DUITSCHE LECERBERICHTEN Wijzigingen in den Treindienst HET DICKSONGEZELSCHAP Voorschotten op pensioen aan de invaliden van den oorlog 1940 Opleiding van radio-telegrafisten en technici verboden HET YPERSCHE 12 - 6 - 1942 Britsche landingspoging aan de Fransche kust afgeslagen. - In Engeland werd de havenstad Poole en in Duitschland Bremen gebombardeerd. - Op het Oostfront afweer van vijandelijke aan vallen. - In Noord-Afrika leden de Britsche tegenaanvallen schipbreuk. - In de Caribische Zee werden 19 schepen door Duitsche duikbooten gekelderd - Succesrijke luchtaanval op Malta. - Nieuwe luchtaanval op de Engelsche stad Canterbury. - Een reeks versterkingen rond Sebastopol bestormd eu ingenomen. - In de Amerikaansche wateren werden nog 8 vijandelijke schepen en 2 vischkotters tot tinken gebracht. ZONDAG 7 JUNI. In <ien Zuidelijken sector van het Oostfront hebben Duitsche bergtroepen en Hongaarsche contingenten afzonderlijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In den centralen en Noordelijken sector wordt de greep rondom de omsingelde vijandelijke groepen achter het front nog nauvfrer toegehaald tengevolge onzer concentrische aanvallen. Tijdens hevige gevech ten werden Sovjetische tegenaanvallen met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Op het Wolchowfront hebben de Bolsjevisten op verscheidene plaatsen hunne verwoede aanvallen her begonnen. Zij mislukten ten overstaan onzer waak zame verdediging die door contingenten stuka's ge steund werd, en de tegenstander, die opnieuw 18 tanks verloor, onderging zware verliezen. In Noord-Afrika werd de tegenaanval der Duitsch- Italiaansche pantsergroepen, door machtige luchtfor- maties gesteund, met grooten bijval bekroond. De vgand werd teruggeslagen en gedeeltelijk omsingeld en vernietigd. De tegenstander verloor 30 nieuwe tauks, talrijke kanonnen en autovoertuigen, alsmede meer dan 4.000 gevangenen. Dienvolgens beloopen de verliezen, door de engel sche troepen geleden sinds den aanvang van den slag van Marmarica (26 Mei), eenige honderdtallen auto vrachtwagens. In het Kanaalgebied hebben de Duitsche jagers, zonder verliezen te ondergaan, gister 13 Britsche toestellen neergehaald. Tijdens den nacht van 6 op 7 Juni werd de stad Canterbury opnieuw aangevallen door formaties ge vechtsvliegtuigen en met spring- en brandbommen bestookt. Britsche bommenwerpers hebben verleden nacht een tocht ondernomen tegen de stad Emden. Er zijn slachtoffers onder de burgerlijke bevolking. Talrijke gebouwen, en zulks nogmaals vooral in de bewoonde wijken, werden vernield of beschadigd. Zes der aan vallende vliegtuigen werden neergeschoten. MAANDAG 8 JUNI. In den Zuidelijken sector van het Oostfront wer den opnieuw vijandelijke aanvallen door Hongaarsche troepen afgewezen. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werd de aanval tegen de omsingelde vijandelijke groepen spijts de ongun stige weersgesteltenis met succes voortgezet. Aan het Wolchow-front herhaalde de tegenstander zijn hevige aanvallen op een sterk verdedigd brug genhoofd. Hij werd in harde gevechten afgeslagen en leed hooge verliezen aan menschen en materiaal. In Noord-Afrika duren de harde gevechten voort. Nieuwe succesrijke luchtaanvallen werden op de lucht- en vlootsteunpunten van het eiland Malta uit gevoerd. Langs de Engelsche Zuidkust werd een koopvaar dijschip van gemiddelde tonnage door bommen be schadigd. Vóór de Hollandsche kust geraakten mijnvegers in den nacht van 6 op 7 Juni slaags met Britsche monitors. Zij brachten een vijandelijke boot schade toe door verscheidene artillerietreffers en leden zelf geen verliezen. DINSDAG 9 JUNI. In het versterkt gebied van Sebastopol duren de gevechten voort. Door de zwaarste artillerie en sterke krachten der luchtmacht werkzaam onder steund, heeft onze infanterie een reeks versterkingen op de hoogten bestormd en tegenaanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. Noord-oostelijk van Kharkov mislukten zwakke aanvallen van den vijand. In de centrale en Noorde lijke sectoren werden de omsingelde vijandelijke groe pen, dank zij de werkzame ondersteuning van de luchtmacht, op een kleine ruimte samengedrongen. I'iaatselrjke aanvallen van den vijand kenden geen succes. Op het Ladoga-meer werd een koopvaardijschip door bommen beschadigd. In Noord-Afrika duren de gevechten nog steeds voort. De Britsche luchtmacht verloor hier 22 vlieg tuigen. Tijdens een aanval op de Kanaalkust overdag, die militair gezien niets opleverde, schoten Duitsche jagers 7 Britsche vliegtuigen naar beneden. Marine- artillerie haalde langs de kust van de Noordzee een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Tijdens den afgeloopen nacht hadden vijandelijke luchtaanvallen plaats boven verscheidene steden van W cst-Duitschland. De burgerbevolking leed hierbij verliezen. Er ont stond schade, voornamelijk in woonwijken en aan openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten 16 der aanvallende bommenwerpers naar beneden. WOENSDAG 10 JUNI. Voor Sebastopol gelukte het ons bij harde gevech ten en met den doelmatigen steun van het lucht- wapen nog andere vestingsinstallaties in te nemen Eg plaatselijke krijgsverrichtingen ten Zuidoosten van het Hmenmeer werden in de periode van 3 tot 6 Juni 483 vijandelijke gevechtsstellingen vernietigd. Aan het Wolchofront mislukten geconcentreerde aanvallen van den vijand op een bruggenhoofd, door dc dappere houding van de bezetting. In dit gevecht werden op 8 en 9 Juni 24 pantserwagens vernietigd. Gister hadden ook in Noord-Afrika hevige gevech ten plaats, vijandelijke tegenaanvallen werden met bloedige verliezen afgeslagen. Het luchtwapen viel verleden nacht het havenge bied van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber aan. Duikbooten brachten in de#Amerikaansche wateren 8 vtiandelijke handelsschepen met in totaal 41000 BRT. evenals een vrachtschip tot zinken en bescha digden een ander groot handelsschip door torpedo- treffers. Aan de Kanadeesche kust werden twee vischkotters door artillerie tot zinken gebracht. VANAF MAANDAG 15 JUNI 1942 DONDERDAG 4 JUNI. Aan het Oostelijk front geen groote gevechts operaties. In Noord-Afrika verloor de vjjand tijdens plaat selijke gevechten 22 tanks, 7 stukken geschut als mede een aantal gevangenen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties, bom bardeerden spoorwegemplacement en troepenkampen in het gebied van Capuzzo. Een Britsche landingspoging aan de kust van het Kanaal, die met zwakke afdeelingen werd uitgevoerd, w. rd door de Duitsche kustverdediging afgeslagen. Eenige gevangenen en een aantal wapens bleven in onze handen. Tgdens luchtgevechten boven het gebied van het Kanaal verloor de vgand gisteren, 24 vliegtuigen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden gedurende den nacht van 3 op 4 Juni de Britsche maritieme 'oasis Poole, aan de Engelsche Zuidkust. Tgdens den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen boven het gebied rond de stad Bremen, alsmede boven de stad zelf, hoofdzakelijk brandbom men uit. Van de aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie 10 toestellen neergehaald. Gedurende de periode van 21 Mei tot 2 Juni ver loor het Britsche luchtwapen 318 vliegtuigen, waar van er 41 door eenheden der oorlogsmarine naar beneden werden gehaald. Gedurende hetzelfde tgds- bestek gingen in den strgd tegen Groot-Brittannië, 51 eigen toestellen verloren. VRIJDAG 5 JUNI. In het Zuidelijk gedeelte van het Oostelijk front werden op kleine schaal uitgevoerde vijandelijke aan vallen afgeweerd en door een tegenaanval terrein winst gemaakt en gevangenen binnengebracht. In den Centralen en Noordelijken sector, werd door eigen aanvallen den hardnekkigen tegenstand van den vijand gebroken en het veroverde terrein gezui- veid. Kustartillerie van het leger nam met goed resul taat schepen in de golf van Kroonstadt onder vuur. Het luchtwapen viel bg dag en bij nacht vliegvelden en spoorwegverbindingen der Sovjets aan. In Noord-Afrika werden Britsche tegenaanvallen met verliezen voor den vijand afgeslagen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen steunden met goed resul taat deze gevechten. Tijdens luchtgevechten verloren de Britten 26 vliegtuigen. Voor Tobroek viel een Duitsche duikboot een konvooi van drie transport schepen aan, dat door vliegtuigen en escortevaar- tuigen sterk beschermd werd, en plaatste twee tor- ptdotreffers. Aan de Oostkust van Engeland werden tijdens den afgeloopen nacht de haven en werfinstal- laties van Sunderland met spring- en brandbommen bestookt. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren tijdens luchtgevechten en door luchtdoelartillerie tien vliegtuigen. Bg de gevechten in Noord-Afrika viel een order van de 4» Engelsche pantserbrigade in onze handen, waarin vermeld stond, dat aan gevangenen geen voedsel, drank, slaapgelegenheid of andere tegemoet komingen mochten worden toegestaan, vooraleer door de bevoegde personen een verhoor was afgenomen. •Het Duitsche opperbevel der Weermacht heeft dien tengevolge bevel gegeven, dat van 6 Juni 12 uur s' middags af, de tijdens den huidigen slag in Afrika gevangen genomen en zich in Duitsche handen bevin dende Engelsche officieren en manschappen geen eten of drank zal worden verstrekt zoolang dit- schandelrjk, onmenschelijk en smadelgk bevel niet wordt opgeheven en dit door een officieele Engelsche vei klaring aan het Duitsche opperbevel der Weer macht wordt kenbaar gemaakt. ZATERDAG 6 JUNI Op het omsingelingsfront van Sebastopol werden de vgandelgke vestingswerken door sterk vuur der zwaarste artillerie en geconcentreerde luchtaanvallen bestreden. In den Zuidelijken sector van het Oostfront ver sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen afzonder lijke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander. In de centrale en Noordelijke frontsectors werden verscheidene in het achterwaartsche frontgebied om singelde vijandelijke groepen verder samengedrongen en talrijke plaatsen ingenomen. Cp het Wolchow-front werden sterke vijandelijke aanvallen door zware gevechten en in samenwerking met stuka's afgeweerd. De tegenstander leed zeer bloedige vei liezen en verloor 22 pantserwagens. In de Finsche golf beschadigde marine-artillerie een Russische duikboot door verscheidene treffers. Men moet rekening houden met het feit dat de boot verloren ging. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen zeer sterke Britsche aanvallen afgeslagen en gingen ze zelf tot den tegenaanval over. De Britten verloren 36 pantserwagens, talrijke auto's en verscheidene honderden gevangenen. Bjj luchtgevechten werden 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Verleden nacht vielen formaties ge vechtsvliegtuigen het havengebied van Tobroek aan. Voor de Vlaamsche kust brachten torpedo-booten ln een artilleriegevecht twee Britsche snelbooten tot zinken. Bij raids van Britsche vliegtuigformaties tegen de kusten van de bezette Westgebleden werden gisteren 22 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Brit sche bommenweroers vielen in den nacht van 5 op 6 Juni verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. In eenige steden van het nbverheidsgebled werd brandschade aangericht. Nacht laders en luchtdoel- artillerie schoten 13 der aanvallende bommenwerpers neer. T. 1374 NIEUWE TREINEN V 1383 leper 14.53 leper 15.33 Vlamertinge 14,58 Zillebeke 15.38 Brandhoek 15.02 Hollebeke 16.42 Poperinge 15.06 Houthem 15.45 1377 Comines 15 52 Poperinge 15.14 Comines Hosp. 15 54 Brandhoek 15.19 Wervik 15 57 Vlamertinge 15.23 Koekoek 16.01 leper 15.28 Meenen 16.64 GEWIJZIGDE REISWEG P 1385 heelt leper instede van Meenen als bestemming zijn uurregeling wordt gewijzigd als volgt Hazebrouck 14.55 Poperinge 15.49 Caestre 15.06 brandhoek 15 54 Godewaersvelde 15.24 Vlamertinge 15.58 Abeel» 15.37 leper 16.03 Op Zondag 21 Juni komt het gekende en graag geziene Dicksongezelschap wederom naar leper tn den Stadsschouw burg, met delachrevue «VALSCH GELD IN OMLOOP! na een groot succes te hebben geoogst in den Minard- Schouwburg van Gent, waar meer dan 100 vertooningen gegeven werden. De twee vertooningen, welke doorgaan om 3 en 7.30 uur, vinden plaats met het volledig gezelschap en balletkorps onder de leiding van Roby Cataiina, welke optreedt als Solo danseres. De medewerkers zijn: de gekende Revue en Radio- Humoriste Hélène Marechal, de Auteur Romain Deconinck, Roger Bailliu, Oct. V. d Meefschaut, Willy Lahaye, Mej. Brouillard. enz. enz. Als buitengewone attracties vermelden wij Ronny met zijn zingende zaag, eenig in Helgië Muzikale leiding van Rita Libert; Meer dan 150 kostumen in sprookjesverlichting; 8 balletten, o a. het Regenballet, Hongaarsche Czardat Stepballet, de Wals van 1910 enz. enz. De pittigste tafereelen voigen elkander op in een non stop tempo. Het is een weelde voor oog en oor. Dus wacht er u wederom een vroolijke avond. Bespreekt allen van heden af reeds uw plaatsen. Kaarten verkrijgbaar In Café Astrid. Van- denpeereboomplaats. Prijzen der plaatsen vanaf 5 frank OP ZATERDAG 20 JUNI, te 7 u 30 geeft het DICKSONGEZELSCHAP een BONTE AVOND met medewerking van het orkest van M.A.DEHOLLANDER. Deze vertooning gaat door ten voordeelé van de slacht offers van Tessenderloo. De Dienst der likwidatie van militaire uitgaven va* het Ministerie van Financiën zal de voorschotten beta len op pensioen voortspruitende uit den ooilog 1940, aan de zwaar-zieken en vooral aan de krijgsgevangenen uit gevangenschap ziek terugkomend en waarvan het dossier genoeg bewijsstukken bevat om hunne rechten te staven. Deze schikkingen zijn toepasselijk sedert 1" April 1942. Van de andere zijde is er besloten dat. beginnende van 1 April 1942, de in omloop zijnde voor schotten zullen gebracht worden tot den werkt! ijl.en pensioenstandaard, op dewelke de belanghebbende meent te kunnen aanspraak maken, zoo dé g.aad van invaliditeit ware geschat geworden door den Dienst der Militaire Pensioenen en erkend onder de wettige vor men. Deze maatregel zal uitgebreid worden tot de nieuwe tegemoetkomingen, welke zullen verleend wor den. Het werk betreffende de verhooging der voor schotten in loop. wordt ijverig voortgezet en de Na tionale Kas voor Oorlogspensioenen, die in de toekomst zal belast worden met deze betalingen, is reeds van een zeker getal gewijzigde rekeningen op de hoogte. De maatregelen zijn getroffen opdat de belanghebbenden in den kortst mogelijken tijd, voldoening bekomen. Het Verordnungsblatt van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk van 30 Mei 1942 publi ceert een ver-ordening van 20 Mei 1942, houdende ver bod radioteleg afisten en radio-technici op te leiden, waarvan hierna de bepalingen Het is verboden radiotelegraffsten en radiotechnici, op te leiden. Op deze verbodsbepaling kunnen uitzonderingen wor den toegestaan voor zoover er geen sprake is van een opleiding tot beroepsradiotelegrafist. Onder opleiding tot beroepstelegraf'st wordt in de eerste plaats verstaan het geven van onder icht in het uitzenden en het op vangen van morse'.eekens, zoomede het leeren gebruiken van cijferschrift en van de radiotelegraphische afkor tingen. a) Aanvragen om te worden ontheven van de verbods bepaling onder art. 1, lid 2, dienen tot den leider van den inlichtingsd'enst bij den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk gericht b) een ontheffings toelating van de bedoelde verbodsbepaling wordt, al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden en beperkin gen. schriftelijk verleend. Wie in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening, of de aan de verkregen toelating verborden voo-waarden en beperkingen niet ln acht neemt, wordt, voor zoover bij andere voorschriften geen zwaarder straf is bedreigd, met dwangarbeid, in mlrder ernstige gevallen, met gevangenisst-af en met geldboete of mei een dezer straffen gestraft, bovend'en, kan de verbeurd verklaring van de gebruikte toestellen worden uitge sproken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 4