WCTCM/CHAPPELÜ Leon GUILLET Verlenging van den termijn voor het indienen der aanvragen voor oorlogsschade Trekking van de Winterhulploterij Groote Tombola Winterhulp West - Vlaanderen NIEUWE STAATSLEENINC Uitgifte van 3| Schatkistcertificaten 19, Meenenstraat, Yper Tel. 144. Kalender der Vlamingen - m Unie voor Hand- en Geestesarbeiders van het Arrondissement leper HET YPERSCHE 19 -6 -1942 AARDBEVINGEN (Vervolg) 4. DE STERKTEGRAAD. De sterkte of intensiteit van een aardbeving wordt meestal uitgedrukt door een getal van 1 tot 12 volgens een schaal. Hier volgt een der meest gebruikte schalen, deze van Sieberg de sterktegraad wordt hier in milli meters per seconde uitgedrukt. 1. Onmerkbaar: slechts door instrumenten in de onmiddellijke nabijheid van het epicentrum opgetee- kend. 2,5 mm/sec. 2. Zeer licht: slechts door enkele zeer gevoelige personen, vooral op de bovenste verdieping van hooge huizen gevoeld. 2,5 tot 5 mm/sec 3. -r~ Licht: zelfs in dicht bevolkte streken slechts door enkelen als lichte bodemtrillingen gevoeld. 5 tot 10 mm/ sec 4. Matigde meeste personen in huizen voelen de bevingvan die zich buiten bevinden, merken slechts enkelen haar op: rinkelen van glazen, ruiten, kraken van balken, vloeren, deuren de meeste menschen sla pen door. 10 tot 20 mm/sec. 5. Vrij sterk zelfs gedurende 't werk wordt de be ving door de meeste menschen gevoeld op stoel of in bed een gevoel of alles schommelt zooals op zee los hangende voorwerpen slingeren, slingeruurwerken gaan stilstaan, deuren en luiken slaan open of dicht, ruiten barsten, slapenden worden wakker. 25 tot 50 mm/sec. 6 Sterk iedereen schrikt van de bevingboeken vallen uit de rekken, klepels slaan tegen de klokken, pleisterwerk barst en brokkelt af. 50 tot 100 mm/sec. 7. Zeer sterk scheuren van gemetselde murenaf vallen van dakpannenschoorsteenen breken slecht gebauwde huizen worden ernstig beschadigd 100 tot 25# Him/sec. Vernielendmonumenten draaien op hun voet stuk of vallen om kerktorens, fabriekschouwen worden beschadigdEuropeesch metselwerk krijgt gapende spleten in steile hellingen ontstaan bodemscheuren. 250 tot 500 mmsec. 9 Verwoestendsterke Europeesche huizen worden onbewoonbaar of storten in speciaal op aardbevingen gebouwde steenen huizen (zooals bv. in Japan) worden ernstig beschadigd. 500 tot 1000 mm/$ec. 10 Vernietigendzelfs speciaal gebouwde huizen storten inspoorrails worden Zwak gebogen gas- en waterleidingen breken bodemscheuren aardstortingen. 1000 tot 2500 mm/sec. 11. Rampspoedig steenen gebouwen worden met den grond gelijk gemaakt brugpeilers breken of knik ken. indien uit i.izer vervaardigd de spoorrails worden sterk gebogentalrijke aard- en bergstortingen. 2500 tot 5000 mm/sec. 12. Rampspoedig in den hoogsten graadgeen men- schelijk bouwwerk kan stand houden rotsbodem wordt gescheurd, vèrschoven er kunnen watervallen ontstaan; rivieren kunnen van richting veranderen. Meer dan 5000 mm/sec. De aardbeving die plaats vond in Juni 1938 was van den 7" graad, dus zeer sterk. 5 KOMEN AARDBEVINGEN VEELVULDIG VOOR De aardbeving, zooals we er een meemaakten vier jaar geleden, behoort tot den bijzonderen vorm der groote en voelbare bewegingen. Deze vorm is voor veel menschen de eenige bekende, doch het onderzoek met instrumenten. seismografen genoemd, die. dienen om de bodemtrilUngen aan te toonen en op te teekenen, heb ben bewezen, dat de aardbodem eigenlijk nooit in rust is. Makroseismisch makros groot) noemt men de schokken, die zonder instrumenten met de menschelijke zintuigen kunnen werden waargenomen, terwijl mikro- seismische (mikros klein) schokken uitsluitend door middel van fijngevoelige instrumenten kunnen worden geregistreerd. Ben typisch voorbeeld van makroseismische schokken zijn de schokken, welke optreden rondom het zooge naamde epicentrum, d i. zooals we hcoger zagen het punt. dat aan de aardoppervlakte loodrecht boven den aardbevingshaard ligt. Mikroseismisch zijn de zwakke trillingen, die als gevolg der aardbeving zich over ge weldige afstanden kunnen uitstrekken. Jaarlijks worden rond 10.000 aardbevingen opgetee- kend. waarvan er meestal slechts één per honderd een vernielende uitwerking heeft, doch die dan ook een gemiddelde jaarlijksche schade veroorzaken van meer dan 160 millioen frank en waarbij ongeveer 30000 menschen om het leven komen. Voor de jaren, waarin een echte aardbevingsramp plaats vindt, zijn deze cij fers uiteraard veel hooger. Zoo vernietigde de aard beving van Messina in 1908 83 000 menschenlevens. de Watastroof in Tokio van 1923 kostte meer dan 200.000 menschen het leven, terwijl de laatste groote aardbe ving. deze van Anatolië in Turkije in Januari 1940. meer dan 30 000 slachtoffers achter liet. Volgens de statistieken hebben de gemiddelde aard bevingen een sterkte van 150 billioen paardenkracht •en getal om van te duizelen. Als voorbeeld van het aantal aardbevingen dat per j««r voorkomt, diene. dat in het jaar 1907 berichten inkwamen van 4383 verschillende, door personen ge voelde stooten. Er kwam geen enkele dag voor, waarop geen aardschok werd gevoeld. Het aantal schokken per dng bedroeg dus 12 a 13, of gemiddeld één om de 2 uur. •e seismologische observatoria registreerden en cata- 1 ageerden daarbuiten nog 2500 aardbevingen die door •iemand gevoeld werden. Zelfs, in tegenstelling met wat velen zouden denken, zijn aardbevingen niet uiterst zeldzaam in ons land (Vervolgt). De Commissaris-Generaal voor 's Lands Wederop bouw deelt aan de belanghebbenden mede. dat eerlang een besluit zal uitgevaardigd worden waarbij de ter mijn, gesteld voor het indienen der aanvragen tot vast stelling en schatting, thans bepaald op 30 Juni 1942. zal verlengd worden. De aanvragen die betrekking hebben op oorlogsschade voorgekomen vóór 1 Januari 1942, zul len, op straf van verval moeten ingediend worden vóór 1 Januari 1943 Voor de schadegevallen die dagteekenen na 31 December 1941 zullen de geteisterden beschikken over een termijn van 1 jaar. te rekenen van den dag der beschadiging. De trekking van de 7«* snede der Loterij van Winter hulp heeft Zaterdag namiddag plaats gevonden in den zetel der Loterij, Gulden Vlieslaan te Brussel. Ziehier de uitslagen De biljetten waarvan het nummer eindigt op 4 win nen 100 frank. De biljetten waarvan het nummer eindigt op 21 win nen 250 frank. De biljetten waarvan de nummers eindigen op 585 en 334 winnen 1,000 frank. De biljetten waarvan de nummers eindigen op 9.089 en 4.301 winnen 5000 frank De biljetten waarvan de nummers eindigen op 1 849 winnen 10.000 frank. Winnen 25 000 fr.. de biljetten eindigend op de num mers 88.789. 45 278. 25.541, 62 967 96.200 en 21438. Winnen 50.000 fr.. de biljetten eindigend op 77.426. 32.308, 35.723. 14.706 Winnen 100 000 fr.. de biljetten die de volgende num mers dragen 199.811 220 971 158.270 279.338 143 673. Het groot lot van een millioen fjank valt ten deel aan het biljet met als nummer 218.279. Het Provinciaal Bestuurscomiteit van Winterhulp West-Vlaanderen richt, met medewerking der plaatse lijke cómiteiten, een tombola in, waarvan de lotjes nu verkocht worden en die voorzeker den besten uitslag tegemoet gaat Geen wonder dan ook, want de uit te loten prijzen bestaan uit een zeer lange en interessante lijst kunstwerken van West-Vlaamsche kunstenaars bronzen, plaasters, schilderijen, aquarellen, aardewerk, enz., enz alle geschapen, door beroepskunstenaars uit onze provincie, wier faam en kunnen reeds degelijk ge vestigd is. Deze tombola beoogt een driedubbel doel ten eerste gelden te verzamelen, welke de steunactie van Winterhulp ten goede komen ten tweede verdien stelijke, vooral jonge kunstenaars, in deze gure tijden te helpen door het aankoopen van een werk ten derde kunstvoorwerpen te verspreiden in het grootst moge lijk aantal huisgezinnen, waar ze anders misschien nooit zouden kunnen binnendringen. Reeds werden een aantal kunstwerken aangekocht andere zullen volgen. Over korten tijd zal de lijst bij elk plaatselijk comiteit kunnen geraadpleegd worden. Daarbuiten zijn er veel plaatselijke cómiteiten welke nog een afzonderlijke lijst prijzen ter beschikking stellen voor de lotjes door hun toedoen verkocht. En eindelijk zullen er een aantal loten der Winterhulp-Loterij zijn. Reeds hebben enkele der meest en gunstigst bekende kunstenaars uit onze provincie voor deze Tombola een werk gratis afgestaan. Deze kosteloos afgestane wer ken zullen het voorwerp uitmaken eener afzonderlijke trekking voor de omslagen der Tombola-briefjes. Men heeft er dus belang bij een boekje van tien nummers te koopen daar men op die wijze aan twee. gebeurlijk aan drie trekkingen deelneemt. Wij doen hierbij een beroep tot het hart van deze kunstenaars, mede te werken door het afstaan van een hunner werken. Deze zullen in dank aanvaard worden op den zetel van het Provinciaal Be stuurlijk Comiteit voor Winterhulp West-Vlaanderen. 35, Vlamingstraat. Brugge. En thans kunnen we slechts iedereen aanzetten zich zoo spoedig mogelijk van briefjes te voorzien (1 frank stuk, 10 fr. voor één boekje) aangezien de verkoop vlug van de hand zal gaan. Niet iedereen zal een prijs win nen. maar Iedereen heeft kans en in elk geval zal elke kooper zich verdienstelijk gemaakt hebben op alge meen sociaal en ook op cultureel gebied. Ook hopen wij. dat er geen enkel feest, geen sportmeeting, enz. zal voorbijgaan, of de inrichters zullen er voor zorgen, dat er tombola-briefjes te krijgen zijn. Meer dan ooit moeten wij schouder aan schouder staan en elkaar hel pen en het moet nogmaals bewezen worden, dat "West- Vlaanderen zijn kunstenaars eert en helpt. OP 5, 10 OF 15 JAAR. Deze obligaties, uitgegeven aan pari, zijn terug betaalbaar Na 5 jaar, met een Premie van 10 frank op een kapitaal van 1000 fr. Na 10 jaar, met een Premie van 70 frank op een kapitaal van 1000 fr. Na 15 jaar, met een Premie van 150 frank op een kapitaal van 1000 fr. De inschrijvingen mogen ook naamloos geschie den. Voor verdere inlichtingen, wendt U in volle vertrouwen, tot den Heer Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel WOLFGANG AMADEUS MOZART (Vervolgt Toen hij zes jaar oud was. bespeelde hij het orgel in een kloosterkerk langs den Donau. De monniken kwa men toegeloopen om zijn prachtig spel tc beluisteren Toebereidselen werden nu gemaakt voor een nieuwe reis. een grooten tocht over de voornaamste steden van West-Europa. Tijdens die reis bezocht de familie Mozart tot driemaal toe ons land In galakostuums, gekregen van de keizerin Maria-Theresia, verschenen de twee wonderkinderen voor prins Karei van Loreinen ten paleize. te Brussel op 7 November 1763. Van daar trok de Mozartiaansche familie naar Parijs Door de bemiddeling van baron Grimm. werden zij in de gelegenheid gesteld zich in de voornaamste salons der hcoge aristocratie te laten hooren Toen was dit de eenige weg naar den roem. Grimm bewerkte ook dat Mozart te Versailles aan het hof werd voorgesteld en deel mocht nemen aan een feestmaal, gezeten naast de Fransche koningin Maria Leczinska. die met hem bab belde in zijn moedertaal De kleine virtuoos genoot echter meer liefkoozingen dan stoffelijke vergoedingen, hetgeen Leopold Mozart aan zijn vrouw deed schrijven Indien alle zoenen, die men onzen Wolfgang geeft veranderden in gouden Louis, dan waren we gelukkig Want helaas, de eigenaars van gasthoven en pensions laten zich niet met zoenen tevreden stellen Van Parijs trokken de Salzburgers naar Londen Daar wekte hij even groote verbazing als bewondering Men noemde hem daar de Haendel van het orgel. Terwijl hij in die wereldstad, vertoefde, komponeerde het acht jarig wonderkind een symfonie voor groot orkest, ter wijl zijn vader ziek te bed lag. Over België en Nederland ging de reis naar Italië Daar vooral vond hij hooge waardeeringhij ontving b. v van den Paus de Orde van de Gouden Spoor In Rome noteerde hij het afwisselend vier- en zes stemmig Misererevan Allegri. het glansstuk der Sixtijnsche kapel, na één keer luisteren zonder één fout, een meesterlijk staaltje van gehoor en geheugen. In 1766 eindigde deze lange reis en kwam de familie Mozart terug in haar geboortestad aan. De kleine Wolf gang werd weer in zijn oude, vertrouwde wereld opge nomen. Maar hij was niet heelemaal dezelfde meer. Werd misschien niet gemerkt welke verwoesting het gestel van het jongetje door deze drie jaren van rijden en rotsen en voortdurende inspanning had ondergaan, duidelijker taal spraken de vorderingen, die hij in- tusschen had gemaakt en de ervaringen die hem hadden verrijkt- Want met de talrijke geschenken die hij over al had ontvangen, bracht hij tal van komposities mee. waaronder menig volwassen toondichter graag zijn naam had geplaatst. Mozart's jeugd was dus schijnbaar wel gelukkig, doch een echt kinderleven kende hij niet. Toen in Weenen het weezenhuis werd ingehuldigd was Mozart 12 jaar oud Te dier gelegenheid schreef hij niet enkel een groot orchestraal werk. maar leidde, van op een verhoog een volledig korps muzikanten Op 19 Juni 1898, geboorte te Vlissingen van den dich ter Aimé de Marest, auteur van «Wazenaar» en «Het Brandglas Op 20 Juni 1855, geboorte te leper van Alb. Nijssens, hoogleeraar in de staatshuishoudkunde. De dichter Nolet de Brauwere van Steeland overleed op 21 Juni 1888. Hij is vooral bekend door zijn hoog dravend epos in alexandrijnen AmbiorixVerder schreef hij verzenbundels waaronder Ernst en Boert De beeldhouwer Alexander Colin werd te Mechelen op dezen dag in 1529 geboren. Hij vervaardigde 20 reliefs voor de graftombe van Maximiliaan I in de hof kerk aldaar. Hij is de grootste genius die sedert Michelangelo de wereldsche beeldhouwkunst beoefende (Thorwaldsen). 21 Juni 1834 ziet de geboorte van den Antwerpschen volksdichter Frans De Cort en denzelfden dag van het jaar 1896 de geboorte van Lode Monteyne als kunst- kritikus. vooral als tooneelkritikus verwierf hij groote faam. De Limburgsche archeoloog J. Abetz overleed op 22 Juni 1893. In 1854 wordt te Antwerpen, kunstschilder Robert Mols geboren en in 1939 overlijdt de letterkundige Dr Theo De Ronde. Albrecht Rodenbach overleed op 23 Juni 1880. Hij Is het type van den jeugdigen strijder vol geloof, helder ziend en krachtig, wiens figuur een zuiver en uiterst gaaf symbool van de Vlaamsche lente is gebleven. Jan Frans Will ems overleed te Eekloo in 1846 op 24 Juni. Hij leverde haast geen scheppend werk. maar als gouddelver bewerkte hij het braakliggend terrein der oude Vlaamsche literatuur. Zijn gezag heeft de Vlaam sche herwording heel wat wetenschappelijk prestige bijgezet. Op 25 Juni 1824 geboorte te Zele van Em. Van Dries- sche, begaafd novellen- en tooneelschrijver. BELANGRIJK BERICHT De personen die langs den weg van het Bureel der Unie voor Hand- en Geestesarbeiders, de aanvraag tot het bekomen der geboortepremie hebben ingediend en thans van wege de Compensatiekas, waarbij him pa troon was aangesloten op het tijdstip der geboorte, een formulier ontvangen, worden vriendelijk verzocht, zich opnieuw tot onze bureelen te wenden, waar de noodige inlichtingen desaangaande zullen worden verstrekt, en voor de verdere behandeling zal worden gezorgd, zoo dat hen ten spoedigste voldoening zal worden ge schonken- De bureelen zijn toegankelijk voor het publiek Te PoperingeMaandag, Woensdag en Vrijdag van 9 tot 12 u. en van 2 tot 6 uurden Dinsdag en Donder dag van 2 i tot 6 uur. Zaterdags gesloten. Te IEPER: eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 12 uur. De Gewestelijke Leider, CLEMENT Jnlea.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 9