaan voor het geld, t. t. z. om de rijkdommen der aarde te bemachtigen. Rijkdom is er genoeg. Maar hoe onrechtvaardig is ze verdeeld. De bezit- zucht bg de menschen is zoo groot dat ze erdoor onrechtvaardig worden. Hoe gemakkelijk krijgen het dc eene en hoe moeilijk de anderen. Zeker, iemand die het onwaardig is, die het zou verbrassen, het niet kan gebruiken en ten nutte stellen, moet geen bezit gegeven worden; doch het zou niet mogen gebeuren dat iemand die het verdient, in de onmo gelijkheid gesteld wordt den welstand die hem toe komt te bemachtigen of te behouden. Maar rijkdom brengt niet altijd geluk. Geluk be komt men door boven de materie te stijgen, door aan de aspiraties van de ziel te voldoen. Men bekomt geluk door vrede, door kunst, door het ideaal, door dc overwinning op zichzelf. Elk materieel genoc0en dat niet bezegeld is door deze supra-materieele ver zuchting is onecht. We merken het na korten duur. Dc bittere wansmaak is er spoedig. Het leidt tot ongeluk. Deze jacht naar materieel geluk, inzonder heid naar bezit bracht reeds veel onheil over de wereld. VREDE EN GELUK. Eigenlijk is de vrede in de beteekenis die we er eiken dag aan geven een materieel geluk, want het is het wegblijven van alle materieele ongemakken waaronder we thans ljjden. Uit hetgene ik vooraf geschreven heb moet dus besloten worden dat men even goed kan gelukkig zijn in oorlogstijd Dat blijf ik ook staande houden en ik voeg erbijzelfs als men nog veel lijdt onder den oorlogstoestand. Er zijn bijvoorbeeld menschen die zich een deel van het weinige dat ze hebben ontzeggen om het aan anderen te geven. En ik ben er zeker van dat iemand die dat kan zeer gelukkig is. Wel lijden ze onder de materieele ontberingen maar ze smaken het hoogere genoegen anderen te kunnen helpen en daarbij ver geten ze meestal die materieele ontberingen. Het hoogere primeert altijd het lagere. Deze algemcene levenswet is ook waar in de geneugten. Al wie zich met hoogere zaken bezighoudt, wie een' ideaal heeft, vergeet het materieele. Hoeveel histories zijn niet bekend van kunstenaars: dichters, schrijvers, schilders, musici die onder het werk alles vergeten, ja ook vergeten te eten, die dus den honger niet voelen terwijl hun ziel ten volle verzonken ligt in hun kunst? Nochtans is voor den doorsnee mensch een mini mum van materieel geluk noodzakelijk om van de hoogere genoegens te kunnen profiteeren. De mensch leeft niet alleen van vleesch en brood sluit in zich dat hij toch ook daarvan leeft, d. w. z. dat hij ook materie is en nog wel voor een groot deel. Dus is een minimum van vrede noodzakelijk om gelukkig te zijn. Dit minimum hebben we thans vast en zeker. Dus kunnen we gelukkig zijn. Het komt er slechts op aan onze verlangens niet op het materieele plan te stellen, niet te wenschen veel geld te ver dienen, veel te reizen, veel en lekker te eten, enz. ONRECHTVAARDIGHEID EN GELUK. Van dit minimum vrede wordt thans door velen gebruik gemaakt om hun materieel welzijn na te streven. En ze beperken zich waarlijk niet bij een minimum. Deze week nog vernam ik dat iemand hou je vast een miljoen frank per maand opstrijkt! Waarom moet hij dat? Bezitzucht! Maar ik verzeker u, geachte Lezer, dat hij door dit geld niet gelukkig zal zijn. Integendeel, misschien wel ongelukkig, ge zien de weinig eerlijke manier waarop hij er is aan gerecht. Want het is geen bijgeloof dat ongerecht vaardig verkregen goed geen geluk brengt. Het be wustzijn dat het niet door eerlijken arbeid werd ver kregen, vergalt het leven van die menschen. Onver mijdelijk denken ze daaraan. Daarbij komt de ellende van die op wiens rug ze het hebben weten te ver dienen hun voortdurend voor de oogen spoken. Langs aiie kanten worden ze het verweten en doorge- vreven. Velen zijn er op den huidigen dag, die profiteerend van de voedselschaarste, enorme winsten boeken. Den arme wordt het geweigerd, doch de rijken die groote sommen kunnen geven krijgen de beste waar. Geldzucht! Nooit is ze lager dan als ze arme men schen, waaronder veel kinderen, laat verhongeren. De woekeraars weten het wel dat ze misdoen doch hun passie wordt door niets weerhouden. Alle men- schelrjke gevoelens verdwijnen. Ze zitten in de klau wen van hun geldzucht. Nooit zullen ze gelukkig zijn. KUNST EN GELUK. De kunst geeft een van de puurste geneugten die te vinden zijn. Wat al plezier kan men er niet bij ondervinden. Belet wel: bij het lezen van een schoon boek en niet van die welke we verleden week nog aan -de kaak stelden. Vooral bij het nagaan van de zeer verzorgde stijl en taal die de schrijver gebruikt, alsmede de dikwijls zeer fijne zielkundige ontleding die aan de grondslag van het werk ligt. Veei menschen lezen een boek om het verhaaltje te kennen. Dat is verkeerd. Wel ondergaan ze ook onbewust de invloed van de schoonheden die in het boek steken, maar ze genieten ze niet zoo dan wan neer ze die bewust opzoeken en ontleden. Het zijn dezelfde die de cinemazaal verlaten eens dat de laat ste omhelzing is getoond en niettegenstaande de film nog niet ten einde is. Zeer schoone beelden en handige montage komt dikwijls nog na die laatste omhelzing. Want ook de film is kunstwerk of zou het tenminste moeten zijn. Ook hier, zooals op de boekenmarkt, is er goede en slechte waar. Ook hier vinden we echte meesterstukken en prullewerken. Maar de eerste kunnen ons een onvergetelijken indruk nalaten. Veel films die ik reeds jaren geleden gezien heb, zou ik nog willen terugzien. Hetzelfde geldt voor de bouwkunst, de schilder-, beeldhouw-, tooneelkunst, enz. Wie ondervindt niet telkens een intens esthetisch genot bij het aanschou wen van de St. Maartenskerk, vooral langs den kant van de markt en bij het bezien van die slanke toren. Wie die werkelijk van kunst houdt ziet niet gaarne die prachtige halletoren en het reeds opgetrokken STAI)88CIIOIJWIIL'HG IEI'Elt ■PWWMBEMMBWUBM—I I I LI———XSWK Mill I H Hill I *L' *UBUHiaMEtCiaMMaMMnc—MtMW met HELENE MARECHAL. ROMAIN DECONINCK en tal van andere 19te klas artisten, alsook RONNY met zijn zingende zaag en het volledig balletkorps van ROBY CATALINA. IOO t. h. onlttpunninK - 1 Kostumen Muziek - Zang - llulletten en Humor Plaatsen vanaf 5 fr. te verkrijgen in CAFÉ ASTRID, Van den Peereboomplaats, YPER. gedeelte van de hallen. Wie die een afbeelding ziet van de hallen zooals ze vroeger was, is niet verrukt bij de wonderlijke harmonie in die afmetingen? GELUK EN IDEAAL. Kunst is idealisme. Het is het streven naar de hoogste schoonheid. Idealisme vindt men onder alle vormen. De idealisten zijn de schoonste menschen op aarde. Idealisme wordt soms slecht begrepen. Sommige menschen meenen dat idealisten droomer» zijn die zelf niet wel weten wat ze willen. Dat is volstrekt mis. Idealisme is niet zooveel het streven naar het volmaakte dan wel het streven naar het betere. Daarom is een Idealist in de eerste plaats een realist. Dat is absoluut niet paradoxaal. De anderen zijn eutopisten. Idealist is de mensch die streeft naar het verbete ren van het lot zijner volksgenooten. Idealist is ook hij die er naar streeft zichzelf te verbeteren, zoowel op het materieel als hel geestelijk plan. Idealist is de mensch die tracht volmaakt te leven. De idealist is de gelukkigste mensch ter wereld. Vooral als zijn streven zijn evenmensch ten goede komt. Andere gelukkig te zien is zijn vreugde. Hjj. zou alles weggeven, zich van alles berooven voor den medemensch. Geen opofferingen zijn hem te klein. Dank zij de idealisten is ons volk en de wereld nog schoon en moeten we niet wanhopen. Ze dragen een afstraling van het opperwezen, van dat opper wezen dat de menschelijke natuur kan aannemen en lijden zooals geen enkele mensch ooit had geleden, om zijn schepselen te redden. DE OVERWINNING OP ZICHZELF. Zichzelf trachten beter te maken is idealisme, zegden we. In den beste mensch (dus de ideale mensch) moet de ziel meester zijn over het lichaam, wr.nt het lichaam is de materie en de ziel is geeste lijk. Daar de mensch grootendeels materie is blijft het niet steeds gemakkelijk dit lichaam volledig te beheerschen. Maar daar de mensch nu eenmaal in zulke voorwaarden gemaakt is kan hij slechts geluk kig zijn als deze harmonie er heerscht. De overwinning op ons zelf kunnen we onder andere behalen door de sport. Het kan zeker lastig zijn over een grooten afstand per fiets te rijden, aan een wedstrijd van honderd meter snelloopen deel te nemen, een namiddag voetbal te spelen, in het koude water te springen of dit van een groote hoogte te doen. Tegen dit laatste bijvoorbeeld verzet zich de natuur soms uit bangheid. Er is moed voor noo- dig. Voor bijna alle sporten i3 vaardigheid vereischt Dat vraagt de beheersching over het lichaam dat dikwijls traag en onwillig is. Door oefening kunnen we het verkrijgen. Een overwinning op onszelf is het Ook een overwinning op onszelf is het beheersche» van onze driften en neigingen. Dit leidt ons tot harmonische menschen, men- scnen die gelukkig zijn. Fernand DE BRUYN. KUNSTCONCERT. Wij vestigen gansch in het bijzonder de aandacht van alle kunstminnaars op het KUNSTCONCERT dat Zondag e. h. 14 Jani, te 16 uur wordt gegeven in den Stadsschouwburg Zooals reeds vroeger werd medegedeeld zal door het Jon geren Trio werk van de bovenste plank worden uitgevoerd en wel van Mozart, Haendel, Chopin, Dvorék, beethoven, Schubert en Fauré. Een programma van uitgelezen stukken dat de moeilijkste» op dat gebied moet bevredigen de uitvoerders zijn de Juf trouwen Maria De Bruyn als violiste, Nini Dethoor, onze stadsgenoote, ais celliste en de beer P. C. Hengelmolen aan het klavier. De locatie is sedert enkele dagen geopend in het café Astrid op de Vandenpeereboompiaais. De prijzen der plaatsen zijn 15 12 10 8 en 5 frank. BON IE AVOND. O k de bonte avond door het Dickson Gezelschap gaat stellig een succes te gemoet. Hier is iets voor de breedere volkslagen voorzien voor de menschen die hun hart eens willen ophalen en een avond van echt plezier willen beleven. Dat men vooral niet uit het oog verlieze dat het hier gaat om een vertooning ten bate van de geteisterden van '1 essender- loo. Dat feit alleen moet iedereen aanzetten om naar die op voering te ga in die plaats heeft op Zaterdag avond 20 Juni e. k. te 7.30 uur. Ook hiervoor zijn de kaarten reeds te verkrijgen in het café Astrid tegen de volgende prijzen 20 15 12 10 8 en 5 frank. RESULTATEN. Dat de resultaten door het comité behaald, effenaf prach tig mogen heeten zuilen de volgende cljiers bewijzen. De SCHOOLCOLLEC TE was in dien zin opgevat dat het comité van de kindereneerder een zedelijken steun verwachtte dan een finarcieelen. In den oproep tot de jeugd van onze scholen werd o m gezegd Onze jeugd in h<t bijzonder wordt hiermede uiigenoodigd om bij te dragen tot deze steun verlening. Haar penning - hoe klein hij ook weze zal zij willen storten en aldus haar offervaardigheid unrzett- n in een kleine schoone daad voor de getroffen kameraadjes uit het Limburgsche dorp tessenderloo En toch is h t resultaat schitterend De kinderen van de Iepersche scholen henben 7.242 35 fr. samengebracht On zen besten dank aan allen, ouders en kinderen en leerkrach ten die do >r hun treffende woorden en hun hulp zoo iets mogelijk g-maar t hebben. De ST8AA i COLLEC rE bracht bijna het dubb-l op van een gewone collecte in enkele uren tijds, op Pi ksteren. bij heel ongunsiig Weer werd de schoone som van 238a 25 Ir. ingezameld. vVie iets van het zijne gaf. onzrii harteiijken dank I De private inschrijvingen gaven ook reeds een mooie som er is nog steeds gelegenheid om zijn jonst te tonnen en daar om zullen wij vo. •rloopig over de uitslagen hiervai niet spre ken Liter geven wij ook dezen van de opvoering van Wrenerwalsen EEN EERSTE STORTING. Van het I gezamelde geld werd deze week door den pen ningmeester van het comlié een eerste storting van lO.OuO fr. aan het Nationaal Steunfond- te nrusscl overgema kt. He» hoopt dat het stellig nog eenmaal deze storting zal kum en v. rnleuwrn en daarom vraagt het den steun van aila lepariiugen I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2